Benoeiiiiug-en en besluiten. Bij besluit van 7 julij jl.heeft Zijne Majesteit goedgevonden te benoemen: tof kommandeur der orde van den Nederlandsehen Leeuw den heer clr. A.de Vries, te IJaarleni, lid der hoofdcommissie belast met het oprigfen van een metalen standbeeld ter eere van Lourens Janszoon Coster; tot ridders dier orde, de heeren mr. L. Metman, te 's Graven- hage, voorzitter van genoemde commissie, en A. D. Schinkel, te 's Gravenhage, lid van de zelfde commissie; terwijl het Zijne Majesteit tevens behaagd heeft tot ridder der orde van den Eikenkroon te benoemen den lieer J. J. E. Koordziek, te 's Gravenhage, secretaris van meergemelde com missie. Bierli- en sclïooliiieuws. Reeds deelden wij het bezoek mede, door den bisschop van Haarlem aan deze gemeente gebragt. Thans zien wij ons in staat gesteld betrekkelijk de geheele reize van Zijn lioog ccrw. door dit gewest het volgend overzigt (e leveren. l)en 3 julij arriveerde te Vlissingen per stoomboot van Bot terdam. Z. D.ll. de bisschop van Haarlem, vergezeld van zijnen secretaris en den wel eerw. heer deken, en werd bij zijne aan komst aldaar opgewacht door den eerw. heer pastoor alsmede door liet kerk- en armbestuur; Z. D. H. reed door 3 volgkoet sen begeleid naar de pastorie, alwaar hij door den pastoor en later door kerk- en armbestuur werd gecomplimenteerd. Den volgenden dag heeft Z. D. H., aan den ingang der kerk door de geestelijkheid opgewacht, aan een 2i-0tal vormelingen het H. vormsel toegediend en na het eindigen der godsdienstoefening, ile kerkelijke visitatie gehoudeu. Ten een ure heeft Z D. li. het kerk- en daarna het armbestuur in gehoor ontvangen, en inden namiddag zijne opwachting gemaakt bij den edel ach tb. heer burgemeester, en na aldaar in minzaam onderhoud eenigen tijd vertoefd te hebben,een bezoek gebragt in het roomsch-katholiek weeshuis en vervolgens in het liefdegesticht, welk laatste op een smaakvolle wijze, tof den plegtigen ontvang van Z. D. li. was iugerigt. Zaterdag (5 julij) werd Z. D. li. en gevolg ten 8 ure van "Vlissingen afgehaald door den eerw. heer pastoor van Middel burg, begeleid door eenecommissie uit het kerk- en armbestuur; Z. D. 11. stapte aan de pastorie af, en werd door den wel eerw. heer pastoor verwelkomd. Na eenige oogenblikken vertoefd te hebben, deed Z. D. H., opgewacht door de geestelijkheid aan den hoofdingang der kerk, zijne intrede in het statige tempelge bouw, hetwelk voor deze gelegenheid, dat Z. D. H. onze bis schop als ons eigen Hoofd van geestelijkheid en geloovigen, voor de eerste maal binnen zijne muren kwam op eene prachtige wijze was versierd. Z. D. H. rigtfe daarop het woord tor de vormelingen en de geloovigen, en deed daarin hijzonder uitkomen, hoe zoo wel deze gemeente, aan welke hij door zoo vele banden, op eene bijzondere wijze was gehecht, als de plaats van waar hij nu tot hen- sprak, eenen diepen indruk op hem maakte, en gevoelens in hem deden opwellen, die bij niet kon uitdrukken. Z. D. 11. herinnerde dat hij, nu met augustus aan staande vijf en-twintig jaar geleden, binnen deze gemeente in de oude kerk, zijn eerst plegtig misoffer opdroegdat hij bij de inwijding van dit. nieuw en prachtig tempelgebouw het genoe gen heeft mogen smaken, de inwijdingsrede te houden; dat hij eenige jaren later, bij het eerste misoffer van zijnen jongsten broeder, na zijne studiën in Rome te hebben voleind, assisteer de dat. hij een betrekkelijk korten tijd daarna aan dat zelfde altaar, van waar hij nu sprak, de lijkdienst voor zijnen overlede nen vader, en zeer spoedig daarna, die voor zijne dierbare moeder verrigt heeft; vervolgens hoe in deze wereld alles voor bijgaande en vergankelijk is, dat velen zijner hier bekenden reeds overleden en ons zijn voorgegaan, eenigen nog in leven zijn der thans aanwezigen en velen hem onbekend zijn hoe wij allen moeten streven naar dat eeuwig en onvergankelijk leven hier boven, waar de reeds hier overledenen de nog leven den afwachtqn, erfwij met hen onafscheidelijk zullen vereenigd /WiOjden in j£lé|i\hemel namelijk van welke onze tempels aan den oneihdigen ,God en Zijn heilige dienst toegewijd, deaf- \beejdi'ngèft-' de 'voorzaten zijn Z. D. ld. was, bij het woord gelroffen, en eindigde zijne rede met de beur^^i^t-iiju leedwezen dat hij, met den besten wil ambts halve zijne reis onmiddelijk moest voortzetten, beloovende ech te langer te zullen verblijven. Nadat Zj^^^^^S'^eloovigen het H. vormsel toegediend en ver- a«|ls de kCTkiit|^ visitatie gehouden had, begaf Z. D. H. zich l|pr frug, alwaar hij eenigen tijd vertoefd hebbende, i'0 naar|%e kerk begaf, waar hij door een 12tal ^ÖBisterTjes wenf voorafgegaan, en geleid naar de godsdien- sft^^^qv/airscUbol, welke luisterrijk was versierd. Z. D. ld. i-.am^^Asaf^ de hem aldaar opgerigte troon, en werd na een voorwoord van den eerw. heer pastoor hartelijk en liefelijk toe eesproken door een meisje van 6 jaren; daarna nam de voorzit ter van het parochiaal armbestuur het woord en sprak over let doel en de strekking dier inrigting, het geven namelijk van godsdienstig onderrigt aan armen en hulpbehoevenden en andere kinderen der gemeente, waaraan groole behoefte was; dat zij zich aanvankelijk in de deelneming en bloei mogten verheugen, en hoopte,ofschoon niet zonder bezwaren, dezelve voort te zet ten tot welzijn en zedelijken vooruitgang der gemeente. Na het schoollokaal met de annexen, de sacristie en vervolgens de kerk andermaal in oogenschouw genomen te hebben, betuigde Z. D. H. over alles zijne bijzoudere tevredenheid, begafzieh daarna weder naar de pastorie en nam,gelijk zulks bij kerkelijke visitatie geschieden moet, eerst het kerk- en daarna het armbe stuur in gehoor; daarna gaf Z. D. H. audiëntie aan den gecom mitteerden uit het bestuur over de godshuizen belast met liet toezigt over de roomsch-kalholieke weezen, vervolgens aan eenige zijner betrekkingen en gemeente-leden. Z. D. H. begaf zich vervolgens naar den heer commissaris des konings in deze provincie om ook aldaar zijne opwachting te maken, van waar hij na eenigen tijd vertoefd te hebben, naar de pastorie terug keerde. Z. D. H. verjangde even zeer bij denedel achtb. heer burgemeester dezer gemeente zijne opwachting ie maken, waaraan echter niet is kunnen voldaan worden, uit hoofde van ongesteldheid van zijn edel achtb., blijkens een allerbeleefdst schrijven door zijn edel achtb., aan den wel eerw. heer pastoor gerigt; vervolgens begaf Z. D. H. zich met de geestelijkheid aan het diner, door den wel eerw. heer pastoor aangeboden. Na op bijzondere wijze zijne liooge tevredenheid over de vereerende ontvang in deze gemeente en op dit eiland betuigd te hebben, is Z. D. H. ten 6 ure vertrokken naar het Sloe, bege leid door de geestelijkheid en de commissie uit het kerk-en armbestuur. Aan de overzijde van het Sloe werd Z. D. H. ont vangen door eene eerewackt te paard, uit de roomsch-katholieke gemeente te 's Heereuhoek, voorafgegaan en gevolgd tot aan de pastorie van den zeer eerw. heer deken. Zondag daaraan volgende heeft Z. D. H. aldaar het H. vormsel toegediend, en is na kerkelijke visitatie gehouden te hebben ten 12 ure naar Heinkenszand vertrokken, om aldaar de zelfde plegtigheid te verrigten,waarna hij weder naar 's Heerenhoekis teruggekeerd. Maandag had de zelfde plegtigheid plaats te Goes, van waar Z. D. li. door een eerewacht te paard werd te gemoet gereden. Na de kerkelijke plegtigheid ontving Z. D. H. een bezoek aan de pastorij van het edel achtb. bestuur der gemeente Goes. In den namiddag vertrok Z. D. li. wederom naar 's Heerenhoek, voorafgegaan door de zelfde eerewacht uit Goes.Dingsdag werd Z. D. li. afgehaald door eene eerèwacht uitKwadendamme om in die gemeente ook het H, vormsel toe te dienen, na welks eindiging in den namiddag Z. D. li. weer naar 's Heerenhoek vertrok, uitgeleide gedaan door de zelfde eerewachtzoo wel te 's Heerenhoek als te Goes en Kwadendamme, waren de kerk gebouwen prachtig versierd en smaakvol ingerigt. Woensdag vertrok Z. D. H. per middelburgsche stoonijagt naar het Zijpe, alwaar Z. D. li., benevens den wel eerw. heer pastoor, door den wel eerw. heer kapelaan van Zierikzee werd opgewacht en met de aanwezige geestelijken naar Zierikzee vertrok. Ten 12 ure diende Z. D. H. aldaar het H. vormsel toe, en deed daarna de gewone kerkelijke visitatie. Z. D. H. vertoef de aldaar tot donderdag namiddag, toen hij met zijn gevolg, den eerw. heer pastoor en kapelaan,omstreeks 6 ure naar Vianen vertrok, van waar Z. D. H. met zijne geestelijkheid, na eene ongunstige en langdurige overtogt bij Stavenisse aankwam. Z. 11. werd aldaar opgewacht door de wel eerw. heeren pas toors van Tholen en Oud Vossemcer, en werd de reis naar eerstgenoemde plaats voortgezet, alwaar Z. D. 11. vrijdag het H. vormsel aan de geloovigen van beide gemeenten I oediende. Ten 12 ure begaf Z. D.H. zich naar Oud Vossemeer, om de kerkvisitatie te doen en de kerkelijke zaken in oogenschouw te nemen. De wel eerw. heeren pastoors van Middelburg en Vlis singen, alsmede de vicaris van Yeere, hebben Z. D. H. op zijne reis in deze eilanden vergezeld en bij de godsdienstige plegtig heid geassisteerd^och in Tholen afscheid van Z. D, II. genomen en zaturdag per stoomboot de terugreis aangenomen. Z. D. 11. heeft overal de ondubbelzinnigste blijken van eer bied cn belangstelling mogen ontvangen, en herhaaldelijk zijne hooge tevredenheid betuigd, over de wijze waarop Z. D. 11. overal ontvangen en begroet is, Z. D. H. is zaturdag morgen naar de Hoeve vertrokken, om aldaar zondag te verblijven, en in deze week het II. vormsel aan de geloovigen in Over-Blakkee en aangrenzende plaatsen toe te dienen. Moge zijn bezoek in deze gemeente een gunstigen indruk op allen maken, die het woord des vredes en der liefde dat hij predikt, tot daad en waarheid maakt 1 {Ingezonden.) SiJemeemteffaata van MïciileiamFg-. Zitting van 16 julij. Voorzitter de heer mr. Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren jiir.mv. Paspoort van Grijpskerke, Sprcn- ger. van Tcylingen, galomonsoncn van Deinse, Na goedkeuring der notulen van de vorige zitting, deelt de voorzitter mede dat de burgemeester, ofschoon hersteld, door huisselijke omstandigheden, en de heeren van Deinse en Salo- monson door afwezigheid, volgens schriftelijke kennisgeving, verhinderd zijn deze zitting bij te wonen. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling dat van gedeputeerde staten dezer provincie is ingekomen eene missive, behelzende goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan eencr geldleening ad f 18,000, en dat burgemeester cn wethouders alsnu eene oproeping tot de ingezetenen zullen rig- ten om daaraan deel te nemen. Gelezen zijnde cenc missive van de kamer van koophandel cn fabrieken alhier, waarin deze met referte aan haar schrijven van 22 februarij 11., ten sterkste ondersteunt liet tot deze verga dering gerigte verzoek van den heer D. Dronkers, betrekkelijk het graven van een hareukanaal van Middelburg naar de Wester Schelde en de verbetering van het bestaande, daar clc verwezen lijking van dit ontwerp liet eenige middel is om de gemeente voor een zekeren ondergang te behoeden, en wclligt bij ver nieuwing te doen bloeijen; wordt besloten ook dit stuk te stellen in handen van de commissie dioden raad zal rapporteren op liet rekwest van den heer Dronkers. Wordt overgelegd rekwest van J. A. van Boven alhier, ont heffing verzoekende van ten behoeve der gemeente geheven wordende cijns, voor een regenbak aan de straat, vroeger aan wezig in een perceel in de Niouwstraat, wijkH.no. 47. Over eenkomstig de verklaring van den gemeente-bouwmeester dat die regenbak niet meer bestaat, wordt de verlangde ontheffing verleend en zal dit artikel van het register geschrapt worden. Ingekomen zijnde eene missive van de kamer van koophandel cn fabrieken, houdende voordragt van een dubbeltal schccps- reeders, bestaaude uit de heeren mr. W. C. Borsius en J.Lu- teyn, ter vervulling der vacature, ontstaan in de commissie tot het examineren van varenslieden ter koopvaardij, door liet be danken van den heer A. II. G. Fokker, wordt besloten over te gaan tot de benoeming van een lid uit die voordragt en van een ander bij vrije keuze, in plaats van jhr. P. D. van Citters, die mede bedankt heeft. Het stembureau gevormd wordende door den voorzitter en secretaris benevens de heeren dr. Damme en mr. Snouck Hurgronje, worden de heeren mr. W. C. Borsius en G. J. Spren- ger tot leden dier commissie van examinatie verkozen. Tevens wordt overgegaan tot de verkiezing van drie plaats vervangers voor de leden der commissie, toegevoegd aan het dagelijksch bestuur voor de opmaking van het kohier van den hoofde.ijken omslag, waartoe benoemd worden de heeren mr. Verbrugge, Rekker en Snijder. Van de commissie van bestuur over de plaatselijke genees kundige school ingekomen zijnde voordragt van een dubbeltal tot lector in de chirurgie aan die inrigting, ter vervanging van den lieer J. H. üornielje, en bestaande uit de heeren V. van Lissa en J. B. Haringman, wordt om het spoed vereischende, dadelijk tot die benoeming overgegaan en de heer V. van Lissa, met 11 van de 12 stemmen als zoodanig aangesteld. Zijnde de ten uitvoerlegging van een en ander overgelaten aan burge meester en wethouders. De voorzitter deelt mede dat de onlangs verkochte buiten gebruik zijnde goederen hebben opgebragt f' 404,25 en voorts dat door het dagelijksch bestuur goedgekeurd is de aanbeste ding van a. kramwerken, aangenomen door J. Filis, voor f 12,40 100 vierk. ellen; b. de levering van 20,000 straatsteenen, door C. J van Uijc, voor f 50 per duizend; c. loodgieterswerk enz., door J.van Nederveen, voor f250,alle welke werken beneden de raming waren. Voorloopig is echter niet goedgekeurd het maken der beschoeijingen aan de binnenhaven, waarvoor door den heer C. J. van Uije is ingeschreven voor f 1460,aange zien deze som de begrooting met f 360,te boven gaat. Overeenkomstig zijn voorstel wordt bij afwezigheid van den heer van Uije besloten ook deze aanneming goed te keuren en burgemeester en wethouders op te dragen nader voorstellen tot regularisatie dier uitgaaf aan den raad tc doen. Bij monde van den heer van Sonsbeeck wordt in vervolge op liet den 28 november 1855 uitgebragt rapportin zake een ver zoek van den directeur der meestoof alhier om ontheffing van den cijns ad f 100,nader gerapporteerd dat met dien directeur onderhandeld is omtrent eene te brengen wijziging in de over eenkomst met deze gemeente, doch dat die wijziging nog niet aan den raad kauworden voorgelegd, omdat zij vooraf aan dc goedkeuring der aandeelhouders moet worden onderworpen. Men adviseert alzoo om voorshands nog voor het dienstjaar 1854/5 den cijns van f 100,kwijt te schelden; waartoe beslo ten wordt, bij afwezigheid van de heeren van Uije, mr. Yis en mr. Bijleveld als belanghebbenden. Dc beer Snijder rapporteert, mede namens de heeren mr. Yis en van de Graft op de in hunne handen gestelde verzoeken van J. Eggel cn J.Wasch tot het bekomen van een perceel gemeente grond in erfpacht, dal een in loco ingesteld onderzoek hen heeft doen zien dat de regtmatigste verdeeling ware aan J. Eggel af te staan 12 vierk. ellen tegen f 1,en aan J.Wasch 20 vierk. ellen tegen f 1,50 per jaar, zijnde dit de grootte der terreinen, onmiddelijk achter hunne respectieve erven gelegen, en aan hun de onderlinge schikking over die grensscheiding over te laten. Dc beslissing hjerop wordt aangehouden. Dc voorzitter deelt mede dat heden gebleken is dat tot ver kiezing van cpp raadslid 301 geldige stemmen zijn uitgebragt en de heer A. Calami is verkozen met 153 stemmen. Aangeno men voor kennisgeving. Ten slotte wordt overgegaan tot de benoeming van 2 leden en 3 plaatsvervangers voor het bureau van stemopneming bij de op handen zijnde verkiezing van een raadslid ter vervanging van den heer Sprengcr; waarop benoemd worden tot leden de heeren van Teyliugcn en mr. Verbrugge, en tot plaatsveryan-* gers de heeren mr. Vis, van de Graft en van Deinse. De openbare vergadering wordt gesloten,

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 2