MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 70. Dingsdag 1856. 10 Junij. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de ïiitgave den avond të vorehten '8 "uré. De abonnementsprijs -per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. StmtkottöiQtttcjm Nationale Klilitie. De burgemeester en wethouders vaa Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in Zeeland van den 30 mei jl. (Provinciaal blad no. 54), maken bekenddat aan de miliciens-verlofgangers van de ligting van 1852, die zulks ver langen vergunning kan worden verleend tot uitoefening van de buitenlandsche zeevaart, ofschoon zij dat beroep vóór hunne inlijving niet hebben uitgeoefendonder voorwaarde nogtans dat zij vooraf bij het korps waartoe zij behooren het nadeelig saldo aanzuiverenhetwelk bij het sluiten hunner rekening op het kleeding- en reparatiefonds mogt hebben bestaan. Middelburg, den 6 junij 1S56. De burgemeester en wethouders voornoemd, (get.) BIJLEVELD VAN SEROOSKERKE, l.p. De Secretaris (get.) M. E. LANTSHEER. 6trmmlcmöscl)i' tijbingm. Middelburg- O junij. Wij herinneren den kiesgeregtigden dat de inlevering van stembiljetten ter verkiezing van een lid van de tweede kamer der stalen-generaal, moet plaats hebben op morgen ten raad- huize van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 ure. Z. K. en IC. hoogheid Eerdinaiid Maximiliaan Josef, aartsher tog van Oostenrijk, is jl. zaturdag morgen van Antwerpen met gevolg te Vlissingen aangekomen met Zr. Ms. stoomjagt De leeuw. Na de marine-etablissementen te hebben opgenomen heeft Z. IC. K. H. zich naar Domburg en Westkapelle begeven en is van daar te zes ure des avonds teruggekeerd, waarna metge noemd stoomjagt de reis naar Rotterdam is voortgezet. Daar het ons nog niet mogelijk geweest is alle bijzonderheden omtrent het verblijf van den aartshertog in dit eiland met vol- komene naauwkeurigheid te verzamelen, zullen wij daarvan in een volgend noinmer eene volledige opgaaf doen. Zoo als uit de reeds voor eeuigen tijd opgenomene aankondi gingen van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt, en van de Vereeniging tot bevordering van den tuin bouw is gebleken, zullen er in de thans aangèvangene week onderscheidene festiviteiten in en nabij deze gemeente plaats hebben. Wij herinneren kortelyk dat die voor eerstgemelde maat schappij zullen aanvangen, (na eene voorafgaande bijeenkomst van het hoofdbestuur op morgen avond) met de algemeene vergadering in de concertzaal, woensdag ten 12 ure. Des namiddags van dien dag zullen de ten toon te stellene werk tuigen op den ICleinén Abeelé worden beproefd. Donderdag van des middags 12 tot cles namiddags 3 ure zal de tentoonstelling van vee, werktuigen en andere voorwerpen plaats hebben, en deze zal besloten worden door een gemeenschappelijken maaltijd der leden. De Yereenigiug tot bevordering van den tuinbouw zal eene algemeene vergadering houden op donderdag voormiddag ten half twaalf ure, Waarop mededeeling van de bekroonde voor werpen zal geschieden, en na afloop van deze de tentoonstel ling van bloemen, planten en gewassen plaats hebben in de kolfbaan der sociëteit Sint Joris, welke ook den volgenden dag nog zal geopend blijven. Bij het bovenstaande kunnen wij nog voegen dat woensdag namiddag ten 5 ure het korps hoornblazers van het 1ste rege- ment infanterie zich op den Kleinen Abeele zal doen hooren, en daarna eene vereeniging aan den Grooten Abeele zal plaats hebben, terwijl de Confrérie van Sint Sebastiaan zich wederom beijverd heeft, ook van hare zijde den feestvierenden eene aan gename afwisseling te verschaffen, door het tweede zomer-con- cert in het schuttershof De edele handboog vast te stellen op vrijdag avond. Mogen beide tentoonstellingen met de opgenoemde feesten door fraai weder begunstigd worden en niet alleen eene onge wone drukte veroorzaken, maar tevens bevorderlijk zijn aan den bloei van beide nuttige inrigtingen. Vrijdag avond heeft een bejaard persoon met name J. de Nooijer, bij een der zaagmolens onder de gemeente Nieuw en Sint Joosland, door het loslaten van de klaauwketting eene balk op zijn been gekregen, waardoor dit ligchaamsdeel zeer zwaar is bezeerd. De heer Chr. Lenobel, aan de molens aanwezig, heeft onmiddelijk geneeskundige hulp ingeroepen, en nadat de heer chirurgijn J. B. Haringman de eerste zorg had bewezen, is de ongelukkige naar het gasthuis alhier ter verdere verpleging per vigilante vervoerd. Gemelde persoon was niet werkzaam aan de zaagmolens doch toevallig aldaar aanwezig, aangezien zijn zoontje op een der molens werkzaam is. Donderdag morgen had de weduwe Wisse, te Zierikzee, het ongeluk uit een der bovenste verdiepingen van het door haar bewoonde huis, in de Poststraat aldaar, door een raam te vallen, van waar zij nederviel op het dak van een ander gebouw en ver der op eene binnenplaats neder stortte. Ofschoon zonder belangrijke uitwendige breuken, baart hare toestand zorg. Bij den landman Cs. Verplanke, gemeente Biervliet in het 4de distriet, heeft op den 27 mei een zeug 8 biggen geworpen en 10 dagen later op den 5 dezer wierp de zelfde zeug 9 biggen, alzoo 17 in de twee keeren. Van het eerste broed zijn er nog 5 in leven en van het tweede broed nog 2hoewel er eerst 7 levende van het tweede broed waren, die echter door de oud sten van de zeug werden weggestooten. Directeuren der te Rotterdam gevestigde Zuidhollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen hebben in hun ne jongste vergadering besloten te doen uitreiken: de groote zilveren medailleen loffelijk getuigschrift aan den gezagv. Wei land, voerende het hamburger schoonerschip Augusta Kauff- mann, voor op den 20 October 1855, bij stormweder en buiten gewoon snel vlietende stroomen, krachtdadig verleende hulp en onderstand aan de equipage van het op de South-Sands, in de straat Malacca, op zijne reis van Bengalen naar Hong- Kong, gestrande nederlandsch fregatschip Menado, gevoerd door gczagv.David Duulop J r., te Rotterdam te huis behoorende, met zeemans hartelijkheid te verzorgen en heil veilig te Malacca aan wal te brengen. Terwijl aan onderscheidene weduwen van in zee verongelukte zeelieden uit het Weldadig fonds van wijlen mejufvrouw Ida Maria de Raath onderstand is verleend. Hebbende mede iu gemelde vergadering zitting genomen de nieuw benoemde directeuren, de heeren WO. de Crane, wo nende te Zierikzee, onder wiens beheer en bevelen voortaan de reddingvaartuigen enz. op de zeeuwsche kust zijn gesteld, Hendrik Veder en J. A. Scott, zoodat behalve gemelde heeren de directie der redding-maatschappij thans bestaat, uit de hee ren W. van Houten, voorzitter; J. J. Marie van Heel, thesau rier; C. Vlierboom, Wm. Rugs J. D. Zoon, en J. N. van Hou ten, secretaris, welke tevens administrateurs zijn van het fonds van wglen mejufvrouw Ida Maria de Iiaath, zijnde hiervan thesaurier de heer C. Vlierboom. Volgens het met de jongste mail bij het departement van koloniën uit Suriname ontvangen berigt nopens den gezond heidstoestand aldaar, gedagteekend 5 mei jl., waren er van af den 21 april te voren twee militairen op post Gelderland door de gele koorts aangetast en, na in het militair hospitaal te Para maribo te zijn OYergebragt, aan die ziekte bezweken. Onder de equipage der koopvaardij-en oorlogsschepen, als mede onder het garnizoen en de overige bevolking der kolonie heerschte overigens voldoende gezondheid. De tijdingen over het gevolg van den hoogen waterstand zijn treurig. Verscheidene buitenpolders, o. a. die van Oosterhout, zijn ondergeloopen. De in dit jaargetijde anders zoo zeldzame overstrooming veroorzaakt aan landbouw en veeteelt in de geldersche streken aanmerkelijke schade. Omtrent den hoogen waterstand wordt uit Gorinchem ge meld, dat ook de avelingenaldaar zijn ondergeloopen; de pol ders van Herwijnen en Asperen, althans de lage gedeelten, staan dras; het Monnikenland is slechts met moeite voor overstrooming beveiligd gebleven, door kistingen te plaatsen. Het water is thans vallende, en er bestaat alle hoop dat het val lende zal blijven. Van Wijk bij Duurstede wordt gemeld, dat de aanvankelijke daling van woensdag in den stand van het water waarschijn lijk veroorzaakt is door het onderloopen van geldersche polders; althans reeds II. woensdag avond ten 7 ure ontstond een nieuwe aanwas, welke tot 11 ure des avonds aanhield. Sedert dat oogenblik is het staande gebleven, zoo dat er nu was noch val is. Het water stond 1.891 el. De hoogere stichtsche uiterwaarden waren nog niet ondergeloopen, maar aan den gelderschen kant stond alles blank. Door het hooge water is de zomérdambij Velp doorgebroken; het geheele Velpsche broek is geïnundeerd. Sedert eenigen tijd is te 's Graveland tusschen de nederduit- sche hervormde gemeente en het polderbestuur kwestie outstaan over bet regt van eigendom van de kerk, en is deze door H. H gedeputeerde staten beslist ten nadeele van de kerkelijke ge meente. Die kwestie, de eenige van dien aard in ons land, is opmerke lijk genoeg. De kérk te 's Graveland is gesticht door het polderbestuur eu ten gebruike afgestaan aan de gemeente, zoo dat de geheele administratie berustte op de ingelanden en hoofd-ingelanden des polders. Van- de opbrengst der collecten voor armen en kerk werd in het geheel geene rekening of verantwoording Het fransehe gouvernement deed echter in 1795 uitspraak, dat eène administratie der kerk van wege den polder geiieel onwettig was, en ontnam hem dus de kerk, die daardoor aan de gemeente verviel, die tijdens de troonsbeklimming van wijlen Willem I,genoemde administratie weder afstond aan het polder bestuur. Benoemingen eau toesluiten. Bij Zr. Ms. besluiteu van den 11 meizijn de volgende be noemingen gedaan tot consuls der Nederlanden, alsde heeren G. K. Ziegler, te Philadelphia, voor de staten Pennsylvanie en Delaware; Claas Vocke,te Baltimore, voor den staat Maryland en het district ColumbiaG. Brieger, te Plensburg eu voor het hertogdom Sleeswijk, en aan den heer Carl Brandt, op,het daar toe door hém gedaan verz.oek, eervol ontslag verleend uit die betrekking te Archangel en in de verdere havens aan de Witte zee, eu in zijn plaats benoemd de heer Emanuel Henry Brandt. Bij koninklijk besluit van 1 dezer, is aan H. Hage, gewe zen drukker ter algemeene lands-drukkerij, verleend een pen sioen ten laste van den staat, ten bedrage van 295 's jaars. Na voorafgaand vergelijkend examen zijn, bij beschikking van den minister van binuenlandsche zaken van den 7 dezer, met ingang van den 1 julij aanstaande, bevorderd tot opzigters van den waterstaat van de 2de en 3de klasseErederik Stoelt en Petras Egidius Eischer. Bij beschikking van den minister van binuenlandsche zaken van de zelfde dagteekening zijn totsurnumerairen bij den waterstaat benoemdJ. H. Bungenberg en C. Steuerwald, kwee- kelingèn van de Koninklijke academie te Delft,

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1