ithntmlunbsclje tijïringm. itjanöclsbrrifltcn. De uitvoer van tarwe over Rotterdam naar Belgie, onwel voornamelijk naar Antwerpen, was zeer belangrijk. De handel in rogge daarentegen, bepaalde zich nagenoeg alleen tot het noodige voor het verbruik. Er was veel vraag naar gerst-, witte- en paardeboonen en erw ten, daarvan werden aanzienlijke hoeveelheden verzonden. Van koolzaad was de aanvoer gering, ten gevolge van het grootendeels mislukken van dit gewas. De handel in meekrap was zeer onbeduidend. De vroeger ongekende laagte der fransche meekrappen wordt, ook thans, als de reden hiervan opgegeven. De najaars-koffijveiling der Nederlandsche handelmaat schappij liep grif af tot goede prijzen. Ook uit Goes werden groote hoeveelheden tarwe en paarde boonen, over Rotterdam naar Belgie en Engeland verscheept. Dit had aldaar insgelijk plaats met het ooft. Naar ijpen- (olmen-) hout was meer vraag en er werden voor dat artikel betereprijzen dan in de beide vorige jaren bedongen. De binnenlandsche handel te Zierikzee bepaalde zich hoofd zakelijk tot de zoogenaamde zelkasch en tot. de meekrappen. In het afgeloopen jaar werd van liet eerste artikel eene hoeveel heid van ruim 1400 lasten, voor de hier bestaande glasblazerijen afgeleverd. De kleinhandel bleef over liet algemeen gedrukt. De ver koop van gouden en zuiveren lijfsieraden maakten, ten gevolge d.er meerdere welvaart van den landbouwersstand, ten deze eene gelukkige uitzondering. Te Ylissingen ondervond de kleinhandel eenige opbeuring door do drukte die aan 's rijks maritieme werf heerschte, als mede door den bouw cener nieuwe zeesluis cn de uitvoering van andere openbare werken, waardoor niet onbelangrijke sommen in omloop gebragt, en in sommige kringen meer welvaart ver spreid werd. Ook het naturaliseren van verscheidene schepen uit de Zwarte zee herkomstig, binnen deze gemeente werkte gunstig op het algemeen vertier, terwijl tevens het oponthoud der ver schillende scheepsbemanningen aan den consumtiehandel ccnige meerdere voordeelen bezorgde. De onbeduidendheid der jaarmarkten, uit het oogpunt van handel beschouwd, schijnt over het algemeen toe te nemen. Buitenlandsche handel. De aandacht der handelaren en andere ingezetenen, heeft zich dit jaar meer dan vroeger op handels-ondernemingen voor eigene rekening gevestigd. Vijf schepen vertrokken naar Akyab tot het laden van rijst, grootendeels voor rekening van ingezetenen te Middelburg. De aanvoeren uit Java zijn te Middelburg in 1855, in verge lijking met die van vorige jaren, belangrijk geweest, en beston den uit: 62,940 balen koffij, 12,044 kanassers suiker, 7,996 schuitjes tin en 23,947 bossen bindrotting, voor rekening van de Nederlandsche handelmaatschappij, alsmede 476 kisten en vaatjes koperen duiten en duitenplaatjes, voor gouvernements rekening. Uit het entrepot werd in eonsumtie toegebragt: gedistilleerd op fust 3,853 kannen, kolen (steen) 7,420 mudden, suiker (ruwe) 253,200 ponden, wijn op fust 38,920 kannen. De te Middelburg uitgevoerde handels-artikelen waren hoofd zakelijk de volgenden katoen, gebleekt f 63,200, katoen gc- verwd f 43,900, manufacturen van hennep f 12,000 aan waarde, benevens de voorraad voor de vertrokken schepen. De doorvoer bestond in 1,583 kannen wijn op fust. De invoer te Vlissingen bestond, met inbegrip van de geloste ladingen, welke later weder geneutraliseerd werden ingescheept uit: galnoten 6,047 ponden, granen 2,124 lasten 11 mudden, kolen (steen) 70,169 mudden en 37,735 ponden, oesters 30 zee- tonnen, ter waarde van f 3,200. Uit de haven werd uitgevoerd: granen 1,479 lasten 18 mud den, uijen 3,020 mudden, waarde f8,640, hooi 46,000 ponden waarde f 1,460. Behalve de invoer van 46 mudden oesters, uit Engeland, valt omtrent de haven van Veere niets te vermelden. Te Goes bepaalde de directe invoer zich tot twee scheepsla dingen hout, herkomstig uit Drammen in Noorwegen, en tot zekere hooveelheid steenkolen, zoo voor huishoudelijk gebruik, als ten dienste der fabrieken en der van daar varende stoom boot. Ook werd aldaar weder eenige alizari ingevoerd. Te Zierikzee bestond de invoer uit 6,405 balen rijst, eene waarde van ruim f700 aan gezaagd cn ongezaagd hout, als mede eene ongebroken lading hout, eene partij verw- en rnaho- nyhout, 10,431 mudden en 42,300 ponden steenkolen en 1,173,700 ponden ruw zout. De uitvoer bestond er voornamentlijk in garancine, voorts in gerst, paardenboonen enz. Ook schijnt er hooi met goed ge volg naar Engeland te zijn uitgevoerd. De ruimere uitvoer van zelkasch wordt belemmerd door de uitvoer-regten (gerangschikt onder haard- of zoutkeet-asch) terwijl de regering bezwaar heeft gemaakt om de gehecle vrij stelling bij de wetgevende magt te provoceren. Te Brouwershaven werden, met de tusschen Dordre.cbt en Londen varende stoomboot, uitgevoerd 72 schapen en 122 lam meren, benevens eenig wild en gevogelte. Ook werden met de zelfde gelegenheid 7,820 zakken mosselen, van Bruinissc her komstig, verzonden. Buitenlandsche scheepvaart. liet getal in- en uitgeklaarde zeeschepen was als volgt: Ingeklaard. Uilgcklaard. Haven van Middelburg: van of naav Neêrlandsch-Indie 10 19 33 29 Haven van Vlissingen van of naar Engeland37 55 Hamburg1 Galatz (Donau vorstend.). 12 Ibra'cl (als voren) 3 Brazilië1 Brugge1_ 53 57 Haven van Zierikzee van of naar Brilsch-Indie1 3 Haïti1 Drammen2 2 Engeland10 13 Neêrlandsch-Indie2 De Oostzee ("op avontuur)1 "Ti 21 (Wordt vervolgd.) Engeland» Londen 20 julij. In de zitting van het lagerhuis van eergis' teren is door een van de leden de vraag gedaan of Hr. Ms. gou vernement bedacht was op maatregelen om eene gewapende tusschenkomst van Frankrijk ia Spanje te beletten. Lord Palmerston antwoordde dat er geen grond bestond om te denken dat de keizer der Franschen eene zoodanige tusschen komst in den zin had, te minder daar bemoeijingen met de in wendige aangelegenheden van andere landen door de regvaar- digheid en de voorzigt.igheid beide ontraden wierden. In het huis der gemeenten zijn weder, zoo als gewoonlijk, tegen het einde der zitting,een aantal onderwerpen,die niet regt- streeks met de in behandeling zijnde zaken in verband stonden, ter spraak gebragt. Op eene vraag van den heer Gibson, of de bewindslieden, die onlangs verklaard hadden, dat de diplo matieke betrekkingen met de Ver.-Staten voortgezet zouden worden, voornemens waren, eerlang een nieuwen gezant, in plaats van den heer Cranipton, te benoemen, heeft lord Palmer ston geantwoord: //dat het gcene ongewone zaak is, dat een gezantschaps-post om verschillende reden eenigen tijd onbezet blijft, en dat Hr. Ms. gouvernement nog geen besluit genomen heeft, aangaande het benoemen van een nieuwen gezant voor de Ver. Saten." De britsche handel werd te Napels door differentiele reg- ten gedrukt, wier regtmatigheid van Engelands zijde betwist werd. Het napelsche gouvernement heeft thans, gelijk The times meldt, die regten opgeheven, met belofte om het onder protest betaalde bedrag daarvan terug te geven. Dat blad vleit zich nu met de hoop dat de napelsche regering eerlang te bewegen zal zijn om met Engeland een verdrag van handel en scheepvaart op den grondslag van volkomen wederkeerigheid aan te gaan. Spanje. Madrid 24 julij. Alhier is eeue officiële opgave openbaar ge maakt van het verlies, hetwelk liet leger in den strijd tegen liet oproer in deze stad geleden heeft. Het is niet groot: 6 officieren zijn gesneuveld en 19 gewond32 soldaten gesneuveld en 022 gewond; 2 soldaten vermist; 6 paarden gedood en 16 gewond. Het verlies der nationale garde is nog niet juist bekend. Het officiële dagblad berigt dat troepen tegen Sarragossa zouden oprukken, om aldaar het wettig gezag te herstellen. Maar sommige berigtgevers twijfelen of het gouvernement in andere groote steden genoegzaam zeker van het behoud der orde is, om ze zonder gevaar van troepen te kunnen ontblooten, en om eene sterke krijgsmagt naar Arragon te kunnen zenden. De junta of commissie, die in Sarragossa aan het hoofd des oproers staat, heeft den 16 dezer een manifest aan despaausche natie uitgevaardigd, waarin zij verklaart wat haar doel is. //Wij willen niets nieuws, zegt zij, wij verlangen noch meer noch min der dan in julij 1854. Het koningschap, de eortes, de vooruit gang zoo als die in den generaal Espartero verpersoonlijkt, wordtdat zijn onze beginselen, omhelsd door geheel de liberale partij. Maar al die beginselen zijn door den graaf van Lucena (dat is de maarschalk O'Donnell) geschondenen de zaak van de bedreigde volksvrijheid, van de verguisde cortes, van den troon, dien men in tweespalt met de natie gebragt heeft, vor dert van ons eene krachtsinspanning, die te meer afdoende zal zijn hoe algemeener zij is." Nadere bijzondere berigt,en gewagen van verdeeld heid welke zich aan het hof is beginnen te openbaren. Zekere personen eischen de toepassing van maatregelen welke met de door sommige leden van het kabinet verkondigde staatkunde niet slrooken. Daaronder zou de schorsing der wet op de desa- morlisatie en het niet op nieuw organiseren der nationale militie van Madrid behooren. Ook sprak men van eischen tol ontzet, ting van alle progressisten en liberalen uit openbare bedienin gen. Tusschen O' Donnel! en dc partij der broeders Coucha zou geschil zijn. ontstaan, zoodat de maarschalk zich in de engte zou zien gedreven tusschen het hof en die generaals welke de reac tie hebben bijgestaan ofh.aareen met zijne beginselen strijdigen weg hebben doen volgen. Het stilzwijgen van het officieel dagblad geeft voet aan dezej geruchten, die echter welligt met zekere omzigtigheid moeten worden vernomen. Van de spaansche grenzen ontvangen berigten stellen de te Sarragossa in opstand gekomen troepen als gedesorganiseerd en door vele hunner officieren verlaten voor. Eene depêche uit Sint Sebastiaan van heden zegt echter dat de generaal Dulce, die op den berg Serzero voor Sarragossa gelegerd is, na eene onbe antwoord geblevene opeisching, het vuur tegen de stad heeft ge opend. SBueM s ©lalaaiuiL Weenen 22 julij. Er bestaat nog geen regtstrceksch spoor weg-verband tusschen.deze hoofdstad, en gevolgelijk tusschen Duitscliland en Triest; maar, naar luid der berigten van goederhand van daar ontvangen, voedt men aldaar de gegronde hoop dat dit verband binnen den tijd van acht maanden zal zijn tot stand gebragt, en dat de bedoelde spoorweg dierhalve in den loop van de aanstaande lente voor den handel geopend zal wor den. De gebouweu die in Triest gesticht zijnen aan welker voltooijing thans met ijver wordt gearbeid, verwekken de alge- meene bewondering, inzonderheid de magazijnen en bewaar plaatsen aan de zeezijde. Meer dan 2000 arbeiders worden daar dagelijks bezig gehouden. Met het station is men een eind wegs gevorderd, en dit gebouw zal met zijne overdekte wegen en kanalen een merkwaardig gedenkteeken opleveren van de hoogte waarop men daar ter stede de kunst heeft gebragt. liet schijnt dat men er zich in Triest op toelegt om in tijds gereed te zijn, ten einde van de gunstige vooruitzigten voor de scheep vaart en den handel in de Middellandsche zee een nuttig en voor die handelplaats voordeelig gebruik te kunnen maken. De lieer Rigaud, nederlandsch consul Francfort heeft van de nassausche regering de voorloopige concessie erlangd, ter oprigling eener actiën maatschappij voor indnstrieele onderne mingen, rnet een kapitaal van 5 millioen gulden. Deze maat schappij zal zich onder anderen belasten met het aanleggen van eene vrijhaven te Biebrieh. SVamikH'Hjko Parijs 25 julij. In eenige oorden van het departement van cle beide Sèvres, in het westen van Frankrijk, zijn dezer dagen onlusten voorgevallen. Zij zijn spoedig gedempt, maar waren evenwel niet zoo onbelangrijk dat het gouvernement daarvan meende te kunnen zwijgen. De officiële Moniteur gewaagt er van in zijn nommer van heden, en zegt dat de aanleiding gelegen was in de arrestatie van eenige lieden, welke van deelneming aan geheime genootschappen verdacht werden. Met bevreem ding ziet men uit dit en andere berigten, dat de democratische en socialistische begrippen juist in de Vendée, welke landstreek vroeger zoo monarchaal gezind was, veld winnen. Volgens berigten uit IConstantinopel van 18 julij, door middel van den telegraaf uit Triest ontvangen, vreesden de met Europa handeldrijvende kooplieden, dat zij door de heffing van nieuwe regten ten behoeve der berooide schatkist van Turkije schade zouden lijden. Verder gewagen die berigten van de feestelijkheden waar mede de bevelhebbers der gealieerde krijgsmagt, bij hunne te rugkomst uit de ICrim, te IConstantinopel ontvangen zijn. De maarschalk Pélissier stond daarbij op den voorgrond, terwijl de bevolking op den bevelhebber van het britsche leger niet zoo veel acht sloeg. De sultan zocht, door eene prachtige en te- 'ens vriendschappelijke, ja gemeenzame ontvangst aan de bei de veldheeren te toonen, hoe zeer hij de diensten der wester - sche mogendheden op prijsstelt. Zelfs is aan den maarschalk Pélissier vergund, de schatka mer des sultans, waarin sedert eeuwen allerlei kostbaarheden vergaderd zijn, en die onder de gebouwen van het oude serail behoort, te bezigtigen.Tevens is de maarschalk in de bibliotheek van het serail en inde oude troonzaal toegelaten,en heeft hij een deel der feestelijkheden van eene plegtige besnijdenis in het serail bijgewoond. Wij zijn instaat te kunnen mededeelen dat van de 91,08S kranjangs en kanassers, en 20 vaten Java suiker, verkocht in de veiling der Nederlandsche handelmaatschappij den 24 dezer, 4S,000 kranjangs voor den uitvoer en daaronder 20 a 25,000 kranjangs voor Rusland gekocht zijn. Het overige is voor hol- landsche raffinadeurs. (Reeds aan de geabonneerden op ons bulletin medegedeeld.) MeetkirappH'ïjseeiiao Rotterdam 2S julij. In meekrap werd tot hoogere prijzen wat rneer gedaan, on be roofde/26.^ a ƒ27. Avignon 23 julij. Meekrap ferm. Genalen wordt gehouden op fr. 57 k 58 voor SFFF rosé en fr. 61 a 62 vóór SFFF palud. Nieuwe racine fr. 42 a 44 naar kwaliteit..

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 3