VERKORTE MEDEDEELING VAN HET DOOR HEEREN GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, volgens art. 162 der provinciale wet uitgcbragt m r m i, a g in de zomervergadering van 4886 der provinciale staten van dit gewest. (Vervolg.) X. Rijksmiddelen. Het bedrag dier middelen in hoofdsom en opcenten was meer dan in 1884. minder dan in 185*. Grondbelasting 863,649,01 2,094,76 Personelebclast. - 44S,967,18$ - 4,831,441 ,5 Patentregt - 103,173,21^ - 2,138,66 In- en uitg. regt. - 92,180,47 2,018,16$ Accijnsen. -815,517,86 - -15,445,68 Zegelregten c. s. - 640,457,51 - 108,201,53$ Het belastbaar inkomen waarover de grondbelasting gehe ven is bedroeg zuiver: gebouwd f 1,096,638,32, ongebouwd f 3,573,612,22, alzoo te zamen f 4,670,250,54. De eerste grondslag der personele belasting beliep (huurwaar de) f 1,245,633, de waarde van het mobilair was f 3,941,913. Onder accijnsenis begrepen f 60,343,80, bij admodiatie geheven accijns op het gemaal in de voormalige 4de en 5de districten. Het bedrag van het betaalde aan regten van waarborg op gouden en zilveren werken door schatpligtigen in de provincie gevestigd, heeft in 1855 beloopen f 1,348,08, dat is f 183,96 meer dan in 1854, met inbegrip een er som van f 59,58 voor ontvangen regten op werken van buitenlandschen oorsprong. De opbrengst van de domeinen, wegen, vaarten enz. heeft bedragen f 52,017,66 en dus f 199,93$ minder dan in 1854. De opbrengst der posterijen in 1855 was f 53,280,05$, dus f 1,357,33$ minder dan in 1854. XI. "Waterstaat. Rivieren. De door de Wester-Schelde bestookte punten, de boek van Borssele en een uitstekend gedeelte van den zeedijk des polders Everinge (waterschap Ellewoutsdijk) zijn door doeltref fende voorzieningen versterkt en de doorgaande verdieping zooveel doenlijk belet door stortingen van doornikscbe cn vil- voordsche steen, dat men ook voornemens is aan de havendam- men van bet kanaal van Neuzen toe te passen. Het oevervak voor den Kleinen huissens- en den Ecndragt- polder is mede belangrijk versterkt. Jn den loop der rivieren of stroomen is geene meldenswaardige verandering op te geven; alleen ontdekte men dat de stroom van tic Ooster-Schelde, zoo ten oosten als ten westen van de Zand- kreek, de neiging heeft om steeds den linker oever te naderen. Geene aanzienlijke bezinkingen zijn noodig geweest. De buitengewone werken, ook ter verdediging der oevers van de calamiteusepolders, hebben bestaan: in twee kraagstukken aan den polder Borsele, ter gezamc- lijke oppervlakte van 3,600 vierkante ellen, met eene kapitale steenbestorting aldaar, en eene dergelijke bcstorting van den kop van den Zwcmersdam aan den polder Everinge te zamen aanbesteed voorf 33,500,00 in het maken van tien rijshoofden op den vooroever van den polder Bruinisse; aanbesteed voor3,900,00 in 4,840 vierk. ellen rijszinkwerk en 215 vierk. ellen rijshoofd, aan den vooroever van den Ylietepolder; aanbesteed voor11,400,00 cn in vier rijszinkstukken, tot bezetting van den oever aan den Kleinen-huisscnspolder, te zamen groot 7,308 vierk. allen, alsmede liet bestorten van de zinkstukken gezonken in 1854; aanbesteed voor 1G,4S5,00 zamenf 65,285,00. Oeverafschuivingen hadden plaats aan de polders Vlietc, Anna, Bruinisse, Scberpenisse en Wilhclmina. De beide eerste waren van weinig beteckenis en vereischten geene voorziening, maar alleen een meer naauwkeurig toe- zigt op het betrokken oever vak. De omstandigheid dat al deze grondverliezen schier ge lijktijdig voorvielen, wettigde het vermoeden, dat de hoofd oorzaak voor allen de zelfde was, namentlijk de toen waar genomen buitengewoon lage stand der eb. Voortdurend wordt het onderhoud der zeeweringen te Vlissingen en Veere door bet rijk, dat van een gedeelte der contrescarpcn te Tholen door de provincie, dat der overige zeeweringen door de polders bekostigd. Voor zoo veel de calamiteuse betreft, draagt bet rijk daaraan bij. Op bet waterkeerend vermogen der zee- of buitensluizen wordt steeds toegezien. Gedurende den afgeloopen winter bleef men bevrijd voor belangrijke storm- en ijsschade. Sedert bet vorig verslag is in den toestand der veren en over vaarten over het algemeen geene verandering gekomen. De oostelijke veerdam aan het Sloe heeft, in bet afgeloopcnc jaar, den stroomsaanval langs den kop oogenschijnlijk zonder nadeel doorgestaan. Aan de westzijde van gemeld vaarwater wordt de overtogt met laagwater meer en meer bemoeijelijkt, door de verbooging van de voorliggende plaat, welke met de noordelijke punt den wal nadert, en de vroegere vaargeul naar den veerdam aan die zijde dreigt af te sluiten. De provincie onderhoudt het veer tusschen Walcheren en Zuidbeveland (van het Sioe), en dat van Gorishoek op Yerse- kendam (over de Oostcrsclielde). Zij geniet van het eerste eene jaarlijksche pacht van f 1350, van bet andere eene van f200. De overige veren bebooren aan bet rijk, aan gemeenten, of aan ambachtsgeregtigden. Het nedcrlandschc gedeelte van het kanaal van Neuzen naar Gent, hetwelk door het rijk wordt onderhouden, is in 1855 door 2S5 zoo op- als afvarende zeeschepen bezocht, metende tezamen 3.8,119 tonnen, In 1854 bedroeg het getal 315, te zamen echter slechts 35,579 tonnen metende. In 1853 was het bet getal 277, in 1852, 392 en in 1851, 432. Het onderhoud van het kanaal en van bet zijkanaal naar de Axelsche sassing, gedurende de jaren 1856, 1857 en 1858, is den 2 februarij 1856 aanbesteed voor f 19,536 per jaar. Van wege de Nederlandschc maatschappij tot indijking der op- en aanwassen in de Ooster-Schelde zijn, in voldoening aan art. 2 der overeenkomst van 17/24 maart 1855, voor den 1 januarij 1856, aan den boofd-ingenicuv ingeleverd al de bij dat artikel omschreven plans, voor de werken van bet kanaal door Zuidbeveland. Van deze plans, na door den hoofd-ingenicur met zijne aanmerkingen teruggezonden, en gewijzigd weder voor het meerendeel aan hem overgelegd te zijn, is vervolgens een gedeelte aan het departement van binnenlandscbe zaken opgezonden. Met liet onderzoek der overige houdt de lioof- ingenieur zich onledig. (Wordt vervolgd.) 0uitrnlanïr$rl)r tiröinflcn. Kng-eland. Londen 15 julij. Eergisteren is in de beide huizen van het parlement de gedurig uitgestelde beraadslaging over de zaken van Italië gevoerd; en men weet nu dat de verklaringen van het parijsche congres en de bemoeijingen der westersche mo gendheden dus ver geene verbeteringen iu Italics toestand bewerkt hebben noch vooreerst schijnen te zullen bewerken: dat is althans de indruk, dien de nog onvolledige berigten van die beraadslaging maken. De jongste berigten uit de Vereenigde Staten, loopende tot 3 julij, melden dat men aldaar met blijdschap de tijding ont vangen had van het besluit der engelsche regering, om de diplo matieke betrekking met het noord-amerikaanseh gouvernement voort te zetten, en de wegzending van haren gezant niet met een gelijken maatregel te beantwoorden. Men achtte nu alle gevaar van eene vredebreuk tusschen de beide landen geweken. Spanje. Een telegrafisch berigt uit Madrid van jl. maandag zegt dat de maarschalk Espartero als voorzitter van den ministerraad vervangen is door den maarschalk O'Donnell, en dat deze een nieuw kabinet gevormd heeft, bestaande uit de heeren :Rios Rosas voor binnenlaudschezaken; Ros de Olano voor marine; Pastor Diaz voor builenlandsche zaken, cn Cantero financien. Volgens een ander berigt was de ontbinding van het kabinet op handen daar O'Donnell geheel Spanje onder krijgswet ge steld en de drukpersvrijheid tijdelijk opgeheven wilde heb ben, terwijl de maarschalk Espartero met den generaal Zabala en den heer Escosura weigerde hunne toestemming tot zulke uiterste maatregelen te geven. In dit berigt wordt verder gezegd, dat de openbare orde te Madrid niet gestoord was. The morning post berigt dat later een verschrikke. lijke opstand is uitgebarsten. Geheel de bevolking was maandag nacht onder de wapens. Een hevig gevecht werd tusschen de opstandelingen en de troepen geleverd. Diugsdag voormiddag ten 10 ure duurde de bloedige strijd voort. Op dat tijdstip waren de troepen der koningin nog meester van de stad. Volgens de laatste telegrafische berigten van woensdag avond was de opstand gedempt, en is daarbij geen enkel hoofd officier gedood. Wel is een nieuw stedelijk bestuur benoemd en het geheele schiereiland iu staat van beleg verklaard, doch het gerucht dat de republiek zou uitgeroepen zijn, is onwaar, daar H. M. de koningin door de troepen en de nationale garde zeer goed is ontvangen. 19uitscl&IaradL<> Berlijn 15 julij. De verloviug van prins Erederik Willem van Pruissen met de oudste dochter van koningin Victoria is bepaald op den 1 september e. k. De Diisseldorfer Zeitung berigt uit zekere bron dat baron von Manteuffel, de minister-president, gedurende zijn verblijf in de Nederlanden, met de orde van den Nederlandschen Leeuw is begiftigd. Frankrijk. Parijs 17 julij. De Moniteur kondigt aan dat de heer von Kisseleff tot afgezant van Rusland bij het fransche hof is be noemd. Belgie. Men is onder alle klassen der bevolking druk bezig roet aanstalten voor de feesten, die in de eerstvolgende week plaats zullen hebben ter viering van den vijf-en-twin1.igst.en ver jaardag der troonsbeklimming van koning Leopold. Het streven des gouvernements is, die volksfeesten dienstbaar te maken ter opwekking van het nationaal gevoel. Overal zullen oploglen en vertooningen, die het leven en bedrijf der aloude landzaten van Belgie aanschouwelijk voorstellen, een hoofdbestanddeel der feestelijkheden uit maken. De regering wenschte, dat dit feest, ook door 's lands dich ters zou verheerlykt worden, cn loofde tedien einde eereprijzen uit. Er zijn daarop een groot aantal gedichten ingekomen, zoo in de fransche als in de vlaamsche taal. Maar onder de fransche is geen enkel hetwelk door de jury van beoordeelaars de bekroo ning waardig geacht wordt, terwijl zij schier alle door taal- cn stijlfouten ontsierd worden. Het is de eerste maal niet, dat een wedstrijd ouder de fransche dichters in Belgie eene zoo slechte uitkomst oplevert. De vlaamsche dichtkunst levert, naar het schijnt, betere vruchten. De uitspraak der jury van beoordeelaars is nog niet openbaargemaakt; maar het is reeds bekend geworden, dat zij twee vlaamsche gedichten de bekooning ten volle waardig achtte, doch nog niet uitgemaakt had, welk van beide het voor treffelijkst was. Een bij L'indépendance beige ontvangen schrijven uit Midden-Italie van 9 julij zegt: De koning van Napels heeft op de nota's van Erankrijk en Engeland, waarin hem eenige verbeteringen inliet binnenlandsch bestuur en met name in het regtswezen aanbevolen werden, een ontwijkend antwoord gegeven. Het is zijn vaste voornemen, allen aandrang van bui- tenlandsclie mogendheden af te wijzen. Te Napels was men, volgens de jongste berigten, steeds beducht voor eene landing van het engelsch-italiaansche legioen op de napelsche of sicili- aansche kust, en het gouvernement nam maatregelen om zulk eenen inval te kunnen afweren. De prins van Cas tel cicala, de stedehouder des konings in Sicilië, die zich te Napels bevond, was in aller ijl naar Palermo teruggekeerd, met magtiging om des noods buitengewone maatregelen te riemen. In Toscane schijnt de constitutionele partij veld te winnen Van Rome's zijde werd veel moeite gedaan, om van den groot hertog een concordaat in den geest van het Oostenrijkse he te verkrijgenmaar er was grond om te hopen, dat het aan het ministerie Baldasseronie gelukken zou Z. H. daarvan terug te houden." 3rrtijïrmgrn. De lading van het barkschip Commereie-compagnie, gezagv J.H. Horn, van Banjoewangie gist eren ter reede van Vlissingen gearriveerd,bestaat uit 6580 balen koffij,1984kranjangs suiker, 2701 bossen bindrotting, 52 kisten met koperen duiten en 975 schuitjes Banca tin. Door de nederi. vlissingsche loodskotter no. 3 schip per li. Schot, is den 15 julij op de hoogte van Hastings in liet kanaal gepraaid, de nedeijandsche kof Catharina, gezagvoerder Siegers, van Cadix naar St. Petersburg bestemd, hebbende 47 dagen reis. ijaithrlsbrrigtrn. flïver/Jfft «Ier week, Rotterdam 18 julij. De koffij-markt souteneert zich vrij goed doch er gaat weinig om. Deze week werd nog afgedaan 3.600 balen ordinair Brazil van 22 tot 25 ets, Java koffij goed ordinair noteert men 32 ets. Rijst. Binnen van Batavia Marie Anne met 7,100 balen Java rijst. Specerijen st.il. MantairBiteHBo Amsterdam IS julij. Tarwe onveranderd. Gerst prijshoudend. Raapolie op zes weken ƒ521-. Lijnolie op zes wekeu/40. Koolzaad (dadelijk) 90 p. vl. Oostburg 16 julij. De voorraad granen ter markt van heden was al zeer gering. Houders kooger en koopers lager gestemd, en gevolgelijk is bij zonder in de artikelen van tarwe en rogge weinig omgegaan Voor tarwe is enkel f 18 en f 17,75 besteed. Meer algemeen werd voor de beste f37,50 en f37 geboden, terwijl afwijkende soorten hoogstens f 16,75 a f 3 6 opbrengen konden. De overige artikelen waren begeerd en golden: wintergerst f 8,4-0, f 8,25 en f 8. Zomer dito f 7,60, f 7,50 en f 7,30. Haver f 4,60, f 4,50 en f 4,30. Paardeboonen f7,80 a' f7,50 naar kwaliteit. Van nieuw koolzaad waren de eerste monsters aan, waarvoor men f 17 vroeg, hierop werd echter niet geboden. Middelburg 17 julij. Tarwe was uit onze naburige eilanden weinig ter markt, doch naar het scheen meer dan toereikend om inde behoefte der bak kerij te voorzien, daar er einde beurs nog al wat onverkocht bleef. De puike zeeuwselie tarwe bragt. f 18,25 a f 18 op, min dere f 17,50 a f 17,75 naar kwalileit. Walchcrsche tarwe bijna zonder handel, extra puike f 19,mindere f 18,75, f f 18.50 a f 18. Puike zeeuwsche rogge met zeer weinig handel, van f 10,50 tot f 11,25. Gerst bijna niet aan; de puike wintergerst bragt f S,25 dito zomergerst f7,25 de mud op. Walchersche.witteboouen met tame lij kc visac :puike f10, mindere f9,75, geringe f9,50.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 3