MIDDELBURGSCHE C O U R A N T. W- 66. Zaturdag 1856. 31 Mei. SJitmmlattösdje tijïrmgen. öuitmlanöselje tijDimjm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- sfngeu geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 are. Hiddelburg 30 mei. Uitslag- der herstemming voor drie leden der provinciale staten. Hoofd-kiesdistrict Hulst: Hebben verkregen de heeren P. W. Steenkamp 212, E. Mathon 205, S. J. Hoffman 186, A. van Haelst 146, E. Apers 137, mr. J. P. Dronkers 134 stem men; alzoo herkozen de heer P. W. Steenkamp en gekozen de heeren E. Mathon en S. J. Hoffman. Uit Goes schrijft men ons van 28 dezer Gisteren avond heeft de openbare aanbesteding plaats gehad van de indijking der Noordkraaijert-schorren, die in het vervolgde Jacobs-polder zal worden genoemd. Het werk is gemijnd door den heer Bod, van Werkendam, voor/88,800, en naar wij vernemen heden morgen definitief aan hem toegewezen. Zekere P. Theune, lid van het zoogenaamd Sint Jans-gilde, vervoerde met eenige anderen stukgoederen per boot gearri veerd. Bij het afrijden van een aprel, had hij het ongeluk te vallen en den geladen wagen over den voorarm te krijgen, zoo dat de hand letterlijk vermorzeld is. De hooge raad heeft beslist, dat het openbaar ministerie bij de regtbanken niet bevoegd is, om eene aauklagt wegens laster te vervolgen, zoo dra de aanklagt door den beieedigde is inge trokken, voor dat er nog eenige instructie in de zaak heeft plaats Zr. Ms. stoomjagt de Leeuw ligt gereed, om, op een tele grafisch berigt, naar Antwerpen te vertrekken, ten einde van daar af te halen Z. K. H. den aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk. Genoemd stoomjagt is ter beschikking van Z. K. H. gesteld, ten einde daarmede onze zeehavens te bezoeken, tot welk einde aan genoemden aartshertog zijn toegevoegd de schout-bij-nacht F. X. R. 't Hooft, buitengewoon adjudant des konings, de luitenant ter zee 1ste klasse j hr. P. de Casembroot, adjudant van Z.M., benevens een' ordonnans officier. Z. K. H. zal overal met koninklijke eerbewijzen worden ontvangen. De ajgemeene koninklijke vereeniging van landbouw heeft den 27 dezer, onder het voorzitterschap van j hr. mr. D. T. Gevers van Endegeest, in de gothische zaal van het paleis van wijlen Z. M. koning Willem II, eene vergadering gehouden. Onder meerdere werkzaamheden is besloten, zich eerbiedig tot den koning te wenden met het verzoek, dat het Z. M. moge behagen, het beschermheerschap over deze vereeniging wel te willen aannemen. Den volgenden dag heeft er eene tweede vergadering van deze vereeniging plaats gehad. Den 27 dezer hield in de concertzaal van Pelix Meritis te Amsterdam het tweede nederlandsche congres over het arm wezen zijne eerstes zitting. Uit onderscheiden oorden des lands was een vrij aanzienlijk getal belangstellenden ter bijwoning opgekomenook uit het naburige Belgie waren afgevaardigden tegenwoordig. De heeren C. A. von Hemert, c. a., allen te Amsterdam, heb ben, met het oog op de behoeften van het steeds toenemend handelsverkeer met alle naburige natiën, en ter verbetering van het vervoer van passagiers, maar vooral van goederen van Am sterdam naar andere groote koopsteden en zeehavens, het plan gevormd eene maatschappij op te rigten met een kapitaal van ƒ2,000,000, verdeeld in 2000 aandeelen van ƒ1000 ieder, om met deze gelden stoomschepen aan te koopen of te doen aan bouwen, ten einde daarmede ^stoombootverbindingen aan te leggen tusschen Amsterdaü'i eii aide plaatsen, met welke door het drukke en vermeerderde handelsverkeer eene zoodanige verbinding nuttig en wensehelijk zoude kunnen zijnzij wen- schen voorloopig tot stand te brengen de liniën tusschen Amsterdam en Petersburg over Gothenburg en Kopenhagen tusschen Amsterdam en Bordeaux over Havre, en tusschen Amsterdam en Koningsbergenzij hebben tot heden geenen naam noch aan hunne onderneming, noch aan de in vaart te brengen stoomschepen gegeven, maar verzocht, dat hun worde gegund aan hunne onderneming den naam van: Koninklijke nederlandsche stoombootmaatschappij, en aan het eerste door hen in de vaart te brengen stoomschip, den naam van Willem III te geven. Dit tweeledig bij adres aldus ontwikkeld verzoek is door Z. M. ingewilligd. Wij vernemen dat dezer dagen de laatste proeve genomen is met de waterstortingen aan het gedenkteeken op den Dam te Amsterdam, aan den volksgeest van 1830 en 31. Niet alleen dat die proeve volkomen gelukte, maar in het effect, ook tot sieraad van den Dara, heeft zij veler verwachting verre over troffen. Aan den volledigen afbouw van het geheel tegen augustus wordt niet getwijfeld, zijnde de afgebeitelde steen blokken met al het beeldhouwwerk voor de kolom reeds op het terrein aanwezig, terwijl aan het beeld De eendragt naar het ontwerp van den heer Roijer, reeds met goed gevolg gearbeid wordt, zoodat het voor de aujpfistus-fecsten op het gedenktee ken geplaatst zal zijn. De komst des konings bij die onthuldi- ging, zal niet weinig bijdragen tot opluistering der festiviteiten. Benoemingen en besluiten. Bij besluit van 23 dezer heeft Z. M. den heer mr. P. A. baron van Hall, minister van staat en van buitenlandsche zaken, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen van het groot kruis der Leopolds-orde, liera door Z. M. den keizer van Oosten rijk geschonken. Bij besluit van den 16 dezer heeft Z. M. aan hoogstdes- zelfs gezant te Weenen, J. D. B. A. baron van Heeckeren van Beverwaard, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder Iste klasse der orde van de IJzeren Kroon, hem door Z. M. den keizer van Oostenrijk geschonken. Bij besluit van 24 dezer heeft Z. M. goedgevonden aan dr. P. O. van der Chijs, buitengewoon hoogleeraar, directeur van het munt- en penningkabinet der leydsche hoogeschool, vergunning te verleenen tot het aannemen der onderscheidings teekenen van ridder der Frederiks-orde, hem door Z. M. den koning van Wurtemberg geschonken. Bij besluit vau 27 dezer, heeft Z. M. aan den heer dr. A. Vrolik, minister van financien, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het grootkruis der orde van de IJzeren Kroon, hem door Z. M. den keizer van Oostenrijk geschonken. Bij koninklijk besluit van 26 dezer, is aan den staatsraad in buitengewone dienst, den heer mr. I. Boeije, hoofdadminis trateur bij het departement van financien, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen van ridder der 2de klasse van de orde van de IJzeren Kroon hem door Z. M. den keizer van Oostenrijk geschonken. Kerk- em school nieuws. Uit Nieuwvliet berigt men dat ds. W. Gouda Quint jl. zon dag aan de hervormde gemeente aldaar het voor deze zeer ver blijdend berigt heeft medegedeeld, dat hij vrijheid gevonden had te bedanken voor het op hem uitgebragte beroep door de gemeente te Nieuw- en Sint-Joosland. Ds. Busken Huët, als predikant bij de waalsche ge meente te Utrecht beroepen, heeft voor dat beroep bedankt. Naar men verzekert hebben zeven predikanten en een kandidaat in de theologie dezer dagen hunne aanstelling als predikanten hi Nederlandsch-Indie ontvangen, en zullen zij, na door de commissie voor de zaken der protestantsche kerk iu Oost-en Westindie te 5sHage in het openbaar bevestigd te zijn, spoedig naar hunne bestemming vertrekken! Marine en leger» Zr. Ms. stoomschip M era pi, hetwelk met 1 junij aanstaande in dienst gesteld wordt, zal met Z. K. H- den prins van Oranje een zeetogt ondernemen naar Schotland, Noorwegen en IJs land. De état-major is zamengesteld als volgt: kommaudant de kapitein-luitenant ter zee, J. D. Wolterbeek, de 1ste officier de luitenant ter zee 1ste klasse N.M. J. Kroef, de luitenants ter zee 2de klasse jhr. W. P. van Spengler, J. Spanjaard en P. ten Bosch, de officier van gezondheid 2de klasse S. M. Lans berg, de officier van administratie 2de klasse C. Tromp Cz., de scheepsklerk H. L. P. Pisuisse. De état-majoor van Zr. Ms. korvet met schroefstoornver mogen Prinses A m a 1 i a, die ook met 1 junij in dienst komt, bestaat uit den kommandant de kapitein-luitenant ter zee B. G. Escher, de 1ste officier de luitenant ter zee 1ste klasse, J. G. de Man, de luitenants ter zee 2de klasse J. K. L. Gey van Pittins, C. A. A. Amand en R. J. A. Bouricius, officier van administra tie 2de klasse J. Boom. Ter vervanging van den luitenant ter zee 2de klasse J. Spanjaard is aan boord van Zr. Ms. wachtschip A j a x geplaatst de luitenant ter zee 2de klasse H. J. baron van Boecop, en van den luitenant ter zee 1ste klasse A. W. Keuchenius, die non- actief is geworden, de luitenant ter zee 2de klasse A. N. L. Koops. 1 WerscIiSllemde kerïg-ten. Men wil dat de tweede kamer eerst met het einde van junij of het begin vanjulij zal bijeen geroepen worden. Men zegt dat de duur van de algemeene tentoonstelling van vee enz. te Parijs, verlengd is. Zij zoude namelijk geopend blijven tot den 10 junij. Z. K. H. prins Frederik is in den morgen van den 27 dezer ten 5 ure, uit de residentie naar Berlijn vertrokken. Binnen kort worden weder eenige bevorderingen bij het leger te gemoet gezien. Men verneemt dat Z. M. waarschijnlijk niet voor den 10 junij, hoogstdeszelfs lusthof op het Loo zal verlaten. Engeland. Londen 27 mei. De prins regent van het. groothertogdom Baden is te Douvres aangekomen. The morningpost zegt, dat de amerikaansche minister, de heer Marcy, geweigerd heeft instructien te geven aan de bo dems welke zich naar de Oostzee begeven, betreffende de beta ling van den Sondtol. Hij wil iederen sclieeps-gezagvoerder vrij laten die regten al of uiel te voldoen. Volgens dagbladen, die als getrouwe organen van het ministerie beschouwd worden, schijnt het gouvernement in ii et geschil betreffende Midden-Amerika evenmin als in dat betrek kelijk de aanwerving van krijgsvolk, aan den eischderVer- eenigde Staten te willen voldoen, p Het punt in geschil, ver klaart The globe met The economist, is thans niet, of de in 1S50 betrekkelijk Midden-Amerika aangegane overeenkomst'door ons dan wel door de Vereenigde Staten juist opgevat wordt.; maar of de zin dier verdragsbepalingen door de uitspraak van onpartijdige scheidsregters of wel door wapengeweld zal wor den uitgemaakt." The globe behandelt ook het italiaansche vraagstuk, en zegt dat //de westersche mogendheden zich bereid verklaard hebben om in Italië als bemiddelaren tusschen de uiterste par tijen op te treden; dat Oostenrijk dat aanbod aangenomen heeft en sedert de sluiting van het parijsche congres blijken heeft, ge geven van eene gezindheid welke voor de vreedzame vereffening

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1