MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°- 78. Zaturdag 856. 28 Junij. öimtml«nïrsd)c ttjöingra. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en "Vlia- cingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbf-kend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 37 junij. UITSLAG DER HERSTEMMINGEN. Te Dordrecht gekozen de heer J. D. van der Poel, met 653 stemmen. De heer P. Blussé van Oud-Alblas bekwam er 579. Te Gouda gekozen de heer jhr. mr. W. M. de Brauw, met 1108 stemmen. De heer mr. L. Metman bekwam er 1021. Te 's Hertogenbosch gekozen dr. J. M. H. de Poorter met 1130 stemmen. De heer Verheyen bekwamer 579. Te Sneek gekozen mr. S. Wybenga, met 693 stemmen. De heer W. H. Idzerda bekwam er 666. Te Amersfoort gekozen mr. J. F. baron van Reede van Ouds hoorn, met 1117 stemmen. De heer mr, A. W.Engelen bekwam er 939. Te Alkmaar gekozen de heer jhr. mr. C. van Foreest, met 1061 stemmen. De heer mr. A. S. Nierop, bekwam er 959. (Reeds aan de geabonneerden op ons bulletin medegedeeld.) Het concert gisteren door het corps muziekanten der dienst doende schutterij alhier in het Schuttershof gegeven, werd niet tegenstaande het heerlijke weder, door een zeer klein publiek bezocht. Wij vermelden deze geringe opkomst met leedwezen, daar zij weinig tot aanmoediging strekt voor een korps dat ook nu weder getoond heeft zich bij voortduring tö oefenen. Maandag 11.- is aan de hoogeschool te Utrecht tot doctor in de regten bevorderd, na verdediging van thesis, de heer C. J. Pické, van Middelburg. Men schrijft ons uit Vlissingen van 27 dezer: Een paar dagen geleden is hier ter reede een matroos van het belgische barkschip Hortense, van Antwerpen naar Cardif bestemd, over boord gevallen en daarbij verdronken. Hij werd door den zwaren stroom oogenblikkelijk een eind wegs voortgedreven en van het schip verwijderd, waardoor men niet spoedig genoeg hulp tot redding kon aanbrengen. Gisteren is hier uit het kanaal komende op de reede gearri veerd, de deensche oorlogskorvet Valkyrien, kommandant Möl- ler, aan boord hebbende eenige kadetten der deensche marine. De kadetten zullen, na bezigtiging der maritime établissemen ten, alhier waarschijnlijk per stoomboot Prinses Marianne een reisje naar Antwerpen maken, om aanstaanden maandag weder met de korvet naar Kopenhagen ie retourneren. Jl. zaturdag is door den heer officier van justitie bij de arron- dissemenls-regtbauk te Zierikzee bij eeuige bakkers te Bruinisse brood in beslag genomen, hetwelk vermoed wordt met andere bestanddeelen vermengd te zijn dan geoorloofd is. De heeren van der Grijp en Ochtman ziju dingsdag daaraanvolgende als des kundigen beëedigd, ten einde het scheikundig te onderzoeken. Maandag jl. is op Haamstede, bij gelegenheid der jaarmarkt, een treurig ongeluk voorgevallen. De knecht van den landbou wer Blom, met een ledigen houtwagen huiswaarts keerende, wordt achterhaald door een wagen met'gras geladen, waarvan de bestuurder zeer veel haast scheen te hebben. De voorste wagen voorbij rijdende, geraakten de wielen der beide wagens in elkander, waardoor de knecht en de paarden van Blom in een sloot zijn gestort, met het droevig ge volg dat de 20jarige knecht er levenloos is uit gehaald. -f-Te Zierikzee liad eergisteren het jaarlijkschexamen plaats der leerlingen van de zangschool dér afdeeling van de Maat schappij van toonkunstdat cloor eenige leden der afdeeling en- de ouders der kinderen werd bijgewoond. Zoo wel de theoreti sche als practische vorderingen der 40 leerlingen, bleken groot te zijn, en toonden den on vermoeiden ijver van den onderwijzer, den heer Eisner. Deze gewaagde na den afloop der proeven in eene korte toespraak van het doel en de strekking van het zang onderwijs, waarop de heer mr. J. S. Boeije, voorzitter der afdee ling, eeuige gepaste woordeït tol den directeur en de kinderen sprak. De Staats-eourant deelt thaus het antwoord mede, hetwelk op de uitnoodiging door de nederlandsche regering aan de brit- sche, fransche, oostenrijksche, pruissische, russische, sardinische en turksche gezantschappen, te 'sGravenhage geaccrediteerd, onder dagteekening van den 7 dezer is gegeven. Het luidt dus. u De ondergeteekende, minister van staat en van buitenland- sche zaken, heeft de eer gehad, te ontvangen van den heer eene mededeeliug der verklaring, welke in de conferentie te Parijs den 16 april 1856, namens hunne respectieve regeringen, door de gevolmagligden, die het traktaat van 30 maart des zelf den jaars hebben geteekend, is gedaan, en welke betrekking heeft- tot het zeeregt in oorlogstijd. Gelijke mededeeliug is ook aan den ondergeteekenden gedaan door de andere gezantschap pen der mogendheden, onderteekenaars van het traktaat van den 30 maart, te 'sGravenhage geaccrediteerd. Bij die mede- deeling was gevoegd de uitnoodiging, om lot de voormelde verklaring toe te treden. De regering van Z. M. den koning der Nederlanden heeft deze mededeeliug ontvangen met eene vol- doeniug, geëvenredigd aan het werk van hooge beschaving, dat, door de aanneming met algemeene stemmen der verklaring ver vatte grondbeginselen, door de parijsche conferentie is tot stand gebragt. Die grondbeginselen zijn overigens steeds door de Nederlanden gehuldigd gewordeu. De ondergeteekende beijvert zich mitsdien, ingexöigé de bevelen des konïngs, zijnen doorluclitigen meester, en in HD. naam, te verklaren, dat toege treden wordt tot de gezegde verklaring van den 16 april; daar bij de hoop uitdrukkende, dat de aanneming der in dezelve vastgestelde beginselen algemeen zijn zal, en dat de handhaving van deze nimmer eenige staking zal ondergaan. De onderge teekende heeft eene gelijkluidende uota doen toekomen aan de andere heeren vertegenwoordigers der mede ouderteekend hebbende mogendheden. Hij verzoektde ontvangst dezer te willen melden en de verzekering aau te nemen, enz. (gel.) Van Hall." Maandag 11. waren te Maastricht de heeren candidaal-nota- rissen in broederschap vereeuigd. Na den afloop hunner werk zaamheden werd de bijeenkomst met een feestmaal bekroond en gesloten. Blijkens eene missive van den minister van binuenlandsche zaken, hebben, bij de dezer dagen gehoudene verkiezing van leden voor de tweede kamer der staten-geueraal, de kiezers in sommige gemeenten een oproepingsbrief an den voorzitter van den gemeenteraad ontvangen, waarbij werd opgegeven wie het aftredende lid is, met de opmerking, dat deze herkozen kan wor den. Het is genoemden minister voorgekomen, dat dit niet wel is overeen te brengen met art. 37 der kieswet, dat duidelijk be paalt, wat in den oproepingsbrief vermeld moet worden, zonder van eene opgave van namen'te spreken, die alleen waar het eene herstemming geldt kan te pas komen. De commissaris des konings in de provincie Limburg, jhr. E. J. P. van Meeuwen, heeft Z. M. zijn ontslag uit die betrekking verzocht. Bij arrest van den hoogearaad der Nederlanden van dings dag, is verworpen de voorziening in cassatie, door jhr. mr. M. Salvador ingesteld tegen een arrest van liet hof in Noordliol- land van den 12 maart 11., waarbij hij, ter zake van laster tegen de regtbank te Haarlem, is veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van 15 dagen. Den 24 clezer zijn zoo welde tentoonstelling van de iimburg- sclie nijverheids voortbrengselen, als die der schilderijen van levende meesters, welke bij gelegenheid van het Xllandhuis- houdkundig congres, te Maastricht, plaats hebben,- plegtig ge opend geworden. Een en andere tentoonstelling- bevatten zeer fraaije stukken en getuigen van de goede zorgen, die aan het inrigten derzelve besteed zijn, Dezen avond heeft de eerste bijeenkomst of ontvangst der leden van hel congres plaals, en morgen ochtend zal de opening in de vestibule van hel raadhuis plaals hebben.- Den 23 dezer werd, Ie Rotterdam, op uitnoodiging van do maatschappij Ier bevordering van de afschaffing der slavernij, afdeeling Rotterdam en omstreken, dool-' den heer dr. W. li- baron van Hoëvell, lid van de tweede kamer der stal,en-generaal in de departementszaal der Maatschappij tot nut van het- alge meen, eene openbare voordragt gehouden over de emancipatie. De welsprekende redenaar ving aan met een blik te werpen op de door de natuur zoo rijk gezegende, maar door menschclijke verkeerdheid zoo jammerlijk ontluisterde nederlandsche westin- disclie bezittingen, inzonderheid Suriname, en wees vervolgens op een vijftal verschijnselen ter aanduiding van den toestand, waarin zich tegenwoordig de emancipatie-kwestie bevindt. Die verschijnselen waren: 1. de verandering, welke in de beschou wing der slavernij in ons vaderland sints de vorige eeuw heeft plaats gegrepen, zoodat zij thans door de meest verschillendè' godsdienstige en staatkundige rigtingen wordt erkend als strij dig met de menschelijkheid, met. de beschaving en met het evan gelie; 2. het licht dat in den laatsten tijd over de'behandeling van 40,000 slaven in Westindie onder de nederlandsche wet.is opgegaan3- de belangstelling, welke volksvertegenwoordiging en regering aan de emancipatie wijden; 4. de weifeling om doortastende maatregelen te nemen, onlangs uit; het belangrijk verslag der staats-conimissie gebleken, die de slaven wilde vrij verklaren en gelijk tot den arbeid ter suiker-productie wiide' dwingen; 5. de verergering van het lot der slaven, uit den onze- keren locstand geboren. De geleerde spreker wekte ten slot!e met krachtige woorden lot volharding in den goeden strijd, met. het oog op den magtigen beschermer der verdrukten. Daarna betuigde de wel-cerw. heer W. Francken Az., uit naam van de afdeeling der maatschappij en der geheele vergadering, den spreker dank- voor zijne verdienstelijke rede, en eindigde, na eenige belangrijke wenken, mei den harlelijken weusch, dat dr. van Hoëvell de schoonste- voldoening voor den arbeid van dezen avond daarin mogt vinden, dat wanneer eerlang weder een ver zoekschrift tot afschaffing der slavernij in onze Wesl-indische bezittingen uit onze stad aan de tweede kamer der staten- generaal wierd verzonden, dit niet gelijk het vorige, slechts 200 maar 2000 onderteekeuingen telde. Prins Charles Lucien Bonaparte bevindt zich sedert eenige dagen te Leiden, en houdt zich daar ijverig bezig in het museum voor natuurlijke historie, voor het zamenstellen van een werk, hetwelk binnen kort het licht zal zien. De prins is, gelijk bekend is een uitstekend ornitholoog. Bij gelegenheid der aanslaande onthulling van het meiaimi standbeeld van Lourens Janszoon Cosier, zal ook eene tentoon stelling van planten en gewassen, of een bloemeufeest plaats hebben, waarvoor van wege het. gemeentebestuur der stad Haarlem de Hertenkamp in den Hout is afgestaan. Deze ten toonstelling zal worden geopend in den vooravond van woens dag den '16 jultj en in den namiddag van vrijdag den lSden woï -- den gesloten. De opening zal worden opgeluisterd door de medewerking van het muziekkorps der grenadiers en jagers. Men verneemt, dat het bestuur van het Xde Land huishoud- kundig congres aan den heer mr. B. W. A. C. baron Sloet tot. Oldhuis, eene zilveren medaille heeft doen toekomen voor het aandeel, dat hij aan de oprigting der landhuishoudkundige congressen in óns vaderland geluid-heeft en de voortdurende zorg,-welke hij daaraan heeft besleed. H. K. H. prinses Frederik der Nederlanden is. in den nacht van den 25 dezer, te ruim 12 ure, van Berlijn teruggekeerd', en aan het huis de Paauw afgestapt.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1