wel builen als binnen onze landpalen onderschrijft elk bevoegd J en onpartijdig beoordeelaar deze uitspraak van de Tries over i Lourens Janszoon Cosier: //Iiij is de uitvinder der typografie, der eigenlijke boekdrukkunst; de eerste die de kunst van be- "weegbare en gegoten letters heeft uitgedacht en beoefend, en daarin liet voorbeeld heeft, gegeven aan de Mentzers."" //De innigste overtuiging van de deugdelijkheid onzer aan spraken deed, voor eenige jaren, eene stem opgaan in ons vader landNederland werd opgeroepen om de nationale eer te hand haven. Had Menlz zijn metalen standbeeld voor Guttenberg. moest Haarlem dan tevreden zijn met een beeld voor haren stad genoot, dat niet voldeed aan de eischen der kunst? Moest het beeld, aan deze stad door bijzondere personen vereerd, niet door een geschenk van de gansche natie worden vervangen? De vraag werd met vertrouwen gedaan aan dat vertrouwen is vol komen beantwoord. Wel is het denkbeeld eerst na verloop van verscheidene ja ren kunnen verwezenlijkt worden, maar wat is er sedert de op roeping al niet op het gebied der wereldgeschiedenis of der ge schiedenis van ons vaderland voorgevallenWat is er al niet gebeurd, dat de algemeene aandacht moest afleiden van een onderwerp, hetwelk alleen in dagen van kalmte de hooge belangstelling kan opwekken welke liet verdient! Met het oog hierop mag dc verklaring in waarheid worden afgelegd, dat Nederland aan de roepslem ter handhaving van den nalioualen roem waardiglijk heeft gehoor eegeven. De vorstin van Oranje, met den koning aan hef hoofd, heb ben de vaderlandsche zaak krachtig ondersteund. Hun voor beeld is door een groot aantal landgenooten uit alle rangen en standen van de maat schappij gevolgd, eu op voorstel van 's lands regering is dit alles bekroond geworden door de eenparige goed keuring onzer volksvertegenwoordiging. «Wat aizoo hier is opgerigt moet zijn een nationaal gedenk- t eeken, aangeboden aan de stad waar de boekdrukkunst werd uitgevonden, waar Lourens Janszoon Coster werd geboren, en waar hij zijne kunst heeft uilgeoefend. Het blijke nu of aan dien eiscli is voldaan. Welaan, het bekleedsel valle! Het beeld worde onthuld!" Een plegtig zwijgen en daarna een luid gejuich liet zich ver nemen, toen de redenaar zijne woorden staakte en het stand beeld onthuld werd, gedurende welke plegtigheid een feest- marscli door het muziekkorps der haarlemsclie schutterij werd uitgevoerd, gecomponeerd door een lid van dat korps, den heer W. B. Weidner, en het geschufgedaver zich liet hooren, dat dit gewigtigst oogeübük van het feest wijd en zijd verkondigde. De heer Metman zette, nadat de geestdrift der toeschouwers ccnigzius bedaard was, zijne toespraak voort en zeide alsnog: Wie stemt-, dat beeld aanschouwende, niet toe, dat de kun stenaar zich tot de hoogte van zijn onderwerp heeft weten te verheffen Gij ziet den uitviuder der boekdrukkunst voor u, als in eene voorwaartsclie beweging, om aan alle oorden der wereld verlichting en beschaving over te brengen. Met de opgeheven regterhand toont hij u de losse letter, het geheim zijner vinding; de gansche houding en hel, gelaat geven u den denker te ken- ncu; de beukenstam achter hem herinnert u aan het snijden der letter, waarvan Junius gewaagt, en liet opperkleed wordt in dc hoogte gehouden, opdat niets zijn gang moge belemmeren tloc gelukkig is de kunstenaar er in geslaagd zijn verhevene gedachte weer te gevenHetzij gij let op de evenredigheid der vormen, op de volmaakte uitvoering van gelaat en handen, of op de sierlijke plooijen van liet. kleed, dat ongedwongen neder- hangt, gij zult steeds de getuigenis afleggen, dat Royer door dit gewrocht, vau zijn genie eene nieuwe, ja misschien de schoon ste lauwer heeft gevfochlen in dc krans van zijnen roem. Dit meesterstuk, mijne heeren de burgemeester eu leden van den gemeenteraad van Haarlem! wordt u doorvorsten volk aangeboden a Is,een bewijs van de hooge waarde, die beiden hechten aan de kunst, door Lourens Janszoon Coster in het leven geroepen. Gelukkig lieeten zij de stad, waar de uitvinding der boekdrukkunst werd gedaan. Dc tegenwoordigheid van zoo vele duizenden in Hollands bloemhof, bij de overgifte van dit nationaal gedenkfeeken, drukt hierop het zegel. Gij ontvangt hen op eenc-wijze, welke getuigt van uwe hooge ingenomenheid met het voor werp o.nzer vcreering. De betuiging van aller erken telijk liejd zij Ut daaWpor toegebragt. Gelieft nu het beeld te aAh vjjayden en.iu-|iwe hoede te nemen. Dat het tot in het 1 iatste nageslacht ten spoorslag strekkeaan Haarlems ingeze- IcWjV fyn .allé-Jcracmen aan te wenden lot heil van het vader- meUSG^ie^ i&euw:-géjbjo]|;.begroette dit slot, en een krachtig mannen- Vier w'jf^^arin AKIaarop heeft.-df^Jifcer burgemeester dc Bruyn Kops de voi- 1 rltèpi^k^C^aa 11 ijn^ïleven Jf^voorzitter eu leclen vau de hoofdcommissie opriu-tɧ£vau het- metalen standbeeld ter eere van Coster. Heigeen thans is geschied en ons allpó hcefi ie zaraen gebragt, is het waardig besluit vau hetgeen door u gedurende vele jaren met zoo groote belangstelling, ijver en volharding is verrigt. //De vereeniging ter nagedachtenis van Coster en van zijne weldadige uitvinding, spreekt luide tot geheel de beschaafde wereld, door de oprigting van dit schoone standbeeld te zijner eere. De geheele natie heeft zich op uw roepstem aaneengeslo ten, om dit werk tot stand te brengen. Zij heeft begeerd, dat het'standbeeld te Haarlem, de geboorteplaats van Coster, al waar hij gewoond, zijne kunst uitgevonden en beoefend heeft, zonde worden opgerigt. Zij heeft het aan Haarlem ten ge schenke gegeven, aan Haarlem opgedragen om dit blijk van nationale erkentelijkheid .en hoogschatting in voortdurende waarde te houden. Als hoofd van den gemeenteraad, en uit naam der geheele burgerij van Haarlem breng ik haren dank u toe, mijne heeren. die namens het nederlaudsche volk, haar met dit pronkstuk hebt begiftigd, eu verklaar ik dat geschenk te aanvaarden, en van u over le nemen. //Haarlem vindt zich vereerd door dit blijk van nationale edelmoedigheid. Het is,efc .trotsch op dat de naam van Coster aan dien van Haarlem onafscheidelijk verbonden isdat voort aan alle twijfel is weggenomen elke tegenspraak verdwenen, en de waarheid zijner uitvinding alom erkend wordt. «Nederland heeft op nieuw getoond dat het zijne groote man nen weet le waarderen, en er prijs op stelt hunne groote daden of gewigtige diensten in aandenken te houden, dat het gevoelt dat de roem die aan hunne verdiensten toekomt op geheel de bevolking terug straalt. Het heil van Nederland, dat aan ons allen zoo dierbaar vaderland, wordt voortdurend door ons van den hemel gesmeekt opdat het zich meer en meer onder andere volken gunstig onderscheiden, in kracht en welvaart toenemen moge eu onder het wijs en verlicht bestuur van het doorluchtig huis van Oranje een vrij en gelukkig volk zij." Leve dc koning Heil aan het vaderland liet slot van de aanspraak is door de aanwezigen met groo- gejuich beantwoord. Het standbeeld zelf voldoet bij uitnemendheidhet is 4,20 ned. el hoog behalve het voetstuk van omstreeks 1 el meer. Nadat het muziekkorps der grenadiers met eene krachtige fanfare deze plegtigheid had besloten, verliet de menigte lang zamerhand het marktplein, terwijl Z. K, H. prins Hendrik met gevolgen vele anderen een bezoek gingen brengen aan de typo grafische tentoonstelling. In de eerste plaats moeten wij nu gewagen van den feeste- lijken optogt welke gedurende den namiddag door de straten toog. Deze werd geopend en begeleid door dragonders, terwijl de muziek der dragonders voorafging; daarop volgde een aan tal in liet wit gekleede meisjes, kinderen van leden der haar lemsclie typographische vereeniging; vervolgens naderde een rijk getooide en met vier paarden bespannen wagen, vvaarppeen versierde drukpers was geplaatst, waarop al rijdende toepasse lijke dichtregelen gedrukt en onder de toeschouwers verstrooid werden; achter dezen wagen volgden de leden der typographi sche vereenigingeu uit de verschillende plaatsen, ieder vooraf gegaan door hare banier. Deze stoet trok een groot gedeelte van Haarlem door. Op de groote markt werd een hulde aan het standbeeld gebragt door het zingen van toepasselijke liedereu eu versiering met bloemslingers door de in witgekleede kleinen. Ook bragt men nog in den optogt eene hulde aan den heer A, de Vries, die door zijn onderzoek en zijne geschriften zooveel heeft bijgebragt om Lourens Janszoon Coster in zijne eer als uitvinder der boekdrukkunst te handhaven tijdens hij zich bij den heer A. C. Kruseman bevond, kwatn de stoet daar langs wanneer hem door de lieve kleinen een bloem bouquet aangebo den en een laanwerkrans omhangen werd Nageruimen tijd door de straten getrokken te hebben, begaf de stoet zich naar den Stads doelen, waar de leden der typographische vereenigin geu ten getale van ongeveer driehonderd zich nu aan een vriendschappelijken disch verepuigd.en, waar gulle vrolijkheid lieerschte. Ten vijf ure des namiddags ving het volksfeest aan dat in den Hout door de vereeniging Door vermaak tot. nut werd gegeven. Terwijl op de dreef harddraverij met paard en chais werd ge houden, grepen binnen een afgeperkt terrein voor het paviljoen, onder het uitvoeren van muziek door het korps van het 6de re- gement infanterie, allerlei volksspelen plaats, als arlequinades, op een daarvoor opgerigt tooneel, mastldimm.eu, boegsprietloo- pen, zakloopen, hardloopen enz., terwijl ziel), aangezien het den gansc'nen namiddag en avond droog bleef, voortdurend eene ontelbare menscnenmassa zoo wel door den Hout als dooi de straten bewoog. Des avonds was, behalve het standbeeld en een groot aantal gebouwen in Haarlem, ook het reeds genoemde Huldeblijk en de buiten sociëteit in den Hout prachtig versierd en verlicht, terwijl vooral ook liet bloemenfeest vermelding verdient. Dit bestond namelijk uit eene uitmuntende expositie van bloemen, smaakvol gerangschikt en verlicht in een grooten tent in de Hertenkamp. Eerst laat in den nacht, doch in ongestoorde orde, eindigde dan ook deze tweede feestdag. Donderdag was het aantal feestvierenden reeds veel vermin derd, daar gedurende den nacht vele duizenden met spoortrei nen en ander reisgelegenheden Haarlem hadden verlaten. Het weder was in den ochtend regenachtig, niaar helderde later weder op. De typografische tentoonstelling eu het bloemenfeest viel in den loop van den dag een druk bezoek ten deel. Op den middag verzamelde zich een groot aantal feestgeuoo- ten op Zomerzorg, tot bijwoning der matinée musicale, waar het muziekkorps van liet regement grenadiers en jagers weder nieuwe lauweren oogstte. In den loop van den dag vertrokken met. de spoortreinen vele vreemdelingen en onderscheiden typografische vereenigingeu. Dien avond maakten velen nog gebruik van de gelegenheid om het schoone orgel in de groote kerk te bewonderen, waar door den verdienstelijken amsterdamschen organist den heer J. Bastiaaus, een orgel-concert werd gegeven. De feesten werden in den avond besloten met het afsteken van een prachtig vuurwerk ophet\'eld buiten de Nieuwpoort. welk vuurwerk was vervaardigd door de heeren J. van Leeu wen en zoon, kunstvuurwerkmakers te Haarlem. Duizenden sloegen dit trotsche schouwspel gade. Men leest in de Nederlandsche stagts-courant Zijne Majesteit, wenscheude bij gelegenheid der viering vau het herinneringsfeest ter eere van den uitvinder der boekdruk kunst een blijk te geven van den hoogen prijs, waarop door Hoogstdezelvo de weldaden geschat worden aan de menschheid door die uitvinding bewezen, en uit aanmerking daarvan voor ditmaal genade willende doen wedervaren aan het van de druk-» pers gemaakt misbruik, heeft bij besluit van 16 dezer, aan jhr. Mozes Salvador gratie verleend van het nog overig gedeelte der gevangenisstraf van 14 dagen, waartoe hij bij arrest van het provinciaal geregtshof in Noordholland van 12 maart jl. was veroordeeld ter zake van laster in een gedrukt eu verspreid ge schrift. Op voorstel van z. e. den minister van binnenl. zaken heeft Z. M. de koning eene commissie benoemd, belast met het on derzoek naar de behoefte van het onderrigt in den landbouw en het doen van voorstellen tot regeling van dit onderwerp. Deze commissie bestaat uit de heeren dr. v. d. Boon- Mesch, I. G. J. v. d. Bosch, jhr. mr. R. Gevers Deijnoot, dr. H. C. van Hall, mr. F. A.S. A. baron van Ittersum, Dr. G. J. Mulder dr. W. C. H. Staring, dr. Wttewaal, en als secretaris ds. N. W. P. Rauwenhoff, te Amsterdam. Door de Nederlandsche handelmaatschappij zijn weder 9 schepen bevracht, als 5 voor Amsterdam, 2 voor Rotterdam, 1 voor Schiedam en 1 voor Middelburg, zijnde Drie vrienden, gezagvoerder L- P. Andersson. De Koninklijke nederlandsche yachtclub hield zaturdag te Rotterdam hare gewone jaarlijksehe feestviering en wedstrijd op de rivier de Maas, welke vereerd werd met de tegenwoordig heid van Z. K. 11. prins Hendrik der Nederlanden, president dier vereeniging, en bij welke gelegenheid aan den heer P. H- Tromp,sedert 10 jaren vice-president en thans als zoodanig af tredend, door de leden een prachtige» zilveren bloemvaas met- inscriptie is aangeboden. Bij dp verkiezing voor een lid van de tweede kamer der staten generaal, op donderdag, in het hoofd-dciesdistricht Maastricht, was het getal uitgebragte geldige stemmen 1213. Benoemd werd mr. E. van Wintershoven met 731 stemmen. Op mr. E Kerens van Wolfrath warpn 4f0 stemmen uitgebragt. Er bestaat op nieuw yooruitzigt, dat de spoorvyeg van Maas tricht naar Luik langs den regteu Maasoever eerlang tut stand zal komen. Men verneemt althans, dat de heeren van der Kun, lioofd-inspecteur, eu Badon Ghybea, hoofd-ingenieur van flen waterstaat in Limburg, deswege naar Brussel zijn vertrok-? ljen. Men deelt uit Enschedé met zekerheid mede, dat onze rege? ring dezer dagen concessie heeft verleend aan den heer de Brou» were van Hogeudorp te Brussel, tot den aanleg van een spoor weg van Westervoort langs Enschedé naar Rheine, en dat men daar algemeen gelooft, dat die heer dezen weg ook werkelijk zal aanleggen. Naar wij van goederhand vernemen, heeft de baron van Ra- ders de uitvoering van zijn plan Ier kolonisatie van Suriname met Nederlanders, opgegeven, wegens verschillende tusschen beide gekomen bezwaren, maar vooral naardien hij niet heeft kunnen erlangen den afstand van den grond, benoodigd om van het te ontginnen terrein een waterweg, loopende tot in stad Paramaribo, te kunnen graven.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 2