denburg, is bij koninklijk besluit boven zijne rijks jaarwedde eene toelage van ƒ100 verstrekt, wegens gemis van vrije woning, waardoor de burgerlijke gemeenten Aardenburg, St. Kruis en Heille, zijn ontheven van die op hen drukkende tegemoetkoming. Eveneens is eene rijkstoelage van ƒ100 verleend aan den gees telijke welke de dienst van vicaris in de parochie Clinge verrigt. In 1S55 werden voltooid: 1. de bouw van eene nieuwe kerk met toren voor deroomsch katholieke gemeente te Graauw c. a,; 2. de herstellingswerken aan de pastorij der hervormde gemeen te van Sas van Gent en Philippine te Sas van Gent, en 3. de bouw eener nieuwe pastorie bij de hervormde gemeente teOudc- lande, een en ander in het vorig verslag aanvankelijk vermeld. Tot gedeeltelijke bestrijding van de kosten der kerk te Graauw, en der pastorij te Oudelande, werden door de betrok kene kerkbesturen, op de daartoe verleende magtiging, geld- leeningen gedaan, te weten: voorde kerk ad ƒ11,000 en voor de pastorie ad 600. Overigens zijn weder onderscheidene werken tot herstel of verfraaijing aan kerkgebouwen enz. uitgevoerd, als van de her vormde gemeenten te Zierikzee, Goes, Rcnesse, Scherpenisse en's Heer Hendrikskinderen; bij dc roomsch-katholiekegemeen ten te Zuiddorpe en te Lamswaarde. Subsidien werden in 1855 alleen door het rijk verleend, als een nader of tweede subsidie van ƒ1000, aan deroomscb-katho- lieke gemeente te Graauw c. a., en een subsidie van ƒ1200, aan die te St. Jansteen, met uitzigt op nader subsidie in 1856. De legaten of andere makingen aan kerken of kerkelijke ge~ meeten, die ter kennisse van het gewestelijk bestuur kwamen, zijn de volgende van wijlen mr. A. Moens van Blois aan de kerk der hervorm de gemeente te Zierikzee/500, vrij van regten van wijlen J. Nelemans aan de roomsch-katholieke kerk al daar 3 obligatien lastens de kerk, ieder a 100, 4 pet., benevens f 700; van wijlen Ph. J. Hennequin aan de kerk der hervormde ge meente te Sluis f 600. vrij van regten; van wijlen D. van Zuijen, wed. W. Gast, aan dc kerk der her vormde gemeente te Brouwershaven, eene schuldbekentenis lastens dezelve, groot ƒ400 van wijlen mej. E. P. J. Godin voor onderhoud der waalsche kerk te Middelburg 100, vrij van regten van wijlen P. B. Averbeke aan de roomsch-katholieke kerk teIJzendijke, vrij van successieregta. debloote eigendom dei- helft van des erflaters woonhuis enz., voor het geheel geschat op 4000, en al het zich daarin bevindend huisraad, voor de helft geschat op ƒ491,10, benevens b. de eigendom van de helft in 1 bunder, 90 roeden en 20 el bouw- en weiland, geheel geschat op 4000, onder zekere voorwaarden en van wijlen J. C. Danckaert wed. E. M. Scrruus, aan de roomsch-katholieke kerk te Hulst de helft in 1 bunder, 80 roe den, 10 el bouwland, mede onder zeker bediDg. VII. Onderwijs, kunsten en wetenschappen. Scholen voor lager onderwijs. Op de 158 scholen genoten gedurende het jaar voor kortd of langer tijd onderwijs, 12025 jongens en 8757 meisjes. Het.getal onderwijzers was: van den lsten rang2, 2den 96, Sden 47, 469"! 4, geen 2, 151. Dat der ondermeesters bedroeg van den 2den rang23 3üen 65 4den 24 112 kweekelingen50 schoolhouderessen7 secondantes7 Zoodat het geheele onderwijzend personeel 327 bedraagt. Bovendien waren er 18 huisonderwijzers en 3 huisonderwij zeressen. Aan de schoollokalen en meubelen benevens de onderwijzers- woningen hadden in 1855 weder vernieuwingen of verbeteringen plaats. Als meer belangrijk vermelden wij daarvan de vergrooting van het schoollokaal te Serooslcerke (Schou wen), aangenomen voor ƒ660, ter bestrijding waarvan door de provincie werd verleend een subsidie van ƒ300, en een renteloos voorschot van ƒ360; de bouw van een nieuw schoollokaal te Westkapclle, aange nomen voor/5,150, terwijl voor den aankoop van hetbcnoodigd terrein 147 werd vcreischt.De gemeente werd in deze uitgaven tegemoet gekomen met een subsidie van f 1000, van het rijk, alsmede met een subsidie van 1000, en een renteloos voorschot van 3000, van de provincie de verbetering van het schoollokaal cn de onderwijzerswoning te Vecre, waarvan de kosten, begroot op ƒ850, door de gemeen te zijn gedragen. Yan wege de provincie werd nog aan de gemeente Hontenisse, voor de openbare school te Kloostcrzande, eene letterkas met toebehooren ten geschenke gegeven. Scholen van bijzonderen aard en strekking. Van deze bestaan er in Zeeland 10 bewaarscholen^met 1291 leerlingen; 7 herhalingscholen met 2S4 leerlingen; 6 zondagscholen met 32 i leerlingen 9 volkszangscholen met 384 leerlingen 5 gjminastiescholen met 208 leerlingen. Hiervan zijn uitsluitend armenscholen 1 bewaarschool met 153 leerlingen op 15 julij; 5 herhalingscholen met 239 leerlingen op 15 julij (waar onder 62 weezen); 7 zondagscholen met 325 leerlingen op 15 julij. 1 gymnastieschool met 76 leerlingen (allen wcezen). Op zoodanige scholen waar betalenden en niet bctalendcn zamen zijn was de indeeling op 15 julij 4 bewaarscholen met 59 bedeelde en 3"47 minvermo gende leerlingen; 3 herhalingscholen met 6 bedeelde en 61 minvermo gende leerlingen; 1 volkszangschool met 4 bedeelde en 6 minvermogende leerlingen 2 gymnastiescbolen met 22 bedeelde en 26 minvermo gende leerlingen. Voorts waren er 36 raaitresse-scholen met 47 jongens en 536 meisjes benevens 2 naai- en breischolen. De belangstelling in bewaarscholen is steeds toenemend. Van 50 voor de provinciale commissie geëxamineerde personen werden 4 afgewezen en voorts toegelaten 29 als schoolonder wijzer, (6 van den 2den, 8 van den 3den en 15 van den 4den rang), 8 voor vreemde talen en 9 als schoolhouderessen. De 19 schoolonderwijzers-gezelschappen met 202 leden ble ven onveranderd en genoten weder zamen eene rijks toelage van ƒ300. Op de plaatselijke gymnasia te Middelburg en Zierikzee waren 32 en 22 leerlingenbij beide was de staat van het onderwijs gunstig. Kunsten en wetenschappen. De heer mr. S. de Wind volgde jhr. B. de Jonge op als voor zitter van het Zeeuwscli genootschap der wetenschappen. Het departement Middelburg der Maatschappij tot nut van 't algemeen telde op het einde desxjaars 165 gewone,? honoraire leden en 12 donatrices; dat te St. Maartensdijk werd-opgeheven. Het departement Middelburg der Nederlandschc maatschap pij tot bevordering van nijverheid met 51 leden is zoo veel mogelijk bevorderlijk aan de belangen der industrie, vooral ook door uitbreiding van het industrieel volksonderwijs. Omtrent de overige vereenigingen en genootschappen wor den geene bijzonderheden medegedeeld. De zangschool van de Vcreeniging tot bevordering der toon kunst te Middelburg telde bij de opening van den cursus in no vember, 22 jongens en 29 meisjes. De afdeeling der Maatschappij tot bevordering der toonkunst te Zierikzee,had 30 a 40 leden;het getal van dat der daaraan ver bonden gemengde zangverecniging was ruim 50. Aan de afdee ling te Goes is eene bloeijendc zangvereeniging, en eene zang school met 50 leerlingen verbonden. Het muziekgezelschap Harmonie te Hulst is in 1S55 in stil- staanden toestand gebleven. De pogingen tot verlevendiging schijnen aanvankelijk met gunstigen uitslag te zullen worden bekroond. De gemeenteraad heeft, te beginnen met 1856, tot wedcropzeggens toe, een subsidievan 100, uit de gemeentekas verleend ter tegemoetkoming in dc bezoldiging van eenen muziek- on d erwij z er De teeken-akademie te Middelburg telt 39 betalende en 38 gratis onderwezen wordende leerlingen de teekenschool te Vlissingen 25 betalende, 17 half betalende en 44 gratis; die te Zierikzee 20 betalende en 10 gratis. In 1855 werden van wege de regering, aan de teeken-akade mie te Middelburg, twee gewone medailles geschonken. Op de teekenschool, welke gedurende de wintermaanden te Tholen wordt gehouden, waren 18 leerlingen. (W or dt vervol gd öuitml«nitTsd)£ tijüuuicn. Efiig-eiaHido Londen 12 julij. In het huis der lords van gisteren avond heeft lord Lyndhurst, de door den keizer van Rusland verleen de amnestie besprekende, gezegd, dat die amnestie geenszins toereikende was en veeleer als eene misleiding moest worden aangemerkt. Lord Clarendon perkende, dat zij de reglmatige verwachtingen van het parijsche congres had le leur ge steld, doch keurde het af, dat daarover thans zoude gevoerd worden eene discussie, welke de Polen eer benadeelen dan ba ten zoude. The morning-post bevat een adres van de studenten der turynsche hoogeschool aan de brilsche dagbladpers. The times deelt het voorstel mede van Honduras, waarbij het van Yucatan behoudens waarborg vrijen doortogt eischt. In de zitting van donderdag heeft het lagerhuis met 155 tegen 133 stemmen, tegen den wensch des gouvernements» besloten de bill betrekkelijk het niet-erfelijke pairschap tot nader onderzoek aan eene bijzondere commissie te verzenden. Zij zal alzoo in deze zitting waarschijnlijk niet afgedaan worden. IS naslaan fL Petersburg II julij. De regering heeft de amnestie, aan het eigenlijk Polen toegestaan, ook tot Lithauen en andere weste lijke afdeelingen des rijks uitgestrekt en wel op de zelfde voor waarde, namelijk: de geamnest.jeerde worden in het bezit van aLhunne regten hersteld en zullen, na een onberispelijk gedrag gedurende drie jaren, tot openbare ambten geroepen kunnen worden; alles echter onder voorwaarde, dat zij den keizer trouw zweren. Deze amnestie omvat allen, die aan de gebeurtenissen van 1S30 en 1831 hebben deel genomen. Spanje. De jongste berigten uit Madrid,loopeude lot den 7den dezer gewagen niet van nieuwe rusverstoringen, en melden dat het gouvernement dag op dag van gewestelijke en gemeentelijke be sturen betuigingen van verknochtheid en van zucht lol handha ving der openbare orde ontving. ÜB eai 4§ cEölIasacIl. Weenen 12 julij. De keizerin is van eene dochterbevallen. Berlijn 11 julij. Dc eigenaars van wisselkantoren alhier hebben eene bijeenkomst gehouden om te beraadslagen over de wijze, waarop zij zich tegenover de nieuwe commanditaire kre diet-maatschappijen zouden gedragen. Er werd eenparig beslo ten te verklaren, dat de oprigting van die nieuwe maatschap pijen voor de verdere ontwikkeling van den handel ter beurze, nadeelig en gevaarlijk was en dus dat zij zich van allen handel in die papieren zouden onthouden en ook hunne committenten alle deelneming aan die maatschappijen zouden afraden. Te Wiesbaden is den 7den dezer overleden H. IC. II.de hertogin Pauline Eriederike Marie, weduwe van den hertog Wilhelm van Nassau, geboren prinses van Wurtemberg. Frankrijk. Parijs 10 julij. Dezer dagen is gemeld dat een fransch sol daat le Giurgewo.in Turkye, door oostenrijksche soldaten ver moord is. De Moniteur bevestigt dat berigt; het officiële blad voegt er bij, dat die daad streng zal gestraft worden, en dat het huisgezin van den vermoorde ter vergoeding van het verlies een jaargeld uit de oostenrijksche schatkist zal ontvangen. BSeïgie. Brussel 11 julij. Een berigtgever vau L'émancipalion, een voornaam orgaan van de katholijke partij in Belgie, verzekert dat het denkbeeld om Jeruzalem, in plaats van Rome, tot den zetel van den pauselijken stoel te maken, door het collegieder kardinalen te Rome in ernstige overweging genomen is. De koning, de graaf van Vlaanderen en prinses Charlotte zijn van hunne reis naar Londen te Laeken teruggekeerd. De prins van Pruissen, zijne gemalin en dochter, zijn op reis naar Londen te Ostende doorgekomen. Bij een besluit van koning Leopold van 27 junij jl. is eene commissie ingesteld met last om onderzoek te doen naar, en het gouvernement opmerkzaam te maken op de geschiktste midde len om de ontwikkelingdervlaamscheletlerkunde te verzekeren en om het gebruik der vlaamsche taal in betrekking tot. de on derscheidene deelen van het openbaar bestuur te regelen. Tot leden dezer commissie zijn benoemd de heeren: Conscience, let terkundige te Antwerpen; David, hoogleeraar der vlaamsche letterkunde aan de hoogeschool van Leuven; de Corswarem, gewezen lid der kamer van volksvertegenwoordigers,te Hasselt; L. Jottrand, oud-lid van het nationaal congres, advocaat te Brussel; Merlens, letterkundige, bibliothecaris van de stad Ant werpen Reus, voorzitter van het letterkundige genootschap, tot zinspreuk hebbende De tael is gansch het volk, te Gent; Snellaert, lid der koninklijke academie van Belgie, voorzitter der vereeniging tot bevordering van de belangen der vlaamsche letterkundigen, genaamd het Willemsfonds, te Gent; Stroobant, voorzitter van hetletterkundige genootschap De wijngaart, te Brussel; van der Voort, letterkundige te Brussel. Dit besluit is genomen op eene voordragt van den minister vanbinnenlandsclie zaken. tjrtnbrlebfri(jtm. MeelUjv&gïji»r5jEeEH. Rotterdam 14 julij. Meekrap werd gehouden als de vorige week, doch wel zoo hoog. Ch ara ass mm sa cta Amsterdam 14 julij. Tarwe onveranderd. Gerst prijshoudend. Raapolie op zes weken 50}. Lijnolie op ze3 weken ƒ39}. Koolzaad (dadelijk) 85 p. vl. Rotterdam 14 julij. Granen zonder eenige verandering. ïPirEjzeKï n-aaa eÉFeeÉesBe Amsterdam 14 julij. Nederland. Werkelijke schuld 2} pet. 644 dito dito 3 dito dito 4 Handel maatschappij 4} 129 Rusland. Obüg. bij Hope co 5 104 dito dito 182S/1S29. 5 O OD O 'G 6 4 87} dito bij Slieglitz S6A 94} Obl. bij Stieglitz (nieuwe) 95} Cert.ific. van inschrijving 6 Spanje. 24 Binnenlandsch 3 38} Oostenrijk Oblig. metaliek u 79} 2} 40-g dito nieuwe betaalbaar Ainsf. 5 864 Belgie. 51} Portugal. 3 45

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 3