MIDDELBURGSCHE COURANT. N- 73. Dingsdag 1856. '17 Junij. Tlanltonïrtgmgen öimtrnlartöscijf ttjöingm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. 'De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend makingen enz.van één tot zes regels 1,50voor eiken regel, daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. De commissaris des konings in de provincie Zeeland maakt bekend dat het kanaal van Neuzen zal worden afgetapt en voor zeeschepen zal gesloten zijn, van den 23 junij tot den 5 julij a.s. Middelburg, den 14 junij 1856. De commissaris des konings voornoemd, VAN TETS. AanbestedlêHig-, De gemeenteraad van Aardenburg zal, op maandag den 23 junij 1856, des voormiddags om 11 ure, in liet gemeentehuis aldaar, in het openbaar aanbesteden Het vexanderen van een gedeelte van liet raadlinis tot scliool, met liet daartoe strekkende timmer-, metsel-, sinids- en verwwerk Waarvan het plan, bestek, de voorwaarden en begrooting, dagelijks, uitgenomen des zondags, des voormiddags van 10 tot 12 ure, ter gemeente-secretarie ter lezing liggen en alwaar plaatselijke aanwijzing geschiedt. Burgemeester en wethouders, REEP MAKER, burgemeester. E. A. V ERMËER, secretaris. Burgemeester en wethouders van Kruiniiigen maken bekend, dat de kermis in die gemeente dit jaar aanvangt op zaturdag den 21 j unij en zal eindigen op vrijdag den 27 j unij daaraanvolgende. Kruiningen, den 14 junij 1856. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. J. JANSSEN- De secretaris, DOM1NICUS. Middelburg 1© junij. Op woensdag aanstaande des namiddags een ure, zal de ge meenteraad alhier eene openbare zitting houden ter behandeling van de navolgende onderwerpen Missive van den commissaris des konings, betrekkelijk de ealicots-fabrieken missive van gedeputeerde staten, magtiging onderhandsche verhuringmissive gedeputeerde staten, betrek kelijk de voorgestelde geldleening; missive commissie van de leenbank, betrekkelijk het hulpkantoor; missive commissarissen der graanbeurs met voordragt benoemingrekwest van Ale- wijnse, tot pachting van een gedeelte der watergangrekwesten van J. Eggel en J. Wascli, voor een erfpacht bij den Korendijk voorstel af- en overschrijvingen posten der begrooting. Wij herinneren den kiezers van leden voor de provinciale sta- t en, dat de inlevering der biljetten voor de herstemming tusschen de heeren mrs. W. Ph. Vis en M. E. Lantsheer moet plaats heb ben op morgen 17 junij van des voormiddags 9 tot des namid dags 5 ure. Als vervolg op het in ons vorig no. medegedeelde, aangaande de algemeene vergadering der Maatschappij van landbouw en veeteelt in Zeeland, zijn wij thans in de gelegenheid hier eene opgave te doen volgen van de bij die gelegenheid bekroonde voorwerpen. Paarden. Een 3jarige merrie, inlandsch ras, toebehoorende aan A. Peper, te Aagtekerke, met ƒ15. Een 3jarige merrie, geldersch ras, toebehoorende aan A. van der Have, te Ooster- land, met ƒ15 en lof. Een 2jarige merrie, inlandsch ras, toebe hoorende aan J. van den Broéke, te Ritthem, met /TO. Een span 7jarige akkerpaarden (ruin), geer. geldersch ras, toebehoo rende aan W. Langebeke, te Vrouwepolder, met 20. Een span 7jarige tuigpaarden (merries), geldersch ras, toebehoorende aan A. Bliek, te Nieuwland, met 20. Een span 4öjarige akker- paarden, geer. gelderseh ras, toebehoorende aan J. de Vogel, te Nieuwland, met eervolle vermelding. Runderen. Een 3jarige stier, inlandsch ras, toebehoorende aan J. Geschiere, te Serooskerke, met/15. Een 1 jarige stier, inlandsch ras, toebehoorende aan P. Davidse, te Koudekerke, met 7. Een ljarige mei'fikoe Ahr.ndssh ras, toebehoorende aan den zelfden, metƒ15. Een ljarige melkkoe, engels6h ras, toebe hoorende aan mr. W. Ph. Vis, te Middelburg, met ƒ7. Een 2jarige vaars, geer. en gelsch ras, toebehoorende aan Adr. van der Have, te Oosterland, met/10. Een 2jarige vaars, geer. en- gelsch ras toebehoorende aan den zelfden, met 5. Een ljarige vaars, inlandsch ras, toebehoorende aan mr. C. van der Leek de Clercq, te.Zierikzee, met 10. Een 6maandige vaars, engelsch ras, toebehoorende aan mr. W. Ph. Vis, te Middelburg, met 5. Een 4jarige os, inlandsch ras, toebehoorende aan A. Peper, te Aagtekerke, met/20. Een vaalbonte koe van Joos Mesu, te Kleverskerke, verdient wegens schoonheid van bouw, eervolle vermelding. Schapen. Een 1 jarige ram, geer. engelsch ras, toebehoorende aan J. Mesu, te Vrouwepolder, met 5. Een 2jarige ram, geer. engelsch ras, toebehoorende aan W. Bliek, te Nieuwland, met ƒ7. Een 2jarige rara, geer.engelsch ras, toebehoorende aan den zelfden,'iifët f 5. 'Varkens. Een beer, beneden 't jaar,'inlandsch ras, toebehoo. rende aan mr. W. Ph. Vis, te Middelburg, met 5. Een li jarige zeug, geer. engelsch ras, toebehoorende aan P. Davidse, te Kou dekerke, met 7- Een li jarige zeug, inlandsch ras, toebehoo rende aan mr. W. Ph. Vis, te Middelburg, met/5. Werktuigen. Een ondergrondploeg,,vervaardigd door J, Jansen, te Hulst, voor 25, en toebehoorendp aan A. Geluk, te Tholen, met ƒ10. Een amerikaansche ploeg, vervaardigd dooi en toebehoorende aan M. v. d. Weele, te Wiihelminadorp, met /T0. Eenzeeuwsche ploeg, vervaardigd door J. de Munck te Middelburg, voor/55 en toebehoorende aan J. van den Broeke, te Ritthem, met/10. Een vijfbalks ijzeren egge, vervaardigd door tl. Janssen, te Tholen, voor /25 en toebehoorende aan A. Geluk, aldaar, met/5. Een kluitenbreker met sleepbordj toebehoorende aan S. Tak te Middelburg, met/ 5. Een wortel snijder met verstelbare messen, vervaardigd door en toebehoo rende aan A. Lang, te Middelburg, met eene bronzen medaille. Een breekmolen, toebehoorende aan S. Tak, te Middelburg, met/ 5. Drumonds karntoestel, vervaardigd door J. Everwijn, te Zonnemaire en toebehoorende aan B. Molenburg, aldaar, met/3. (Bekroond, niettegenstaande de Stirnwaldsche karn door de maatschappij geexposeerd, voor beter op andere ten toonstellingen is aangemerkt). Wit zeeuwsch vlas, toebehoo rende aan J. Schalkwijk, te Ellemeet, met/5. Zeefden wind molen, toebehoorende aan S. Tak, te Middelburg, met eervolle vermelding. Dubbele beijenstok met uitneembaren bouw, uit gevonden ten jare 1844 door Dzierzon, Pruissen, en toebehoo rende aan Dieriks, te Middelburg, met eene eervolle vermelding. Een kettingpomp, vervaardigd door M. Loeke, voor/14, en toebehoorende aan B. G. Erederiks, te Tholen, met eene bron zen medaille (eenvoudige en allezins doelmatige zamenstel- ling). Een melkemmer, toebehoorende aan mr. van der Leek de Clercq, te Zierikzee, met eene eervolle vermelding (zeer aanbe velingswaardig). Een snijmachine en karnmolen, toebehooren de aan J. van den Broeke, te Ritthem, met eervolle vermelding- De werktuigen voor de meekrap, hoewel Ie laat ingezonden, verdienen wat de uitvoering betreft, eene loffelijke vermelding; zij zijn vervaardigd door H. Janssen, te Tholen. LI. vrijdag had, in tegenwoordigheid van de commissie van bestuur, het jaarlij-ksch examen plaats van de leerlingen der alhier gevestigde geneeskundige school.- De aan die instelling geplaatste leeraren namen het af in de onderscheidene vakken, tot welke hun onderwijs gedurende den afgeloopen cursus zich bepaald hadte weten i de lector dr. J. C. de Man, in de ontleed- en natuurkunde van den mensch, de lector dr. A. A. Fokker, in de geneesmiddelleer en algemeene en bijzondere ziektekunde, de lector J. H.Cornielje, in de heelkunde, de lector dr. Y. Key- zery inde verloskunde en de lector J.Priester, in de artsenijmeng- schei- en kruidkunde. Door een der leden van de commissie van bestuur werd een onderzoek ingesteld naar de bedrevenheid der leerlingen in de latijnsche taal, terwijl op zaturdag ten over sla?.'! va>. gedelegeerden van de commissie van bestuur, het examen door den lector dr. Y. ICeyzer werd afgenomen van de vrouwelijke leerlingen in de verloskunde. De beide examina's allezins de bewijzen opgeleverd hebbende van de gemaakte vorderingen, zoo werden de leerlingen voor den volgenden cursus aldus geplaatst: in het 5de studiejaar voor de heelkunde K. Was, J. W. Loysen Dillié, G. J. Bertel en Ph. A. Rischin het 4de studiejaar voor de heelkunde S. de Graag, C. H. Reepmaker en L. C. P. Boogaert; in het 3de stu diejaar voor de heelkunde J. M. van Pienbrosk en J. de Puyt voor de pharmacie J. L. Gouka, J. Noordhoek en J. Lehman de Lensfeldde vrouwelijke leerlingen in de verloskunde A. da Key, huisvrouw van Baner, G. van Puffelen, huisvrouw van Huysse, E. Mallet, huisvrouw van But.h, J. van den Berge, huis vrouw van Janse en R. J. Pichal, huisvrouw van Poicy; in het 2de studiejaar voor de heelkunde J. Hector, J. Polman Kruse- man en J. C. Douw; voor de pharmacie J. A. W. Daman, F. Plankeel en A. L. Marinissende vrouwelijke leerling in de ver loskunde M. M. Florisse, huisvrouw van van Weerd. De tegenwoordigheid van gevestigde genees- en heelkundi gen bij het eerste examen, getuigde wederom van de belangstel ling die men bij voortduring koestert voor deze openbare instelling van geneeskundig onderwijs; zij was ook wederom te meeE gewenscht, omdat zij gunstig werkt op de examinandi en omdat, overeenkomstig de bedoeling der verordening op de school, de toelating van de gevestigde geneeskunstoefenaren voor de ouders, wier zonen het onderwijs genieten, eenen goeden waarborg opleven. Na den 'afloop gaf de voorzitter namens de commissie van bestuur hare tevredeuheid te kennen aan de lectoren over het gegeven onderwijs en over de goede uitkomsten, waarvan het examen de blijken had gegeven. Ten slotte werd den leerlingen aangekondigd dat de aanvang van den volgenden cursus was vastgesteld op maandag 11 augustus eerstkomende. Den 12 dezer is te Leyden aan de hoogesehool tot doctor in de medicijnen bevorderd den heer C. P. Pons Koolhaas, na ver dediging van zijn akademisch proefschrift, bevattende drie ziektegevallen, door den schrijver waargenomen. Hoewel sedert eenigen tijd de stereoscopen ook hier te lande meerdere bekendheid hebben verkregen, zijn zij nog op verre na niet zoo algemeen verspreid als zij werkelijk verdienen en als elders het geval is. liet is ons daarom aangenaam te kunnen vermelden dat de heer J. K.- Frederiks alhier niet alleen eeue uitmuntende collectie stereoscopen en plaatjes voor billijken prijs heeft verkrijgbaar gesteld, maar dat hij zelfs de vervaar diging van plaatjes voor stereoscopiesch gebruik heeft beproefd. Hoewel nu de door hem vervaardigde plaatjes op metaal niet in alle opzigten zoo aan de vereischten voldoen dat zij met de buitenlandsche kunnen gelijk gesteld worden, zoo maken wij toch gaarne van deze verdienstelijke poging melding, terwijl wij den wensch uitdrukken dat het hem geenszins aan aanmoedi gende belangstelling ontbreken zal. Het is bekend dat de heer Frederiks over het algemeen gelukkig slaagt in de uitvoering zijner daguerreotype portretten, en het is alzoo wel te verwach ten dat, indien hem genoegzame ondersteuning te beurt valt. hij zich weldra even onvermoeid op de vervaardiging van stereos copische plaatjes zal toeleggen. Door de Nederlandsche handel-maatschappij zijn bevracht 27 schepen, waaronder voor Middelburg: Onderneming, gezag voerder J. E. Verhuist; Stad Tiel, gezagv. W. B. Derk,s,van Tiel; Mathilda Cornelia, gezagv. L. E. Lundegren, en^» Schouten,, gezagv. J.Coeaing Meijer, beiden van Dordrech t.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1