MIDDELBURGSCHE C O 1A N T. N°- 84. Zaturdag 1856. '12 Julij. öütmmUmösclje tijïringm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- sïngen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte of doodbr-kend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontaut. Editie vnn "vrijdag avond 8 ure. ÏSidUlelUmrg- ai julij. Wij vernemen dal. de kamer van koophandel en fabrieken alhier besloten heeft, tot het indienen van een adres aan den gemeenteraad, tot ondersteuning van het rekwest van den heer D. Dronkers alhier, betrekkelijk de daarstelling van een nieuw havenkanaal van dc Wester-Schekle naar deze gemeente, in verband met de verbetering van het thans beslaande. Bij de alhier gevestigde reederij van het brikschip Zwaluw, gezagvoerder F. G. van Wulven, den 28 mei van het Nieuwe- diep gezeild, bestemd naar Archangel, en voor de terugreize bevracht voor Middelburg, is de treurige tijding ontvangen dat genoemde brik op den 19 der vorige maand in de nabijheid van het eilandje Daniloff, in de Witte zee is verongelukt. Be equi page is echter geheel gered zoo mede een gedeelte van den inventaris, zeilen, touwwerk enz., aan boord van het hamburger schoonerschip Elizabeth, gezagvoerder D. Kouldt, met assis tentie van den gezagvoerder Haukfeldt, van de holsteinsche schooner Jan Zwervel, en in den vroegen morgen van den 20 junij behouden naar Archangel gevoerd. Uit berigten van den gezagvoerder blijkt, dat hij zich den 19 junij ten 3 ure, op duitsche mijl van de wal bevond, terwijl het schip met den vloed gestadig op de wal werkte. Eensklaps stootte de bodem zoo hevig en schuurde vervolgens hooger op de klippen bij zwaar vallend water, zoo dat het schip na een kwartier uurs totaal vast zat. Alle aangewende pogingen vruchteloos zijnde en de onmoge lijkheid inziende om de brik met dat gelijde vlot te krijgen, wer den de zeilen neergehaald, de barkas over boord gezet en opge tuigd. Ten 4 ure was de bodem reeds zwaar krakende en begon te zakken, terwijl het roer door midden gebroken en het koper op onderscheidene plaatsen gesprongen en gescheurd was. Ten 10 ure was het ruim reeds voor drie vierden vol water, en ten 3 ure's morgens van den.20 junij was het schip totaal vol water eu alleen de bakboords-verschansiug nog zigtbaar. Gisteren heeft ten raadhuize alhier plaats gehad de openbare aanbesteding van 1. kramwerken van het havenkanaalaangenomen door den heer J. Eilis te Ylissingen voor12,40 per 100 vierk. ellen 2. het leveren van straatsteenenaangenomen door den heer C. J. van Uije alhier voor f50 per 1000 stuks 3. de beschoeijingen van de binnenhaven; aangenomen door den zelfden voor 1,460, en 4. loodgieters-, leidekkers,en zinkwerk; aangenomen door den lieer J. van Nederveen alhier voor ƒ250. Tevens zijn in het openbaar verkocht 1. het korenmetershuisje en 2. het sint janshuisje, gezamen lijk voor ƒ295,25, en 3. het kolendragershuisje voor ƒ275. Naar wij vernemen, heeft het Z. M. den koning behaagd, vöor dit jaar de gewone bijeenkomst der miliciens verlofgangers voor de najaars oefeningen in zoo verre te beperken, dat al de miliciens der ligting van 1852 en 1853 bij liet regement grena diers en jagers ingedeeld, en diegenen der beide genoemde ligtingen, tot liet 2de en 4de bataillon van het 2de regement infanterie, de vier bataillons van het 3de regement infanterie en liet 2de bataillon van liet 6de regement infanterie, welke in der tijd na hunne eerste oefening, niet tot samenstelling van het blijvende gedeelte hebben gestrekt, tegen den 30 augustus a. s. van onbepaald verlof in actieve dienst zullen worden opge roepen, ten einde aan de wapenoefeningen deel te nemen en dat bedoelde miliciens, voorzien van al hun kleeding, door lien van liet korps, bij vertrek niet verlof mede genomen, gemelden 30 augustus bij hunne korpsen zullen moeten wezen; terwijl zij dan vóór of in de eerste dagen van october weder met onbepaald verlof huiswaarts lerug zouden keer en. Zoo wij wel zijn onderrigt, zijn er uit dit gewest van de lig ting van 1852 en 1853 geene milieus aan het 3de noch 6de re- ge m. infanterie toegewezen; en zoude alzoo gezegde oproeping voor Zeeland zich bepalen, tot die van het regement grenadiers en jagers, en die van het 2de en 4de bataillon van liet 2de rege ment infanterie, namelijk van de grenadiers eu jagers der lig ting van 1852 en 1853, en die van het 2de en 4de bataillon 2de regement infanterie der ligting van 1852. Men schrijft ons uit Aardenburg De gemeenteraad van Aardenburg is voornemens om op maandag den 14 dezer eene openbare vergadering te houden, welke zeker tot het meest vreedzame en zeer eigenaardige doel is belegd. De raad zal namelijk den gemeenteraad van de nabu rige belgisclie gemeente Maidegem, in plegtige zitting ontvan gen. Maldegem, vertegenwoordigd door zijnen gemeenteraad en voorafgegaan van het korps muziekanten dier gemeente, zal aan Aardenburg een bewijs van erkentelijkheid en sympathie geven, voor wat het noemt: n liet edelmoedig gedrag der Aar denburgers, in het verleenen van krachtdadige hulp bij eenen zwaren brand in die gemeente, bij gelegenheid van volksfeesten ontstaan." Twee gedenkpenningen voor die gebeurtenis expresselijk ge slagen, waarvan een voor rekening van den gemeenteraad en een voor rekening der ingezetenen van Maldegem. zullen door gene aan deze gemeente worden geschonken. De plegtige uit reiking dier penningen en de uit voering van eeuige muziekstuk ken zal plaats hebben des namiddags ten vier ure. Door de provinciale staten der onderscheidene provinciën zijn al de aftredende leden van de eerste kamer der staten- generaal in de dezer dagen gelioudene zomervergaderingen herkozen. Zoo als bekend is,werd, om te voldoen aan liet verlangen van vele leden der tweede kamer, om meer zekerheid te hebben voor het welslagen van een nieuw te bouwen droogdok te Willemsoord, door z. exc. den minister van marine eene com missie van deskundigen benoemd, om het terrein aldaar door grondboringen te onderzoeken en tevens eene raming van kos ten op t.e maken. Deze commissie, bestaande uit de ingenieurs van den waterstaat en scheepsbouw Conrad, Ortt, Tromp en Straatman, heeft dezer dagen, zoo als men op goede gronden meent te weten, deswegen een uitvoerig rapport uilgebragt. De boringen moeten de meest voldoende uitkomsten hebben opgeleverd, en doen zien, dat de grond daar ter plaatse dezelf de is als bij de overige in de nabijheid met succes tot stand ge- bragte groote kunstwerken. De raming der kosten, met inbe grip der stoommachine, is ruim negen ton, stellende men zich voor, het gausclie werk in drie jaren tijds voor deze som tot stand te brengen. Men leest in de Nieuwe noordbrabanterHet is niet te ver wonderen dat de geruchten omtrent den opvolger van den commissaris des konings in de provincie Noord-brabant zeer uiteenloopend zijn. Met eenigen grond verineenen wij te kun nen mededeelen, dat tot die liooge betrekking benoemd zal wor den de heer mr. G. C. J. van Reenen, afgetreden minister van binnenlandsche zaken. L'écho universel geeft zijnen lezers berigt, dat hij binnen kort de mededeeling zal aanvangen van een onuitgegeven hoofdstuk der gedenkschriften van den baron van Grovestins, over de vereeniging van Holland en Belgie en over de regering van Willem I, koning der Nederlanden. Benoemingen en lieslMiten» Bij koninklijk besluit van den 6 julij is1. aan H. Adama van Scheltema, op zijn verzoek, met den laatsten dag van het loo- pende jaar en met behoud van zijne aanspraak op pensioen, ver leend eervol ontslag als boekhouder eu kassier van de neder- landsche Staats-courant en liet Staatsblad; 2. met ingang van den 1 january 1857, tot boekhouder en kassier van de neder- landsche Staals-courant en het Staatsblad aangesteld H. van Reijerdam. Bij besluiten van den 3 dezer heeft Z. M. goedgevonden te benoemen tot ridders der orde van den Nederlandschen leeuw de heeren E. de Waal, 1 sten adjunct-secretaris van het gouvernement van Nederlandsch Indie, Id. A. van der Poel, re sident van Bezoekie, en G. TI. Uhlenbeck, directeur der burger lijke openbare werken in Nederlandsch Indie. Bij Zr. Ms. besluit van den 10 junij is tot hoogstdeszclfs adjudant in buitengewone dienst benoemd de generaal-majoor J. van Swieten, gouverneur van Sumat.ras Westkust. - Bij Zr. Ms. besluit van den 5 dezer wordt de luitenant ter zee van de 2de klasse G. P. C. Rose, op zijn verzoek eervol uit 's rijks zeedienst ontslagen met den laatsten der maand, waar in dit besluit ter zijner kennis zal zijn gebragt. Bij koninklijk besluit van den 3 dezer is, op het daartoe door hem gedaan verzoek, aan den lieer mr. C. Visscher, lid in den raad van Nederlandsch Indie, met den laatsten december als zoodanig een eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de vele en gewigtige diensten door hem aan den lande be wezen, behoudens zijne aanspraak op pensioen. Het heeft Z. M. den koning behaagd den heer jhr. J. C. L. van Nispen, die gedurende 25 jaren lid van liet. collegie van gedeputeerde staten van Gelderland was, te benoemen tot rid der der orde van de Eikenkroon met de ster. Z. M. de koning heeft den heer F. baron von Reiffen'oerg benoemd tot ridder van de orde der Eikenkroon. marine era leg-ear. De état-roajor van het den 7 dezer te Nieuwediep ter reede gekomen oorlogsfregat De Ruyter, is zamengesteld als volgt kapt. Ier zee H. J. van Maldeghem, kommandanlluits. ter zee 1ste kl.j.hr. J. Tl. van Capellen, 1ste officier, en P. Touteuhoofd; luits. ter zee 2de kl. C. A. B. D. Rijk, N. C. Sieburgh, J. TL P. E. Kniphorst, A. Dronkers, jhr. H. A. ridder van Rappard en jhr. R.Tindal; offic. van gezondheid Tste kl. F. G. L. Salbach, 2de klJ. A. C. von Königslöw, 3de kl. TI. J. P. van den Steen; officier van administratie 1ste kl. J. Opmeer, adjunct-aclniin. G. TL Verboon,- scheepsklerken P. F. van Wage en E. Canne- man; kapt. der mariniers D. Vreeden berg, 2de luit- der marin. K. TL Koenlze adelborsten 1ste kl. P. J. van Druynen, C. A C. van Kervel, D. E. G. Wolterbeek Muller. J. B. Haakman, J. van Assen, A. Snoeck, jhr. G. A. Tindal, W. J. Adams, L. C. Hoitzapffel, P. E, Tegelberg, TL E. Eysseil, E. B. Bonn. Jl. dingsdag was Zr. Ms. transportschip M er we de, kommandant kapitein-luitenant ter zee A- A. M. de Geep, ko mende van de West-Indien voorgaais, en zou dien middag ver moedelijk te Hellevoetsluis binnen komen. Z. K. H. de prins van Oranje is, volgens ontvangen be rigt, in goeden welstand te Christiania aangekomen. Uwenraeerateraatl van Middelburg. Zitting van 10 julij. Voorzitter de heer mr. Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren jhr. mr. Paspoort van Grijpskerke, Rek ker, van Uije, Sprenger en Salomonson. Waarnemend secretaris, de griffier mr. de Stoppelaar. Dc voorzitter deelt mede dat blijkens schriftelijke mededee- ling, de heeren jhr. mr. Paspoort van Gvijpskerke, zoomede dc secretaris, door ongesteldheid cn de heeren van Uije, Salomon son en Rekker, door afwezigheid verhinderd zijn deze zitting bij te wonen. De notulen der vorige zitting worden na gedane voorlezing- vastgesteld. Aan dc orde is de behandeling der voorstellen waarover in de vorige zitting de stemmen staakten, als1om aan te houden de beslissing, of uit de verordening op de geneeskundige school zal worden geligt dc bepaling der onvereenigbaarheid van de be trekking van lector met lid der provinciale commissie van ge neeskundig onderzoek cn toevoorzigt.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1