ien, maar, in stecle van zijne aanhangers cle hun toegezegde 250 akers land te geven, dwingt Walker hen de wapenen voor zijue zaak op te vatten. Ktal5«. In Piemont is door het gouvernement eene-wet op het onder wijs voorgedragen en reeds door den senaat aangenomen, welke den invloed van het staatsbestuur op het onderwijs, ook het kerkelijke, vergroot. De bisschoppen van het land beweren dat de voorgedragene wetsbepalingen hun het bestuur ontnemen over dat gedeelte van het onderwijs, waarvoor zij verpligt en eeniglijk bevoegd zijn te zorgen, en op grond daarvan hebben zij dezer dagen een formeel protest tegen het wetsontwerp in gediend. Spanje. Madrid 19 mei. De cortes hebben den 14 dezer beraadslaagd over de grondslagen van het ontwerp van wet betreffende den staatsraad. Yolgens den derden grondslag moet de ministerraad, in gevat van een geschil tusschen dat ligchaam en de ministers, over een onderwerp van betwistbaren of administratieven aard, in het laatste ressort uitspraak doen. Dit beginsel werd levendig bestreden en gaf aanleiding tot een amendement, waarbij aan den staatsraad het karakter van regterlijke magt werd gegeven en het regt, om definitief in alle betwistbare punten te beslissen. Het voorstel werd met de meerderheid van ééne stem en na langdurige beraadslagingen in overweging genomen. Men denkt echter dat het ten slotte toch verworpen zal worden. De be raadslagingen over de wet op de drukpers, zullen eerst in den loop van deze week weder een aanvang nemen. De maarschalk Espartero is vrijdag avond 11, alhier van zijne reis in de provinciën terug gekeerd. Gisteren is hij daarop door cle koningin in eene bijzondere audiëntie ontvangen. Alhier zijn op nieuw geruchten in omloop van ministeriele wijzigingen. Wil men daaraan geloof slaan, clan zoude de heer Madoz de portefeuille van biunenlandsche zaken aanvaarden en de heer Eseosura belast worden met de leiding der buiten- landsche aangelegenheden. De broeder van laatstgenoemde, de heer Narciso Eseosura zoude tot minister van marine benoemd worden en de heer José Olozaga, broeder van den gezant te Parijs, tot minister van gratie en justitie; terwijl O'Donnell, Santa Cruz en Lujan hunne portefeuilles zouden behoudeu. QSaaitsofiDlaasi. Weenen 18 mei. De keizer zal in cle maand juuij aanstaan de eene reis naar de boorden van den Rijn ondernemen De algemeene aandacht wordt in Duitschland meer en meer gevestigd op de pogingen van Oostenrijk, om met Pruis- sen een tractaat van wederkeerige garantie te sluiten, gelijk soortig als dat van mei 1S51 en april 1S54. Het verdient opmerking- dat alle duitsche dagbladen, met uitzondering van die, welke steeds de belangen van Oostenrijk voorstaan, tegen een zoodanig tractaat zijn, op grond dat Pruissen daardoor ge vaar loopt in verwikkelingen te geraken, die onvereenigbaar zijn met zijne ware belangen. De krooning van den keizer van Rusland is op den 24 augustus bepaald. Voor rekening van Dantziger kapitalisten worden thans aan den Weiclisel drie ijzeren stoomvaartuigen gebouwd, met het doel stoombootvaarten tusschen Dantzig en Zuid-Rusland in werking te brengen. De vroegere onderhandelingen nopens een handelsver drag tusschen het Tolverbond en Turkye zullen binnen kort weder hervat worden. Frankfort 1G mei. De russische regering laat tot hoogen prijs zilver opkoopen, clat alhier versmolten en naar Rusland gezonden wordt, om aldaar in het groote gebrek aan klin kende munt te voorzien. Yan welk gewigt deze aankoopen zijn, kan men daaruit opmaken, dat dagelijks honderde cente naren staven van hier naar St. Petersburg verzonden worden. Rusland betoout zich genegen om clen Sondtol voor het ten laste van dien staat aangewezen bedrag van 7,804,995 th. af te koopen. Het aandeel van Rusland beloopt 3,330,000 th.; van Nederland 1,056,045 th.van Zweden 1,192,878 th.van J^nnrwp.gen 500,000 lh.; van Noorcl-Amerika even zooveel; ,/^^^^aukiijk 930,000, en van Spanje 800,000 tbalers. Enge- l'tó^'Hetwelk 7,595,142 th. zoude moeten betalen, heeft de y^k- iiu in handen. B-sa a 8s a-2 j 34. ^•ibPaèijs1..19: mei. De napelsche regering heeft geprotesteerd uldigingendoor graaf Cavour op het congres te Parijs tegen haar ingebragt. Het oosteiirijkschê kabinet laat geen middel onbeproefd om de gunst van den keizer te winnen dit blijkt thans weder bij de ov-eub^ngiiig van het stoffelijk overschot van den heij;^r.^ii:^^g^taclt (Napoleon II) naar Frankrijk, waart^é.;^^rtlh'l'^^^i\zegt clat keizer Napoleon Illvoor- neme^^^^at sto^^^^^'sciiot te laten bijzetten in de graf kelders der kerk van Saint-Denis, de oude begraafplaats der koningen van Frankrijk. Reeds onder Napoleon I was dit voor gesteld, doch ten gevolge van den heftigen wederstand van prins Jeröme werd er van afgezien. Waarschijnlijk is het dus clat den hertog van Reichstadt een graf zal worden gegeven naast dat zijns vaders in de kerk der Invalieden. Ter gelegen heid van het bespreken van bovenvermelde omstandigheid maakt een blad de volgende opmerking: u Overeenkomstig de bij de begrafenis der koningen van Frankrijk steeds gevolgde gewoonte, rust het lijk van Lode wijk XVIII, den laatsten ko ning die op den vaderlandschen bodem overleed, nog, onder een verhemelte voor het koor der kerk van St.-Denis, wachten de op het lijk zijns opvolgers óm in den grafkelder te worden neergelaten. Deze opvolger is Karei X, in ballingschap gestor ven. Er zou dus een nieuwe omwenteling moeten noodig zijn om aan dien monarch zijn graf te schenken. Zonderling voor waar! de omwentelingen van 1830 en 1848,waarbij zooveel heiligschennis is gepleegd en zoo veel is vernield, hebben de doodkist van Lodewijk X VIII ongeschonden gelaten, hoezeer zij orider de statige gewelveif vèn'de abdij St.-Denis voor ieders oog stond." Er worden ijverige pogingen bij de regering aangewend, om cle opheffing te verkrijgen van het verbod tot het verhandelen van nieuwe industriële actiën ter beurze. Men gelooft dan ook, dat dit verbod binnen kort opgeheven zal worden. Men wil weten, dat de heer Cli.Dupin, senator, het voor stel zal doen, om ter nagedachtenis van het leger, dat zoo roem rijk in het oosten gestreden heeft, eene groote kolom op te rigten aan het uiteinde van den boulevard van Sebastopol, aan den linker oever. Boven op die kolom zou het standbeeld des keizers prijken. Er zijn meer geruststellende berigten nopens den toestand van den wijnstok ontvangen, die, zoo als men zeide, op vele plaatsen door de laatste vorst zeer geleden had. Het kwaad moet zoo groot niet zijn, als men vermoedde, en het Journal de Saone-et-Loire schat het op een tiende van den oogst, die zich gunstig voordoet. Over geheel Frankrijk zijn thans de reeds terug gekeerde troepen uit de Krim verspreid. Men is overal getroffen door het zwakke en magere voorkomen dier manschappen, en niet min der door de verliezen, welke de regementen geleden hebben. De sterkste divisie telt thans niet meer dan 4 a 5000 man, en er zijn zelfs regementen, die niet meer dan een bataillon tellen. Hier en daar is het muziekkorps, met inbegrip der tamboers, verminderd op zeven of acht man. De groote verliezen aan menschenlevens in den jongsten oorlog met Rusland geleden, hebben statistici aanleiding gege ven om een onderzoek te doen aangaande de wonden, welke de vroegere oorlogen aan de bevolking toegebragt hebben. Volgens officiële, eer te laag dan te hoog gestelde opgaven, hebben de oorlogen van de republiek sedert den slag van Val- my (20 september 1792) totdien vanMarengo (14 junij 1800) 948,255, de oorlogen tijdens liet keizerrijk van den slag van Austerlitz (2 december 1805) tot dien van Belle-Allianee (18 junij 1815) 1,215,595 menschenlevens gekost. Ten aanzien van de toeneming der bevolking en de verhouding der getal sterkte tusschen de beide geslachten, is vooral de omstandig heid in aanmerking te nemen, dat voor de krijgsdienst altijd de krachtigste mannen geligt worden, van welke een groot gedeel te het vaderland niet weder ziet, en dat cle huwelijken geduren- dede tijden van oorlog, waarin slechts het zwakke gedeelte der bevolking achterblijft, minder vruchtbaar uitvallen. In het jaar 1800 waren erin dit land 725,225 meer vrouwen dan mannen en in 1820 bedroeg dit meerdere getal 868,000, ten gevolge van den langdurigen oorlog en in weerwil van de 5 jaren vredeen in 1845 waren el' nog altijd 316,332 vrouwen meer dan mannen. In Rusland, hetwelk sedert den aanvang dezer eeuw, naErank- rijk, onder alle europesqhe staten de meeste oorlogen gevoerd heeft, vertoont zich het tegenovergesteld verschijnsel als al hier wordt waargenomen. Aldaar heeft altijd de mannelijke bevolking cle vrouwelijke overtroffen. Dit physiologiscli ver schijnsel wordt aan het menschenras en aan oorzaken in het klimaat gelegen toegeschreventot dusver echter is dit ver schijnsel niet grondig onderzocht. In het pas verschenen werk van den heer de Bazancourt i over den veldtogt in de Krim, komen onder anderen belangwek kende bijzonderheden voor, over de oneeuigheden tusschen de opperbevelhebbers der geallieerden. De schrijver beschrijft de geschillen tusschen lord Raglan en generaal Canrobert en geeft den woordelijken tekst van den brief, waarbij deze laatste zijn ontslag aan den keizer aanbood. Het tooneel, dat toen plaats had tusschen de generaals Canrobert en Pélissier verdient alle- zins vermelding. De heer de Bazancourt verhaalt dit onderhoud in de volgende bewoordingen Toen generaal Canrobert per telegraaf de depêche, waarbij hij zijn ontslag aanbood, hacl verzonden, ontbood hij generaal Pélissier in zijne tent. Generaal, zeide hij tot hem, ik heb langen tijd in Afrika on der uwe bevelen gestaan; thans staat gij onder de mijne. Yan het hooge standpunt, dat men mij heeft toevertrouwd, heb ik u moeten gadeslaan en ik heb in den man, die zonder morren weet te gehoorzamen, de zeldzame gave van de magt öm te bevelen herkendgij moet er u op voorbereiden die magt op eene groote schaal uit te oefenen." Generaal Pélissier zag hem zeer verwonderd aan. a Luister aandachtig naar mij, ging generaal Canrobert voort; de oneeuigheden, die zich sedert eenigen tijd hebben opgedaan tusschen lord Raglan en mij, stellen mij in eene valsche positie tegenover den engelschen opperbevelhebber en maken dus mijne betrekking zeer moeijelijk. Yolgens mijn gevoelen zoude mijne persoonlijkheid in de tegenwoordige omstandigheden, ten ge volge van dien onvoorzienen loop der gebeurtenissen, ernstige hinderpalen doen ontstaan bij den reeds zeer ingewikkelden stand van zaken. Yan toen af was het mijn pligt voor de dienst van den keizer en liet vaderland om af te tredenik heb aan Z. M. verzocht u het opperbevel te geven en mij te vergunnen mij weder aan het hoofd eener divisie te stellen." b Generaal, viel de generaal Pélissier hem getroffen in de> rede; doe dit niet, ik smeek het ulater zultgij het bitter be treuren." #Men betreurt het nooit zijn pligt gedaan te hebben," ant woordde generaal Canrobert eenvoudig. Hetgeen generaal Pélissier gevoelde, verried zijnestem. Tra nen schoten hem onwillekeurig in de oogen, en daar generaal Canrobert zich verwonderde over die groote aandoening, welke zich op liet mannelijke en krijgshaftige gelaat afteekende. zeide generaal Pélissier u Ja, ik verberg het niet, ik ben diep getroffen, niet door de verantwoordelijkheid welke op mij zal rusten, maar door zulk eene groote zelfverloochening; wacht nog, generaal!" De depêche is afgezonden, hier is zij." En Canrobert over handigde haar aan generaal Pélissier. Deze zweeg en na de de pêche doorloopen te hebben, drukte hij de beide handen van generaal Canrobert, waarna de beide legerhoofden scheidden. HSeSsïe. Brussel 19 mei. De kamer van volksvertegenwoordigers is, na verscheidene dagen beraadslagens, eindelijk in de zitting van jongstl. zaturdag tot een besluit gekomen omtrent de voordragt, waarbij het gouvernement magtiging gevraagd had om aan particulieren concessie tot het aanleggen van eenige spoorwe- gen te verleenen. Dit wet.s-ontwerp is aangenomen wat betreft den spoorweg van St. Ghislain naar Gent, Doornik en Ath, dien van Braine-le-Comte naar Körtrijk, dien van Marienburg naar Chimay, in zekere gevallen te verlengen tot aan de fransche grenzen, dien van Brugge naar Blankenberg, en eindelijk dien van Bilsen over Tongeren naar Luik. Het overige van het wets-ontwerp is met goedvinden des gouvernements aangehouden tot de eerstvolgende zitting dei- wetgevende kamers, zoo dat eerst later een besluit zal worden genomen omtrent de concessie voor het aanleggen van eenen spoorweg tusschen Brussel en Leuven, tusschen Antwerpen en Hasselt, tusschen Herenthals en Maaseijlc over liet kamp Be- verloo met eenen tak naar Diest, en eindelijk tusschen Meche- len en Heyst-op-den-Berg. 39e centrale afdeeling der kamer heeft zich tegen de aanmun ting van kopergeld, waarvoor eene geldsom door het gouverne ment aangevraagd is, verklaard en aangeraden liet kopergeld, op het voorbeeld van Frankrijk, door bronzen munt te vervan gen. Dit denkbeeld is door eene comnissie van senaatsleden afgekeurd, en inde zitting des senaats van den 16 dezer ook door den minister van financien verworpen. Volgens regtstreeksche berigten uit Bucharest van den 8 dezer, bij L'indépendance beige ontvangen, verlaat de helft van het oostenrijksche leger de Donau-vorstendommen voor den 10 junij aanstaande, maar zal de andere helft, ter sterkte van nagenoeg twintigduizend man, niet vertrekken voor dat het turksche grondgebied door de geallieerde troepen geheel ont ruimd zal zijn. De berigtgever van dat blad verzekert dat de vereeniging van Moldavië en Wallachye onder het erfelijke bestuur van eenen souverein uit een buitenlandsch vorstenhuis de algemeene wenseh in de Douau-vörstendommen is. Prins Oscar van Zweden is den 17 dezer alhier aangeko men. De graaf van Vlaanderen heeft den zweedsellen prins aan het station van den spoorweg opgewacht. De koning en de hertog van Brabant hebben den prins in het hotel Bcllevue, waar hij zijn intrek genomen heeft, een bezoek gebragt, dat door den prins is beantwoord. Des avonds was er gala-diner ten hove. In eene fabriek te Gend is door het springen van den ketel groote verwoesting aangerigt. Acht lijken waren reeds onder het puin opgegraven, zes werklieden waren gewond. Men zet de nasporingen nog voort, vermits nog werklieden werden vermist.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 2