MIDDELBURGSCHE O U R A N T. Donderdag 74. 1856. '19 Junij. Deze courant verschijnt des 'dingsdags, donderdags eu zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te, voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentie» kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advercentien is 22 ceiit per regel; van huwelijks, geboorte of dooiibrkén makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buiteugewoon grodte letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontuur.. Editie van woensdag avond 8 ure. Tiardionhightgeirt m HEI RIJKSBESTUUR. PRGÏiA'CIALE EA fiSHEESTKRESTCRER. BS JE 14. EE W ID M A Ei. fi W De commissaris des konings in de provincie Zeeland maakt bekend dat het kanaal van Neuzen zal worden afgetapt en voor zeeschepen zal gesloten zijn, van den 23 junij tot den 5 julij a.s. Middelburg, den 14 junij 1856. De commissaris des konings voornoemd, VAN T13TS. Burgemeester en wethouders van Westkapelie maken be kend, dat de kermis aldaar zal beginnen den 2 en eindigen den 8 julij e. k.dat vergunning zal worden verleend om op vrijdag den 4den naar den gaai te schielenen op zaturdag den 5den naar den ring te rijden, en dat geen kramer of dergelijke zijn kraam, zijne tent enz. zal mogen opslaan, dan na zich vooraf van patent voorzien te hebben. Westkapelie, den 17 junij 1856. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. M. VON HOEF, voorzitter. P. DE TOS, secretaris. fiSinnfnlartöscijf tijiitngm. MasSöellb'uair'g- ÏL@ jaaraijj. De jaardag van TL M: de koningin werd gisteren alhier ge vierd door het houden van parade door het garnizoen en de schutterij. Des namiddags was er diner bij den commissaris des konings. Bij de heden plaats gehad hebbende opening der stembussen voor de herstemming tusschen de heeren mrs. W. Ph. Vis en M. E. Lantsheer voor lid van de provinciale staten van Zeeland, ter vervanging van wijlen den heer S. Luteyn, is gebleken dat waren ingeleverd 516 biljetten, waaronder 7 van onwaarde, blijvende alzoo 509 geldige stemmen. Hiervan zijn nitgebragt 305 op den heer mr. W. Ph. Vis en 204 op den lieer rnr. M. E. Lantsheer, zoo dat, leerstgemelde is verkozen. In de op heden gehouden zitting van den gemeenteraad, heeft de heer J. W. van Sousbeeck mededeeling gedaan dat hij voor nemens is deze gemeente met der woon te verlaten en alzoo ge noodzaakt is zijne betrekkingen van lid van den gemeenteraad en wethouder neder te leggen. Wij vernemen met genoegen, vooral met het oog op het belang dezer gemeente, dat het op de werf der Commercie-com- paguie alhier in aanbouw zijnde fregatschip is aangekocht door een alhier gevestigd handelshuis. Ingevolge art 64 der provinciale wet zullen de provinciale stalen op dingsdag 1 julij e. k. in de hoofdplaatsen der verschil lende provinciën bijeen komen, tot het houden van zomer-ver- gaderingen. Maandag ochtend is op het land in den Wilhelminapolder, door den herder A. van Noort, het lijk gevonden van een onbe kend manspersoon, omstreeks 40 jaren, gekleed met een bomba zijnen buis, (zoogenaamden korlrok) en dito lange broek, grijs gespikkelde kousen en schoenenzoodanig persoon had men sinds een paar dagen iu den omtrek opgemerkt, de nachten in eene schaapskooi doorbrengende. Men weet nog niet wat de oorzaak van dezen dood is; aan gebrek kan men niet denken, dewijl nog hollandsch brood, 1 paar kousen, 1 oud hemd, 6,44 aau sperde en een zak met kleeren gemerkt J. K. L.- Heer no. 27' bij het. lijk gevonden werd; men veronderstelt dat het iemand was die van elders daar werk zocht.. Z. M. de koning heeft eergisteren aan den minister van bui- tenlandsche zaken, baron van Hall,.het door zijne exc. verzochte ontslag uit die betrekking verleend. De baron van Heemstra, commissaris des konings inde pro vincie Utrecht, bevindt .ji.fh in de residentie. Men brengt dit Axp» bezoek in verband met dcueuze van een nieuw ministerie. Men verneemt dat de heer Thorbecke, die tot lid der ka mer is gekozen in de kiesdistricten Deventer en Maastricht, het mandaat als volksvertegenwoordiger voor eerstgetneld kiesdi strict heeft aangenomen. Het examen van aspiranten voor de betrekking van adel borsten 3de klasse, bij de marine, zal te 's Gravenhage gehouden worden, te beginnen met maandag, den 30 dezer. Men verneemt, dat het aantal der aspiranten tachtig bedraagt. X Dezer dagenis te 's liage tusschen een aantal personen, waaronder verschillende die in Indie in hooge betrekkingen zijn geweest, als de heeren Baud, Rochussen, van Swieten, eene vennootschap tot stand gebragl onder de benaming van Berg- werk-vereeniging voor Nederland. Het doel dier vereenigiug is om binnen het koningrijk der Nederlanden in Europa, door bo ren, graven en andere middelen te zoeken naar delfstoffen, hetzij brandstoffen of andere minerale zelfstandigheden. X Zoo als men weel moesten zij die zich aau het vak der re gistratie toewijden lot dus verre twee examina ondergaaneen om surnumerair te worden en een ander om tot ontvanger te kunnen worden benoemd. Men verneemt thans dat het laatste dier examina is afgeschaft en men voortaan slechts een examen zal behoeven te ondergaan, namelijk dat om surnumerair te worden. .Ten aanzien der gepromoveerde aspiranten, die tot hiertoe van het surnumerairs-examen waven vrijgesteld, is be paald dat zij benoembaar zullen zijn zonder examen te hebben afgelegd, onder verpligting evenwel van zich aan een voldoend examen te onderwerpen alvorens lot ontvanger te kunnen wor den aangesteld. Bij beschikking van den minister van binnenlandsehe zaken van 14 dezer zijn onder anderen a.s leerlingen voor de telegrafie toegelaten. E. E. Vréke, te Middelburg en J. Noest, te Sluis. Naar men verneemt heeft hel. openbaar ministerie tegen liet arrest van het provinciaal geregtshof in Noordholland, in zake TL G. Mulder, waarbij de officier van justitie, in zijne vervolging van dien uitgever over zijne uitdrukkingen tegen den lieer mr. Mijer, niet ontvankelijk is verklaard, cassatie aangeteekend. De minister van financiën heeft bekend gemaakt., dat de ren tebetaling op het grootboek der 2-i- pet. nationale schuld, ver schijnende 1 julij 1S56, zal geschieden op de bureaux van dat grootboek; gevestigd te Amsterdam, van dingsdag 1 julij tot vrijdag 11 dier maand; zullende vervolgens van maandag, 14 julij tot en met 15 november daaraanvolgende, gedurende alle werkdagen (met uitzondering van den zaturdag) de bureaux van het grootboek geopend zijn tot het voortzetten der gezegde rentebetaling over al de nog verschuldigde halfjaren en op alle inschrijvingen zonder onderscheid. Tevens zijn overeenkomstig art. 19 van het koninklijk besluit van IS mei 18IS (Staatsblad no. 24), voor de tiende- of laatste maal opgeroepen de nog niet opgekomen regthebbenden op de renten over het halfjaar ver schenen geweest op 1 januarij 1852,-waarvan de betaling, in ge volge koninklijk besluit van den 25 octoberlS55 (Staatsblad no. 125), zal blijven opengesteld tot en met den 3-1 december 1856. In den namiddag van 14 dezer ten 6 ure begaven zich Z. K H. prins Hendrik der Nederlanden, vergezeld door den heer P. Tl. Tromp van het gebouw der Koninklijke, nederlandsche yacht- club, naar het matrozenhuis, A'ans voltooid op net tweede Nieuwe-werk te Rotfcrdam. Daar komende werd Z. IC. H. door verschillende autoriteiten hartelijk welkom geheel en en werden daarop alle aanwezigen in staat 'gesteld het gebouw in alle bijzonderheden te gaan bezigtigen, waaraan omstreeks een uur besleed werd en voldeed deze eenvoudige en schooue ini;igting, zoowel als het bij uitnemendheid geschikte terre'- pn verruk kend uitzigt aan allen. Verlicht doorgas, met twee hoofdin gangen, binnenplaats, ziekenkamers, dienstbodenkamers, ver schillende andere vertrekken, kan dit zeemanshuis ca. 80 mat rozen kamers lellen. Daarna in eene der vertrekken ver- eenigd, werd rekening- en verantwoording gedaan van het financieel beheer, waaruit bleek, dat dc ontvangsten van aan- deelen, giften enz. hebben bedragen S1,0S9,1S, dat uitgegeven is voor aanneming en bijwerken met kleine kostenƒ78,700, zoo dat er overblijft ca,/2,400 batig saldo. Verder werd met lof van verschillende ingekomen geschen ken melding gemaakt, als50 bijbels, nog 2 dito, 20 godsdien stige roomsch katholieke kerkboeken, de geschiedenis van de Ruyter, door Brandt, eene schilderij, eene nederlandsche vlag en een stok voor deze en eindelijk het standbeeld van den beroemden zeeheld Michiel Adriaansz. deRuyler, welk pracht stuk vervaardigd is door den reeds zoo zeer met roem beken den kunstenaar J. Strackee en geschonken door de heeren TI. van Ryckevorsel en Co. en Vlierboom. Dit vooraf bekend zijnde, had de ontboezeming van blijdschap en vreugde, zicii tot dat oogeublik opgehouden, maar borst toen van alle kanten luide los, terwijl het middelerwijl ter reede gehaalde nieuw gebouwde fregatschip Vooruit, toebehoorende aan eerst ge noemden heer, een salvo uit het geschut loste. Als uil ecneu mond werd wederom dit kunststuk van den heer Strackee geprezen en bewonderd; het beeld is van natuurlijke grootte uit een stuk zandsteen, fiks van uitvoering en schoon van lee- Icening en heeft lol opschriftMichiel Adriaansz. de Ruyter, geboren te Vlissingen 1607, matroos 1622, kapitein ter zee 1641, schout bij nacht L641, vice-admiraal 1653, luilenanl- admiraal 1655, gesneuveld bij Syracuse 1676, terwijl het tevens de namen dei edele schenkers bevat, waarvoor dezen hartelijke dank toekomt. Na verschillende toespraken, werd er kennis gegeven, dat. tot onderhoud voor de drie eerste jaren, ameuble ment, enz., afgescheiden van de inkomsten ca. 20,000 benoo- digd was, die men trachten zou, door inschrijvingen bijeen te krijgen, of in het uiterste geval, door aandeelen op het gebouw. De inschrijving terstond geopend zijnde, voldeed wel. gaande Z. K. Hprins Hendrik daarin loffelijk voor, tevens voor Z. K. Tl prins Erederik teekeneude, en bragt deze lijst, staande de ver gadering 6725 op. Na verschillende toespraken van Z. K. Ti. prins Hendrik, dc heeren Joost van Vollen-hoven, 11. van Rijckevorse), P. Tl. Tromp en anderen werden deze feestelijke' werkzaamheden gesloten en keerde de prins met den laatste» trein naar de residentie terug. Moge het zeemanshuis aan het doel beantwoorden en aan de groote behoefte, vooral aan knappe zeelieden, spoedig kunnen voldaau worden, isdealge- meene wensch in hei. belang onzer handelsvloot en van deze iurigting. Den 14 dezer is te Rotterdam aangekomen het fraai gebouw de ijzeren stoomschip Telegraaf no. 1, van den heer Eop Smit, c. s., bestemd voor eene geregelde stoomvaart tusschen Rotter dam en Antwerpen. Het schoone vaartuig trekt zeer de aau- daclit heb heeft eene lengte van 200 voet en gaat, geladen zijnde, slechts 3 voet 3- duim diep. De kajuiten zijn eenvoudig doch smaakvol en gemakkelijk iugerigl. Er bevindt zich ook een afzonderlijke salon voor dames, waar o. a. eene pianino is ge plaatst en wijders meer pracht ten toon gespreid is. De aanvoer van nieuwe aardappelen uit het Westland is groot te noemen,- als men in aanmerking neemt, dat buiten- eene aanzienlijke hoeveelheid voor verbruik te Rotterdam er nog ruim drie duizend halfmuds manden met deze vrucht in de twee laatste dagen aldaar zijn aangebragt, welke per stoomboot naar versebiJlend'ehavens van Engeland zijn vervoerd. Men vernoemt nog dat Z. K. K.-H. cle aartshertog Ma&imi"

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1