Isle klasse J. J. Wichers, met. een transport matrozen, voor die plaats bestemd. In den namiddag heeft dat stoomschip de terugreize naar Nieuwediep weder aangenomen, om op den 4 junij aanstaande van daar naar de West-Indiën te vertrekken. Zr. Ms. stoomschip Merapi is bestemd om de vloot welke ter haringvangst uitgerust wordt, te begeleiden. Volgens particulier berigt van Toulon den 17 dezer zou Z. M. fregat de Ru y ter den volgenden dag bij gunstige ge legenheid naar Cadix zeilen en van daar naar Nederland terug- keeren. De kommandant van dien bodem, kapitein ter zee C. F. Stavenisse de Brauw zou, uit hoofde van voortdurende onge steldheid, te Toulon achterblijven. Zr. Ms. fregat Doggersbank zouden 15 dezer vauLivorno naar Napels zeilen en van daar naar het Nieuwediep terugkeeren. Men schrijft ons uit Nieuwediep van 21 dezer: -J- Naar wij vernemen is door een particulier uit Amsterdam, aan het ministerie van marine concessie gevraagd, om op 's rijks marine-werf een drijvend dok te mogen aanleggen, ten dienste van koopvaardijschepen; onder aanbod of voorwaarde dat 's rijks marine-schepen daarvan des noodig gebruik zouden mo«*en maken. Wij twijfelen gèenzins of het betrokken ministe rie zal, met het oog op den geheel'onbruikbare» toestand van 3s rijks marine-dok en op de dringende behoefte van zulk eene inrigliflg voor de beide scheepshellingen alhier, de gevraagde concessie niet weigeren. Naar wij vernemen zijn de werkzaam heden opgedragen aan den kuudigen en ijverigen scheeps bouwmeester S. Lastdrager, alhier. Versclaïlleiiile Iieffagteni» Bij den minister van financiën is ontvangen eene som van 3300, door een onbekende als teruggave aan 's rijks schatkist in bankpapier ingezonden. Bij bet departement van binnenlandsehe zaken is ontvan gen, van den minister van marine, eene som van/ 3490,30&, zijnde het bedrag van den gedanen afstand hunner soldij, door deequipagien van Zr. Ms. fregatten Palembang en Prins F r c d e r i k der Nederlanden, stoomschepen Vesuvius en Onrust en schoonerbrikken Saparoea, Egmond en Pylades, in de Oost-Indien, ten behoeve der noodlijdenden door den jongslen watersnood hier te lande. De hoogleernar van der Chijs, te Leyden, is door den koning van Wurtemberg tot ridder der Frederiks-orde be noemd. Men verzekert, dat aan den heer J. Janin, door den graaf de Morny 100,000 frs. en de titel (maar alleen de titel) van secretaris van het gezantschap naar Rusland is aangeboden, doch dat deze de eer heeft afgewezen. a cause de ses principes et de son embonpoint." Volgens berigt van Zr. Ms. consulaat-generaal te Athene, heeft de grieksche regering onlangs de wet ingetrokken waarbij de uitvoer van granen werd verboden. De provinciale staten van Drenthe, in buitengewone vergadering vereenigd, hebben 23 dezer met algemeene 27 stemmen tot lid van de eerste kamer der staten-generaal her kozen den heer mr. W. I. Tonckens, die aan eene herkiezing was onderworpen door het aannemen van de betrekking van kantonregler te Meppel, waartoe hij dezer dagen door Z. M. is herbenoemd. Naar men verneemt, heeft ook de synodale commissie in hare nu geeindigde zittingen besloten zich'tot de tweede kamer der staten-generaal te wenden met een adres, waarin wordt aangedrongen om het christelijk beginselin het wets-ont- werp op het lager onderwijs op te nemen. De algemeene vergadering van de Maatschappij der ncderlandsche letterkunde te Leyden zal ditjaar plaats hebben op donderdag 19 junijdie van het Provinciaal utrechtsch ge nootschap, op dingsdag den 24 dier maand en van de Neder- landsche maatschappij ter bevordering van nijverheid op dings dag 15 julij en volgende dagen. verneemt, dat de heer mr. L. W. C. Keuchenius, f»5W^|aris-generaal van koloniën, door den keizer van Oostenrijk ^ënoemd is, tot kommandeur der orde van Frans Joseph. Goes, van 17 tot 24 mei. BevallenJ. Weststrate geb. de Ruiter, z. S. M. Davidson geb. Tise, d. M. Adriaanse geb. Meerman, z. M. Lindenberg geb. Polderman, d. OverledenG. Kloosterman, vrouw van J. de Vriend, 35 j. M. Didicher, d. 3 m. J. M. Adriaanse, z. 1 dag. Zierikzee, van 17 tot 24 mei. Gehuwd: EL. Peute, jm. 21 j. met T. van de Velde, jd.l9j. BevallenA. M. Vorstheuvel la Brand geb. Koster, z. C. Thiele geb. Ditvorst, z. M. Mallander geb. Smits, z. J. C. J. Quanjer geb. Vinju, d. OverledenJ. Bom, man van M. van 't Hof, 49 j. M. Ros kam, man van M. van der Sluis, 31 j. H. Neerhout, man van T. Bakker, 43 j. K. Adriaanse, vrouw van A. Heusevelt, 28 j. Meteorologische waarnemingen 9 gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Mei 1856. Wind. fo H. |o" ÊH. 'a> cS,ra llegén'. Laagste teiaperat. envérschil met de hoogste. Aanmerkingen Rigting. -5 is Z.West 9.11 7,55.4 14.0 0.61 7.34 3.0 8.4 +6.4 betrokken. 19 Zw.tW 9 757-7 11.8 0.79 8.17 1.0 8.3 "6.8 ligt bewolkt. 20 W.Zw. 4 765.8 12.0 0.77 8.28 0.0 8.8 «5.0 helder. 21 O. ZO. 2 763.4 17.4 0.53 7.73 0.0 10,0 «7.4 22 Z. ZW. 6 754.4 16.0 0.84 11.43 0.0 12,3 «9.7 bewolkt. 23 West. 'k 754.6 14.8 0-73 9.30 3.0 8.8 «7.2 ligt bewolkt. 24 W est. 3 753.0 13.8 0.80 9.52 3.0 10.0 «6.6 ii jLi- BSaargerlijlse stanrt. Vlissingen, van 17 tot 24 mei. £r-*7(|bliuwd J. de la Houssaye, jm. 33 j. met P. Poortvliet, jd. ""3'2 j. C. Bakker, weduwn. van A. ICooman, 38 j. metL. Koppe- jan, jd. 32 j. F. J. de la Fonteyne, wettig gescheiden man van J. F. de Bon, 46 j. met J. Grondliout, jd. 20 j. J. F. Kolp, jm. 31 j. met G. A. Luyraes, jd. 25 j. J. C. Willemse, jm. 25 j. met J. Wielix,jd. 22j. Bevallen: P. M. Launsbach geb. Bos, z. M. de Wolff geb. van den Bos, z. A. Agema geb. Buhler, z. E. J. Schietekalle geb. C. Anten geb. Geeraards, z. J. J. Dronkers geb:'^j||w^¥^^Lems geb. Taais, z. W. C. Adriaanse geb. J. viSf||§Hften geb. Nobels, z. I .dverl^den;Jt.?f>j|&endijk, man van W. Emmeriks, 73 j. L.:;Paauw,iman Buren, 53 j. W. J. de Wolff, d. 14 j. flSenaueenteraad van Middeitonrgo Zitting van 23 mei. Voorzitter jln\ mr. Paspoort van Grijpskerke. Afwezig de heeren mr. Bijleveld, van de Graft, van Uije, mr. Vcrbrugge, Salomonson en mr. van Diggelen. Na goedkeuring der notulen van de vorige zitting wordt voor kennisgeving aangenomen de mededeeling van den voorzitter dat de heer mr. Bijleveld bij voortduring door ongesteldheid verhinderd is zijne woning te verlaten, terwijl voorts kennisgave is ingekomen van de heeren Salomonson en van Uije, dat zij door afwezigheid! en van den heer van de Graft, dat hij door ambtsbezigheden verhinderd is de zitting bij te wonen. Aan de orde is de deliberatie bij resumtie op de besluiteu en verordeningen terzake der heffing van eenige plaatselijke be lastingen, in de vorige zitting overgelegd. Daarop worden gearresteerd na eenige discussie a. een besluit bepalende de heffing van gelden voor staan plaatsen en banken op markten en andere openbare plaatsen b. eene verordening op de invordering dier gelden; c. een besluit tot heffing van haven-, kaai-, dok-, binnengracht en bankgelden d. eene verordening op de invordering daarvan e. besluiten tot heffing van schoolgelden voor het gymna sium, de geneeskundige, en de armen-school f. Verordeningen op de invordering van die gelden. Wordende burgemeester en wethouders uitgenoodigd deze stukken zonder nadere resumtie in te zenden aan gedeputeerde staten dezer provincie. Bij het sub a genoemde wenschte de heer van Teylingen het treffen van schikkingen met eigenaars van bijzonder groote tenten voor de jaarmarkt, niet geheel over te laten aan burgemeester cn wethouders maar althans een minimum bepaald te zien. Het meerendeel der leden was echter van een tegenovergesteld gevoelen, zoodat do bepaling behouden is, volgens welke zoodanige schikking geheel aan het oordeel van burgemeester en wethouders is overgelaten, terwijl bij overeen komst voor eene gerégelde standplaats op dé weekmarkten, de te betalen som niet minder mag bedragen dan 3/5 van het tarief. Opzigtens de onder b genoemde verordening, achtte de heer van Tcyiingen dat de bepaling vau het ophalen der geiden door den marktmeester tegen diens kwitantie, in strijd was met het voorschrift van art. 113 der gemeentewet. Hij stelde daarom een amendement voor, strekkende om den marktmeester te doen afgeven een bewijs, waarmede de betrokkene zich onmi'ddelijk zou moeten begeven ten kantore van den ontvanger, die tegen intrekking daarvan, kwitantie afgeeft van de verschuldigde reg- ten op welke wijze tevens eene eenvoudige controle van beide ambtenaren wordt verkregen. De heeren dr. Darome cn mr. Vis ondersteunden dit amende ment, dat echter door de overige leden werd verworpen. Ter voorkoming van eenigerlei strijd met den geest der ge meentewet, is echter zoo wel ten deze als in de volgende stuk ken de aanwijzing van den met de ontvangst der gelden belasten persoon weggelaten, zoo dat" de verantwoordelijke ontvanger daartoe kan magtigen wie hij noodig acht. Hierna worden alsnog gearresteerd 1. twee besluiten, strek kende om ter zake van de in deze gemeente te heffen begrafenis- regtcn cn loodsgelden zoo lang daartoe betrekkelijke wets ontwerpen bij de tweede kamer der staten-generaal aanhangig zijn, voorloopig de thans vigerende bepalingen van kracht te doen blijven 2. een besluit houdende afschaffiing van alle andere plaatselijke belastingen dan de bij vaadsbesluiten van 16 en 23 mei 1856 vastgestelde, met het tijdstip der in werking treding van laatstbedoelde; omtrent welke stukken de verdere executie mede aan burgemeester en wethouders wordt opgedragen. Wordt gelezen eene door de commissie van financien ontwor- pene missive, in antwoord op het verzoek van gedeputeerde sta ten, ten aanzien der jongste geldleening. Daarin wordt gezegd dat deze lecning is aangegaan, zoo wel om in oogenblikkelijke behoefte te voorzien als om uitvoering te geven aan de reeds op vorige begrootingen nitgetrokkenc leeningenwaaraan echter nog geen uitvoering is behoeven te worden gegeven. Ook.bij geregelde heffing van den hoofdelijken omslag kan men nog geene zekere bepaling maken omtrent aflossing, doch bij het opmaken der volgende begrooting zal dit onderwerp een be paald punt van overweging uitmaken. De raad vereenigt zich met dit antwoord nadat door dén lieer van Teyliiigen was Verklaard dat hij nu'eerst den regt tr'eurigen toestand waarin de financien verkecren, ontwaart, en meer omstandig de wezenlijke motieven voor de leening ziet aange geven, en dat hij zich minder tegen deze zou hebben verzet wan neer hij vroeger die zelfde wetenschap had gehad. Op de nog aangehoudene missive van de kamer van koophan del en fabrieken te Meppel omtrent de ondevsteuning van een aan de hooge regering gerigt verzoek tot wijziging van de ge meentewet voor het algemeen, zoo als dit bij uitzondering voor de hoofdstad des rijks is gedaan, wordt thans beslist dat de raad zich hiervan zal onthouden. De openbare zitting gaat hierop over in eene met ges'lotenc deuren. Na de heropening worden met in achtneming der bij het regle ment van orde voorgeschrevene formaliteiten benoemd tot stemopnemers bij de aanstaande verkiezing in dit hoofd-kiesdis- trict voor een lid van de tweede kamer der staten-generaal, de heeren mr. van Diggelen en Sprenger, en tot hunne plaatsver vangers de heeren Rekker cn mr. Snoixck ITurgronje. Namens de commissie van financien brengt de heer Spren ger 'rapport uit op 'de in hare han'den géstelde rék'ening óver 1855 van de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoor- zigt, groot in ontvang f 129,08, uitgaaf f 128,90 en'alzoo slui tende met een batig salclo vtin f 0,18.'Conform het advies wordt die rekening alzoo goedgekeurd en vastgesteld. De openbare zitting gaat hierop over in eene met geslotene deuren. Gemeenteraad van KJearïitzee, Zitting 24 mei. Voorzitter mr. Cau, afwezig de heeren Landsknegt en Ocht- man. De notulen van 30 april worden gelezen en goedgekeurd. Wordt gelezen een adres van jhr.W. M. H. de Jonge, de aan dacht van den raad vestigende op 4 bunders schorgrond der ge meente in het dijkwater, waarvan zijns inziens meer partij te trekken is dan thans gedaan wordt, namelijk door bedijking, met aanbod om bij het eindigen der tegenwoordige pacht, die grond over te nemen, hetzij volgens taxatie van deskundigen, hetzij bij publieken verkoop, of aan hem te verpachten voor minstens 28 jaren, onder reserve dat doqv de regering concessie tot indijking worde Verleend; op vööfstel van burgemeester en wethouders wordt besloten de beslissing hierop aan te houden tot dat de eigendommen der gemeente verpacht worden en het adres ter visie gelégd. Gelezen eene missive, geleidende concept-adres van de Ad ministratieve ver'eeniging van burgemeesters en secretarissen te 's Hertogenbosch, aan de eerste en tweede kamer der staten- generaal, ten einde algemeen ingevoerd te zien eene plaatselijke belasting op het gedisteleerd tot 150 opcenten. Naar aanleiding van een voorstel van burgemeester en wethouders besloten aan de kamers te verzoeken, de algemeene invoering der belasting en bepaling dat geene restitutie bij uitvoer zal verleend worden, zoo niet gebleken is dat in de gemeente waarnaar gevoerd wordt de belasting voldaan is. De commissie ad hoe brengt rapport uit omtrent het voorstel van jhr. J. Lde Jonge, om in het reglement van orde de bepa ling op te nemen, dat een lid van den raad zich zal moeten ver wijderen bij liet uitbrengen van rapport, de discussien of het stemmen over eene zaak die hem persoonlijk aangaat; het rap port tendeert tot aanneming van het voorstel. Mr. Fokker meent dat de raad geene bevoegdheid heeft zoodanige bepaling tema ken, als zijnde cenc uitbreiding der gemeentewet, hoewel hij erkent dat de bepaling haar nut zoude kunnen hebben. Het gevoelen der commissie wordt verdédigd door den heer van der Grijp en den voorsteller nader bestreden door mr. Egter, de Crane en Fokker; nadat jhr. de Jonge zijn voorstel nog toe gelicht had, wordt het met 6 tegen 5 stemmen verworpen. Tegen stemden mr. van Dongen, mr. de Crane, van der Vliet, mr.Fok ker, mr. Egter en de voozitter. Door J. Sti'iclcaert en J. van Duivendijk, ten gevolge van het raadsbesluit van 30 april, een nader adres omtrenthetin be zit erlangen der kleine werf ingediend zijnde, wordt alsnu beslo ten de kleine werf aan den tweeden genoemde in gebruik to geven. Wordt besloten af- cn over te schrijven f 29,16 voor de spui- jing van de-brakke-graehtf7,21# voorschot begeleidingskosten miliciens en f 15,03 verpleging van bedelaars de beide laatsten onder goedkeuring van gedeputeerde staten. De rekening van het hervormd diaconie-armbestuur wordt gesteld in handen van mr. de Crane, van der 'Grijp en Miilock Houwer. Burgemeester en wethouders brengen ter tafel eene verorde ning heffing van bruggeld en eene dito van schutgeld welke worden gesteld in handen van dr. Keller, van der Vliet en mr. de Crane. De commissie ad hoe legt over een concept-reglement voor het algemeen armbestuur; die van dé strafvorderingen, eene concept-verordening voor het schatten vau vee en eene voor de policie der havens, wordt besloten deze in de volgende ver gadering te behandelen. Met 9 stemmen tegen 1 (mr. van Dongen), hebbende dr. Kei ler zich moeten verwijderen besluit de raad het plan om ten dienste der justitie aan het rijk toe te staan, de lokalen op het raadhuis te veranderen, en het ter visie gelegen hebbend plan aan den minister in te zenden; hebbende mr. van Dongen zich er tegen verklaard om dat in het plan geene localiteit voor de balie is aangewezen. Worden goedgekeurd de volgende rekeningen van het aJ-

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 2