der in het schiereiland opgerezen moeijelijkheden bevorderlijk zijn kan. De beroemde ingenieur Stephenson heeft het voorstel ge daan een spoorweg aan te leggen van Londen naar Calcutta, die slechts bij Dover eu aan den Bosphorus afgebroken behoeft te worden, door middel van welken spoorweg men van Londen tot aan den Ganges in eene week tijds tegen de helft der tegen woordige reiskosten komen kan. Hij stelt voor dit reuzenwerk in tien jaren tijds te voltooijen. In Europa zou men alleen de linie van 1000 eng. mijlen tusschen Belgrado en Konstantino- pel uoodig hebben te voltooijen. De eigenlijke zwarigheden zouden eerst te Scutari beginnen; van daar zou eene baan van 1300 mijlen tot Bassora aan de perzische golf, en van Bassora een spoorweg van 1100 mijlen lang door Perzie en Beludschis- tan tot aan den Indus aangelegd worden. De linie zou van Scutari naar Ismid gaan, en van daar door het Sakharia-dal naar Servie-Kissar; vervolgens naar Ak-Serai en door eene der ICurin- bergpassen, aan de bronnen van den Euphraat en door het dal van den Euphraat naar de perzische golf. De kosten van aanleg worden op 10,000 per engelsche mijl begroot. Italië. Uit Turijn wordt gemeld, dat de regtbank, voor welke de zaak van den uitgever van deEspero, die aangeklaagd is wegens het beleedigen van de oostenrijkscbe regering, beeft gediend, dien uitgever wel schuldig heeft verklaard, maar hem tot de minste der bedreigde straf, te-weten, eene gevangenis van zes dagen en eene geldboete van honderd lires, heeft veroordeeld. Men heeft echter dadelijk de pleitrede, ter verdediging van den aangeklaagde, die in tamelijk heftige bewoordingen is vervat, in druk uitgegeven en allerwege verbreid, en dit heeft niet ge strekt om de bestaande spanning te doen afnemen. Men had berigt uit Lombardije, dat de Oostenrijkers maatregelen van voorzorg hadden genomen, cn dat de maarschalk Radetzky zijne troepen derwijze had verdeeld, dat hij. ingeval van nood, op een gegeven punt, binnen 24 uren 40 a 50,000 man troepen zoude kunnen bijeen brengen. Men heeft den minister Cavour gevraagd, .waarom hij den sardinischen gezant, baron Tecco, die zoo naauwkeurig met de oostersche aangelegenheden bekend is, naar Madrid had ver plaatst. De minister heeft aan de bekwaamheden van dien gezant allezins regt laten wedervaren, maar verklaard, dat juist de waardering van dezelve aanleiding nad gegeven tot deze verplaatsing, vermits in cjen Levant thans alleen handelsbelan gen behooren te worden verzorgd, en de staatkundige betrek kingen van Spanje tot Sardinië in den laatsten tijd van zeer gewigtigen aard zijn geworden. BDMiiseJaSaiad. Weeueu 28 mei. De Oesterreichische Correspondenz zegt, dat de ontruiming der Donau-vorstendommen door de oosten- rijksche troepen een aanvang heeft genomen en ten einde ge- bragt zal worden zoodra de overige bepalingen van het tractaat, betreffende de vorstendommen, geheel eu al zullen zijn ten uit voer gebragt. - Volgens eenen brief uit Warschau van 24 dezer heeft keizer Alexander aan eene deputatie, welke hem bij zijn eerste bezoek in Polens hoofdstad de hulde van den adelstand kwam brengen, verklaard dat bij over de Polen tevreden was, en hun land gelukkig wilde maken, maar dat het Polen alleen iu ver- eeniging met Rusland kon wel gaan; dat zij, die hieraan twijfel den, hersenschimmen najoegen, en dat de tijd der droomerijen eindeiyk voorbij behoorde te zijn. Volgens de verzekering van den briefschrijver wordt de kei zer, ook na die openhartige verklaring, door de bevolking van Warschau met uitbundige blijken van geestdrift bejegend. Hamburg 27 mei. De kroonprins van Zweden heeft zijnen plegtigen intogl te Christiania, in zijne hoedanigheid als onder koning van Noorwegen, gedaan en is onder het volksgejuich ontvangen. FranlirijSi. Parijs 27 mei. Men wil weten, dat het ontwerp van wet op de pehsioenen zoo als het nu is geformuleerd, cenigen tegenstand iu de wetgevende vergadering vindt cn dat de belasting op de rijiui^c^ Van weelde, door het gouvernement is ingetrokken. M£cr dau een gerucht is dit echter niet. v.' 'V-Y De Danube is te Marseille aangekomen met berigten uit ^uyKlahlinopel van den i 9 dezer. La pressc d'Orient zeide dat Icfóqiörte vier christenen en een israeliet benoemd had tot leden van den raad des rijles. De oostenrijksche internuntius was vertrokken om de monden van de Sulina te gaan onderzoeken. De bes^arhfeflen wegens den te Varna gepleegden moord wa- ooI'dst.ad aangekomen. Eene botsing, naar \tigeu aard, was te Pliilippoli in Rumelie christenen en muzelmannen. De tijdin- .^fpbroken tuSi.. Jlpliit lté-©ln>^.g|h|en tot den 16 dezer, het 2de korps was i^&ii'eecFs-'verU^Pen en liet 1ste was met inschepen bezig, zoodra zulks volbragt was, zou de maarschalk Pélissier vertrek ken en de generaal Mac-Mahon het opperbevel op zich nemen. Berigten uit Odessa van den 14 dezer hielden in, dat bij het binnenloopen in die haven eene quarantaine van vier dagen bepaald blijft; de prijs van het graan was daar ferm en die der kolen lager. Uit Athene wordt van den 21 dezer geschreven, dat men inGriekenland zeer misnoegd was over de nopens dat land door The momingpost openbaar gemaakte artikels, met verontwaar diging wierp men de beschuldiging van zich af, dat de regering medepligtig is aan de gepleegde rooverijen; den 21 waren weder vijf roovers ter dood gebragt. Belgie, DeMoniteur deelt het veslag mede van den arbeid der com missie, door het gouvernement belast met het onderzoeken der kwestie eener staatsmarine. Zie hier waarin, volgens dit verslag, die marine zoude moeten bestaan: 4schroef-korvetten van 140 paardenkracht, met 10 'puyitsers en twee 30 ponders 5 schroef-schooners van 110 paardenkracht, met 6 houwitsers van 30 pond op zee en 6 houwitsers van 30 pond; en 2 draaibassen in de Schelde; 6 schroef-kanonneerbooten van 80 paardenkracht, met sterke drukking en geringen diepgang, met 2 draaibassen; totaal 15 schroef-stoomschepen, welker aan bouw en uitrusting zullen kosten 6,020,000 franc. De brik Due de Brabant en de schooner Louise Marie zouden buiten dienst gesteld worden. Er zoude een Schelde bataillon ge vormd worden, om op die schepen te dienen. Het budget der marine zoude, volgens de commissie, jaarlijks van 2,953,000 tot 3,046,000 franc stijgen. irrtijïnugm. Heden morgen zeilde van de Vliete-polder naar zee het bark schip Zeepaard, gezagvoerder J. Giltjes Lz.bestemd naar Cardiff en Singapore. Het barkschip Suzanna Sf 'Elizabeth, gezagvoerder C. Ouwehand is den 26 dezer van New-Castle naar Soerabaya vertrokken. Alles wel aan boord. De brik Zwaluw, gezagvoerder F. G. van Wulven, is den 28 dezer gezeild van het Nieuwediep naar Archangel. Den 21 maart is te Amherst aangekomen het barkschip Elisabeth Sf Johanna, gezagvoerder Kamminga, laatst van Zierilczee. x Ijcmtrelsfcmgtm. dea? weeït. Botterdam 30 mei. In zaken is deze week zeer weinig omgegaan, de koffijprijzen blijven het zelfde; 3 265 balen Java partikuliere aanvoer zijn tot 31 cents afgedaan. Rijst is iels vaster. Thee en specerijen zeer stil. CSJTSLSHIB Esaarktea. Amsterdam 30 mei. Tarwe vast. Gerst prijshoudend. Raapolie op zes weken 44£. Lijnolie op zes weken/ 35. Koolzaad (september) 721 p. vl. Oostburg 28 mei. Op de minder gunstige berigten omtrent den omgang op de hoofdmarkt van het tarwe artikel, was men ook alhier iets lager gestemd, doch houders waren moeijelijk te bewegen om tot minder prijs te verkoopen en zoo moest begadigd nagenoeg vorige eoursen inwilligen. Er werd geboden voor puik drooge en blanke tarwe f 15,50, gewone f 15,25 a f 15, en afwijkende f 14,75 af 14. Boggc is bij wéinig voorraad iets duurder be taald, namelijk f 10,25, f 10,50 en f 10,75. Beide soorten gerst ruim ter veil en met veel vraag; de winter- werd verkocht f 8,25 en f8, zomer- f7,80, f7,60 a f7,20 naar deugd. Haver mede begadigd en gekocht f 4,25, f4 a f 3,75 naar wigt en kwaliteit. Paardeboonen niet zeer begeerd en f7,10 a f7 voor goede soort geboden. Er ging echter weinig in om, daar men op f7,25 hield. Middelburg 29 mei. De aanvoer van heden was weder klein, en ofschoon er voor handel noch uitvoer iels in tarwe is omgegaan, zoo waren, hou ders weder algemeen hooger gestemd, en daar de consumtie zich moest voorzien, en ofschoon niet dan het hoog benoodigde kocht, zoo heeft zij weder hooger prijzen moeten betalen. Men kocht de puike zeeuwsche tarwe f 15,75, gewone f 15,50 a f 15 naar deugd. Puike walchersche tarwe werd van de zolder begin beurs op f 17 gehouden en later is een klein gedeelte aan f 16,50 verkocht, enkele gebruikers hebben echter aan de landlieden f 17 de mud betaald, mindere tarwe hield men op f 15,80 en f 15,50 naar kwaliteit. Rogge weinig aan en meer gevraagd, en tot f 10,75 de mud gekocht. Win tergerst gevraagd, doch niet ter veil, men zou heden f 8 daar voor bedongen hebben. Zomer- gerst van f7 tot f7,25 gekocht. Walchersche witteboonen werden ruim 50 cents hooger gehouden, men kocht de puike f 11 a f 10,75, mindere f 10,50, geringe f 10. Een klusje bruine- boonen werd op f 13 gehouden. Puike jarige walchersche wa ren aan f 12 te koop. Dito paardeboonen bijna niet ter veil, en kele f 7, algemeen f 7,25 gehouden. Walchersche groene erwten f 10 a f 10,75, grootefll af 11,50 de mud. Koolzaad niet ter veil. Raapolie f47. Patentolie f 49. Lijnolie f 37,50 per vat. Harde lijnkoeken f 12,50 per 104 stuks. Gemiddelde marktjirijzen. Middelburg 29 mei. per ned. mud. Tarwe14,50 a 17, - 10,50 h- lij, Garst - 7,25 h - 7,25 Witteb. - 10,25 a -11,— Gr. erwten.»!©,:a -11,5''© Middelprijzen van bakbare tarwe/16,25 en rogge ƒ10,6i per ned. mud. a - 8,50 a - 4, per ned. pond. Versche boter /0,70 a 0,80 Boekweit. Aardappel. Frijzea van efflTeeieis. Amsterdam 30 mei. Nederland Werkelijke schuld 2£ pet. 63H dito dito 3 75-A n Handel maatschappij U 1361 Rusland. Oblig. bij Hope co 5 102 dito dito 1828/1829. 5 u 101$ Certiflc. dito 1840 4 u 831 dito bij Stieglitz 4 u 5 911 Obl. bij Stieglitz (nieuwe) m Certiflc. van inschrijving 6 Spanje. Oblig. nieuwe stukken 1-1- 251 3 u 411 Oostenrijk Oblig. metaliek 5 n 78|- 2è u -T- dito nieuwe betaalbaar Amst. 5 tt 85 Belgie. Certiflc. bij Rothschild 2è Portugal. 3 4:5-1 Oostenr. 5 pet. 79| H 292 Beurs van Londen, 28 mei. ten 12 ure. Consols 951 Beurs vanWeenen, 28 mei. (Slotprijzen.) Metalliek 5 pet. 841- Beurs van Parijs, 28 mei. (Slotprijzen.) 4i pet. compt. 3 pet. 75,20. Sngefcmbrtt stukken. Het vierde zeenwscli muziekfeest. Er worclt in het dagelijksche leven veel onzin gesproken, veel dwaasheid voor wijsheid gedebiteerd, veel leugen voor waarheid opgedischt, maar bezwaarlijk zal men een tweede voorbeeld vinden van zoo veel onwaarheid en ij dele onzin als de Goessche courant in een kort bestek bij elkander vat, waar zij in hare nos. 38 en 39, twee naamlooze artikelen mededeelt betrekkelijk de mislukking van het vierde muziekfeest. Dat die artikelen naamloos zijn moestmij (ik beken het) terug houden er op te antwoorden. Maar, niet alle lezers denken er aan, dat zoodanige artikelen geen aandacht verdienen; onwil lekeurig hecht men er waarde aan, en zoo wordt bij gemis aan tegenspraak de grofste onwaarheid langzamerhand verbreid en geloofd. Dat de „stem uit Holland" .veel onwaarheid spreekt is niet te]j verwonderen. Op zoo verren afstand kan men niet zoo pre cies weten wat er omgaat in Zeeland, maar de Zeeuwdie in no. 39 zijn adhaesie geeft aan wat de „stem uit Holland" van uit de verte roept, behoorde beter te weten wat er in Zeeland ge beurt, en althans niet te schrijven voor dat hij wist dat hetgeen hij schreef waarheid was. Maar beschouwen wij de artikelen van naderbij. De „stem uit Holland" onderzoekt wat de reden mag zijn, waarom het muziekfeest is afgesteld. Ha het een en ander te hebben opgenoemd wat de reden niet is, zegt de stem" dat zij tot geen ander resultaat kon komen, dan dat de schuld te Mid delburg moet gezocht worden. Nu volgt er eene gebeele reeks veronderstellingen door den schrijver aldus geformuleerd Hij houdt het voor zeker dat de zaak van het 4de Zeeuwsch muziekfeest te Middelburg niet goed is behandeld geworden Er moet bepaald iets voorgevallen zijn waaraan men inZee- lands hoofdstad meende zich te moeten ergeren Het goesche comité kan daaraan geen schuld hebben „Men mag aannemen dat de eer van wel slagen, teschitte,-

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 2