MIDDELSURGSCHE COURANT. r 9i. Dingsdag 29 Julij. UimmtUtnöscljr tijMnijm. 1856. Deze courant verschijnt desjlifigfidagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- ingen geschiedt de uitgave'ÖeiCaïonS-'te" voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of diodbekend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. "Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. 51 icldemmurg- julij. Op woensdag aanstaande des namiddags ten één ure, zal de gemeenteraad eene openbare zitting houden ter behandeling van de navolgende onderwerpen Benoeming Wethouder ad interimmissive mr. Borsius, lid der commissie tot examineren van varenslieden]; missive com missie geneeskundige school, beschikking uit onvoorziene uit gaven voor natuurkundig ouderwijs voordragt burgemeester en wethouders, staat van ouwaarde lantaarngelddeliberatie bij resumtie op het kohier fourage 1856; rapport kasopneming gemeente-ontvangeroverlegging gemeente rekening 1855. De verkiezing voor een lid van den gemeenteraad alhierin de plaats van den heer G. J. Sprenger, die als zoodanig heeft bedankt, ten gevolge der aanvaarding van eene met het lidmaat schap vau den raad onvereenigbare betrekking, zal plaats heb ben op dingsdag den 5 augustus eerstkomende. B'y de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt ter in zage: eene circulaire en bijlageu van het hoofdbestuur der Yer- eeniging ter bevordering van fabriek-en handwerksnijverheid in Nederland, no. 210, betrekkelijk een te Brussel te houden euro- peesch congres, bijeengeroepen door de aldaar opgerigte Asso ciation beige pour la réforme douanièfe, op 22,23 en 24 sep tember aanstaande. Jl. vrijdag namiddag omstreeks vier ure had een tienjarig meisje, dat zich op den vlissingschen rijweg bevond, de ou- voorzigtigheid om achter op een huurrijtuig te gaan hangen. Zij schijnt daarbij voorover te zijn gevallen, zoo dat het hoofd der ongelukkige letterlijk werd verbrijzeld tusscheu de veren en een der achterwielen van het rijtuig. Vóór dat er aan eenige hulp kon gedacht worden stortte zij levenloos op den weg, ter wijl het rijtuig zijnen weg vervolgde, zonder dat de koetsier er iets van gewaar werd. Het lijkje is onmiddclijk naar het gast huis vervoerd. Men leest in de Ncderlaudsche staats-courant van 26 dezer Heden werd aan zijne exc. mr. J. J. L. van der Brugghen, minister van justitie, bezorgd een aan Zijn Hoog Edel Gestr. geadresseerde brief met het postmerk Nijmegen, welke met lak gecachetteerd geweest en onder weg geopend was- Hij was door deu postdirecteur te 's Hage buitengewoon gecachetteerd en voorzien met het opschrift: Dat deze brief in zijnen tegenwoordigen toestand geheel open in het paket van den Rhijnspoonveg te 's Hage ontvangen en door hem verzegeld is, verklaart J. Pols." Genoemde minister, verlangende dat het geheim der aan de post toevertrouwde brieven op de meest opregte en krachtige wijs, zonder eenige de minste uitzondering, worde bewaard, heeft een zeer gestreng onderzoek bevolen. Sedert maandag jl. is de commissie van vijf leden uit de tweede kamer der staten-generaal bezig met het verliooren en verbaliseren der verliooren van de personen, die als deskun dige zijn opgeroepen omtrent de enquête over het Zwolsche Diep. Er zijn nu negen gehoord; behalve de reeds opgegeven zes, waren het de heerea W. J. Schuttevoer van Zwolle, J. van Setten te Zwartsluis en J. Zeehuisen Jr. te Genemuiden. De vragen loopen a. over den vroegeren toestand van het Zwolsche Diepb. welken diepgang toen kon bevaren worden; c. de tegenwoordige diepte; cl. het verschil tusscheu vroeger en nu; e. de onderscheidene waterlossingenf- of het tarief van tolhef fing doeltrefFend is; cj. over de landaanwinning, was zij hoofd- f nevenzaak? h. ondervindt de scheepvaart ook belemmering? i. is het jaagpad voldoende enz. Tot nog toe heeft elk opgeroepene een uur noodig gehad om de vragen te beantwoorden en twee en een half uur on de ver balen na te gaan, zoodat er twee dagen verblijf aan verbonden zijn. Het is te voorzien dat er nog een geruime tijd noodig zal zijn tot het hooren van al cle geroepenen. Men schrijft uit Christiania van den Ssten dezer: //De holland- sche stoomkorvet M er a pi, waarop de kroonprins der Neder landen zich bevond, is zondag avond (6 dezer) te Christiania aangekomen. Aan de brusr werd de prins van Oranje door den onderkoning ontvangen. Hij begaf zich onder de parade van eene kompagnie infanterie naar het paleis. Den 7deu heeft Z. K. H. in gezelschap van den onderkoning het koninklijk slot en de verzamelingen der universiteit bezocht. Heden ten 8 ure is de prins van Oranje met deu onderkoning naar Hamar tot de land huishoudkundige verzameling vertrokken. Den 12den zal hij, naar men hoort, van hier vertrekken om zijne vaart langs de westkusten van Noorwegen naar Einmarken voort te zetten. De kapitein Ealsen zal hem vergezellen. De kroonprins dei- Nederlanden denkt op den weg naar Einmarken Christiausand, Slavanger, Bergen, Drontheim en Tromsö te bezoeken. Van Hamersfest zal hij zijne reis naar IJsland, de Schef.land-eilan- den en Schotland uitstrekken'. De feesten, in de volgende maand door de vereeniging Het metalen kruis te Amsterdam tc. houden, zijn bepaald als volgt: 25 augustus. Ontvangst der verschillende afdeelingen van het Metalen kruis in het park, door de afdéeling Amsterdam (tenue in het zwart). Klein diner. Voorstelling in den stads schouwburg. 26 augustus. Afloop van het klipperschip liet metalen kruis. Des avonds bal; voor de leden de helft der entreegelden. 27 augustus. Ontvangst van Z. M. aan de Haarlemmerpoort door al de afdeelingen met de banieren; (tenue in het zwart met witte vesten.) Onthulling van het monument. Groot diner. 28 augustus. Toegang voor al de leden van het Metalen kruis in den Zoölogischen tuin enz. enz.des avonds luisterrijk bal en vauxhall. Men verneemt, dat de commissie, ingesteld bij koninklijk be sluit van 15 dezer, beiast met. het onderzoek naar de behoeften van het onderrigt in den landbouw en het doen van voorstellen tot regeling van dit onderwerp, den 29 dezer te 's Gravenhage, in het locaal van het ministerie vau binnenlandsche zaken, hare werkzaamheden aanvangen en door den minister van binnen landsche zaken geconstitue. rd zal worden. Op den 23 dezer is door den kapitein-luitenant ter zee J. J.van der Moore en de luitenants ter zee 1ste klasse P. A. Matthijsen en L. G. Brocx, aan den vice-admiraal E. G. van der Plaat, laat stelijk kommandanfc van 's koningszeemagtiu Oost-Indie, thans te Amsterdam verblijf houdende, uit naam der officieren die onder de bevelen van zijne exc. in Indie gediend hebben, als bi'yk van hoogachting en erkentelijkheid, een aandenken in zil ver opgedragen. Het bestaat uit een rijk schenkblad, waarop, onder een toepasselijk opschrift, de namen gegraveerd zijn van ten minste 125 zeeofficieren, die deze hulde hunnen voormaligen chef bewijzen. BSenoemiiigeBB e?a "toeslsaïteaa. Z. M. heeft bij besluit van den 19 dezer goedgevonden den majoor It. E. Verschoor van Nisse, van het 3de regement ves ting-artillerie, op zijne aanvrage op pensioen te stellen, onder toekenning van den rang van luitenant-kolonel. Z. M. heeft bij besluit van dezelfde dagleekeninggoed gevonden te benoemen bij het lsle regement vesting-artillerie, tot lsten luitenant de 2de luitenants jhr. II. J. P. van der Wijck, van het corps, en P. A. H. G. Thesingh, van het regement veld- arfillerie; bij het 2de regement vesting-artillerie, tot lsten lui tenant de 2de luitenants L. G Berends, van het corps, en AJ. E. Egter, van het regement rijdende artilleriebij het 3de rege ment vesting-artillerie, tot majoor den kapitein der 1ste klasse A. 11. Drijfhout van llooiF, van den staf van het wapen. Bij besluit van den 18 dezer worden de kapiteins ter zee W. Stort en P. Sauvage, met den 1 augustus aanstaande, we gens langdurige dienst op pensioen gesteld ten bedrage van ƒ1800. Bij besluit van den 17 dozer is, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit !s lands dienst verleend aan den heer rnr. L. C. D. van Dijk, adjunct-commies bij het de partement van koloniën, mei ingang van den 1 octobcr aanst. Bij besluit van 24 dezer heeft Z. M. goedgevonden 1. aan den lieer dr. G. Simons, minister van binnenlandsche zaken, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenenujt.de betrek king van adviseur in zaken van werktuig- en scheikunde bij het departement van binnenlandsche zaken, te rekenen van I jultj 1856; 2. tot adviseur in zaken vau werktuig- en scheikunde bij hét departement van biuueulandsche zaken, en tevens tot hoog leeraar in de wis- en natuurkunde aan de koninklijke academie te Delft t,e benoemen deu heer dr. W. L. Overduiju, tot dusverre adjunct-adviseur en leeraar ia de wis- en natuurkunde aan die academie. De heer Armand Tardieu, stenograaf der kamer van verte genwoordigers in België, is door den koning der Nederlanden benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon, als belooning- voor de bslauglooze wijze waarop hij medegewerkt heeft tot de organisatie van de dienst der stenografie, voor de staten-gene raal in Nederland en voor de kamer van afgevaardigden in het groothertogdom Luxemburg. liea-Bs.- CM scSaoolBaaeaawso Door den kerkeraad der evang. lath, gemeente te Leyden, is het navolgende drietal opgemaakt (alphabelisch): dd. Buckman, te Middelburg, Statius Muller te Zutphen eu Roll te Edam. Man-lHae esn leger. Naar men verneemt heeft het onlangs te Breda plaats gehad liebbeude examen der aspiranten, tot plaatsing als kadet op de koninklijke akademie voor de zee- en landmagt, den uitslag op geleverd, dat als kadets bij gemelde akademie zijn benoemd ais volgtvoor het wapen der infanterie hier te lande, T. C. van Nes, E. W, Hofstede, T. W. C. von Horn, II. G. Derx, 1). Ayelis, L. van Beijma, M. de Sitter, C. P. Lammers, J. A. H. Boellaard, H. Leman Trip, G. H. DrÖher, P. K. P. J. van Sloten, A. van der Meer, C. G. G. Vertholen, W. E. G. L. van Son, E. Roc- lants en A. J. Rooseboomvoor het wapen der kavallerie hier te lande, II. VV. J. E. B. Taels van Amerongen, J. P. Wijn stroom, T. de Bas, P. van Tienhoven, C, L. Quarles van Ufford, J. P. L. Reijevs, G. Janssens, C. G. Roukens, J. N. Blaauw, C. F. E. II. Lannoy, H. E. C. Scheidius, A. C. Suoeckaert van Schauburg, J. C. A. Meijer, P. G. Maas Geesteranus en E. M A. W. Phaff; voor het wapen der artillerie hier Ie lande, J. W. Just de la Paisières, A. B. Star Busman, G. C. G. Canter Cra mers, J. van Lelyvelt, S. J. A. deQ,uartimont, R. P. E. de Waal, A. S. H. Booms, E. Coers, H. J. C. Verweij, C. L. van Pesch, W. P. Stakman, J.B. van den Oudendijk Pieterse, E. M. vau Eek, K. J. A. Pape. A. J. C.J. S. Bergsma, A. Jentink, W. Hoo- geuboom,H. S-Nederburgh, Nieuwenhuijs, J. G. W.Schoch, J.E.J. Jans, P. Keyser, M. L. C. Staring, M. H. Ramaer en J. J. L. P. Snabiliévoor het wapen der genie hier te lande, A. P. L. O. de KruyfF, J. Eabius, E. J. vau Reusden, W. G. Tila- nus, J. IIde Ridder en W. M. Westermauvoor het wapen der- artillerie in Oost-Indie. H. Aclama van Sciielfema, J. A. Broese van Groenou, W. de Vletter, J. E. Biljardt, C. M.Gude, J. Ko per, J. C. van de Ven, G. A.G. Momie Charlier, J.T. Kielsfra, M. P. Raket, E. II. Julius, R. de Lannoy, S. A. Boas, J. I!. Stuffken, B, A. II. Arntzenius, P. E. V. Vreede, I). J. II. Schil fer, G. Scheltema, E. K. T, van Woèlderen, J. Liglvoel, A. Mr

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1