MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 62. Donderdag 1856. 22 Mei. Öinnmlanhsfljr tijtumjm. fihtitmlanösclje tijdingen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en VLiv, singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijksgeboorte of ioodbc-keud- makingen enz., van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 32 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. AllBKmDIAG. Op zaturdagden 31 mei 1856, des voormiddags ten 11 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des ko- nings in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofd-ingenieur van den waterstaat in het 11de district, aan liet lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aan besteed Met voortzetten iler liuiteugewone bezln- ltïMg"s- en andere werken, zoo tot kezet- •fiiinsj als tot verdediging van den onder- seescIneM en koven Eaag water gelegen oever der kescBaadngde kaast van do ca- ïannïteu.se polders "WiikelMuina en €®ost- keveland, ten gevolge van de ontstane oever- en dïjkvallen van 3® «leceamker 3L855, en 9/3© fekraaarïj a§5<8alles anet inbegrip van de leverancïe der besioo- digde materialen» Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek ligt ter leziug aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en bp aile zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in ge melde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende vier dagen v<5<5r de besteding, de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere informatien te beko men zijn bij den hoofd-ingenieur van den waterstaat te Middel burg en bij den ingenieur Conrad, te Goes. De minister van binnenlandsche zaken, VAN REENEN. MÊcfliIellmrg S3 B«ieS. Gedeputeerde staten van deze provincie hebben bij besluit van 16 dezer (Provinciaal blad no. 4-5) bepaald dat de herstem ming voor leden der provinciale staten in de hoofdkiesdistricten Middelburg en Hulst op dingsdag 27 dezer en in het hoofdkies- district Goes op maandag 26 dezer zal plaats hebben, zoo wel voor de hoofdplaatsen als de onder-kiesdistricten. Men zal zich herinneren dat die herstemming in het hoofd kiesdistrict Middelburg plaats heeft tusschen de heeren W. M. Snijder en A. J. van Teylingen; in Goes tusschen de heeren J. P. I. Buteux en J. H. Bïjbau, en in Hulst voor 3 leden tusschen de heeren P. W. Steenkamp, S. J. Hoffman, E. H. F. W. Mat- thon, A. A. van Haelst, E. Apers en mr. J. P. Dronkers. Bij circulaire van de zelfde dagteekening (Provinciaal blad no. 46) hebben gedeputeerde staten de burgemeesters en wet houders der gemeenten in Zeeland opmerkzaam gemaakt op de verkiezing, die op dingsdag 10 junij e. k. moet plaats hebben in de kiesdistricten Middelburg en Goes voor 2 aftredende leden van de tweede kamer der sta ten-generaal; zijnde voor het eerst genoemde district de heer mr. D. van Eek en voor het laatste de heer mr. J. J. van Deinse. Op vrijdag aanstaande des namiddags ten één ure, zal eene openbare zitting van den gemeenteraad alhier gehouden wor den, ter behandeling bij resumtie van de verordening der reg- ten, enz. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier liggen ter inzage de volgende handelsberigten: Opgaaf van den in- en uitvoer en het verbruik van vreemde en koloniale warenden uitvoer van britsche en iersche voort brengselen de schepen in den vreemden handel en in de kust vaart gebruikt, alle in Groot-Brittanje, gedurende de maand en de driemaanden,geëindigd Cp _:aarljl. Dingsdag morgen is te Goes gevankelijk binnengebragt zekere te Rilland woonachtige Maria Oostdijk, weduwe en moeder van twee kinderen, welke verdacht wordt gehouden van heimelijk bevallen te zijn en haar kind te hebben begraven, Het lijkje is naar men zegt, reeds gevonden en met het genees kundig onderzoek aangevangen. Wij vernemen dat met ingang van 16 dezer te 's Gravenpol der een hulpkantoor der brievenposterij is opgerigt. De vroegere houder van het bestelhuis aldaar, de heer T. W. Prumers is tot brievengaarder benoemd. Zondag en maandag is te 3s Gravenhage plegtig gevierd het honderdjarig bestaan van het Groot-Oosten der vrijmetselaars orde in Nederland en het 40jarig grootmeesterschap van Z. K II. prins Frederik der Nederlanden. Zondag werden die twee belangrijke gebeurtenissen, door het houden van eene redevoe ring plegtig herdacht. Na afloop van de werkzaamheden had er in de zaal van de loge, een groot diner plaats, onder voorzitter schap van den grootmeester, en waarbij een zeer groot getal officieren, meesters enz. tegenwoordig was. Daaronder trof men vele commissien aan van andere loges buiten deze ge meente. Gedurende dit banquet werden er eenige gepaste muziekale stukken uitgevoerd. Menige feestdronk werd daar bij ingesteld en hartelijk beantwoord. Ter herinnering aan deze feestviering, en aan de veertigste verjaring van den dag, waar op dit nationale grootmeesterschap van de orde is bekleed door Z. IC. II. prins Frederik der Nederlanden, is hem door de geza menlijke loges, werkende onder het gezag van hetnederlandsch Groot-Oosten, een bewijs van belangstelling aangeboden. Dit bestaat in. een kostbaren zilveren kroonluchter met veertig armen. Zoowel de keurige bewerking als de smaakvolle ordon nantie, is hoogelijk te roemen, Aangezien die verjaardag zamen- loopt met de honderdste verjaring der vestiging van het neder- landsche Groot-Oosten, zijn beide feesten gevierd door een schitterend feestmaal, waaraan honderde broeders uit alle oor den des lands zich met Z. IC. II. hebben vereenigd en dat door den prins tot het einde is bijgewoond. Het hoofdbestuur van de vereeniging ter bevordering van fa briek- en handwerknijverheid in Nederland heeft zich tot den koning gewend om, in het belang der nijvere klasse, eerbiedig te verzoeken dat de belasting op de brandstollen met al hare formaliteiten voor de nijverheid worde afgeschaft, of dat ten minste geheele vrijdom van dien accijns worde verleend aan alle vakken van fabriek- en handwerknijverheid. In de vorige week hebben de heeren van Reede van Oudts- hoorn en de Kempenaer, leden vaii de tweede kamer der staten- generaal in loco onderzoek gedaan naar de roomsch-katholieke begraafplaats te Kockengen, in betrekking als leden van de commissie, in wier handen het laatste adres tot onderzoek en verslag is gesteld. Zij hebben zich vervoegd bij den adressant, don pastoor en den burgemeester dier gemeente. BJemaiefflmiimg'em ei ItoeslaaitieitBo Bij besluit van 17 dezer, heeft Z. M. goedgevonden, met in gang van den ljulijaanst. te benoemen: t.ot hoofd-ingenieur van den waterstaat van de 1st kl., den hoofd-ingenieur van de 2de kl. W. Badon Gbybentot ingenieur van den waterstaat van de 1ste kl., den ingenieur van de 2de kl. P. J. de Quartel tot ingenieur van den waterstaat van de 2de kl., den adspirant- ingenieur L.A. Réuvens; tot adspirant-ingenieur den surnume rair bij den waterstaat P. Lolce. Z. M. de koning heeft benoemd tot ridder van de orde der Eikenkroon, dr. F. H. Reiche, gepensioneerd chirurgijn majoor, oud-geneesheer van Zr. Ms. hofhouding op het Loo. I5.iaiasteia em wetenschappen. De Koninklijke akademie der wetenschappen, afdeeling letter kunde, heeft tot gewone leden benoemd de navolgende geleer den professor Scholten, te Leyden, mr. L. baron Sloet tot Old- huis, te Arnhem, mr. S. de Wind, te Middelburg, mr. Dirks, te Leeuwarden, professor Opzoomer, te Utrecht, dr. Hulleman, Ie Amsterdam en professor Millies, te Amsterdam, beroepen hoog leeraar te Utrecht; welke benoemingen door de goedkeuring van Z. M. den koning zijn bekrachtigd. HCmg-elajad. Londen 19 mei. De nieuwe leening van 5,000,000 p. st. in 3 pets. geconsolideerden is heden aan de heeren von Rothschild gegund tegen den koers van 93. The globe beschouwt In een hoofdartikel het drievoudig verbond, door Oostenrijk met de westersche mogendheden tot verdediging van Turkyc gesloten. Het ministeriele blad geeft te kennen dat Oostenrijk thans met groote moeijelijkheclen wor stelt en eenigermate alleen staat, dat het op inschikkelijkheid, bescheidenheid en edelmoedig vertrouwen van het engelsche gouvernement mag staat maken, doch daarvan niet te veel ver gen moet, daar de britsche bewindslieden de publieke opinie van hun land ontzien moeten, waar het de zaak der constituti onele vrijheid op het vasteland geldt. The morning advertiser zegt, dat lord Pa luiers toil, die reeds sedert eenige dagen lijdende is, lieden ernstig ziek is ge worden. Hetgeen in den beginne bij dien staatsman slechts eene verkoudheid scheen, heeft plotseling de verschijnselen eener longziekte verkregen. Dephotografie zal weldra ook gebezigd worden om waar nemingen op den bodem der zee te doen. Te Weymouth heeft men dezer dagen eenige welgelukte proeven genomen, om schet sen van de onderzeesche gesteldheid van den grond te verkrij gen. Men acht dit van veel belang voor den aanleg of het herstel van verschillende werken. The New-York herald deelt aangaande de geschillen (die thans zoo als men reeds gemeld heeft, vereffend zouden zijn) tusschen de nederlandsche regering en die van Venezuela, het volgende mede: //Onze correspondent van Porto-Cabello meldt ons van den 6 april, dat de hollandsebe vloot bij de kust, den uitslag afwachtte van de ouderhandelingen betreffende den eiseh tot schadevergoeding aan het gouvernement van Venezuela gedaanindien het antwoord niet gunstig mogt zijn, dan zoude de vloot, naar men ons verzekert, oniniddelijk de havens van Venezuela blokkeren. De nederlandsche rege ring beweert ook regt te hebben op dé Aves-eilanden, hoewel het bestuur van Monagas de zich op die eilanden bevindende guano, aan eene maatschappij te Philadelphia verkocht heeft. u Onze berigten uit Carraccas van drie dagen latere dagtee kening, behelzen eene eenigzins verschillende lezing. Zeven hollandsche schepen zouden werkelijk gedreigd liebben, niet alleen de havens van Venezuela te blokkeren, maar zich ook meester te zuilen maken van de naburige eilanden, welke rijk zijn aan guano. De president Monagas wendde zich toen tot den engelsehen gezant, die er in toestemde als bemiddelaar op te treden. De nederlandsche vlootvoogd, vernemende dat het britsche eskader de havens en de eilanden van Venezuela zou de komen beschermen, heeft, naar men ons meldt, toegestemd in eene schikking, waarvan de bepalingen nog niet bekend waren." Aan een dagblad van New-Orleans gerigte brieven ge tuigen eenparig hoe treurig het lot dergenen is die zich tot deelneming aan den strooptogt van Walker naar Nicaragua verbonden hebben. Niet alleen worden al die genen welke in handen der Costa-Ricanen vallen, na kort verhoor doodgescho-

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1