MÏDDELBURGSCHE N 79. Dingsdag COURANT. 1 Jo I ij. Oinmnürtuösclje ttjömgm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags eu zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singeu geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte of doodbe-kend- makingen enz., van iSén tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Edilie van maandacr avond 8 ure. M5d.clellnD.rg' jfliMijo Terwijl sedert eenigen tijd onderscheidene dagbladen bij her haling hebben melding gemaakt van de vermoedelijke verwe zenlijking van het plan, reeds voor tien jaren door den heer D. Dronkers ontworpen, tot het aanleggen van eenen spoorweg van Vlissingen naar de duitsche grenzen, hebben wij steeds met opzet over deze zaak gezwegen, daar deze berigten toen nog op niets dan vermoedens konden gegrond zijn, en wij van oordeel waren dat onze lezers, omtrent een voor dit gewest zoo belang rijk onderwerp, met geene twijfelachtige of onnaauwkeurige be rigten konden gediend zijn. Thans echter kunnen wij de belang rijke tijding mededeelen dat, volgens onze gisteren uit eene goede bron uit 's Hage ontvangen berigten, de ^Banque géné rale suisse" met eenige engelsche en fransche bankiers eerst dezer dagen ihet aanleggen en in exploitatie brengen van den spoorweg heeft op zich genomen, en dat er voldoende waarbor gen voor de uilvoering aanwezig zijn. Onze berigtgever voegt er verder bij dat (geheel in overeenstemming met het oorspron kelijke plan) de lijn zich zal uitstrekken van Vlissingen tot de duitsche grenzen, en dat zij langs of door dezelfde steden zal loopen als reeds in 184-6 was voorgesteld. Zoo wij ons niet bedriegen, zullen reeds morgen in de verga dering van den gemeenteraad alhier eenige mededeelingen des wege worden gedaan. Een vijftal geachte inwoners dezer gemeente heeft dezer dagen hel voornemen opgevat eene vennootschap te vormen tot liet oprigten en in werking brengen eener stoompeJlerij- en meelfabriek, en de ontwerp-statuten, vergezeld van eene uiteen zetting van het plan, aan eenige personen, op wier belangstel ling men meent te kunnen rekenen, toegezonden. Het kapitaal der vennootschap wordt aanvankelijk op 250,000 begroot, waarvan echter voorshauds slechts/150,000 zal worden uitgegeven, om de fabriek, waarvan het pellen van rijst de hoofdzaak zal zijn en 'de ineelbereiding als bijzaak zal worden beschouwd, in werking te brengen-. De ontwerpers vermeenen dat het opriglen eener dergelijke fabriek op voldoenden grond kans van welslagen oplevert, niet alleen uithoofde van de in den la&tsfen tijd op ontzettende wijze toegenomen vraag naar gepelde rijst, zoo voor uitvoer als voor inlaudsch verbruik, maar ook omdat uit het voorbeeld van de thans hier te lande bestaande stoom-rijstpellerijen, welke steeds uitbreiding erlangen, genoegzaam kan worden afgeleid dat ook alhier een dergelijk fabriekaat met vrucht kan worden ondernomen. Een en ander is door hen uitvoerig toegelicht en zoo veel noodig met cijfers gestaafd. liet is te hopeu dat aan de pogingen van de ontwerpers den vereischten bijval zal te beurt vallen, daar het bestaan eener dergelijke fabriek van veel belang voor deze gemeente kan wor den geacht; niet alleen doorliet vermeerderen van den arbeid' daarmede in onmiddelijk verband staande, maar ook, zoo als door hen te regt wordt aangevoerd, door den gunstigen invloed dien zij op den handel en de scheepvaart dezer gemeente kan uitoefenen. De namen der ontwerpers geven ongetwijfeld den besten waarborg voor eene ijverige en naauwgezette behartiging van de belangen der vennootschap. Laatstleden zaturdag werd aan de oefenschool voor on dermeesters en kweekelingeu alhier het jaarlijksch exa men gehouden. Behalve door dit bestuur, aan welks hoofd de heer schoolopziener mr. C. W. E. Taillaut, werd het bijge woond door verscheidene belangstellende onderwijzers, De oefenschool, die reeds sedert 184-5 bestaat en thans 27 leden telt, leverde wederom het bewijs op van hare nuttige strekking. Het examen, aangevangen en gesloten behalve met toespraak ook met zang, onder de leiding van den zang-onderwijzer L. B- Douw, was dit jaar bepaald en werd afgenomen door de lesge vende onderwijzers P. Visser, ?n het theoretische gedeelte der schrijfkunst; W. Auer, in het vark van onderwijs en opvoeding; J. van Sluijs, in de geschiedenis; en P. Kwckkebbom, inde aardrijkskunde; terwijl door dc verschillende leerlingen een aantal zelf vervaardigde schoonschriften en kaarten werden overgelegd. Het een en ander mogtin ruimematedealgemeene goedkeuring wegdragen en leverde het bewijs op dat door de gezamenlijke onderwijzers-vereenigingen in dit schooldistrict de meeste zorg wordt aangewend ter vorming en opleiding van dc aankomende ouderwijzers der jeugd. Deze gezamenlijke onderwijzers-vereenigingen zullen in de laatste helft van julij alhier hare vijftiende algemeene vergade ring houden waarbij, naar wij vernemen, alle hoofd- en huison derwijzers, alsmede de ondermeesters van clcn 2den en 3den rang zullen worden toegelaten. Bij de op jl. zaturdag gehoudene aanbesteding aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, met bij levering van de benoodigde materialen, van: 1. hefc verbeteren door begrin- dingvanden westelijken jaag weg langs het kanaal van Neuzen, over eene lengte van 204-0 el, met het onderhoud der verbeterde baan tot den 1 mei 1857, tusschen de limiet van Belgie en het begin der keibestrating binnen Sas van Gent, is aannemer ge worden de heer J. J. van Uije, le Middelburg, voor/4,885, en 2. het maken eener aanlegplaats bij laagwaler, door verlenging van den steenen dam aan de zuidoostzijde der haven te Wals oorden, is aannemer gewordende heer J. Eilis, te Vlissingen, voor/1029. Aan de utrechtsche hoogeschool is den 26 dezer, tot doctor in de regten bevorderd, de heer L.P. van Panhuys, van Middel burg, na verdediging van theses. In de gemeente Zuidzande viel 11. woensdag een jongentje van Ojaar van de gaanderij van een bijzonder hoogen molen. Niet tegenstaande den hoogen val van 36 voet, hadden de ouders het geluk te bespeuren dat hun zoontje, zonder eenig letsel te bekomen, aan eene bijna gewissen dood was ontsnapt. In den nacht van 23 dezer, is de veld wachter der gemeente Koewacht, bij het passen op daders van diefstallen, door twee boosdoeners in zijn arm en been geschoten; de wonden zijn niet gevaarlijk, twee personen van die misdaad ver dacht zijn reeds gevankelijk binnengebragt. De onderwijzersvereeniging inliet 2de district van Zeeland hield den 27 dezer hare dertiende algemeene vergadering, on der het presidium van den weleerw. zeergel. heer dr. P. J. Andreae, die den heer jhr. mr. M. J. S. Boeije, als schoolopzie ner, en als zoodanig ook als voorzitter der vereeniging heeft vervangen. De vergadering werd door d,en voorzitter met eene korte toespraak geopend, waarin gepaste hulde werd gebragt aan zijnen hooggeachten voorganger; en dc verzekering gegeven gaarne diens voetspoor te willen volgen, uitte hij tevens den wensch om, op de zelfde vriendschap, gegrond' op trouwe pliglsbetrachting te mogen rekenen, als dc heer Boeije heeft genoten. De werkzaamheden bepaalden zich tot het beantwoorden van onderwijs- en opvoedkundige vragen, en het bespreken van zoodanige zaken, die op de vereeniging of op het nederlandseh onderwijzers-genootschap betrekking hebben. De vergadering werd door behoorlijke rusttijden afgewisseld en met een vriendschappelijke maaltijd besloten, die vereerd werd met de tegenwoordigheid van jlir. Boeije, wien het eere lidmaatschap dezer vereeniging werd aangeboden. De vergadering droeg bij vernieuwing blijken van het voort durend streven der onderwijzers om elkander voor te lichten in al wat het onderwijs heilzaam zijp kan. Bij den molenaar Hoek, te Zierikzee, is uit eene cochin china hoenderei een kieken met vier pooten uitgebroeid; de supple mentaire pooten staan in tegenovergestelde rig ting met cle eigenlijke. Bij arrest van het provinciaal geregshof van Zuidholland van den 28 dezer, is, met vernietiging van het vonnis der reglbank te Rotterdam van 13 mei 11., waarbij de heer Adrian, ter zake van het plaatsen in een gedrukt en verspreid geschrift van be- leedigende uitdrukkingen jegens eene openbaar gestelde magt (den secretaris-generaal bij het ministerie van justitie), is veroor deeld tot eene geldboete van/100, deze vrijgesproken van het hem ten laste gelegde feit, op grond dat niet de secretaris-gene raal als openbaar gestélde magt, maar als partikulier persoon is beleedigd en er door deze geene klagte tot vervolging is gedaan. Men verneemt dat door den heer L. Drucker, den gedele geerde der nederlandschc, belgische, duitsche en fransche com- mité's van houders van 3 pets. spaausche uitgestelde schuld van 1831, een krachtig adres bij cle cort.es is ingediend, ter eindelijke verkrijging van regt voor deze zoo zeer verongelijkte schuld. Den 25 dezer is door heeren studenten der Kon'nklijke aka- demie te Delft aan den directeur der akaclemie, den heer dr. G. Simons, die tot minister van binnenlandsche zaken is benoemd, eene luisterijke serenade gebragt. Op het feest, dat te dier gelegenheid door den heer Simons werd gegeven eu waarop zich eene aanzienlijke schare genoodigden bevond, werd door den aanstaanden minister in regt hartelijke taal afscheid genomen van de ingezetenen van Delft en van de studerende jongelingschap. Men verneemt, dat alle docenten en studenten der akademie te Delft zich bij adres tot Z. M. hebben gewend, met verzoek om, nu de heer directeur tot minister van binnenlandsche zaken is benoemd, hem door geen ander in eerstgcniclde be trekking te doen vervangen, maar de academie zoo veel moge lijk ouder zijn onmiddelijk bestuur te laten. Den 25 dezer werd te Utrecht,, in het park Tivoli, eene ma tinee musieale, door de kapel der grenadiers en jagers, onder directie van den heer Dunkier, gegeven. Zij werd druk bezocht, doch was vroegtijdig afgeloopen, dewijl men zich voor dc mas kerade moest gereed maken, die des namiddags feu 5 ure hefc. Munster-kerkhof zou verlaten. Op het bepaalde uur zett e zich de trein in beweging, voorafgegaan door een detachement veld artillerie en het muziekkorps der grenadiers. Aan dc commissie tot regeling van den optogt, de heeren P. Verloren, W. E. van Panhuis,P. A. v. d.Velden, J. W.Q,uertcmontenW. A.'t llool't, komt alle eer voor het denkbeeld toe, om een blik te deen slaan iu den toestand van het vaderland omstreeks de helft der 17de eeuw, toen d'e republiek het toppunt van zijn bloei bereikte. Do waarheid der kostumen en de uitdrukking van hel karakter dei- eeuw was uitnemend, en men was werkelijk iu den geest van 1650 verplaatst. De optogt was verdeeld in vier tafereelen, waarvan het eerste de eigenaardigheden van- het. volksleven in twee groepen voorstelde, op straat en in huis. Op straat door eene deftige koets uit den tijd, eenige rijke kooplieden en ge goede burgers, een oud en regt stijf amsterdamseh sleedjo en eenige personen, als een jood, een aanspreker, een weesjongen en meisje en een scharenslijper. Iu huis werd voorgesteld door eene woning, die in vollen gevel opeen kolossaal stel stond, maar waarvan de zijmuren waren weggenomen, waardoor men eene huiskamer uit den tijd aanschouwde, waarin eene herstelde kraamvrouw, met haar gemaal, bezoek on tvangt van een vriend den doctor en den artsenijmenger.- In een tweede tafereel werd d:e regering voorgesteld in twee groepen, dc overheid, door een luitenant geweldiger, eenige officieren der schutterij en hoofden van het gemeentebest uur terug gegeven, en de koloniën, door een gouverneur-generaal van Neêrlandsch indie voorgesteld die, na een plegt.ig bezoek van eenige indische gezanten te heb ben ontvangen, met hen en- zijn gevolg een toglje doet. Wekte het 1ste tafereel algemeen belangstelling, om zijne eigenaardig-- heid, de tweede groep van het tweede tafereel, was zeer luister.-*-.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1