gemeen armbestuur 1S'5'5 in ontvang f 471,88, uitgaaf f 419,09, goed slot f52,79; van het israelitisch armbestuur 1855 in ont vang f 376,13, uitgaaf f366,63,: goed slot f 9,50 van het evan- geliseh-luthersch armbestuur in ontvang en uitgaaf f426,95; van de commissie voor den straatweg naar Brouwershaven in ontvang f4123,04£, uitgaaf f 3885,23^., goed slot 237,81; van het pensioenfonds gemeente-ambtenaren in ontvangf338,27, uitgaaf f 278,85, goed slot f40,42; van de commerciewerf in ontvang f 739,87|, uitgaaf f32.97, goed slot f706,881met het besluit om aan het israelitisch cn evangèlisch-luthersch armbe stuur mede te deelen, dat de bijdragen der. gemeenteleden zeer gering voorkomen, en daarop bij het verstrekken der subsidie zal gelet worden, en aan de commissie van den straatweg te ver zoeken voortaan eéne rekening van het kapitaal en het reserve fonds over te leggen. fihiitmlantedje tijömgm. Eimg-elasttjlo Londen 24 mei. In de zitting van liet lioögerhuis van eergis teren heeft lord Lyndhurst, op aanzoek van de zijde des gou- vernements, verklaard dat hij afzag van zijn vroeger aangekon digd voornemen om door eene bepaalde motie de aandacht der vergadering op den bedenkelijken toestand van Italië te vesti gen. De gronden voor dat voorstel bestonden nog steeds, zeide hij, maar het zou naar de verzekering der ministers voorltalie's zaak veeleer schadelijk dan bevorderlijk zijn, en hierom trok hij het in, daar hij geen ander doel dan het welzijn van dat land beoogde. Lord Clarendon betuigde aan lord Lyndhurst zijnen dank, en verklaarde alle reden te hebben om te denken dat de stappen van 'Hr. Ms. gouvernement betreffende Italië degewenschte vruchten zouden dragen voor het welzijn van dat land, welks lot aan de vergadering zoo zeer ter harte ging; en daarom juist achtte hij het wensohelijk dat deze zaak nog niet-in openlijke discussie gebragt wierd. De ministeriele Morningpost besluiteen hoofdartikel over de italiaansche aangelegenheden aldus: u Men heeft aan onze be windslieden verweten dat zij in Italië in het verborgen en met slinksche middelen werkzaam waren. Hierop kunnen wij een afdoend antwoord geven, namelijk dat liet gouvernement ten aanzien van I-talie thans volstrekt werkeloos is. Het ziet toe en wacht. Waiineer hét tijd Wordt'om te handelen, zal het'weten wat zijn pligt is." In de zelfde zitting van het hoogerhuis is vervolgens ge handeld over de verklaring van-het parijsche congres betrekke lijk-liet zeeregt in oorlogstijd, en bepaaldelijk over den afstand van liét aloude-règt om schepen- onder onzijdige vlag op:zee aan te houden, te doorzoeken- en aan boord bevonden goederen van den vijand in beslag te nemen. Van de zijde der oppositie partij werd beweerd dat Engeland voor zijn belang en zijne eer beter zou gedaan hebben met zich dat regt voor te behouden dat het onvoorzigtig en beneden 's lands waardigheid was, zich de handen te laten binden, en eens voor altijd afstand te doen van een regt hetwelk een geoorloofd middel tot bestrijding van vijanden was, en voor welks behoud Engeland vroeger zelfs ooi- log gevoerd had. De handelwijze des gouvernements in deze zaak is door lórd Clarendon verdedigd en door het huis met eene meerderheid van 55 stemmen goedgekeurd. Betreffende de Sondtol-kwestie wordt gemeld, dat de regering verklaard hééft, dienaangaande volstrekt niet in eene schikking met de deensc'he regering te willen treden, indien alle belanghebbende staten, met inbegrip van Noord-Amerika, daarin niet tevens genoegen nemén. The times zegt, dat Engeland thans geneigd zou zijn de be middeling van den keizer van Rusland aan te nemen in het geschil met Amerika. Z. IC. Tl. prins Erederik Willem van Pruisscn, is in den 'na'clit van clingsdag te Dovér aangekomen en verwelkomd dooi den pruissischen gezant Bernstorf en eeüige autoriteiten. Na te Dover overnacht te hebben is de prins regtstreeks naar Osborne vertrokken, Tiet schijnt zich te bevestigen, dat de prins van Pruisscn, vader van prins Erederik Willem, den verloofde van Hr. Ms. oudste dochter, in de volgende maand insgelijks een bezoek aan ons hof zal brengen. Er is nog niets beslist nopens eene reis van onze koningin naar Berlijn. StaSie. Volgens geloofwaardige berigten zou men te Home begin nen te begrijpen dat het onmogelijk is geheel en al weerstand te bieden aan den aandrang van verschillende mogendheden tot- invoering van onderscheiden hervormingen. De paus zeLf zou zoo afkeerig niet zijn van de iuvoering van eenige wijzigingen, maar de partij, aan het hoofd waarvan de kardinaal Antonelli zich bevindt, moet vooral afkeerig zijn van liet doen van be willigingen. Volgens cle laatste berigten zon deze partij ook de noodzakelijkheid hebben ingezien van eenigzins toe te geven, ofschoon men zegt dat de kardinaal Antonelli in eene opwelling- van toorn gedreigd heeft, liet door Pius IX bij zijne troonbe stijging geo'et-roijeerde statuut te herstellen, omdat mén den H. Stoel geweld wilde aandoen. Wat den koning van Napels aanbelangt, in sommige brie ven wordt-gezegd dat hij-niet genegen is het oor te leenen aan de westersche mogendheden, daar hij deze het regt niet toekent zich te mengen in de binnenlandsche aangelegenheden zijns rijks, terwijl in andere daarentegen verzekerd wordt, dat de baron Brenier, de vertegenwoordiger van Erankrijk, grooten invloed op Z. M.. heeft en dat door zijne medewerking de gere zen-moeijelijkheden zeer gemakelijk uit den weg geruimd zullen worden. IBuitseMandl. Weenen 23 mei. De Wiener Zeitung bevat een artikel, waarin het tractaat van 15 april gemotiveerd wordt, op grond dat Rusland bepaaldelijk weigerde de-integriteit van hetotto- mannisehe grondgebied op de weener conferentie te waarbor gen, en dit latei' evenzeer weigerde, omdat Pruissen verklaarde zich het regt voor te behouden naar omstandigheden te han delen. Het offieieele blad zegt verder, dat bedoeld tractaat geen ge heime artikelen bevat, dat het-de bonds-ver houding tot Pruissen onaangeroerd laat, en in geen enkel opzigt hoegenaamd hin derlijk is voor de algeheele herstelling der vriendschappelijke betrekkingen met Rusland. Dezer dagen zijn alhier verscheidene personen aange houden en in verzekerde bewaring gesteld. Naar men verneemt, was de politie reeds voor eenigen tijd onderrigt van het bestaan van wijd en zijd verbreidde verbindtenissen van eenen geheim- •zinnigen godsdienstigen aard. Op het ontdektespoor voortgaan de, heeft men aanleiding gevonden om een aantal van SO perso nen gevangen te nemen, welke totdat genootschap behooren en die zich Johanniters noemen. Ook in de provinciën heeft men de takken van deze zamenspanniug ontdekt. Volgens het oos- tenrijksche strafregt staat het vestigen en bevorderen van secten gelijk met liet verstoren van de godsdienst, ft welk als misdrijf is verklaard en aanleiding geeft om de personen, die zich daar aan schuldig maken, in regten te vervolgen. Staatkundige be doelingen schijnen daar geenszins in betrokken te zijn. De deensohe dagbladen deelen een overzigt mede van de overeenkomst van 9 mei, door Denemarken, Huslaucl, de Scan dinavische rijken en het groothertogdom Oldenburg, betreffende de kapitalisatie van den Sondtol gesloten, ■Tx-amlkrijk* Parijs 23 mei. De Moniteur zegt dat de heer von Hubner, ambassadeur'van Oostenrijk, dén keizer zijne nieuwe geloofs brieven overgereikt en daarbij eene toespraak gehouden heeft, in welke hij zeide dat dé kéizer van Oostenrijk de ambassade heeft hersteld, ten einde de vriendschapsbanden naauwer aan te knoopen en de bestaande alliantie nog inniger te maken, welke tot onderpand van orde en veiligheid voor alleu strekt en zoo krachtig heeft medegewerkt om Europa de weldaden des vredes terug te schenken. De keizer heeft dat met eenige zeer welwillende woorden beantwoord. De zitting van het wet gevende ligchaam is tot 21 junij verlengd. Gisteren heeft de divisie Eailly haren intogt te Lyon gemaakt en is daar als in zegepraal oiitvaugeu. Sommigen, die het niet onopgemerkt laten dat de benoe ming van een ambassadeur van het Petersburger hof nog altijd achterblijft, naardien de baron von Brunnow zich hier alleen in bijzondere zending bevindt, beginnen daaruit het gevolg le trekken dat de verzoening met Rusland .nog op verre na zoo opregt niet is als men zou mogen wenschen, en dat, ten gevolge van den indruk, door het bijzonder verdrag van 15 april ge maakt, de diplomatieke betrekkingen tnsschen de beide hoven op den zelfden voorioopigen voet als tot hiertoe blijven zullen. Er is sprake van eene leeniug waartoe aan het wel gevend ligchaam magtiging zou worden gevraagd, en welke strekken moet tot dekking der oorlogs-ui'tgaven. Men zou echter daar voor geene inschrijving openen, daar deze slechts de speculan ten bevoordeelt. Deze leening zou door groote kapitalisten worden ingeschreven, zoo als de lieer von Rothschild met de laatste engelsche leening heeft gedaan. Het wets ontwerp op het droogleggen der gronden is aan het wetgevend ligchaam 'ingediend. Daarbij wordt vastgesteld dat aan de grondbezitters, die draineerwerken zullen aanleg gen, 100 millioen fr. geleend zal wordende voorschotten wor den gewaarborgd door de opbrengst der landerijen. Ook is een wets-ontwerp ingediend om het uitroeijen van particuliere bos- sehen te beperken. Ten gevolge van het thans aangenomen stelsel zouden er in Erankrijk weldra geene bosschen meer zijn. Aan het te veelvuldig uitroeijen van bosschen worden de wijzi gingen toegeschreven, welke het klimaat heeft ondergaan. Een door den Couslitutionnel vermeld schrijven uit Bu charest zegt dat in de Donau-vorstendommen door eene groote partij en door de voornaamste boyaren de vcreeniging yan Mol davië en Wallachyegewensclit wordt. Volgens een berigt-uit Konstantinopel van 16 dezer zijn aldaar reeds eenige beambten van het russische gezantschap aangekomen. Brieven uit Konstantinopel van den 12 dezer melden dat bij de porte plaunen in overweging zjjn om de policie en straf gevangenissen naar westersche denkbeelden te hervormen, en dat de afdeelingen van het turkschc leger, die in de Krim en in Azie dienst gedaan hebben, naar gelang zij van daar terugko men, naar die gewesten des rijks gezonden worden alwaar ge vaar voor onlusten bestaat. BSeS^-ie. Brussel 23 mei. Eergisteren heeft dc kamer der representan» ten het wets-ontwerp, waarbij de regering gemagtigd wordt de 5 percents leening, volgens de wet van 20 december 1851 aan gegaan, te converteren en aan de houders verwisseling in 4j- per cents obligation en aflossing aan te bieden, eenstemmig aange nomen. De behandeling van het wets-ontwerp tot dekking van het te kort, door eene geldleening van 35 millioen francs en door den verkoop van den staat toebehoorende aandeelen iu eene spoorweg-maatschappij, is tot de volgende zitting uitge steld, na de verklaring des ministers van financien dat voor dien tijd geene behoefte aan buitengewone middelen tot stijving der schatkist bestaan zou. Ook het wets-ontwerp tot wijziging der handelswetgeving is, met een amendement, dat tot vermindering der invoerregten op ijzer strekte, eenstemmig aangenomen. Het amendement was door den minister van financiën bestreden, die zich ook tegen eenige andere amendementen verzette, op grond dat de behan deling daarvan in deze zitting te veel tijd zou vorderen, en met belofte dat hij na den aanvang der volgende een voorstel doen zal om de vrijstelling van invoerregt tot een twintigtal andere artikelen,'met name tot de meekrap, uit te strekken. Uit deze beraadslagingen is op nieuw gebleken hoe het beginsel der han delsvrijheid in Belgie meer en meer veld wint. Nog heeft de kamer eenstemmig besloten de regering een buitengewoon crediet van 400,000 francs, tot aanmunting van kopergeld, te verleenen. 'u-taling nan roupons De coupons der 5 pet. Lombardo-Venetiaansche obligatien van het jaar 1850, verschenen 1 junij 1856, en te Amsterdam betaalbaar gesteld, zullen aldaar van dien dag af betaald wor den op den voet van 40 cent Nederl. courant voor 1 Lire, zijnde de coupons van L. 2i- met ƒ1, vanL. 7\ met ƒ3, van L. 224 metƒ9, van L. 374 met ƒ15, van L. 75 met ƒ30 Netl. courant. £Janödsbcng{en. ]SÏ eelijrap pjrij zeul. Rotterdam 26 mei. Heden is bijna niets geveild, tot vaste prijzen. SJa-aaBflBHttaiHltÉeEi!. Amsterdam 26 mei. Tarwe 5 hooger. Gerst prijshoudend. Raapolie op zes weken 44-$. Lijnolie op zes weken 34£. Koolzaad (september) 71-? p. vl. Rotterdam 26 mei. Rogge en gerst 30, erwten 50 cents, bruine en witte'ooonen ƒ1,00 hooger, alle andere artikelen de zelfde prijzen. Prijzen van eSTecten. Amsterdam 26 mei. Nederland. Werkelijke schuld24 pet. dito dito 3 n dito dito 4 Handel maatschappij4£ u Oblig. bij Hope co5 n dito dito 1828/1829. 5 Certific. dito 18404 dito bij Stieglilz4 n dito dito 1854 5 Obl. bij Stieglitz (nieuwe) Certific. van inschrijving6 u Oblig. nieuwe stukken14 Binnenlandscli3 Oblig. metaliek5 u dito24 dito nieuwe betaalbaar Amsfc. 5 Certific. bij' Rothschild 2£ Obligatien3 Oblig. nationale5 pet. Credit Anstalt Crediet106 Bewijzen coupons61- Ohlig. 1853 3 pet. 22% Beurs van Londen, 24 mei. ten 12 ure. Consols 941*. Beurs van Weenen, 24 mei. (Slotprijzen.) Metalliek 5 pet. S4L Beurs van Parijs, 24 mei. (Slotprijzen.) 41- pet', compt 3 pet. 75,20. Rusland. Spanje. Oostenrijk. Belgie. •Portugal. Oostenr. Spanje Mexico- 63|- 1021 83% 83! 91 91|- 25 j: 41 781 51 45J- 79! 280

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 3