MIDDELBURGSCHE COURANT, l\°' 88. Dingsdag 1856. 22 Jutij. Sinnmlcmïrscl]f tijöingm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 23 cent per regel; van huwelijks, geboorte oi' d'iodln-kend* makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 32 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschic-dt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. De burgemeester van de Gemeente Zaamslag brengt hiermede ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat te rekenen met den 21 dezer maandter.secretarie dezer ge meente, voor een ieder ter inzage zal liggen een uitgewerkt plan, kaart en grondteekening van eene door het bestuur dei- domeinen en liet bestuur der godshuizen van Gent voorgestelde onteigening van een gedeelte van den zeedijk van deii A au dij- ke-polder, in deze gemeente gelegen, toebehoörencle aan de Erven van Hermanus de Regt en geheel often deele benoodigd tot indijking van schorren of slikken in het Hellegat, vóór de polders Catharina, Zaamslag, Aandijk en Stoppeldijk. Dat voorts burgemeester en wethouders zich op maandag den 18 augustus 1856des voormiddags ten tien ure, in de ge meentekamer alhier zullen vervoegen, ten einde de bezwaren der belanghebbenden tegen dat plan aan te hooren. Eu worden wijders de hierbij belanghebbenden opgeroepen, op voormelden tijd en plaats de bezwaren, welke bij hen legen gezegd plan mogten bestaan, bij voormelde burgemeester eri wethouders in te brengen. Deze bekendmaking zal, ter voldoening aan de voorschriften der, wet. van den 28 augustus 1851 (Staatsblad no. 125), rege lende de onteigening ten algen: eenen nutte, worden geplaatst in de Staats- en Middelburgsche courant, zoo mede in het Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderenen is tevens op de gebruikelijke wijze binnen deze gemeente op lieden afgekondigd en aangeplakt. Zaamslag, den 19 ju lij 1856. Be burgemeester voornoemd J. VAN VESSEM. SfliddelTbuurg' S3. jralüjo Op woensdag aanstaande, des namiddags ten één ure, zal de gemeenteraad alhier eene openbare zitting houden ter behande ling der navolgende onderwerpen Voorstel voorzitter ter benoeming van een plaatsvervangend lid, commissie hoofdelijken omslag; bij resumtie rekwest den heer Dronkers, betrekkelijk het havenkanaal. 'In eene heden op liet raadhuis alhier gehouden bijeenkomst van stemgeregtigde deelhebbers in de Nederlandsche handel maatschappij is benoemd tot commissaris in plaats van wijlen den heer S. Luleyn, jhr. W. 11. Boddaert en tot plaatsvervan ger in plaats van jhr. W. R. Boddaert, de heer Johs. Luleyn. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier, zijn inge komen de navolgende handelsberigten1. opgaaf wegens den in- en uitvoer van vreemde en koloniale waren, den uitvoer van britschc en iersche voortbrengselen, de schepen in den vreem den handel en in de kustvaart gebruikt, gedurende de vijfmaan den, geëindigd op UI mei jl.2. eene staat van naar Oost-Indie verzonden katoenen goederen, gedurende de maand junij; 3. be- rigt omtrent de indigo, afkomstig van de landen des heeren ICositzky,in het Caucasisehe gebergte, benevens twee monsters. Van de werf De volharding van de scheepsbouwmeesters den Bouwmeester Borsius van der Leyé alhier, is zaturdag met het beste gevolg te water gelaten het barkschip Stad Middel burg, groot ongeveer 400 gemeten lasten, gebouwd onder direc tie der schee,pstimmerbazen J. van Vlieten G. Kam, voör reke ning eener reederij onder administratie van de zelfde firma en bestemd voor de groote vaart. Onmiddelijk daarna is de kiel gelegd voor een ander barkschip van de zelfde grootte, het. welk den naam zal dragen van Regina Maris, voor rekening eener reederij onder administratie van de zelfde boekhouders Wij wenschen de ijverige ondernemers met den aanvanke lijk goeden uitslag hunner eerste poging geluk, en koesteren den wenscli dat hun onvermoeid streven bij voortduring de ver diende aanmoediging zal vinden en moge bijdragen tot bevor dering van den welvaart dezer gemeente. te Antwerpen een zeer hevigen brand is uitgebarsten in eenen rijstpelmolen die daardoor nagenoeg geheel vernield is, terwijl eenige daarbij staande huizen .gedeeltelijk in ascli zijn gelegd Door het instorten van eenen muur zijn éenige pompiers zwaar verminkt. Men schrijft ons uit Vee re De lieer W. M. Snijder toonde donderdag 11.,- dat hij ofschoon elders wonende, zijne vroegere woonplaats niet vergelen had- Op zijn buitengoed Bomdal, vereenigde hij in dien namiddag de schooljeugd der gemeente Veere, die zich met eenige ge- noodigden, onder de leiding van den onderwijzer M.de MolAz., aldaar met gepaste vermaken bezig hielden en eerst des avonds laat in vrolijke stemming huiswaarts keerden* De stoomboot A.ymou Louise, varende lussehen Rotterdam en Antwerpen, van laatst.gemelde plaats heden middag Vlissiu- gen aandoende,bragt het berigt mede dat in den afge.'oopen nacht Nadat de sedert, eene maand met verschillende personen ge voerde onderhandelingen omtrent de vervulling van de betrek kingen van minister van marine en van roomsch katholieke eeredienst steeds vruchteloos zijn gebleven, vernemen wij dat de regering thans besloten heeft tot het aanstellen van een direc teur-generaal, belast met. de regeling der zaken van dat depar tment. De kapitein-luitenant ter zee Escher zou daartoe zijn benoemd op een tracfement van S000; terwijl de verantwoor delijkheid van dat ministerie zal berusten bij den minister van buitenlandsche zaken jhr. Gevers van Endegeest. Het minis terie van roomsch katholieke eeredienst zal mede voorloopig bij een der andere departementen worden gevoegd. De beide minis ters ad interim zullen door dezen maatregel vermoedelijk met, 1 aug. van de waarneming hunner betrekking worden ontheven. Als een vervolg op hetgeen wij in ons vorig no. reeds in het kort konden mededeelen betrekkelijk de feesten, welke in de afgeloopene week te Haarlem gepaard gingen met de pleglige onthulling van het st andbeeld voor den uitvinder der boekdruk kunst, zien wij ons thans in staat, gesteld eenige nadere bijzon derheden mede te deelen. Woensdag voormiddag omstreeks elf ure begaven de feest vierenden zich langs het prachtige //Huldeblijk van Haarlems ingezetenen aan de gevers van het standbeeld" eerst naar den gedenksteen in den Haarlemmer hout (aldaar bij het vierde eeuwfeest der uitvinding opgerigt.). De optogt., geopend door een detachement dragonders en de muziek der schutterij, bestond uit: 1. ceremoniemeesters; 2. de feestcommissie; 3. de koninklijke handboogschnttcrs- vereeniging' //Sagittarius"; 4. de hoofd-coinmissie voor de oprigiing van het metalen beeld; 5 de commissie voor bet hul deblijk 6. de vertegenwoordigers der onderscheidene Coster- commissien; 7. de ontwerpers en vervaardigers van het beeld en het voetstuk; 8. verschillende autoriteiten; 9, de officiereu der schutterij en de verdere genoodigde officieren; 10. af gevaardigden van genootschappen en instellingen, welke voor de oprigting van het beeld hebben bijgedragen11. de leden gedeputeerden der Maatschappij van nijverheid; 12 de muziek van de infanterie13. de leden der Vereeniging ter be vordering van de belangen des boekhandels; 14. de muziek van de dragonders; 15. de typografische vereenigingen met hare banieren; 16. de beide haarlemsche liedertafels met hare banieren. De trein werd gesloten door een detachement dragonders. Bij de ouder 15 genoemde vereenigingen bevonden zich ook een 12 tal- afgevaardigden van de typografische vereeniging te Middelburg, welke naar wij: vernemen, de verst afgelegene ver- eeiiiging was die vertegenwoordigd werd. j Door den heer rnr. Joh. Enschedé werd bij dezen steen een korte toespraak gehouden, waarop door de typografische ver eenigingen een koorzang werd aangeheven. Daarop begaf men zich naar het nog omhulde standbeeld op de markt, waar zich reeds bevonden Z, IC. 11. prins Hendrik j der Nederlanden, de ministers van binnenlandsche zaken, finan- j eien en oorlog, de commissaris des koniugs in de provincie Noord-Holland, de burgemeester en de wethouders van Haar- lem de voorzitter en de leden der hoofdcommissie,, enz. De feesttrein op de markt gekomen werd verwelkomd door j een triomfmarseh, ter eere van Coster gecomponeerd door den heer E. üünkler en uitgevoerd door het muziekkorps van het regement grenadiers en jagers. - Daarna werd er een mannenkoor aangeheven, onder directie van den heer J. E. Schmitz. Nadat de eommissien, de overheidspersonen, de genoodigden in grooten getale, zich geschaard hadden, was hot oogfin blik gekomen, dat het standbeeld voor ieders oog zou weden ont dekt. De hoofdcommissie en de leden van den gemeenteraad plaatsten zich nu voor het beeld. De heer mr. L. Metman, voorzitter der hoofdcommissie vocy» de oprigting van het standbeeldhield alsnu de volgende rede De grootste schat van een volk is zijne historie, zoo dikwerf' deze de roemrijke daden van het voorgeslacht vermeldt. Met welgevallen en voldoening slaat, dan ook de tijdgenoot die blad zijden op van de geschiedenis, waar hij vindt opgei eekend wat er op den vaderlandsehen bodem werd verrigt ter bevordering van hetgeen goed is en edel en schoon. Hel kan alzoo gecne bevreemding verwekken, dal zij die te Haarlem, uit onderschei dene oorden van het land, zijn zamengevloeid bij hel binnentre den van Haarlems veste, zich levendig voor den geest stellen hoe, in den grooten st rijd voor vrijheid van geweten, hel bloed der vaderen op dezen grond is geplengd, en hoe eene Kenau Hasselaar het bewijs opleverde, dat zelfs de zwakke sekse in Nederland krachtig is, als hel de verdediging geldt van de hei ligste regt en der burgers. //Maar ik heb thans niet. Ie spreken van de roemrijke wapen feiten, heilrijk en weldadig slechts voor eene enkele natie; ik moet gewagen van hetgeen voor meer dan vier eeuwen hier heeft plaats gegrepen, en aan het gansche meuschdom ten zegen heeft verstrekt, van eene uitvinding welke de vruchten van den geest verduizendvoudigt en heinde en verre verspreidt, het licht, dat eenmaal scheen, bewaart, en de bron doet zijn vun ander licht, dat nog helderder schijnt. //De nederlandsche natie brengt, in dezen plegtigen stond, eene dankbare hulde aan de nagedachtenis van den luiarlem- schen burger Lourens Janszoon Coster, den uitvinder der boek drukkunst. //Is het misschien eene ijdele zelfverheffing, uit. nat ionalen trots geboren, die ons de oogen doet sluiten voor de waarheid en cle regtmalige aanspraken van vreemden doet verwerpen !J Hebben Mentz en Straatsburg geene gedenkt eekenen of stand beelden opgerigt, om der wereld te verkondigen, dal, aan Gui- tenberg en niet aan Coster de eere toekomt van de boekdruk kunst te hebben uitgevonden //Onkunde en vooroordeel alleen kunnen ten nadoele van Nederland uitspraak doen. Gel uigt het, gij die onpartijdig hebt onderzocht wat de scherpzinnige en geleerde de Vries, gehol pen door zijn kunstvriend Schinkel en door den on vermoeiden en volhardenden ijver van onzen Noordziek, aan het oordeel van landgenoot, en vreemdeling heeft onderworpen. //De waarheid kan lang in het duister schuilen, als zij aan het licht zich voordoet, miskend en heftig aangevochten worden, ja zelfs hare heilige zaak voor eene poos wanhopig sehijueij. Maar haar glans breekt meer en meer door de nevelen h°en en schilfert gedurig heldeider en onweerstaanbaarder; bet hek barer vijanden wordt dagelijks dunner, haar aanhang gvooter en magüger, tot dat ook de laatste tegenspraak der schaamte loosheid verstomt, en h.\ar zegepraal voltooid wordt'. Zooging het tot heden met de uitvinding der boekdrukkunst, zoo zal het ook verder gaan. Zoo deed de stem der waarheid zich gedu rig krachtiger vernemen, en de uitkomst zal niet twijfelachtig wezen." //De voorspelling van den redenaar, wiens uitstekende gaven zoo veel hebben bijgeoragt tot den luistervol het vierde eeuw feest der uitvinding van de boekdrukkunst, is bewaarheid. Ja de uitkomst van den strijd door net wakker driemanschap met onbezweken trouw en moed gevoerd, is niet twijfelachtig zoe-

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1