sc-hen. Mannen van hoogen rang in het staatsbestuur, het leger en de kerk vereenigden zich alhier tot eene commissie om gel delijke bijdragen voor de uitvoering van dat plan te verzamelen, en het gouvernement vroeg aan de Porte vergunning voor de oprigting vau zulk een gebouw te Konstantinopel. Thans blijkt uit eene mededeeling in The times, dat de porte niet alleen de gevraagde vergunning verleend, maar ook een stuk guouds ge schonken heeft van genoegzame uitgestrektheid om de kerk als mede schoolgebouwen en eene woning voor de geestelijke en schoolonderwijzers te kunnen bevatten. The globe berigt dat de onlusten op Malta door liet en- gelseh-italiaansche legioen aangerigt gedempt zijn, en voegt er bij dat zij grootendeels voortkwamen uit godsdienstijver, daal de Maltezers, allen ijverige katholijken, de italiaansehe solda ten als vijanden van den paus beschouwen en haten, welke haar van de andere zijde met beschimping en zelfs met aanranding, van priesters beantwoord werd. De parijscbe correspondent van The times spreekt van een geheim tractaat tusschen Engeland, Erankrijk en Oosten rijk, dat nog buiten dat van 15 april gesloten is en betrekking moet hebben op Italië en de Donau-Vorstendommen. Bij de hervatting der werkzaamheden van het huis dei- lords komt aldaar een door lord Brougham ingediend wets ontwerp in nadere behandeling, een van welks artikelen de afschaffing der beruchte huwelijks-vereenigingen te Gretna- green bepaalt, naardien, na 1 januarij 1857, geen in Schotland aangegaan of gesloten huwelijk in eenig gedeelte van het ver- eenigd koningrijk meer als geldig aangemerkt zou worden, tenzij de partijen in Schotland geboren zijn, of aldaar minstens drie jaren woonachtig zijn geweest. JBLBnaitscl&laml. Weenen 15 mei. Bij gelegenheid der uitwisseling van de ratificatien van het op 29 december jl., tusschen Z. M. den ko ning der Nederlanden en Z. M. den keizer vau Oostenrijk, ge sloten verdrag van handel en scheepvaart, heeft Z. M. de keizer den nederlandschen minister van buitenlandsche zakenbaron E. A. van Hall, benoemd tot grootkruis der Leopolds-orde; den minister van financiën.den heer dr. A. Vrolik, en den voorma- ligen minister van koloniën, thans gouverneur-generaal van Ne der landsch Indie, den heer C. E. Pahud, lot grootkruis der orde van de ijzeren kroonden heer staatsraad mr. I. Boeije tot kom- mandeur der zelfde orde, en den referendaris bij het ministerie van buitenlandsche zaken, den heer mr. C. Ie Clercq, tot ridder der orde van Erans Joseph Berlijn 15 mei. De half-officiele Preussisclie Correspondent van den 13 dezer zegt: n Bij het door den telegraaf uit Dene marken ontvangen berigt, dat Rusland en Zweden zich voor de door Denemarken voorgestelde wijze van afkoop van den Sond- tol verklaard hebben, kunnen wij voegen dat oolc Oldenburg de billijkheid der gewijzigde vordering van Denemarken erkend en, in navolging der evengenoemdestaten; de betaling van ziju aandeel toegezegd heeft, voorondersteld dat eene schikking op den voorgestelden grondslag ook tusschen de overige belang hebbende staten en Denemarken tot stand kovne." gfffamüsirnjls.. Parijs. 16 mei.. De. aartshertog Eerdinand.Maximiliaan van Oostenrijk is gisteren avond alhier aangekomen; prins Napoleon was hem te gemoet gegaan en heeft hem met een grooten stoet naar het paleis van St. Cloud begeleid. De aartshertog zal zich in het begin der volgende maand naar 's Gravenhage begeven.Naar men zegt staat zijne reis derwaarts in verband met de staatkundige plannen, welke Oostenrijk bij den Duitsclien Bond wil trachten te bereiken en waarvoor het den koning der Nederlanden in tijne hoedanigheid-van groot hertog van Luxemburg- wil zoelceu te winnen. Het-vredestraetaat is den 5den mei te Konstantinopel be kend, gemaakt. Het wordt voorafgegaan door een manifest van den sultan, waarin deze en het leger ei» zijne onderdanen dank zegt voor de betoonde gehechtheid en trouw gedurende den oor log, voorts zijne erkentelijkheid uitdrukt voor de hulp vau zijne bondgenooten ontvangen en ten slotte de laatste hervormingen bevestigt, met een beroep op de.eensgezindheid der bevolking, en op den ijver der ambtenaren, om:dit werk ten uitvoer te brengen. De invoering der romeinsche liturgie in hetgansche aarts bisdom van Parijs heeft zoo stil mogelijk plaats. Uit de bewoor dingen Tan het deswege door. den. aartsbisschop.,Sibiour uit gevaardigd mandement blijkt genoegzaam dat hij niet dan schoorvoetende en op herhaalden aandrang des pausen een dei- laatste overblijfselen van de vrijheden der gallikaansche kerk heeft opgegeven, n Wij gaan (zegt die prelaat ouder anderen) werwaarts de adem Gods ons henendrijft. Er is eene goddelijke wet, die de zaken-tot éénheid v oert. Wij gehoorzamen het altijd werkzaam beginsel van- ons geloof. De kerk leeft wan éénheid en orde. Orde en éénheid berusten op de geheiligde regelen der hiërarchie. Van daar is de kerk die harmonische lier, wier ac- coorden, gelijk de heilige Ignatius zegt, volmaakt zijn. Iiet is niet mogelijk dat eenige gedeelten der kudde lang de uitdruk kelijke wenschen des eersten herders wederstreven, weigeren de stem zijns harten te hooren, toenaderingen welke hij verlangt onophoudelijk uit te stellen. Berigten uit Konstantinopel van 9 dezer melden dat de porte de landweer van de werkelijke krijgsdienst ontslagen heeft, en voortging krachtige maatregelen te nemen om de openbare orde in die provinciën, alwaar zij door den opgewekten gods dienstijver der mohammedaansche bevolking gestoord was of bedreigd werd, te herstellen en te verzekeren. Volgens deze berigten zouden in den Kaukasus reeds weder gevechten tusschen russische troepen en circassisclie volkstam, men voorgevallen zijn. HSeHg-ïe. Brussel 16 mei. Volgens een alhier algemeen verspreid gerucht is van wegeErankrijkaan het gouvernement te kennen gegeven, dat aan de buitensporigheden,der dagbladpers perk gesteld zou kunnen worden, indien de dagbladen aan een zegelregt onder worpen wierden, alsmede aan de verpligting om onder ieder re denerend artikel den naam des schrijvers te plaatsen, en indien het beleedigen van buitenlandsche souvereinen door het open baar ministerie ambtshalve (en niet eerst op eene klagte van wege de 'oeleedigde partij) vervolgd wierd. Dat de regering, indien zij werkelijk zoodanig aanzoek mogt ontvangen hebben, daaraan moeijelijk zon kunnen voldoen, wordt ook opgemaakt uit een artikel van het Journal de Bruxelles van hedendit uiterst conservatieve blad betoogt dat van die drie wijzigingen der drukpers-wetgeving althans de eerste twee niet aan het doel zouden beantwoorden. Volgens dèn belgischen Moniteur zijn de heeren Roelofs, vice-president en Perez, lid van den raad van Nederlandseh Indie, de eerste benoemd en de tweede bevorderd tot komman- deur der Leopolds-orde. En zijn bij koninklijke besluiten van 2 dezer benoemd de heer C. T. Suermondt, tot consul Vaii Belgie te Batavia; de heer G. L. Dorrepaal, tot consul te Samarang; de heer P. Kervel, tot consul te Soerabaya en de heer A. R. J. Kramers, tot con sul te Padang. ijantielsbmgtrn. ^See'SsjrapjjH-jJze ia. Rotterdam 19 mei. De markt was beden met kleine aanbiedingen, zonder handel, meest boven waarde gelimiteerd. fiRK-aanausaaa-ktesfl. Amsterdam 19 mei. Tarwe en gerst prijshoudend. Raapolie op zes weken 41$. Lijnolie op zes weken ƒ34. Koolzaad (dadelijk) 77 p. vl. Rotterdam 19 mei. Tarwe/'1,50, rogge 75, gerst 60 cents, bruineboonen en erw ten 1 liooger. IPjrijzeiR vaaa e Effecten. Amsterdam 19 mei. Nederland. Werkelijke schuld 2£ pet. 63$ dito dito 3 u dito dito 4 Handel maatschappij Rusland. Oblig. bij Hope co 5 u 103, dito dito 1828/1829 5 Certifïc. dito 1840 4 n 83$ dito dito 1854 5 V 90$ Oblig. bij Stieglitz (nieuwe) 91$ Certific. van inschrijving 6 7 Spanje. Oblig. nieuwe stukken U 24$ u 40* Oostenrijk Oblig. metalliek 5 H 79* 3t U dito nieuwe betaalbaar' A mst. 5 V 85]- Belgie. Certific. bij Rothschild 2* 51* Portugal. 3 45* Oostenr. 5 pet. 80* 282 Spanje Mexico. 106 Oblig. 1853 3 pet. 22 Beurs vau Londen, 17 mei. ten 12 ure. Consols 93|. Beurs van Weenen* IQ mei. (Slotprijzen.) Metalliek 5 pet.- 841.. Beurs van Parijs, 17 mei. (Slotprijzen.) 41 pet. compt 3 pet. 75,50. 3rrttjïmtgm. Zaturdagji. is ter reede van Ramraekens gearriveerd het bark schip Minerva, gezagvoerder J. A. van Boven, bestemd voor- Middelburg. De lading bestaat uit 6,806 balen koffij, 1,862 kanassers suiker, 2,149 bos biudrottmg, S75 schuitjes tin en 47 kisten koperen duiten. Door dat schip zijn gepraaid, den 9 april op 4 gr. 12 min- NB. en 22 gr. 29 min. WL. het engelsche schip Louisa, van Lon den naar Port Philip, hebbende 32 dagen reis, en den 12 mei op 10 gr. 52 min. WL. en 47 gr. 40 min. NB. het amerikaansche schip Gastonvan New-York naar Quebec, met landverhuizers' IRmgdwerli. Invloed, van steenkolen-gas op boomen. Daar men ook iu deze gemeente op het Molenwater dit ver schijnsel opmerkt is het misschien niet ondienstig aan de volgende mededeeling, voorkomende in het Tijdschrift voor Nijverheid 2de reeks, deel IV, 2de stuk, eenige meerdere be kendheid ie geven. Meermalen is de aandacht gevestigd op het schadelijke van nit de onderaardsche gaspijpen uitlekkende stoffen voor de gezondheid der boomen. Zie onder anderen Tijdschrift voor Nijverheid deel IX, bl. 162163 en XII bl. 213214. Eene nieuwe bevestiging hiervan vinei ik in hetgeen in de Agronomische Zeitung van 1854-, p. 396 wordt medegedeeld nopens Hamburg. De boomen der aldaar geplante lanen enz. zijn bijna alle ijpen en linden. In 1851 moesten daarvan 19G stuks worden omgehouwen, omdat zij dood of stervende waren. Men had hier en daar boomen ziek zien worden, welke ziekte zich zeer ras uitbreidde. Het bleek, dat de bast een weinig boven den grond los ging en zich geheel van het hout afscheid, de, welk laatste van buiten (dat is dus het spint) geheel weelc- zwammig en rotachtig werd, soms tot eene hoogte van 810 voeten boven den grond. Bij het opgraven der wortels bleek het, datde wortel takken week en roodachtig-verrot (rothfaul), de wortel vezels wit en als verteerd waren. Al de zieke boomen bleken te-staan in de nabijheid van de gaspijpen, 8,15, 20 tot 26 voeten daarvan verwijderd en overal, waar dit kwaad bij de boomen werd opgemerkt, bleek het dat de verbindingen der pijpen slecht, of de pijpen zoo lek waren, dat het gas zich daaruit noodzakelijk had moet.en ontlasten. Dit bleek ook aan de eigenaardige reuk eu, als vnen het. in den grond gemaakt gat een oogenblik met den voet. had gesloten, kon men, na het wegnemen van den voet, het daar te voor schijn komend gas met een brandend licht aansteken. Men zag niet, dat gebeele rijen boomen stierven, ook niet daar, waar gaspijpen met die rijen evenwijdig liepen, maar hiel en daar 1, of soms 2 of 3 bij elkander in eene rij, werden de boomen ziek en stierven. In elk dezer gevallen toonden de gaspijpen openingen in de nabijheid dier boomen. De vereeni- ging der gaspijpen in Hamburg is zoo, dat het. kegelvormig uit stekend uiteinde van eene pijp in liet kegelvormig uitgehold uiteinde van eene volgende ingevoegd was en de tusschen ruimte met meniedeeg (Mennigkitt) aangevuld is. De in Leipzig ge bruikelijke wijze van vereeniging, waar de pijpen met dubbele einden in elkauder geschoven en dubbel gesloten zijn door kalfatering met teerst reugen en loodsoldeersel zoude in dit, opzigt veel beter zijn. Doch hier heeft men nog eene andere ondervinding opgedaan, deze namelijkdat ook het gaswater, hetwelk de arbeiders der gasfabriek door uitpomping in een en naburigen tuin hadden laten wegloopen, een plotseling ziek worden en sterven der heesters aldaar veroorzaakt had. Jngqanöctt stukken. Dezer dagen te Middelburg zijnde, mogt ik eenige oogen- blikken in aangename beschouwing doorbrengen van eene door den heer J. E. Schutz aldaar vervaardigde schilderij en twee teekeningen (nog heden in het akademie-gebouw ten toon gesteld), welke teekeningen zoo ik vernam het eigendom waren van een hoog geacht kunstminnaar. De veelzijdige lof den vervaardiger buiten zijn weten toege zwaaid, ten aanzien van zijn scheppings-vermogen, zijn talent, om, eenvoud eu harmonie, of wel stoute en treffende tafereeleu op het gebied van eene stille of onstuimige zee aanschouwelijk te maken, achtte ik bij het zien van gemelde stukken niet onverdiend te zijn geweest. De schilderij, voorstellende het ingereedheid brengen eener reddingboot om schipbreukelingen ter hulpe te snellen, is uit muntend vervaardigd. Het onderwerp trefthet water, zoo transparent, dat in zijne woeling de zandschuringzigt.baar is, is waarlijk meesterlijk geschilderd en de beweging en krachts inspanning der figuren inspireren den beschouwer, om zelf nu handen aan het werk te slaan. Harmonie en kracht van kleuren gaan als het ware hand aan hand. Ook de teekeningen vond ik uitmuntend, zoo ten aanzien van onderwerp, kracht ais uitvoerige behandeling in den geest van olie-verw. Met regfc mogen Middelburgs ingezetenen trotsch zijn op het talent van dezen hunnen stadgenoot, van wien ik door be voegde beoordeelaars zoo veel goeds mogt hooren en aan wien ik bij deze mijne hulde bied als beminnaar der schoone schilder kunst. X.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 3