MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 64. Bingsdag 27 Mei. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. Tlcmlum&igmgm KEU JAARKIARHT. De burgemeester eu wethouders van Middelburg maken bekend, dat, zoo geene onvoorziene gevallen daarin verandering brengen, de JAARMARKT dezer gemeente dit jaar zal plaats hebben van den 28 julij tot den9 augustusdat de loting voor standplaatsen zal geschieden op den 21 julij aanstaande, des voormiddags ten 10 ure, en dat de belanghebbenden zich mitsdien vóór dien tijd bij den marktmeester moeten aanmelden. Middelburg, den 23 mei 1856. De burgemeester en wethouders voornoemd, (get.) PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. De secretaris (get.) M. E. LANTSHEER. ÏEtfTOOïtfSTEMIlVG} VAtf VEE. De burgemeester en wethouders van Middelburg In aanmerking nemende dat op donderdag den 12 junij aan- staande, van wege de Maatschappij tot bevordering van den landbouw en de veeteelt in deze provincie, op het Molenwater alhier, zal gehouden worden, onder meerder, de tentoonstelling van vee, Hebben tot waarborg van de landelijke en stedelijke belas tingen, in verband tot het gerief der belanghebbende inzenders van het aan die belastingen onderworpen vee, goedgevonden te bepalen Art. 1Alle van builen de stad te lande aangebragt wordend vee, zal alleenlijk door de Noordpoort binnen de stad mogen worden gebragt, en van daar dadelijk naar de aan te wijzen standplaats moeten worden vervoerd, terwijl al het te water aansebragte vee, langs den aldaar aan te wijzen kortsten weg, het Molenwater zal moeten bereiken. Art. 2. De houders van het aan de stedelijke belasting onder worpen vee, zullen verpligt zijn, bij den invoer door opgemelde poort en aan de haven, aan de aldaar zich bevindende beambten aangifte van liet in te voeren vee te doen, en zullen alsdan kos teloos een vervoer-biljet ontvangen, hetwelk bij den uitvoer wederom zal moeten worden afgegeven. Art. 3. Het in art. 2 vermelde vee zal van de plaats der ten toonstelling niet verder biunen de stad mogen worden ver voerd, zonder dat daarvan aangifte is gedaan, overeenkomstig art. 11 van het reglement op de invordering van het additioneel op 's rijks accijns op het geslagt, aan het kantoor van uitklaring aan de Noordpoort, en zai daarvan alsdan tevens aanteekening moeten geschieden aan de ommezijde van het in art. 2 omschre ven vervoer-biljet. Art. 4. Bij het eindigen der tentoonstelling zal de uitvoer eeniglijk kunnen geschieden langs den zelfden weg als de invoer heeft plaats gehad, behoudens in het geval als bij het vorige art. is bedoeld. Art. 5. Bij overtreding ten dien opzigte, zullen worden toe gepast de bepalingen van de reglementen en ordonnantiën op de heffing der plaatselijke belastingen. En zal, opdat niemand hiervan onkundig blijve, dit worden afgekondigd. Middelburg, den 16/23 mei 1856. De burgemeester en wethouders voornoemd, (get.) PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. De secretaris (get.) M. E. LANTSHEER. öinwnlrtnösrljt1 tijMngm. "'HidöeïöUFg 30 mei. Voor de herstemming ter verkiezing van een lid der provin ciale staten in dit hoofd-kiesdistrict, heeft de inlevering der stembiljetten plaats ten raadhuize op morgen, van 9 tot 5 ure. Gedeputeerde staten dezer proviucie hebben bij besluit van 23 dezer (provinciaal blad no. 57) bepaald dat de verkiezing van een lid der provinciale staten, in de plaats van wijlen den heer S. Luteyn in het hoofdkiesdistrict Middelburg zal plaats hebbeu op dingsdag 3 junij eerstkomende en de herstemming des noodig op den 17 daaraanvolgende. gouvernement op eene particuliere werf gebouwd wordende, naar Japan zou overbrengen. Tot verduidelijking en ook eenigzius tot verbetering van dat berigt diene hjt volgende Het vaartuig is een schroefschooner, het is zijne voltooijing nabij en zal in september naar zijne bestemming vertrekken met den luitenant ter zee 1ste kl. ridder W. J. C. Huyssen van Ivat- tendijke, die gedurende twee jaren te Japan zal verblijven en aldaar deu kapitein-luit. ter zee Pels Rijcken vervangendie met de luitenants ter zee 2de kl. C. Eeg en A. A. 's Graeuwen van de S oe mb ing en Gedeh indertijd aldaar zijn achter gebleven en, op aanzoek van het japansch gouvernement, eene commissie uitmaken tot instructie in zaken de marine betref fende." Blijkens het provinciaal blad no. 50 was de staat van be volking der hoofdplaatsen in dit gewest op ljauuarij 1856 als volgt: te Middelburg feitelijk 15,717, wettig 16,14-6; Vlissingen f. 10,963, w. 9,528; Zierikzee f. 7,212, w. 7,219Goes f. 5,523, w. 5,575. Naar wij vernemen is dezer dagen door Z. M. deu koning afwijzend beschikt op het verzoek om gratie, ingediend door Diena van der Meule en Maria Pieternella Janssen, die bij von nissen der arrondissemeuts-regtbank alhier, de eerste van 1 februarij 1856, tot zes maanden gevangenisstraf, geldboete enz., en de tweede van 28 maart 1856, tot gevangenisstraf van één jaar, geldboete enz. veroordeeld zijn, beide ter zake van feitelijk vergrijp tegen de zeden. CU Zaturdag namiddag had bij 's rijks werf te Vlissingen, aan boord van het oorlogschip «Prinses Amelia," een allertreurigst ongeluk plaats. Een jongeling, met name P. Pichal, onlangs als takelaar bij de marine in dienst gekomen, werd belast eeuig werk aan boord van genoemden bodem te verrigten en viel kort daarop uit een der ra's op het dek neder, waardoor de ongeluk kige onmiddelijk den dood vond, zijnde het voorhoofd door den val geheel verbrijzeld. Zijne moeder, eene weduwe met nog twee jonge kinderen, verliest in hem genoegzaam hare eenige steun. -f- In den morgen van 25 dezer had een persoon te Zierikzee, vader van vijf kinderen, het ongeluk, uit de roomsch-katho- lieke kerk komende, op de houten binnen brug door de vallende ziekte overvallen te worden, van de brug in het water te storten en onmiddelijk te verdrinken. Bij besluit van z. exc. den minister van binnenlandsche zaken, van 19 mei 11., zijn tot leden der commissie, belast met het exa mineren der kandidaten voor de koninklijke academie te Delft, benoemd de heeren dr. G. Simons, directeur der koninklijke academie te Delft; dr. M. C. Mensiiig, te Rotterdam dr. C, P. Burger, te Gouda; dr. A. J; van Deinse, te Dordrechtde heer M. J. A. Masthoff, te Delft; dr. G. van Wieringhen Borski, te Delft, en dr. J. Pijnappel, te Delft. Uit eene goede bron verneemt men dat bij de regering het plan bestaat, om de terugkomst en het advies van den gewezen gouv-gen., van Neêrl.Indië, den heerDuymaer van Twist, af te wachten, alvorens te beslissen omtrent de differentiële regten, op den invoer van manufacturen in deïndiën geheven wordende. Aan den heer G. Morel van Parijs is door hetnederlandsch gouvernement de gevraagde ooncessie verleend tot het aanleg gen eener spoorweg-linie van Amsterdam naar hetNieuwediep. Men schrjjft uit 's Hage aan de Amsterdamsche courant: Onlangs is gemeld dat de luitenant ter zee 1ste k). ridder Huyssen van Kaltendijke, in den loop van dit jaar, eene korvet met schroef-stoomvermogen, voor rekening van het japansch Men leest het volgende in de Arnhemsche courant, welke zegt voor de echtheid van het berigt te kunnen instaan Sedert eene maand heeft de firma van Vlissingen en co. te Amsterdam have afleveringen van munt plaatjes voor Indic ge staakt. Zij heeft slechts ongeveer 100,000 ponden geleverd, terwijl die hoeveelheid, naar de bepalingen van het contract, 800,000 ponden had moeten bedragen. De munt, door den muntmeester Bake te Utrecht opgerigt voor het munten dier plaatjes, heeft mede hare werkzaamheden gestaakt, en het werk volk is afgedankt." Zaturdag is door het provinciaal geregtshof van Drenthe uitspraak gedaan in de zaak tusschen de heeren J. A. Williuge Gratama, procureur bij gemeld hof en redacteur en uitgever der Provinciale en Asser courant en den heer J. E. Zijlker, lid van de tweede kamer der staten-generaal. De heer Gratama werd, wegens mededeelingen in zijne courant tegen den heer Zijlker in regten betrokken en zoo als wij vroeger reeds mededeelden door de arrondissemeuts-regtbank te Assen veroordeeld tot eene cellulaire gevangenzetting van drie dagen, honderd gulden boe te en de kosten. Tegen dit vonnis kwam de heer Gratama bij het hof in appel. De proc.-gen. erkende wel, dat de heer Gratama zich aan laster jegens den heer Zijlker had schuldig gemaakt, doch dat verschoonende omstandigheden daartoe aanleiding hadden gegeven en requireerde, om den heer Gratama te veroor- deelen in eene geldboete van 100 en de kosten, en heeft het hof dienovereenkomstig uitspraak gedaan. ^Benoemingen en besluiten. Bij Zr. Ms. besluiten van 16 dezer is pensioen verleend aan den kapitein, directeur van het garnizoens hospitaal te Maas tricht, C. J. Debonnier, ad ƒ1080, en in zijne plaals daartoe be vorderd de gepensioneerde 1ste luitenant G. Munters. Bij Zr. Ms. besluit van den 18 dezer is aan den luitenant ter zee 2de klasse G. E. Servatius en den schieman T. Rijnberg, op het daartoe door hen gedaan verzoek, vergund hel aannemen en dragen van het onder scheidingskruis van militaire en mari tieme verdiensten, aan hen door H. M. de koningin van Spanje geschonken. Bij Zr. Ms. besluit van den 18 dezer wordt de hëer dr. A. A. Deenik, die met den laatsten junij aanstaande eervol is ontslagen uit zijne betrekking van lector bij de Koninklijke akademie voor de zee- en landmagt te Breda, met. den 1 julij daaraanvolgende aangesteld tot lector in de taal- en letterkunde bij de inrigting tot opleiding der adelborsten bij 's rijks zeemagt te Willemsoord. Bij koninklijk besluit van den 22 dezer is aan den ge pensioneerden kolonel van het leger ia Nederiandsch Indie, W. A. Roest, adjudant des kouings in buitengewone dienst, thans waarnemende de betrekking van administrateur van de kolo niale bestellingen bij het ministerie van koloniën, verleend de titulaire rang van generaal-majoor. Jlarine eu leger. Gisteren voormiddag is te Vlissingen aangekomen Zr. Ms. stoomschip Sindoro, kommandant de luitenant ter zee

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1