E R A O Het is ons aangenaam te kunnen berigten, dat onze nationale nijverheid een schitterend blijk van buitenlandsche waardering heeft ontvangen. Het heeft Z. M. den keizer van Rusland be haagd aan den heer Karei Enthoven Lz., een der deelheb bers in.de firma L. J. Enthoven en co., te vereeren de gouden medaille van verdiensten,gehecht aan het ordelint van St. Anna- Deze onderscheiding bewijst hoezeer de roem van gezegde in dustriëlen, waar aan ons vaderland onder anderen de uitmun tend gegoten standbeelden voor Rembrandt enLourens Coster verschuldigd is, ook tot ver afgelegene gewesten is doorge drongen. Kenoemiugreu en besluiten» Bij koninklijk besluit van den30junij,is-aan "W. J. Wijnands» gewezen geregtsdienaar te Sneek, ten laste van den staat een pensioen verleend len bedrage van227 's jaars. Bij koninklijk besluit van 14 dezer, is aan den gewezen bewaarder der tweede klasse in het huis van correctie te Hoorn P. A. Caarls, verleend een pensioen ten laste van den staat, van /"SS 's jaars. Bij besluit van 6 dézer, heeft Z. M. goedgevonden tot broedereer orde van den Nederlandschen leeuw te benoemen den heer P. K. Görlitz, onderwijzer te Rotterdam. Bij besluit van 17 dezer, heeft Z. M. goedgevonden aan de commissie uit de staten van Drenthe, benoemd tot bevorde ring der belangen van dat gewest, in den aanleg en exploitatie van spoorwegen, magtiging te verleenen om na de sluiting der tegenwoordige zomer-vergadering van de staten hare werkzaam heden voort te zetten. Bij 's konings besluit van 9 dezer, is mr. A. Kikkert Schotborgh, gouvernements-secretaris der kolonie Suriname, thans tot herstel van gezondheid met verlof hier te lande, op grond zijner voortdurende ongesteldheid, eervol ontslagen uit voormelde betrekking. Marine en leger» Jl. vrijdag kwam te Nieuwe diep binnen Zr. Ms. instructie brik Zeehond, kommandan t kapt. luit. ter zee M. C. van Vree land, laatst komende uit het Kanaak Het verheugt ons te kunnen berigten dat een der adelborsten, die ten gevolge van een gewel digen val aanvankelijk in bedenkelijken toestand verkeerde, thans zoo ver is hersteld, dat hij met zijne oudersnaar 's Hage is kunnen vertrekken. Naar men zegt, vertrekt de Z e e h o n d, bij de eerste gunstige gelegenheid, weder naar de Noordzee. Zr. Ms. stoomschip C u r a p a o, kommandant de luitenant ter zee 1ste klasse C. P. de Brauw, van Suriname naar Neder land, 42 dagen reis, is Ik dingsdag in Plymouth Sound binuen- geloopen, hebbende gebrek aan steenkolen en zijnde de machi nerie niet in orde.. burgerlijke stand. Vlissingen, van. 12 tot 19 julij. Gehuwd: T. van der Kuyl, jm.29j. met J. Machielse, jd. 21 j. E. A. Ie ltoy, weduwn. van M. Verlée, 40 j. met "WSchout, jd. 29 j. W. H. Winter, jm. 29 j. met P. M. W. Smit, jd. 28 j. Bevallen: J. Zitman geb. de Bakker, z. T. Röllmann geb. Damsma, d. A. P. Stroo geb. Meijnderts, z. C. Thoutenhoofd geb. Hemmekam. z. M. T. Nierincks geb. Colli, z. M. P. G. Erensel geb. Schweitzer, d. J. van der Kuyl geb. Machielse, z. P. J. van Hoeve geb. Loojs, z. Goes van 12 tot 19 julij. Bevallen J. M. J. Anemaet geboren Engelblik d. M. Blilz geboren van der Hart d. levenloos. OverledenJGelok, 4 jaar zoon. Zierikzee van 12 tot 19 julij. GehuwdM. Rombouis, weduwnaar 57 jaar met A. M. Lar- cher, ongehuwde vrouw 54 jaar. Bevallen: M. Chivat geboren van de Polder, z.C. C. Breu- gelmaus geboren van Ravel, d. L. Pheruambueq geboren van Ravel z. M. Mazure geboren de Ligny, d. Overleden W. Coertens, 4 j. 8. m. z. S. S. Ertman, 7 m.d. P. M. van der Weide,5 j. d.^D. C. Wetting 34 j. P. Flikweerdf, 10 m. z. Hulst, van 1 tot 15 julij. GehuwdC. van Kemseeke met C. C. Everaard. Bevallen: N. Blommaert geb. Vleeschouwer, d. P.Kegelaer geb. van der Keer. z. L. J. Moors geb. Janssens, d. A. M. Breis- sinck geb. Bertram, z. Overleden: P. J. de Bakker, z. 3 m. C. P. de Silva, d. 3 m. L, M. Danckacrt, z. 4 m. P. J. de .Silva, man van E. E. van de "Vijver, 48 jaren. VerB«;«eBa4e oufoer-eiule g-oetlerem» Vrouwepolder 19 julij 1856 Een windkoren- en pelmolen, molenaarshuis, stalling en verdere gevolgen, staande en gelegen te Vrouwepolder, Ver- 11 och t voor/6050,51. Meteorologische waarnemingen gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. July-1856. Datum. l Win fcb .5 Tb Kracht. fo W-3 ld Betrekkelijke Vochtigheid. Spanning van den damp. I -aaSa-vx I Laagste temperat. enverschil met de hoogste. AanmerJcimjcn. 13 w.t.z. 4 761.1:16.2 0.67 9.22 1.5 14.5 f4.0 bijna helder. 14 O. t. N. 4 762.5 21.1 0.58 10.73 0.0 14.5 «6.6 bijna helder. 15 O. ZO. 3 764.9 21.5 0.78 14.790.0 16.1 «7.9 ligt bewolkt. 10 ZWest. 3 759.6 18.6 0.80 12.79 2.5 17.2 «9.2 bewolkt. 17 W.t. Z. 0 766.8 15.5 0.64 8.49 0.5 13.6 «5.9 ligt bewolkt. L8 ZWes. 3 766.2 17.8 0.70 10.02 0.0 12.5 «6.5 ligt bewolkt. 19 Zw.t.W 6 763.8 17.6 0.78 12.70 0.0 16.0 «2.8 betrokken. VERKORTE MEDEDEELING VAN HET DOOR HEEREN GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, volgens art. 162 der provinciale wet uitgebragt iu dc zomervergadering van 18SG der provinciale staten van dit gewest. (Vervolg.) X. Rijksmiddelen. Havens. Uitgezonderd eenige herstellingen aan hetwestcr-commercie- havenhoofd te Vlissingen, hebben de zeeweringen en havenwer ken aldaar en te Veere, welke liet rijk bekostigt, slechts liet gewone onderhoud gevorderd. Het metselwerk der spuisluis te Vlissingen was in september 1355 voltooid. Niettegenstaande de vrij strenge koude die daarop reeds in december volgde, heeft dat werk gedurende den winter niets geleden. De onderhoudskosten van de kaai- en havenmureu,beschoei- jingen enz. te Veere, van het posthaventje te Gorishoek, van de haven van Breskens, van het haventje te Philippine en van het paalhoofd en den dam bij het fort Bath, worden door de provin cie gedragen. De kaaimuur te Veere vordert eene buitengewone herstelling, welke onder de onderhoudswerken voor dit jaar is opgenomen. Het aan den hoofd-ingenicur van den waterstaat opgedragen onderzoek naar den toestand der haven van Brouwershaven, waarvan in het vorig yerslag is melding gemaakt, heeft geleid tot het maken van verschillende ontwerpen van verbetering, waaruit echter nog geene bepaalde keus is kunnen gedaan worden. Betrekkelijk denaarden dam en het paalhoofd te fort Bath, is door het departement van binnenlandsche zaken voorgesteld en door de provincie aangenomen, om het paalhoofd af te zagen doch den aarden dara tc behouden; om die opruiming en de daar- stelling van een pad van den dam naar dc laagwater rand voor rekening der provincie te doen, terwijl het rijk dan voor die in standhouding van den dam zou zorgen en na 1856 de jaarlijk- sche uitkecring van f 300 aan de provincie zou vervallen. De sedert mei 1855 voltooide haven te Clinge is weder zeer verhoogd en aangeslibt. Door het departement van binnenlandsche zaken is aan eenige vissehers en schippers te Philippine, onder zekere bepalingen toegestaan, eene nieuwe geul voor de haven aldaar te maken. Door de gemeente St. Maartensdijk is de eerste bazaltkade in dit gewest daargesteld. Zij strekt zich over eene lengte van 50 ellen, langs de haven uit en was den 1 november j!. voltooid. Het werk heeft f 3,6SO gekost. De zeeweringen en duinen bevinden zich over het algemeen in goeden toestand. Sedert het vorig verslag zijn zes vergunningen tot verveening verleend, alle betrekking hebbende tot gronden gelegen in het polder-arrondissement Hulst, en wel bepaaldelijk in de gemeen ten Boschkapelle, Graauw, Hengstdijk, Ossenisse en Stoppel dijk, te zamen voor eene oppervlakte van 5,8350 bunders. Er wordt roet zorg toegezien dat de bepalingen dienaangaande stiptelijk worden opgevolgd. In 1855 zijn de volgende hoeveelheden turf gegraven, waarbij tevens dc prijzen vermeld worden en het getal der arbeiders die daartoe gebezigd zijn, te weten gemeente Boschkapelle, l ,200 ton, ad 25 cent de ton, 65 arbeidersgemeente Graauw, 26,000 ton, ad20 et. de ton, gedurende 2 maanden 54 arbeiders gemeente Hengstdijk, 17,940 ton, ad f 2,37per 10 ton, gedu rende ruim 2 maanden, 108 arbeiders: gemeente Ossenisse, 1,800 ton, ad f2,374 per 10 ton, 14 arbeiders. Dc in het vorig verslag vermelde vergunning tot bekading van een gedeelte van den schorrand voor den Anna-Jacoba- polder is sedert, op aanvrage van den belanghebbende gewij zigd, voor zoo veel betreft de aanwijzing der plaats. Het werk is thans bereids aangevangen. De aanvragen om vergunning tot bedijking van het schor Zuid vliet in de Zandkreek, van schorren vóór den polder Soele- kerke met het Spieringschor, van schorren vóór den Oudvogel- schor polder en van schorren in het Ilcltegat, waarvan in het vorig verslag is gesproken, zijn sedert ingewilligd. Zoo ook die tot bedijking van schorren vóór de polders Noord-en Nieuwe Westkraaijert. Daarbij is onder anderen gelet op de belangen van de haven der gemeente 'f- lieer Arentskerke en van het provinciale overzetveer over bet Sloe. Eerstgemelde bedijking is, ofschooij nog niet volledig vol tooid, in 1855 tot stand gekomen. Zij is nagenoeg 43 bunders groot. De tweede, ter grootte van 163 bunders, is aangevangen. Ook de derde, ter grootte van 80 bunders. Deze bedijking is aanbesteed voor f 70.000. Omtrent de vierde moet vooraf eene onteigening plaats heb ben, welke wordt voorbereid. De grootte der te bedijken opper vlakte wordt op 247 bunders berekend. De vijfde bedijking is mede aangevangen, Zij zal 208 bunders bevatten. Voorts is vergunning gevraagd en verkregen tot bedijking van schorren vóór den polder Wcstkerke, gemeente Wolfnars- dijk, en van schorren vóór den Bastiaan-de-Langepolder. De eerstgemelde is reeds aangevangen. Zij zal eene opper vlakte van 53 bunders bevatten. In onderzoek bevindt zich een verzoek tot bedijking van schorren, ter grootte van 87 bunders, voor den polder Nieuw- St.Joosland. De in liet- vorig verslag vermelde aanvrage om vergunning tot bedijking van schorren ter weerszijde der haven van Bier vliet, is niet kunnen worden ingewilligd. Dit is mede het geval geweest met eene dergelijke aanvrage, betreffende schorren in de haven van Schevpenisse. Van vvege de Nederlandsche maatschappij tot indijking der op-en aanwassen in de Oosterschelde, is in dit jaar aangevan gen met het volgens eene gewijzigde lijn op nieuw indijken der in 1853, tijdens het maken der eerste bedijking, weder over stroomde schorren, gelegen nabij Port Bath, vóór de Reigers- bcrgschc en Stroodorpe-polders. Volgens de deswege ontvan- gene berigten, is op den 30 mei jongstl. de dijk van den eersten zoogenoemden Bathschen-polder gesloten, en zal die polder eene oppervlakte hebben van ongeveer 430 bunders. De reeds meer vermelde bedijkingen in het Zwin en in het kanaal van Wclzinge zijn nog niet toegestaan. Ook is door de belanghebbenden, die- in der tijd vergunning verkregen tot bedijking van 6chorren vóór den polder St. Anna- land, vóór den polder Priestermcet, en vóór den Reigerberg- schenpolder (noordzijde), daaraan alsnog geen gevolg gegeven. Bij eene beschikking van zijne exe. den minister van binnen landsche zaken van den 7 mei jl., no. 177, is aan den heer A. van Haaften toegestaan, om, in afwachting eener cindregeling met het departement van financien, de voorbereidende werk zaamheden aan te vangen ter afdamming van het Slaak, waartoe hem vergunning is verleend hij 's konings besluit van den 14 october 1853, no. 68, terwijl hem tevens eenige wijziging in de rigting en de breedte van den dam is toegestaan. Volgens me- dedeelingvan den hoofd-ingenieur, schijnt dit werk nog in den loop dezes jaars te zullen worden uitgevoerd. Zoo als bekend is zal het eiland St. Philipsland daardoor met dc provincie Noordbrabant worden verbonden. (Wordt vervolgd.) ÖuüenUiuösidjC ttjómgen. SSmg-elsaradi» Londen 19 julij. The times meldt dat de heer Dallas, ameri- kaansche gezant alhier door zijne regering gemagtigd is aan het britsche kabinet voor te stellen 1. dat San Juau zal worden verklaard tot vrijhaven, onder de opperheerschappij van Nicara gua; 2 voorts dat de Mosquito-Iudianen zullen worden zamen- getrokken op een daartoe aan le wijzen grondgebied en hun op perhoofden gegevenzullen worden,jaarlijks te vervangen; 3. wij ders dat Engeland afstand zal doen van de Baai-eilanden ten behoeve van den staat Honduras; 4. vervolgens dat Belize zal blijven eene britsche bezitting met de zelfde grenzen als in 1850 zijn bepaald; 5. eindelijk dat Centraal-Amerikade gemeenschap tnsschen de twee oceanen zal waarborgen. The morning herald schijnt partij voor de misnoegden in Spanje te kiezen. Althans spreekt dat blad van het dempen der beweging van de //zoogenaamde insurgenten" te Madrid, gispt de afkondiging van den staat van beleg, en noemt het opmerke lijk dat over de onmicldelijke aanleiding tot den opstand niets gemeld wordt. In eene steenkolenmijn nabij Cardiff heeft eene aller verschrikkelijkste gasontploffing plaats gegrepen, waardoor niet minder dan 112 menschcn het leven hebben verloven. In het jaar 1853 had eene dergelijke ramp 64 personen doen om komen. Volgens The press heeft Engeland van den koning van Napels geeischt eene algemeenestaatkundige amnestie, onvooi- waardelijk eu zonder eenige uitzondering, eene verandering van ministerie, en de wijziging van onderscheidene rijks wetten. De koning heeft alle inmenging van vreemde mogendheden verworpen. De eisch van Frankrijk moet in veel gematigder en vredelie vender bewoordingen vervat zijn. BSïnsïandlo Petersburg 12 julij. De krooniug van Z. M. den keizer is op den 31 augustus bepaald. Den 20 aug. zal Z M. zich naar het kasteel Petrowski begeven, in den nabijheid van Moskou gele gen, en den 22 aug. zijne plegtige intrede houden. Bij ukase van den 8 julij wordt de amnestie, aan de Polen verleend, uitgestrekt tot de gouvernementen van Minsk, Mohiiew, Wilepsk, Groduo en Wilna. Sjpasaje. Madrid 17 julij. De orde is volkomen hersteld. De koningin heeft heden, door den maarschalk O'üonncl vergezeld, revue

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 3