MIDDELBÜEGSCHE COURANT, N°- 65. Donderdag 1856. 29 Mei. ömnmlanösd)e tijömgert. ©uttmUmöisclje tijiïmQcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zafcurdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 ccut per regelvan huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buileugewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij iuuemeu. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg- S§ uaei. Afloop der lies-stemming voor eem lid der provinciale staten. Hoofd-kiesdistrict Middelburg. Getal kiezers 1233. Ingele verde biljetten 495, van onwaarde 14, dus 481 geldige stemmen. Daarvan zijn uitgebragt op den heer A. J. van Teylingen 291 en op den beer W. M. Snijder 190 stemmen. Zoo dat eerstge- noemden is verkozen. Hoofd-kiesdistrict Goes. Getal kiezers 850ingeleverde bil jetten 429; daarvan waren 17 in blanco, en 9 van onwaarde, zoo dat er 403 geldige stemmen waren. Op den beer J. P. I. Buteux zijn uitgebragt 258 en op den heer J. H. Bijbau 135 stemmen, zoo dat eerstgemelde benoemd is. Bij gunstig weder zullen vrijdag avond ten half zeven ure, door het korps muziekanten der dienstdoende schutterij op het Molenwater alhier, eenige muziekstukken uitgevoerd worden. Bij arrest van den hoogen raad der Nederlanden, van 20 dezer, is beslist, dat art. 271 der gemeentewet heeft vervangen alle verdere bepalingen, waarbij strafbaar werd gesteld zoo wel de overtreding der bepalingen nopens plaatselijke belastingen ais het verzuim van formaliteiten, en dat onder overtreding dier bepalingen ook begrepen moet worden het verzuim van forma liteiten, waarop art. 271 en volgende even zeer van toepassing zijn. Gisteren morgen ten half 2 ure zou in het paleis van wijlen koning Willem II, de vroeger aangekondigde bijeenkomst plaats hebben van de Algemeene koninklijke vereeniging van landbouw. Het voorzitterschap zal worden waargenomen door jhr. mr. D. T. Gevers van Endegeest, voorzitter van de tweede kamer der staten-generaal. Men verzekert dat die bijeenkomst door een 60tal personen zal worden bijgewoond. Zij zou in de gothische zaal van dat paleis worden gehouden. Van wege Z. M. zal er aan de leden een dejeuner dinatoir worden aangeboden. De Amsterdamsche courant heeft eenige belangrijke beschou wingen over de doorgraving der landengte van Suez medege deeld, en ontving daarvoor van den heer de Lesseps eene dank betuiging, vergezeld van eenige documenten, waaruit genoemd blad den firman der concessie mededeelt. Zij luidt als volgt nAan mijnen opregten vriend van liooge geboorte en verheven rang, den heer Berdinand de Lesseps. «Daar de concessie, aan de algemeene maatschappij voor het kanaal van Suez verleend, door Z. K. M. den sultan moet wor den bekrachtigd, zend ik u hiernevens dit authentiek afschrift, opdat gij bedoelde financiële maatschappij moogt kunnen con stitueren. Wat de werken betreft tot de doorgraving der land engte, deze zal zij kunnen volbrengen zoo dra de magtiging van de verhevene porte mij zal zijn verleend. «Kaïro, den 26-rubi-ul-akher 1272." (Het zegel van Z. H- den onderkoning.) De brief was in de fransche taal overgebragl, en voor deug delijke vertaling uit het oorspronkelijk in de turksche taal, be rustende in de archieven van het kabinet, geteekend door des onderkonings secretaris, König-bey. De firman bevat 23 arti kelen, de statuten der maatschappij tellen 78 artikelen. Een boekdeel van96bladz., groot 8o., bevat deuittrekselsdcr notulen van de vergaderingen door de internationale commis sie in verschillende landen en op verschillende plaatsen gehou den, gevolgd door al de rapporten. Bij het doorlezen van dit verhaal der verrigtingen van die commissie is ons op nieuw ge bleken hoe ijverig onze landgenoot, de heer Conrad, daarin werkzaam was, en met zelfvoldoening wijzen wij bij herhaling op de eer, hem tebeurt ggyallen en op den roem, dien hij daar door aan Nederland en de wetenschap in Nederland heeft ver schaft. Naar men verneemt heeft het Z. M.den koning behaagd aan den heer J. EDucarmé, stuurman van de fransche logger Alix eene zilveren medaille toe te kennen, ter belooning voor de edelmoedige blijken van zelfopoffering door dien stuurman betoond,, bij gelegenheid van het redden der bemanning van de pink De jonge Hendrik David, toebehoorende aan den reeder Jacob van Duijn te Scheveningen, welke pink den 17 maart door den Alix was overzeild. ISenoeHnSmg-eni en Iseslwlteoo Bij koninklijk besluit van den 2 april, is aan den benoemden gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indie, Chs. E. Pahud, •vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de ouder- scheidingsteekenen van ridder van de 1ste klasse der orde van de IJzeren kroon, door Z. M. den keizer van Oostenrijk aan hem geschonken. Bij koninklijk besluit van den 23 dezer, is aan den keer L. W. C. Keuchenius, fungerend secretaris-generaal bij het ministerie van koloniën, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de onderseheidingsleekenen van kommandeur der orde van Erans Joseph, hem door Z. M. den keizer van Oos tenrijk geschonken. Maa-ifliie en leges?. Zr. Ms. korvet van Spey k, onder bevel van den kapitein luitenant ter zee M. E. Courier dit üubekart, van Soerabaya naar Nederland, is den 22 maart 11. in de Tafelbaai (Kaap de Goede Hoop) binnengeloopen. Naar men verneemt zal den 1 junij Zr. Ms. stoomschip Merapi in dienst worden gesteld, en bestemd zijn om in den aanstaanden zomer eene reis le doen met Z. K. H.den prins van Oranje naar Denemarken, Zweden, Noorwegen en andere plaatsen. Versclsslleitt(fle totórigten. Men zegt dat een voornaam kapitalist uit Amsterdam met een russisch bankier onderhandelt om de eene of andere finan ciële instelling, welligt een crédit mobilier, in Rusland tot stand te brengen. Langs den liollandsch- beigischeu spoorweg zijn, voor de tentoonstelling van vee te Parijs, onder behoorlijk toezigt dei' betrokkene commissie, verzonden7 stieren, 26 koeijen, 33 schapen, 11 Lammeren, 4 kalveren en 8 manden pluimvee. Reeds jl. diugsdag morgen zijn circa 70 collis landbouwkundige voorwerpen geëxpedieerd. Volgens te 's Hage ontvangen telegrafische berigten uit St. Petersburg, zal H. M. de koningin-moeder aldaar vooreerst nog verblijven. IIoogstderzelver gezondheidstoestand was ech ter niet achteruitgegaan. Er is thans eene synode van rabbijnen te Parijs verga derd, welke zich, naar men zegt, onledig houdt inet de vraag, of de sabbath niet op den zondag zou kunnen gevierd worden. Men verneemt, dat prins Brederik aan de heeren Hutschen- ruiter en Dunkler elk eene prachtig met kostbare edelgesteen ten omzetten ring en aan den heer S. Sametluni een fraaijen doekspeld met diamanten omzet heeft ten geschenke gegeven, als blijk van erkentenis voor hunne muziekale bijdragen bij het groote feest van het groot-oosten der vrijmetselaarsloge in Ne derland. Veffkoclite omroerende g-oedereie. Te Middelburg 27 mei 1856, Eene grutterij en chocolaadmolen met pakhuis en erve, in de lange Breeslraat, wijk O no. 153; grondlasten ƒ29,50. Ver kocht voor ƒ505. Een huis en erve op dc Hoogstraat, wijk I no. 129, grondlas ten 10,97. Verkocht voor 531. Een huis en erve in de lange Noordstraat, wijk C no. 24, grondlasten/14,19. Verkocht voor ƒ755. ËngeïamS. Londen 25 mei. In de zitting van het lagerhuis van den 22 dezer werd gevraagd, of door liet britsch-indisclie gouverne ment stappen werden gedaan om de daarstelling le bevorderen van telegrafische en andere communicatie-middelen tusschen Engeland en Indie door het dal van den Euphraat. De minister voor de indische zaken, de heer Vernou Smili:, antwoordde daarop hoofdzakelijk het volgende «Ik behoef niet te zeggen dat het indische gouvernement zeer levendig belang stelt in ieder plan, hetwelk ten doel heeft het verkeer met Indie te bevorderen. Er zijn twee of drie daar toe strekkende plannen voorgeslagen. Het eene is, eene spoor weg tusschen Seleucia en eenig punt aan den Euphraat aan te leggen, en met de scheepvaart op deze rivier in verband 1e brengen. Het tweede en grootste plan is, den spoorweg van Belgrad tot Konstaniinopel door te trekken, verder dwars door Aziatisch Turkye eenen weg te banen en langs den Euphraat tot Bassorah af le dalen. Deze twee plannen zijn aan het indische gouvernement Ier gunstige overweging voorgelegd, en het zal ze, gelijk van zelf spreekt, met belangstelling onderzoeken, maar dit onderzoek zal niet in bijzouderheden kunnen komen, zoo lang de plannen niet meer uitgewerkt zijn. Dan eerst zou daaraan ondersteu ning, het zij door geldelijke bijdragen of door waarborging van eene genoegzame opbrengst, kunnen toegezegd worden. //Nagenoeg eveneens is het gesteld met de telegraaflinie naar Indie. Er is een voorstel gedaan om den eleclrischen telegraaf, welke tusschen Europa en Alexaudrie aangelegd wordt, van daar naar de Roode zee en verder naar Indie door te trekken, het indische gouvernement heeft geantwoord dat het geen oordeel over dat plan koude vellen, voor dat de telegraaflinie werkelijk Alexandrie bereikt zou hebben. Het andere plan is, dezelfde linie over Seleucia naar den Euphraat en langs dezen rivier naar Bassorah le brengen. Dit plan is krachtig ondersteund door eenen man van grooten naam, den heer dr. O'Shaughnessy, cleu aanlegger der eleetrische telegraaflinie in Indie, hij heeft het indische gouvernement opmerkzaam gemaakt op het verkieslijke dezer linie boven de straks gemelde. Doch de beide plannen, zullen zorgvuldig overwogen worden, daar het de wensch en bedoeling des gouvernements is, het verkeer met Indie zoo veel doenlijk te bevorderen." Het huis der gemeenten heeft den 23 des avonds, beraad slaagd over het vuor eenige weken cloor den heer Gibson gedans voorstel, strekkende om de door de parlementsleden af te leggen eeden zoo te veranderen, dat ook israölielen dezelve kunnen af leggen en gevolgelijk als leden der vergadering zitting nemen. Een door lord J. llussell voorgeslagen eeds-formuiier, waarbij onder anderen de woorden //op het ware geloof eens christens" veranderd zijn: zoo waarlijk helpe mij God," is door het huis goedgekeurd. De tegenstanders tegen het toelaten der Israëlie ten als parlementsleden hebben zich bij deze beraadslaging niet doen gelden, doch men verwacht dat zij bij de laatste lezing der bill eene poging zullen aanwenden om haar te doen verwerpen Volgens Theobserver zouden sir H.Bulwer voor Engeland, de baron Talleyrand voor Brankrijk, de generaal Bonton Bena- gon voor Rusland en de baron Keiler voor Oostenrijk tot com missarissen ter regeling van de zaken der Donau-vorstendom- men 'oeuoemd zijn. Jl. zaturdag voormiddag hebben zich verscheidene depu- tatien uit St. Paneras, Westminster enz., bij lord Palmerston vervoegd, om op het herstel der militaire zondags-muziek aan. te dringen. De minister antwoordde, dat de muziek was inge steld ten einde aan een groot deel der bevolking genoegen te geven, doch dat een ander zeer aanzienlijk deel der bevolking, bij monde van den aartsbisschop van Canterbury, hem zulke grondige vertoogen daartegen had gehouden, dat hij zich ge noodzaakt had gezien het uitvoeren van muziek op den zondag

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1