MÏDDELBÜRGSCHE COURANT. N" 61. Dingsdag 1856. 20 Mei. SHtmmlartöscljr tijïrirtgm. li s Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- siugen geselfiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij iuuemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. AIatlileHrayg- S.® BMteSo Onder de 31 schepen, door de Nederlandsche handel-maat- schappij bevracht, zijn er 18 voor Amsterdam, 11 voor Rotter dam, 1 voor Dordrecht en 1 voor Middelburg, zijnde Catharina Maria, "gezagvoerder J. A. Ballot. .Wij vernemen dat op het door A. J. H. Bosschart, voormalig commies der posterijen, die door het provinciaal geregtshof in Zeeland bij arrest van 28 november 1855 is veroordeeld tot eene tuchthuistraf van 7 jaren, aan Z. M. den koning gerigt verzoek om gratie, dezer dagen afwijzend is beschikt. Het bestuur der Confrérie van St. Sebastiaan alhier heeft de heropening aangekondigd der zomer-eoncerten in het Schutters hof, die in de vier vorige jaren eene zoo algemeene deelne ming hebben ondervonden. Ook thans levert het volijverige be stuur reeds het bewijs dat men zich vleijen mag dat deze vereeni- gingen voor het volgende saizoen eene even aangename uit spanning beloven, niet alleen voor de ingezetenen, maar ook voorde vreemdelingen die Middelburg bezoeken. Zoo is reeds het eerste concert bepaald op aanstaanden woensdag, ter gelegenheid van de alhier gehouden wordende vergaderingen der protestantsehe genootschappen, en zal het tweede waarschijnlijk plaats hebben op 11 junij e. k., gelijktijdig met de tentoonstelling door de Zeeuwsche maatschappij van Landbouw. Men verneemt, dat de heer L. Ph.de Lannée de Betrancourt, ingenieur en architect van 's konings particuliere domeinen te Goes, door den heer staatsraad van voornoemde domeinen, be last is met de tauxatie van het kasteel te Kloosterzande, het welk tot afbraak bestemd is, en dat voornoemde heer zich reeds zaturdag den 10 dezer, tot dat eiiide derwaarts heeft begeven. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebben den gebragt dat er in liet Goereesche zeegat, op eene, tusschen dezwarte tonnen no. 9 enlO van het Zuid-Pampus, in het vaar water uitwerkende droogte, is geplaatst eene zwarte ton, in de diepte van 53 palm bij gewoon laag water, op de navolgende merken en peilingen de toren van Goedereede aan den westkant van de meestoof; de molen van den Nieuwen Hoorn aan den opgang der duinen van de Kwakde toren van Stellendam W. t. N.; volgens miswijzend kompas. Op den 15 dezer zijn aan het departement van buitenlandsche zaken uitgewisseld de acten van bekrachtiging van het op den 29 december 11. tusschen Nederland en Oostenrijk gesloten handels- en scheepvaartverdrag, alsmede die op de overeen komst, welke, onder de zelfde dagteekeniug, tusschen de beide rijken is aangegaan tot regeling, der voorwaarden van de toela ting van consulaire agenten van Oostenrijk in de voornaamste havens der nederlandsche overzeesche bezittingen. De minister van marine, bij voortduring regtstreeks en van ter zijde voorstellen en aanbiedingen ontvangende, om het droo'ge dok aan 's rijks werf te Willemsoord weder voor het gebruik geschikt te maken, aan welke aanbiedingen echter steeds de noodige waarborgen voor het rijk tegen schade van mislukking ten eenen male ontbreken, heeft al degenen, die genegen mogten zijn voormelde herstelling te ondernemen ofte doen ondernemen, op eigen kosten en risico, zonder eenige tegemoetkoming of schadevergoeding hoegenaamd, in geval de onderneming geheel of gedeeltelijk mogt mislukken, uigenoo- digd zich, zoodra mogelijk, tot het ministerie van marine te wenden, met opgave van de daarentegen, door de marine uit te betalen ronde som in eens, wanneer na de herstelling van dat dok, ten genoegen vande marine is gebleken, dat zij proefhou dend en duurzaam is te abhtem Jl. zaturdag zijn de personen, die verzocht hebben als leerling-telegrafisten in aanmerking te komen, aangeschreven, om zich tot het ondergaan van het vergelijkend onderzoek aan het ministerie vau b'iïinenlandsche zaken te doen vinden op dingsdag den 3den junij aanstaande, des voormiddags ten tien ure. Naar men verneemt, heeft de raad der Koninklijke nederland sche yacht-club te Rotterdam, naar aanleiding van een daartoe door de commissie ter bevordering van üet onderzoek naar de verschijnselen op den oceaan gedaan voorstel, besloten, vijf premien, ieder van ƒ25, uit te loven voorde beste, ouder de goede, journalen, welke door de in dit jaar ter haringvangst uitgaande schippers aan het Koninklijk nederlandseh meteoro logisch instituut te Utrecht zuilen worden ingezonden, van welke premien er ééne, van gelijke som, door een lid van ge noemde commissie zal worden geschonken."' Wij vernemen dat eene vereeniging van fransche, engelsche en amerikaansche kapitalisten, vertegenwoordigd door den graaf d'Avigdor en den graaf Hamel de Yaldouer, van de neder landsche jegering magtiging verzocht heeft om in Nederland, onder den naam van Hoilandsche crédit mobilier, eene naam- loosa-venRaotsehap op te rigten' met een kapitaal van honderd millioen francs, verdeeld in 200,000 aandeelen van fr. 500 ieder. Zoodra de bedoelde compagnie de verlangde magtiging zal hebben verkregen, zal zij zich toeleggen op de bevordering van alle werken van openbaar nnt, alskanalen, spoorwegen, ver grooting en uitlegging van steden, ontginning van braak lig gende gronden, en over het algemeen van al hetgeen bijdragen kan zoo tot uitbreiding van nijverheid, landbouw en koophandel en tot verbetering van het lot der arbeiders. De eerste reeks van aandeelen, waarvan reeds een groot ge deelte is ingeschreven door de talrijke stichters der maatschap pij, zal geplaatst worden te Londen en te Parijs. Voor de beur zen, van Amsterdam en. Rotterdam zal echter bestemd blijven zoodanig getal aandeelen als door de hoilandsche huizen, die aan den zetel der maatschappij geaccrediteerd zijn, vooraf ver langd mogt worden. Volgens de Hannoversche Zeitung zal de legatieraad baron von Steinberg, minister-resident van Hannover bij de hoven van Nederland en Belgie, eerlang naar Parijs overgeplaatst en door den legatieraad von Linsingen, een der hoofd-ambtenaren bij het ministerie vau buitenlandsche zaken te Hannoverver vangen worden. K.H. prinses Frederik en hare dochter prinses Maria zijn vrijdag 11. uit de residentie naar Rotterdam vertrokkenten einde zich van daar over den Rijnspoorweg naar Emmerik te begeven en de reis naar Berlijn voort te zetten. Men verzekert dat H. K. H. ongeveer zes weken in het buitenland zullen door brengen. f&ennuefliaBimgeim era foeslraïtenio Bij besluit vau 15 dezer heeft Z. M. goedgevonden 1. aan den heer J. de Bats, 2de luitenant-kwartiermeester bij de rus tende schutterij, batailjon no. 4, staf, in de provincie Zeeland, op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen2. bij die schutterij te benoemen: batailjon uo. 3, tot kapitein C. P. Lenshoek (van Zwake) thans lsten luitenant; tot lsten luitenant F. W. Pru- mers, thans 2de luitenant; tot 2de luitenants L. J. Polfiiet, thans schutter, P. Lente en J. Vereeke; batailjon no.4, tot2den luitenant-kwartiermeester L. Theri, thans 2de luitenant, tot lsten luitenant F. van 't Groenewout, thans 2de luitenant; tot 2de luitenants J. E. Henuequin, thans sergeant, en J. Burger hout, thans schutterbatailjon no. 5, tot kapitein E.H.Stubbé, vroeger 1ste luitenant bij liet batailjon. Bij Zr. Ms. besluit vau deu 9 dezer is de officier van ge zondheid der 3de klasse B. A. van der Kieft, krachtens art. 22 der wet van 28 augustus 1851 (staatsblad no. 26) en art. 20 der wet van 24 januarij 1815 (staatsblad no. 5) met den laatsten dezer uit 's rijks zeedienst ontslagen. Bij besluit van den 15 dezer heeft Z. M. den heer mr. E- J. H. Borret, lid van den raad van state, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw. Z. M. de koning heeft den heer Henri Wieniawski be noemd tot ridder der orde van dc Eikenkroon. Kerb- era. sclioolraïeraws. In de voormiddag godsdienstoefening in de Nieuwe kerk alhier, werd gisteren ds. P. S. vau der Scheer bevestigd als pre dikant bij de nederduitsch hervormde gemeente door ds. J.F.L. Abresch, met eene leerrede naar aanleiding van Efez. 41116. De bevestigde heeft des avonds zijne intreepredikatie gehou den, waarbij hij tot tekst had gekozen Colos. 128, 29. Men leest in de Thoolsche courant Den 15 mei werd aan onzen geachten oudsten leeraar, den weleerw. heer C. de Visser, ridder der orde van den Nederland schen Leeuw, door eene commissie, bestaande uit de heeren A. Geluk J. Mz., M. Lindhout Jz. en J. van den Bosch, uit naam van de lidmaten der hervormde gemeente overhandigd eene sierlijk bewerkte zilveren tabaksvaas en komfoor, met toepasselijke inscriptie, als een bewijs van achting bij gelegen heid der vervulde 25 jarige evangeliebediening door zijn wel eerw. in deze gemeente. SBumrg'eE'lSjlse starail. Vlissingenvan 10 tot 17 mei. Gehuwd: G.Romijn,jm.28 j. met J.Slager,jd. 26j. A. O. Terwoerd, jm. 27 j. met H. E. Rornijn, jd. 26 j. J. C. Bouverie, weduwn. van R. J. de Rooi, 26 j. met C. C. Dronkers, jd. 26 j. A. N, Krug, jm. 28 j. met J". O. van der Linde, jd. 32 j. BevallenJ. J. Schutt geb. Bebelaar, z. M. Fritz geb. Kie viet, d. M. M. van Sprang geb. van Graafeiland, d. C. Maas geb. Meijer, z. M. A. Troupee geb. Pasmans, d. L. A. Schuit geb. Eijsbergeu, z. (doodgeb.) J. Gassman geb. vau deu Bos, z. Overleden: P» Olie, jm. 20 j. C. J. Citroen, vrouw van D. Hoelandt, 43 j. J. F. Diethelm, wed. van A. van der Veeke, 65 j. B. van den Brande, wed. van J. H. Broenke, 65 j. Goes, van 10 tot 17 mei. GehuwdJ. van Oosten, jm. 25 j. met J. Vleugel, jd. 21 j. Bevallen: M.deNooijer geb. Weert,z. K.Reijuhoutgeb. Kloosterman, d. R. M. Mulder geb. Balaiüe, z. H. Vermeulen geb. Olivier, z. Overleden: K.Vermeulen, wed. L, Opperman, 59 j. M. J. Courlois, vrouw van Boddingius, 47 j. D. Komijn, z. 1 j. Zierikzee, van 10 tot 17 mei. Gehuwd: J. Wiltenburg, weduwn. 27j. met C. Bos. jd. 34 j- Bevallen: J. Silvius geb. van der Stel, d. J. Verseput geb. Hanse, d. N. Pher uambucx geb. Trouw, z. C. vau der Schelde geb. ICosman, d. J. Ie Sage ten Broek geb. Kooiman, z. (levenl.) G. Breugelmans geb. Leijdekkers, z. Overleden: 3". Toutijn, d. 6 m. A. M. Visser, vrouw vau A. Areuds, 49 j. ftleteoï'ralog'nselln.e waarraeBraïrag-era 9 gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags ten 12 ure.. Mei 1856. Datum. li Wind. Thermometer C. zo J liegen. |j Laagste temperat. euvel-schil met de hoogste. Aanmerkingen. to .9 j Kracht. 11 N. t. O. 4 757.2 15.0 0.77 9.93 0.0 11.0if 7.2 bijna helder. 1-2 Z.Oost. 2 754.8 17.0 0.71 10.31,0.0 10.2 6.8 13 Z.Wcst 1 755.1 12.1 0.91 9.78 0.0 9.2 "13.9 mist. 14 W. Zw. 3 754.7 12.2 0.68 7.36 0.0 7.1 a 5.5 ligt bewolkt. 15 Z. ZW. 6 752.9 12.8 0.69 7-82 2.0 9.1 4.5 II u 1Ü "W est. 4 749.1 il.l 0.84 8.4S 3.5 9.0 4.1 bewolkt. 17 West. 5 756.6 12.2 0.67 7.25 0.0 8.2 4.2 bijna helder.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1