irrtijhiitgm. Metaling umt coupons. ijanöclshmgtm. geland met de meeste welwillendheid is aangenomen en lord Clarendon zelfs bij de discnssien zooveel warmte heeft betoond dat hij daarvoor den dank van geheel Italië verdient, dat Frankrijk de beginselen in de nota vervat slechts onder zeker voorbehoud heeft goedgekeurd, dat algemeen de slechte toe stand van Italië is erkend, evenzeer als de eerste staatslieden van Europa hebben te kennen gegeven dat daarin verandering moest komen, en dat eindelijk, hoeveel persoonlijke achting de sardinische en oostenrijksche gevolmagtigden zich ook toe droegen, Sardinië en Oostenrijk sinds het sluiten van het con gres meer dan immer in politieken zin van elkaar ziju afgeschei den. Die vijandige betuiging is door de kamer met de meest luide toejuichingen begroet. Verder verklaarde de heer Cavour dat hij grootendeels in stemde met de klagten.door den fransehen minister van buiten, landsche zaken op het congres ingehragt tegen sommige belgi- sche dagbladen, niet omdat zij een ander regeringsstelsel, dan in Frankrijk heerscht., voorstonden, maar omdat zij hetfrausche gouvernement met boosaardige verdenkingen en vuile smaad- taal vervolgden, en alzoo de goede verstandhouding tusschen de beide landen benadeelden. Hoewel de tusschen Oostenrijk en Piemont bestaande en laatstelijk nog toegenomen spanning door den graaf Cavour als eene bron van gevaren voor Piemont beschouwd werd", gaf hg een ontkennend antwoord op de vraag, of er nu reeds geldelijke voorzieningen gemaakt dienden te worden voor het geval van eenen oorlog of voor andere gebeurtelijkheden, zijne meening was niet, dat eene breuk met Oostenrijk dadelijk op handen was, en met de onlangs door de kamers bewilligde maar nog niet te gelde gemaakte leening van dertig miliioenzou vooreerst in alle gebeurlijkheden voorzien kunnen worden. Deze nota is echter slechts het gevolg van eene vroegere nota, door de sarclinische gevolmagtigden den 27 maart aan lord Clarendon en graaf Walewski overhandigd. Die nota had bepaaldelijk alleen betrekking op den toestand van den Rornein- sclieu staat. Sinds 181-5 gaat die, zoo herinnert de nota, gebukt onder voortdurenden staat van beleg en onder de krijgswetten, gevolgen der bezetting door Oostenrijk. Toch lean die bezet ting, hoezeer zij Midden-Italje geheel onder beheer brengt van Oostenrijk, niet ophouden, dan wanneer de inwendig' politieke toestand van de legatien is veranderd. De hertog der overwinning is den II mei te Saragossa aange komen, waar het geschut ter zijner eere werd gelost, terwijl eene talrijke menigte hem met geestdrift begroette. De natio nale garde en de troepen der bezetting defileerden in de grootste orde voor den maarschalk. BB aa 5 ts cflal aaa aB o Berlijn 10 mei. In de op den 8 dezer gehouden zitting der bondsvergadering is vau wege Oostenrijk en Pruissen eene mededeeling betreffende het te Parijs gesloten vredes-tractaat gedaan. Volgens hetgeen de dagbladen dienaangaande weten te berigten, hebben de vertegenwoordigers der genoemde bondsstaten, onder mededeeling van de te Parijs verkregen resultaten, de verwachting uitgedrukt, dat de regeringen daar van met voldoening kennis nemen en er eene regtvaardiging in vinden zullen van het vertrouwen, waarvan zij door het laatste bondsbesluit een bewijs aan Oostenrijk en Pruissen hebben gegeven. Een door Beijeren gedaan voorstel betreffende die mededeeling is aan de commissie verzonden. Weenenllmei, Ten aanzien van het tusschen Oostenrijk, Frankrijk en Engeland gesloten traktaat van 15 april, tot waar borg van de onschendbaarheid van het turksche grondgebied, wordt van eene half-officieele zijde aangemerkt, dat reeds in de Weener conferentien door denturlcsclien gevolmagtigde is aan getoond dat Turkije, opgenomen in het staten-stelsel yan Europa, aanspraak had op gelijken waarborg, als aan de verdere staten, in de verdragen van 1815 begrepen, was verzekerd; dat de westelijke mogendheden en Oostenrijk dit gereeclelijk hebben erkend, maar clat Rusland zioh in dit opzigt heeft willen bepalen bij eenen lijdelijken waarborg. Na het sluiten van het vredes-verdrag hebben de drie geal lieerden zich verpligi gerekend om aan het eenmaal aangenomen beginsel getrouw te moeten blijven, en hebben zij het traktaat van 15 april gesloten, bij 't welk Oostenrijk, Frankrijk en Enge land de verpligting hebben aanvaard om eiken aanval op het turksche grondgebied als een casus belli te beschouwen. Be halve de verzekering van de onschendbaarheid van het turksche grondgebied, leverthet traktaat nog de volgende voordeelen op, als 1 dat daardoor elke vrees wordt weggenomen voor eene afzonderlijke alliantie tusschen Frankrijk en Rusland, waarbij Frankrijk voordcelen in 't Westen, eu Rusland voordeelen in 't Oosten zouden hebben kunnen bedingen; 2 dat door de ver- eeniging dezer drie magten, niet alleen de vrede in 'tOosten wordt verzekerd, maar ook de kans van tweespalt in 't Westen grootelijks wordt verminderd; en 3 flat daardoor aan de euro- pesche staatkunde genoegzame zekerheid wordt gegeven om zich in al zulke rigtiugen te kunnen bewegen, als welke ter be vordering van de stoffelijke en de verstandelijke belangen der bevolkingen allerwegen worden aangewezen. ffhraimikirSjBi. Parijs 13 mei. De divisie-generaal de Failly is benoemd tot aide de camp des keizers. Het regeringsblad zegt dat het artikel van liet wets-ont- werp, waarbij in 1857 onder de vanen worden geroepen ld-0,000 man der ligting van 1856, wordt vervangen door het volgend artikel: //Erzullen in 1857 worden opgeroepen 100,000man der ligting van 1856." Op de alhier te houden tentoonstelling van landbouw zullen niet minder dan 2766 stuks vee aanwezig zijn. De Indus en de Bysautin ziju alhier aangekomen met berigten uit Konstantinopel van den 5 dezer, aan boord heb bende de eerste 500 en de tweede 850 man. De radanmn was begonnen. De sultan hadden heerThouvenel, den minister van Frankrijk, eene snuifdooè '^en geschenke aangeboden. De van Eupatoria komende turksche troepen waren gearriveerd, ten gevolge van. te Naplouse uitgebroken troebelen waren strijdkrachten derwaarts gezonden.. Er was èene commissie be noemd tot liquidatie der rekeningen van het leger in het Oos ten, de intendant Blanchet was tót voorzitter dier commissie benoemd. De dagbladen behelsdeujdat dweepers den heer Gu- armani, den engelschen agent, enj zijne familie te Manisch levend verbrand hadden; inbrieven werd gezegd dat de-kadi de muiters aanzettecle sultan had troepen uitgezonden met ge strenge beveien om de onruststokers, te straffen. Omer-pacha is belast met het organiseren van mobile kolouues om de pro vinciën door te trekken, waar het gebrek de oorzaak scheen te zijn van de daar heerschende gisting. De Abaziers, onder het voorzitterschap van prins Tlained vereenigd, verlangden onaf hankelijk verklaard te worden, eene deputatie werd le Konstan- tinopel verwacht. Duizenden Georgiers en Tartaren uit de ICrim waren naar de Dobrutscha uitgeweken, waar zij ontvan gen en geholpen werden en waar men trachtte hen te kolo niseren. Uit Athene gaan de berigten tot den 7 dezer. De open baarmaking der protocollen van het vredes-verdrag had daar groote sensatie te weeg gebragt. De fransche invloed verkreeg meer en meer de bovenhand, terwijl de Engelschen zeer impo pulair schenen te worden. Veel gisting werd verwekt door het aanstaand vertrek der vreemde troepen. Elf roovers waren ver oordeeld. Volgens schrijven van Alexandrie, werd de generaal d'Orgoni aldaar verwachthij was naar Frankrijk afgezonden met eene buitengewone zending van den koning der Birmans. Men spreekt veel van een zonderling proces, dat gevoerd zal worden tusschen een der aanzienlijkstespaansche schilders, den heer Madrazzo, en den directeur van de Revue des deux mondes, In een artikel namelijk van dit tijdschrift, eene be schouwing van de tentoonstelling van 1855, was op eene vrij ongunstige wijze oordeel geveld over een portret van de konin gin van Engeland, volgens den schrijver van het artikel, geschil derd door den heer Madrazzo. "Werkelijk kwam dit portret in den catalogus voor, maar het was niet ten toon gesteld, om de eenvoudige reden, dat de kunstenaar het nog niet eens begon nen had. Ware nu in het bewuste artikel mei lof gesproken van deze (denkbeeldige) schilderij, dan had de schilder zich waar schijnlijk vergenoegd met hartelijk te lagchen over den lof aan zijn niet bestaan meesterstuk gewijd, maar nu was er veel kwaad van gezegd en daarom verlangde de heer Madrazzo te regt eene rectificatie. Deze werd hem geweigerd en van daar het proces. Indien de zaak werkelijk voor de reglbank komt, zal de heer Chaix-d'Est-Ange voor den spaanschen kunstenaar pleiten. De paketboot uit" Malta is le Marseille aangekomen met tijdingen van den 8 dezer. De dagbladen van dat eiland melden dat eene botsing, welke reeds drie dagen duurde, was ontstaan tusschen een gedeelte van het italiaansche leger aan den eenen kant, en de policie, de engelsche troepen en cle inwoners, aan den anderen. Een inspecteur van policie was gedood en een marine-officier gewond. Generaal Pennefalher had verscheiden Italianen en Mallezers doen arresteren. Den Sslen had het op roerige legioen zich in een fort verschanst; de generaal had troepen tegen het fort doen optrekken en bodems daarvoor het anker doen werpen. Men hoopte dat de oproerlingen zich spoe dig zouden onderwerpen. Brussel 10 mei. In eene vergadering der algemeene maat schappij van landbouw jl. zondag alhier gehouden, is door haren eere voorzitter, den graai' van F laan deren, een der door de maatschappij toegekende eereblijken overhandigd aan den heer Willem?, die de inenting als middel ter behoeding van het rundvee legen de besmettelijke longziekte het eerst aanbevolen hééft, Den 27 maart is vertrokken van Akyab het barkschip Wal cheren, gezagvoerder D. D. Ouwehand, naar Vlissiugen op order. Het barkschip Mercurius, was den 28 maart te Akyab bezig met lading in te nemen." Schip en equipage verkeerden ia goeden staat. Gepraaid op 34 gr. 26 min. Z.B. en 26 gr.O. L. het bark schip Minerva gezagvoerder J. van Boven, laatst van Banjoe- wangi naar Middelburg. Het barkschip Mariagezagvoerder E. N. F. van Wul ven, is den 29 maart vertrokken van Rangoon naar Zierikzce. De coupons der 4 pet. russisclie certificaten 1ste, 2de en éde leening, administratie Hope Co., Ketwich Voombergh en Wed. W. Borski, verschenen 1/13 februarij 1S56, worden be taald met ƒ18,26. «les* weelc. Rotterdam 16 mei. Koffij blijTt stil. In thee niets omgaande, de prijzen zijn gedrukt. Circa 8000 balen java rijst geelachtig kwaliteit als cle laatste 20,000 balen zijn lot/6$ afgedaan. Specerijen zeer stil. In de op gisteren gehoudene suiker-veiling der Nederl. han delsmaatschappij, is alles verkocht tot gemiddeld circa 3 boven de in de veiling van maart laatstleden besteede prijzen. (Reecis aan de gea bon neerden op ons bulletin medegedeeld.) 3H e t;i n* a §s gs r 5J s e en Avignon 10 mei. Het weinige clat van racine rosé overig is, is gezocht tot fr. 40 a 41, waartoe echter moeijelijk verkoopevs te vinden zijn. Ge malen meekrap wordt gehouden op fr. 52 a 53 voor SFFF rosé en fr. 56 a 57 voor SFFF palud. <£n s-aa sa mswrlileaii Amsterdam 16 mei. Tarwe en gerst prijshoudend. Raapolie op zes weken 46-j-, Lijnolie op zes weken33 f Koolzaad (september) 70 p. vL Oostburg 14 mei. Met eiken marktdag en bijzonder op heden was het ziglbaar clat de voorraad granen onder de landlieden vermindert. Slechts een klein getal was opgekomen, en daarentegen een goede vraag voor vele artikelen op te merken, welk een en ander een beduidende verhoogiug van prijzen te weeg bragt. Redelijke tarwe gold f 13,en 1' 13,50deze echter zoo goed als cle betere kwaliteit werd boven f 14,gehouden en begadigden waren genoodzaakt hier aan toe te geven, énkelen gaven lot f 14,25 rogge was niet zeer begadigd, en werd maar weinig verkocht a f10,50; wintergerst fS,f7,75 en f7,50, zomer dito met zeer veel begeerte en gekocht f7,10, f7,en f 6,90 naar deugd Eindemarktnog boven f7,10 betaaldhaver iets williger f 4,10, f4,en f3,75 gekocht; paard eboonen niet druk gevraagd en op f7,gehouden, f6,80 en f 6,50 naar kwaliteit geboden. Middelburg 15 mei. Door de plaats gehad hebbende feestdagen, was de aanvoer vau heden uiterst gering, en daar de consumtie zich in hare be hoefte moest voorzien en houders weder hooger gestemd waren, zoo heeft men de tarwe 50 a 75 cent boven vorigen weekprijs ;ekocht. Naar puike zeeuwsche tarwe was vraag, doch niet ter veil, men noteert die f 14 a f 14,50 per mud, naar deugd. Puike walchersche tarwe f15, f 15,40 en f 15,50 de mud gekocht, mindere f 14 a f 14,50 naar kwaliteit. Rogge met meer koopers enflO is voor puike zeeuwsche rogge betaald. Gerst weinig aan, de puike winter is voor f 7 en dito zomer voor f 6,S0 geno men. Walchersche witteboonen meer gevraagd en aan f9,25 waren grage koopers, meestal hield men op f9,50 a f 9,75 vast. Dito paardeboonen waren niet beneden de f 7 le koop. Jarige walchersche buineboonen, puike kwaliteit, waren niet beneden de f 12 los te maken. Walchersche groene erwten f9,25 a f9,50, groote f9,50 a f 10,50. Zeeuwsche paardeboonen f 6,50; dito erwten niet ter veil. Koolzaad is van f 16,50 tot £17 naar cleugd gekocht. Oliën zonder pvijsverandering. Gn eaaaiddtelkUe BBiapSitps* Sjse m Middelburg 15 mei. per lied. mud. Tarwe Rogge. Garst Willeb. 13,50 a 15,50 10,—a- 10,— 6.80ït- 7,— - 9,25 ïi- 9,50 per ried. mud. Boekweitf-,a/ Aardappel.- 2,30 a - 3, per ned. pond, Yersche boter 0,90 a 1,06 Gr. erwten 9,b-10,- Middelprijzen van bakbare tarwe/15,en rogge/10,-

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 3