MIDBELBURGSCHE COURANT. r 87. Zaturdag - 1856. '19 Julij. öümralnnDsdji' tijöingm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags eu zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 23 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 23 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. VEïuliilelflmrg- IS jialij. Deelden wij reeds in ons no. van 10 dezer mede, dat de zwa righeden, welke gerezen waren tegen den aanleg van eenen spoorweg van Vlissingen naar de duitsche grenzen, zijn op geheven, thans kunnen wij naar aanleiding van eene mededee- ling uit 's Gravenhage van 16 dezer berigten dat het waarborg kapitaal, ten bedrage van een millioen vijf honderd duizend gulden, bij den kassier van 's rijks schatkist (e Amsterdam is o v erge b ragt. Het vernieuwen en herstellen van eenige gedeelten der straat- eu zandwegen in Walcheren, benevens het onderhoud dier wegen tot. den laatslen december 1856, daaronder begrepen de levering der benoodigde kliukermoppen, grind en zand, waarvan de aanbesteding bij enkele inschrijving door de cen trale directie van Walcheren, gisteren avond heeft, plaats ge had, is onder nadere goedkeuring aangenomen door J. Eilis ie Vlissingen voor 10,230. Aan de directie der marine te Vlissingen is dezer dagen, door tusschenkomst van den belgischen consul aldaar, op eene milde wijze getuigenis gegeven van de erkentelijkheid der assuradeurs van Antwerpen, jegens den luit. Ier zee 2de lcl.G. E. Servatius, gekömmandeerd hebbende Zr. Ms. kanonneerboot no. 34-, bene vens den kwartiermeester E. Rijnberg en de verdere beman- ningdier boot, wegens verleende vaardige hulp in de maand december 1855, tot het in vlot water brengen van het op de Safingerbank op de Schelde gestrand geweest zijnde spaansche koopvaardij-brikschip Alessandro, en het redden van negen man der equipage welke dat schip verlaten hadden, en met eene barkas in het ijs bezet geraakt zijnde, in levensgevaar verkeer den. Hebbende gemelde assuradeurs, ter zake voorschreven, aangeboden een fraai bewerkt gouden horologie met toepasse lijke inscriptie voor den voorzegden luit. ter zee, benevens eene som van ƒ250 voor den kwartiermeester Rijnberg en ƒ150 voor de bemanning van de boot no. 34. Men schrijft ons uit Aardenburg van 14 dezer Heden had in deze gemeente eene plegtigheid plaats, die om het buitengewone er van wel eeuigzins breedvoeriger vermel ding verdient. Thans bijna twee jaren geleden ontstond iu het, anderhalf uur van hier gelegen, belgisch stadje Maldegem een felle brand, die, bij volslagen gebrek aan brandbluschmiddelen (in eene ge meente van bijna 8000 zielendie plaats met eene gedeeltelij ke vernieling bedreigde. Zoo dra men alhier den brand ontdekte verloochende zich het oud nederlandsche karakter niet;aan vroeger aangedaan onregt door die gemeente werd niet, gedacht (toen bij het uitbreken van den belgischen opstand ongeregelde horden, prat op roof en plundering, dit gewest en deze gemeen te overstroomdenbevonden zich onder de muitelingen vele inwoners van Maldegemsedert dien tijd had tusschen de beide gemeenten nog altijd eene verkoeling plaats)de brandweer werd opgeroepen en de toenmalige burgemeester J. Blinden- bacli begaf zich met eene der brandspuitenen vergezeld door een detachement der rustende schutterij, over de grenzen naai de plaats des gevaarszij waren aldaar een geheelen nacht werk zaam en bragten niet weinig toe tot blussching van den brand en handhaving der orde. Daar de aanbieding eener geldelijke belooning door de ge meente Maldegem aan de manschappen der brandweer, door ons gemeentebestuur werd geweigerd heeft de bevolking van Mal degem, getroffen door deze onverwachte en belangloos bewezen dienst, twee prachtige medailles doen slaan, waarvan de eene uit naam van het gemeentebestuur en de andere uit naam der bevolking aan onze brandweer zou geschonken worden, terwijl zij haren wensch te kennen gaf ..dat die medailles door haar met de meeste plegtigheid zouden worden uitgereikt. De dag- van heden was hiertoe bestemd. Des namiddags vier ure naderde de stoet in plegligen optogt deze gemeente. Zij be stond uit den gemeenteraad van Maldegem met den burge meester aan het hoofd, vergezeld van eene eerewacht en vooraf gegaan door een korps van 25 muziekanten, terwijl de trein door eenige honderden maldegemsche burgers besloten werd. Aan den ingang onzer gemeente door eene commissie uit den gemeenteraad ontvangen, werden zij naar het marktplein geleid, alwaar zij door onzen gemeenteraad, officieren der schutterij en hoofden der brandweer werden opgewacht, alsmede door de manschappen onzer brandweer, die in twee gelederen geschaard stonden. Nadat het muziekkorps zich geplaatst had en er eeni ge stilte onder de vele omstanders gekomen was, hield de heer DeSmet, burgemeester van Maldegem, onder het overhandigen der medailles, eene aanspraak, waarin hij vooral hetschoone dei- daad schetstezijne gemeente in de vriendschap der onze aan beval en eindigde met de woordenen nu roept de gemeente Maldegem uit: leve het edelmoedige Aardenburg!" Onze tegen woordige burgemeester, de heer P.L. Reepmaker, beantwoord de deze rede op eene doeltreffende wijze, waarbij hij onder an deren deed opmerken, dat de plaats gehad hebbende ramp, hoe ongelukkig ook voor de gemeente Maldegem, echter veel goeds heeft bewerkt, daar zij gestrekt heeftom de vriendschapsbe trekkingen tusschen de beide gemeenten te herstellen en le bevestigen. Na den afloop der plegtigheid werd door het plaatselijk be stuur, in het raadhuis, aan de beide gemeenteraden, officieren der schutterij en hoofden der brandweer een collation aangebo den, onder welks gebruik degulliarligste vrolijkheid heerschte en menige dronk aan de vriendschap tusschen beide gemeenten en aan haar welzijn werd gewijdook voor de eerewacht en muziekanten werd gezorgd, terwijl de manschappen der brand weer insgelijks op eene doelmatige wijze werden onthaald. Bijzonder gunstig weder viel deze plegtigheid ten deeleene groote menigte volks, ook uit de omliggende gemeenten, woon de haar bijeu vele inwoners betuigden door liet uitsteken dei- vlaggen hunne deelneming in dit. feest, dat tol laat in den avond heeft voortgeduurd en met serenades, door de belgische muzie kanten aan den burgemeester en onderscheidene andere perso nen gegeven, besloten werd. De minister van binnenl. zaken heeft de aandacht der belang hebbenden gevestigd op een schrijven van de natuurkundige afdeeling der Kon. akad. van wetenschappen te Amsterdam, betrekkelijk de verwaarloozing der houtcultuur van sommige streken van ons vaderland, vooral langs de openbare wegen. Door verzuim in de goede keuze van plantsoen, in juiste be- moeijingen oordeelkundige betrekking worden groote nadeelen verwekt, die men hoopt, dat zullen kunnen voorkomen worden met een weinig beter toezigt in dezen. Bij beschikking van 16 julij 1856 heeft de minister van bin- nenlandsche zaken, in aanmerking nemende, dat ten gevol ge van de aanneming door jhr. mr. D.T. Gevers van Endegeest van zijne benoeming tot minister van buitenlandsche zaken, de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-gene- raal in het hoofdkiesdistrict Leyden moet plaats hebben goedgevonden te bepalen dat de bedoelde verkiezing in ge zegd hoofdkiesdistrict zal geschieden op dingsdag 29 julij aan staande. Bij beschikking van 16 julij 1856 heeft de -minister van binnenlandsehe zaken goedgevonden te bepalen, dat de her stemming ter benoeming van een lid voor de t.weede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Leyden zal ge schieden op dingsdag den 29 julij aanstaande. De opper-ceremoniemeester heeft bekend gemaakt, dat het hof den rouw zal aannemen, wegens het overlijden van hare ko ninklijke hoogheid mevrouw dc hertogin Paulina Erederika Maria douairière van Nassau geboren prinses van Wurlemb'urg, voorden tijd van vier weken, te weten: drie weken den middel baren, en acht dagen den lichten rouw, ingaande op heden. Jl. dingsdag is de typografische tentoonstelling, namens de boekhandelaars-vereeniging L. J. Coster te Haarlem door den heer P. E. Bolm, in M, bijzijn van een aantal daartoe uilgenoodig- de personen, met een zeer toepasselijke aanspraak geopend, wel ke, namens de hoofd-commissie, door den heer mr. G. de Vries even zoo is beantwoord. De tentoonstelling bevat merkwaardi ge overblijfsels van het begin van het boekdrukkers bedrijf; van de trapsgewijze ontwikkeling, van hetgene Nederland in dat opzigt heeft geleverd, eu van de belangrijke verbeteringen, wel ke daarin zijn aangebragt. Dien dag en voornamelijk des avonds, waren de meeste ge bouwen te Haarlem rijk goillumineerd eu met. groen en vlaggen versierd. Ten één ure had in de groote kerk het aangekondigde orgel concert, plaats. Omtrentde watermuziek lezen wij het volgende: Tegen den avond spoedde alles zich naar hetSpaarne, om den optogt der versierde vaartuigen te zien. Ten ruim acht, ure verliet deze vloot van meer dan honderd groote en kleine bo dems, uitmuntende door vlaggen praal en keur van groen en bloemen, daar op de meestegeheele tenten en priëeien van groen waren aangebragt, cle Hooimarkt en stevende zacht kens door het geheele Spaarne naar het. zuider Buitenspaarne met tal van feestgenoolen aan boord. Op drie groote schepen, welke bijzon der rijk waren versierd, bevonden zich dc muziekkorpsen van de plaatselijke schutterij, van het 1ste regemeut dragonders en van liet 6de regement infamerie, welke zich bij afwisseling deden liooren; deze groote schepen, waarop de muziekkorpsen luidden plaats genomen, werden voorafgegaan, omstuwd en gevolgd- door al de overige vaartuigen, eu zoo stevende die feestvloot langs de met menschen gevulde wallen, terwijl de woningen langs de beide zijden van het, Spaarne tot zoo vele feestzalen waren ingerigt, in welke tal van feestelingen opgulle wijze wer den onthaald. Toen de avond begon te vallen werd aan al die drijvende schepenen scheepjes illuminatie ontstoken, afgewis seld door allerlei klein vuurwerk en het out,branden van ben- gaalseh vuur, waardoormen zich eensklaps op een venei iaansch feest verplaatst achtte; onder de versierde vaart uigen muntte er een bijzonder uit, waarop eene verlichte eerepoorl was aange bragt, waarin een chassinet ter eere van den uitvinder der boek drukkunst prijkte. Ofschoon de togtte water niet zoo ver werd voortgezet als eerst het. plan was, was het toehreeds twee ure na middernacht eer de vloot was teruggekeerd van waar zij was uitgegaan, zoo dat de dageraad van den tweeden feestdag reeds begon te liehteu, toen de feestelingen de vreugde van den eer sten dag nog genoten. Aan de boomen langs de beide zijden van het Spaarne was mede illuminatie aangebragt, terwijl in deslad mede hier en daar verlichte chassinetlen ais anderzins prijkten. Woensdag ochtend ten 8 ure werden de typografische ver- eenigingen opgewacht aan het station van den spoorweg. Van daar gingen zij met ontrolde banieren naar den Stads Doelen en verder naar het gedenkteeken in den Hout, onder het lossen- van 21 kanonschoten, waarna zij, op de Groote'markt aangeko men, de onthulling van het standbeeld by woonden, die met in-- achtneming van het bij het programma bepaalde plaats had. De algemeene vergadering van de maatschappij Tot nut' vaïj 't algemeen, zal niet-, zoo als-in ons-vorig ivo. naar aanleiding van een bevigt in het Algemeen handelsblad vermeld is, op 17 julij, maar op dingsdag 12 augustus te Amsterdam geil oud en- worden onder voorzitterschap van den weleerw.-zeer gel,-heer C. Ilooijer..

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1