MIDDELBURGSCHE COURANT. r 83. Dingsdag 1836, '13 Jolij. Cnmtrnlanö$rl)f lijirmgro. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- oingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. Be abonnementsprijs per drie maanden is f 3-, franco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte of doodbekend makiugen enz., van één tot zes regels ƒ1,50, voor eLken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling gescliiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. SCtmhtm&hgmijm VAS HET RIJKSBESTUUR, PROVINCIALE H GESEEffiBESTERES. lieiauisgeviisg-. De commissaris des kouings in de provincie Zeeland, maakt bekend, dat de opening der jagt op ganzen, eenden en watersnippen in deze provincie, door de gedeputeerde staten is bepaald op 1 augustus aanstaande, en dat de tijd der opening van de groote jagt nader zal worden bekend gemaakt. Deze kennisgeving zal in het provinciaal blad geplaatst, en aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 10 julij 1856. De commissaris des konings voornoemd, VAN TETS. VüidclellUwLrg; jjuHj. Jl. zaturdag werd in het Klein schuttershof alhier de 15de algemeene vergadering door de onderwijzers in het 1ste district van Zeeland gehouden. Deze zamenkomst was inzonderheid ook toegewijd aan de herdenking van het vijftigjarig bestaan der schoolwet van 1806. De leden van dc verschil lende gezel schappen in Walcheren, benevens die van de daaraan, verbon dene oefenschool, waren daartoe ten getale van 55 opgekomen. De heer schoolopziener mr.. C. W. E. Vaillaut, nam als voor zitter de leiding der vergadering op zich. Deze werd mede bijgewoond door den heer mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, voorzitter der provinciale commissie van onderwijs in dit ge west. De vergadering werd met gepaste toespraak door den voorzitter geopend en later gesloten, bij welke gelegenheid een daarvoor opizettelijk vervaardigd zangstuk van de onderwijzers W. G. van Swers en J. van Bluys, onder de leiding van den onderwijzer L. P. Douw, werd uitgevoerd. Nadat de aanteekeningen van de vorige algemeene vergade ring en de ingekomene stukken waren gelezen, werd door den onderwijzer W. Auer eene redevoering gehouden-, ten onder werp hebbende eene beschouwing van den toestand van het onderwijs in ons vaderland voor de wet van 1S06 en de verbe teringen, welke door die wet, nu gedurende vijftig jaren zijn aaugebragt; dit laatste gedeelte ook in betrekking tot dit; schooldistrict. Die voorlezing gaf algemeen genoegen en werd gevolgd door de uitvoering van een daartoe door hem vervaar digd zangstuk. Daarna werden de verschillende verslagen ten opzigte van de verrigtingen op de gezelschappen door de secretarissen gele zen, alsmede het verslag van de alhier bestaande oefenschool voor onderineesters en kweekelingen. Vervolgens werden de zaken aangaande het Nederlandsch onderwijzers-genootschap behandeld, alsmede clic, welke (ot meerdere volmaking van de reeds bestaande inrigtingen konden dienen. Verrassend en tevens hoogst aangenaam was daarbij dc toe zegging door den heer de Jonge van Ellemeet van eene belang rijke geldelijke ondersteuning, en de belofte van zijne verdere medewerking in het belang van het vaderlandsehe schoolwe zen. Eindelijk werd door den heer schoolopziener nog mede- deeling gedaan, aangaande de provinciale onderwijzers wedu wen-beurs en het door de provinciale commissie van onderwijs ontworpen, vernieuwde reglement... Hierna hield de vergadering rusttijd, welke gelegenheid ten nutte werd gemaakt om de door de leden der oefenschool vervaardigde schriften enkaar- ten te beschouwen, alsmede de andere voorwerpen, welke ten toongesteld waren, en die bestonden uit schrift- en ponnewerk van de vorige eeuw en eeuige van de toen in gebruik zijnde schoolboeken. Dc gezamenlijke leden hielden daarna eenen regt broederlijken maaltijd, waarbij gulle vrolijkheid heerschle. Naar wij vernemen is de verdachte Maria Oostdijk, uit de gemeente Rilland, waarvan.wij onlangs melding maakten, dezer dagen verwezen naar de correctionele'ceregtzitting van de arrondissemenls regt bank te Goes, beschuldigd vandoor nalatigheid den dood van haar kind veroorzaakt te hebben. Er schijnen alzoo geene termen aanwezig te zijn om haar van kin dermoord met voorbedachten rade te beschuldigen. De Nederiandsehe staats-courant van 12 dezer bevat een rapport aan den koning van zijne exc. den minister van binnen- landsche zaken, met voorstel dat het Z. M. behagen moge eene commissie te benoemen om binnen den kortst mogelijken tijd eeii voor openbaarmaking geschikt verslag op te maken, als de vrucht van haar onderzoek naar de gevolgen der doorgraving van de landengte van Suez voor den handel en de reederijen in Nederland. Dit verslag zou eigenaardig moeten bevatten 1. een onderzoek naar de gevolgen der doorsnijding voor den handel en de scheepvaart in het algemeen en voor die van Ne derland in het bijzonder; 2. aanwijzing der wegen en middelen, door ons te volgen en aan te wenden, om bij- de veranderde omstandigheden ons aan deel in handel en scheepvaart te behouden en zoo mogelijk te vergroot en 3. opgave van hetgeen door de regering kan gedaan worden, om de pogingen onzer nijveren in dezen te bevorderen en te ondersteunen. Dit stuk wordt gevolgd door een koninklijk besluit van 10 dezer no. 61, waarbij zoorianiga-com missie ingesteld en lot leden daarvan benoemd worden overeenkomstigde voordragt,de hee- ren E.P. de Monchy,president der Nederiandsehe handel-maat- sehappij, voorzitter; J. C. Spengler, te Amsterdam; A. van Rijekevorsel Hz., te Rotterdam; J. Buijs 'L Hooft, te Dord recht; G. J. Sprenger, te Middelburg, en J. van Hulst, Ie Har- lingen (alle vijf voorzitters der kamers van koophaudel en fa brieken). mr. G. deClercq, secretaris derNederlandscbc handel maatschappij L. M. F. Plate, oud president van de faetorie der Nederiandsehe handelsmaatschappij te Batavia, te Delft; F. W. Conrad, hoofd-ingeuicur van den waterstaat, president der commissie voor de doorsnijding der landengte van Suez, tc 's Gravenhage; Paul van "Vlissingen, fabrikant en reeder te AmsterdamJ. W. L. van Oordt, directeur der nederiandsehe stoomboot-maatschappij, te Rotterdam mr. S. Vissering, hoog leeraar aan de hoogeschool te Leyden. leden; mr. M. A. M- 's Gravesande Guiclierit, Zeeraar in de liandelgesehiedeuis aan de koninklijke akademie te Delft, secretaris. Inliet kiesdistrict Maastricht heeft, zich nog een derde candi- daal opgedaan voor liet lidmaatschap der tweede kamer, na melijk de heer E. Kerens van Wolfralh, lid van den gemeente raad te Maastricht. Het examen van de kweekelingen voor de maritieme inrig- ting aan het Nieuwediep wordt aan het ministerie van marine geregeld voortgezet, met partijen van 10 jonge lieden, zoo zij alle verschijnen en niet door ziekte of andere oorzaken verhin derd worden. Aanstaanden donderdag neemt het een einde, zoo dat men verwacht, dat in het laatst der week de uitslag bekend zal worden gemaakt. Er loopt in Gorinchem een gerucht, als zoude aan eene bel- gische maatschappij concessie verleend-zijn tot. een spoorweg van Breda op Utrecht.- Z. K. H. prins Hendrik is-zaturdag ten li- ure met den gewo nen spoortrein uit de residentie naar Rotterdam vertrokken, om deel te nemen aan de algemeene vergadering van de Koninkl. ned. yacht club. fSeiaoeMiiÊiig'eu em "Rïesüiaateaiu Z. M. heeft bij besluiten van 30junij en 3 julij, goedgevonden le benoemen tut 2deu luit. bij het wapen der infanterie, bij het 1ste regement, de kadels A. C.L. van Son en W. J. von Le- schen, bij het 4de regem. de lcadetM. lloelauts, bij het 5de re- gem. den kadet A. P. Schellus. bij het 6de regem. de kadels H. F. C. Hardenberg, B. C. van lioey Schilt houwer en W. L. A- Nollhenius, bij het 7de regem. deu kadet E. A. Gelderman tot 2den luit. bij het wapen der kavallerie: bij het lste regem. drag, de kadels j hr. P. E. van de Merwede Q,uarles van Uff'ord en C. D. H. Sel lie, bij het 2de regem. den kadet M. T. H. S. J. Exalt.o d'Almaras, bij het 3de regem. den kadet C. A. Thurkow, bij liet 4de regem. den kadet J. C. E. baron van Lynden tot 2den luit. bij het wapen der artillerie: bij het lsle regem. vesting-artillerie, de kadels A. Greve. II. PI. J. baron van Haer- solte van den Doorn, PI. A. Schneiders van Greyffeaswert en J.N.A. Schneiders van Greyffenswert, bijhet2deregem.de' kadels G. D. Birnie, W. Pi. B. Paravicini di Capelli, PI. Beijer- man en P. L, Piepers, bij het 3de regem. de kadets J. W. lier- gausius, A. van Kerkwijk, J. A. de Bergh, M. van Aken, A. Romswiuekcl en D. W. van Walchren tot 2den luit. bij het korps ingenieurs, mineurs en sapeurs: de kadets Y. C. baron de Constant Rebecque, J. PI. Kromhout, J. A. Schuurman, H. E. Beekman, J. H. Bolken, 1°. K. J. Kraal, J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oije, W. F. 11. van Riemsdijk en A. S. van der Loeff; tot 2tlen luit. bij liet leger in Oost-Indie; bij het. wapen der infanterie de kadets G. C. E. van Daalen, J. J. W. E. Yerslege, P. J. Straatman en F. D. Mohr, bij het wapen der artillerie de kadets G. A. Deibei en J. P. C. Ruiten, bij hel. korps der genie en sapeurs den kadet D. N. Meijners. Allen herkomstig van de koninklijke akademie voor de zee- en iandniagtv Nog heeft Z. M. bij -besluiten van den 7 dezer, goedgevonden te benoemenbij het wapen der infanterie, bij het Lie regem. tol 2de luit. den sergeant H. L.F. de Jacquier de Lom pret. van hel korps en den sergeant-majoor G. S. C. Klerk, van hel 4de regem. iuf. en tot 2den luit.-kwartiermcester den wachtmeester H. de Haas, van het lsle regem. dragonders; bij hel. 2de regxnn. tot 2den luit., den sergeant A. A. F. Lanzing, van het korps en tot 2 d e tl luit.-kwartiermeester den sergeant-majoor J. Klem, van het. Pste regem. vesting-artillerie; bij het. 3de regem. tot 2den luils. de sergeanten W. F. K. J. F. P'rackcrs,- W. 11. Voor man en B. P. Strengnaii, de eerste en derde van het lste regem, van het wapen, de tweede van liet. korps en t ot 2den luil-k war- lierrneester den adjud.-oiider-ofücier A. L. Trippelaar, van het 5deregem. dragonders en den sergeant F. M. A. Ooslerman, van het2deregem. vesting-artillerie; bij het 4dèrege.n. lot 2den luit. den sergeant IV L. Pl.M. B. D. Kraal, van hei, 5de regeïn. infanterie: bij bet. 6de regem. tot 2den luit. den sergeant F. M. de Vries van Heijst, van het instructie-halailloubij hei. 7de' regem. tot 2den luit. de sergeanten D J. Eerkcus en J. B. van Driern, van het lste regem. infanterie: bij het. Ssle regem. tot 2den. luit., den sergeant F. W. Meijer, van liet instr.-bat ail lou en tol. 2den luit.kwartiermeest.er den sergeant-majoor H. A. L. van Kessel, van liet 2de regem. van het wapen. Bij besluit van den 3 dezer heeft Z M. goedgevonden ais blijk van zijne goedkeuring en tevredenheid o. a. te verieenen De zilveren medaille, ingesteld bij koninklijk besluit vail 22 september 1855, en een getuigschrift aanJ. van Belscn en Ij. Grooljans, schippers te Arnemuiden, wegens het. met levensge vaar redden der bemanning van de engelsche schooner Mary Elisabeth, kapiiein Th. Hundford, den 2S april 1854 opcic zandbank De onrust verongelukt; de bronzen medaille, inge steld bij koninklijk besluit van 22 september 1S55, en een getuigschrift aan: L. J. van Belseu, J. Pj. van Belseu, J. de Ridder, R. Blaasen, K. de Nooijer en K. Marlijn, matrozen te Arnemuiden, wegens het met levensgevaar redden der beman ning van den engelschen schoener Mary Elisabeth, onder het bevel van de hierboven genoemde schippers. Eierlk- esa scSaooiflBJeaawso- Doorheeren curatoren van het luthersch seminarium te Am sterdam zijn, ter voorziening inde vacature van hoogleeraar bij die inrigting van hooger onderwijs,ontslaan door de benoeming van dr. Millies tot hoogleeraar in de letteren bij de hooge school te Utrecht, voorgedragen de hoeren: Loman, Viehoff cu Lublink- Weddik, predikanten bij de lutherschegemeenten te Deventer, Utrecht cu IParlingen. Door den kerkenraad der evangelisch luthersche gemeen te te Leyden is geformeerd de volgende nominal ie van predi kanten (alphabetisch gesteld): cld. W. F. Barbiers, te Gouda; A. JP. Broens, te Delft; J. H. W. Biickmann, le Middelburg; J. A. Engel, te Culenborg; T. Jutting, laatst le Batavia; C. IJ. ter Laag, le Weesp; W. D.Stalius Muller, te Zutphen, en-PU- A. Roll, te Edain.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1