MIDDELBURGSCHE COURANT. 63. U Mei. Zaturdag i860. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylis- siugen geschiedt- de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijksgeboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent vo'or zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. *3immtlanïrêri)e tijïrhtgrn. Mïdltlleilnurg- S3 mei. Dezer dagen ontdekte men in het huis van verzekering alhier dat een persoon, die sedert een paar weken als verdacht van poging tot moord van een marechaussee aldaar in voorloopige bewaring was, pogingen tot uitbreken aanwendde. Weinige oogenblikken nadat men deswege achterdocht kreeg werd hij overvallen, terwijl hij met het doorbreken van eenen op de bin nenplaats uitkomenden muur bezig was, welken arbeid hij bijna voleindigd had. Men vond hem in het bezit van een mes en breekijzer. Woensdag namiddag had het kind van zekeren Maas, oud 6 jaren, het ongeluk in de nabijheid der Langevijlebrug in het Molenwater te vallen, en zou waarschijnlijk den dood in het water gevonden hebben zonder de menschlievende hulp van den 61 jarigen van Keulen, rond venter, alhier woonachtig, die zich te water begaf en het reeds zinkende kind redde. Uit Vlissingen wordt ons geschreven: I Eergisteren namiddag speelde een tienjarige knaap in de kade van de W esterhaven met eene roeiboot, en had het ongeluk uit deze in het water te geraken. De pogingen om hem te redden werden zeer bevorderd door den sloeproeijer Verse- put die, de vergeefsehe moeite om den jongen aan wal te haleu, ziende, onmiddelijk in het water sprong en het geluk had den knaap te redden. -j- De heeren Overman, organisten Eisner, muziekdirecteur te Zierikzee, gaven 11. dingsdag, met medewerking van eenige dilettanten en de leerlingen der zangschool van de afdeeling der Maatschappij tot bevordering van toonkunst in de nieuwe- kerk aldaar, een instrumentaal en vocaal concert. Het vocale gedeelte voldeed uitnemend, en zou ongetwijfeld nog beter voldaan hebben, wanneer het orgel-accompagnement meer in overeenstemming met de zangers geweest ware. De opkomst van het publiek was niet talrijk. Met ingang van denljulij aanstaande zijn verplaatst: de adspirant-ingenieur J. van der Toorn, van Arnhem naar De venter de ingenieur der 1ste kl. A. B- Mentz, van Leeuwarden naar Iioornde adspirant-ingenieur A. O. van den Santheuvel, van Hoorn naar Leeuwarden; de benoemde ingenieur der lste kl. P. J. de Q,uarlel, van Assen naar Zierikzee; de adspirant- ingenieur H. A. J. W. van Beusekom, tot dus verre voorloopig te Zierikzee, naar Assende benoemde adspirant-ingenieur P. Loke, van Gorinchein naar Arnhemde surnumerair J. J. Roe- lants, van 's Gravenhage naar Gorinchem. Gedurende de laatste driedagen van de vorige week is er aan liet ministerie van binnenlandsche zaken vergelijkend examen gehouden van de verschillende opzigters van den waterstaat, van de tweede en derde klasse, ten einde naar den uitslag van dat examen de bevordering teregelen. De bevordering naar ancienneteit schijut volstrekt niet meer aan de verwachting te voldoen. Men verneemt dat ruim 60 opzigters aan dat examen hebben deel genomen. Het provinciaal geregtshof in Utrecht, regt doende in hooger beroep van correctiouele zakeu, heeft bij arrest van 20 dezer bevestigd het vonnis, den 20 maart 11., door de arrondissements- regtbank van Amersfoort tegen den heer mr. L. Zeegers Veec- kens, uitgever der Amersfoortsche courant, op de klagt van den heer Luyben, gewezen. Men verneemt, dat bereids cassatie tegen dit arrest namens den veroordeelde is aangeteekend. Bij arrest van den hoogen raad der Nederlanden van 20 dezer, is verworpen het beroep in cassatie van li. J. Lion, tegen een arrest van het .provinciaal geregtshof in Gelderland, waarbij hij ter zake van laster in het dagblad De indier tegen den oud resident van Batavia, de heer van Rees, is veroordeeld tot gevangenisstraf enz. Volgens het met de jongste mail bij het departement van koloniën uit Suriname ontvangen berigt nopens den gezond heidstoestand aldaar, gedagteekend 21 april 11., heeft de gele koorts onder de manschappen van de bezetting op post Gelder land twee slagtoffers gemaakt, terwijl de evacuatie van eenige zware lijders dringend gevorderd werd. Overigens was de gezondheidstoestand onder de bevolking voldoende. Uit Cara9ao zijn er particuliere berigten van den 26 april. De flotilje, die door onze regering naar de kusten van Venezuela was gezonden, om bij dien staat aan te dringen op het be talen der schadevergoeding voor eenige Nederlanders geëischt, wegens de verliezen welke deze bij een opstand te Coro hebben geleden, was in de laatste dagen van maart uit de wateren van la Guayra teruggekeerd, een zaakgelastigde uit Venezuela naar Curasao overbrengende. De venezuelaansche regering had zich geneigd getoond tot inwilliging onzer wenschen en de koloniale secretaris van Curapao, de heer Schotborgh, was dien ten ge volge met den venezueiaanschen zaakgelastigde naar de overkust gegaan, om deze zaak en die betrekkelijk de Avis-eilanden be paaldelijk nader te regelen. Volgens het Journal de St. Petersbourg, heeft de keizer van Rusland aan den keizerlijken gezaut bij het nederlandsche hof, Lomonossoff, het grootkruis 2de kl. der orde van St. Wladimir verleend. Men schrijft uit Dordrecht aan de Amsterdamschecourant: 0 Ik verneem en acht het der vermelding waardig, dat eenige leeraren en leden van de hervormde kerk besloten hebben zich eerlang te vereenigen, ten einde te beraadslagen wat hun, die het christendom belijden, volgens de opvatting der dordsche vaderen, te doen staat bij de bestaande verwarring in datkerke- lijk ligchaam. Indien ik wél onderrigt ben, zal Rotterdam daar toe het vereenigingspunt zijn. Bij gelegenheid van het dezer dagen gevierde eeuwfeest van het groot-oosten der orde van vrijmetselaren in Nederland tegelijk met de viering van het 40jarig grootmeesterschap van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden (waarvan wij in ons vorig no. melding maakten), is eene medaille vervaardigd, waar van alleen den jubilaris één exemplaar in goud, zilver en brons is aangeboden. De voorzijde is versierd met zijn afbeeldsel, van ter zijde gezien. Rondom zyn in schilden, door een lint, aan het boveueinde in een strik eindigende, aaneengesnoerd de geslachts wapenen der van 1756 af, zich opgevolgd hebbende grootmees ters aangeoragt. Boven elk der acht eerste vindt men de jaren van benoeming en van aftreding der voorgangers van den feest vierende. De reeks aan de linkerzijde van onderen, aldaar op waarts en aan den regterkant naar beneden volgende, ziet men de wapens van A. N. bar. van Aerssen Beijeren, regerende van 17561757Ant. gravevaiiBentinck,175S1759;Carel bar. v. Boetzelaar, 1759—17*94, l'zaak van Teylingen,1798—1804; C. G. Bijleveld, 1804—1810; Isaalc Bousquet, 18101812; W. P. Barnaart, 18121815; M. W. Reepmaker,,18151816. Onderaan vertoont zich hot wapenschild van den regerenden grootmeester nationaal, Frederik, prins der Nederlanden. Het daarbij gevoegd jaartal 1816, in verband met dat van 1856 aan de keerzijde vermeld, duidt genoegzaam de veertigjarige waar neming der waardigheid aan. Men dient bij deze reeks op te merken dat er van 1794 tot'1798 geen grootmeester was. De keerzijde bevat een in het latijn gesteld opschrift, vermel dende de redenen die aanleiding gaven tot de vervaardiging dezer medaille. De grootte is 6 duim in middellijn eu de stem pel werd gegraveerd door J. P. Schouberg. Reeds werd in dit blad melding gemaakt van het prachtig cadeau in zilver, den jubilaris bij deze gelegenheid aangeboden. Het tegengeschenk mag dus evenmin onvermeld blijven Het Groot-Oosten, inNederland namelijk, ontving van hem het huis op den Fluweelenburgwal te 3s Hage len geschenke, waarin de vergaderingen der broederschap worden gehouden. Het zoogenaamde bruine kwartier op het paleis van Z. M., in het noordeinde te 5s Gravenhage, wordt voor de ontvangst van den aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk in gereedheid gebragfc. Naa r men verneemt zou er eene rijks-stoomboot voor Z. IC. H. ter beschikking gesteld worden, ter bezigtiging van onze zeehavens. BSeMoeEsuïEsgeiffi ea toesüaaateM. Bij besluit van 13 dezer, is door Z. M. aan den lieer A.J. Machiels, consul van het groot-hertogdoiri Baden te -Amster dam, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der on- derseheidingsteekenen van ridder der orde van den Zahringer leeuw, hem door Z. K. H. den prins-regent van Baden ge schonken. Bij Zr. Ms. besluit van den 21 april, is de heer J. Rigaud, benoemd tot consul-generaal der Nederlanden te Frankfurt a/M tevens voor het keurvorstendom Hessen, het groothertogdom Hessen en het hertogdom Nassau. Bij koninklijk besluit van 25 april, is de heer mr. W. H. baron van der Duyn, tot hiertoe secretaris van legatie bij Zr- Ms. gezantschap te Parijs, bevorderd tot raad van legatie, en wijders benoemd tot hoogstdeszelfs zaakgelastigde bij de sardi- nische regering. Bij besluit van 19 dezer heeft Z. M. goedgevonden tot. lid van den hoogen raad van adel te benoemen jlir. TV". C. J. Ram melman Elsevier, archivaris van Leyden, en aldaar woonacht ig. Bij koninklijk besluit van 15 dezer is benoemd tot ad junct-commies bij het agentschap van liet ministerie van finan ciën te Amsterdam, J. W. Blaauw. Het heeft Z. M. den koning behaagd, bij gelegenheid (lei- sluiting van het handels-en scheepvaartverdrag tusschen Ne derland en Oostenrijk,den baron A. von DoblhofF-Dier, buiten gewoon gezant en gevolmagligd minister van Z. M. den keizer van Oostenrijk bij het nederlandsche hof, te bevorderen tot grootkruis der orde van den Nederlaudschsn leeuw. SiiaMsteii eai wetenscSaappeM. De natuurkundige afdeeling der koninklijke akademie van wetenschappen heeft tot leden benoemd de heeren S. Bosquet te Maastricht, J. Bierens de Haan, te Deventer en A. W. M. van Hasselt, te Utrecht, welke benoeming door de goedkeuring des konings is bekrachtigd. Marine eiu leger» Den 20 dezer zijn te Breda aangekomen en in het hotel dc Flaudre afgestapt de luitenants-generaal Nepveu en Verborst, de generaal-majoors Stormde Grave en Gey van Pittius, bene vens de schout-bij-nacht Ferguson en den kolonel inspecteur der artillerie jlir. van Singendonck, welke heeren de commissie zullen uitmaken tot het afnemen van examen der adelborsten en kadetten van de aldaar gevestigde koniuklijke akadernicn voor de land- en zeemagt, die daartoe in de termen vallen. Het examen zal den 22 dezer een aanvang nemen. Voor het jaar- lijksch kadettenkamp, hetwelk op de Teteringsche heide zal plaats hebben, worden de noodige toebereidselen gemaakt. Den 17 april 11. is te Suriname gearriveerd Zr. Ms. trans portschip Merwede, kommandant den kapitein-luitenant A. A. M. de Geep, van Hellevoetsluis,

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1