MIDDELBÜRGSCHE COURANT. Donderdag 1856. 15 Mei. N0- 59. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente efl Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekead makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. ömimtltmösrlp? tijtrmpra. lliddelbur»' fi-fi Buien» Afloop des? op g-Ssferem piasais g-elnad la&Js- Isemde verlcïezingem van leden voor de provinciale staten s Hoofdkiesdistrict Middelburg. Getal kiezersl233; ingeleverde biljetten 507, van onwaarde 5, geldige stemmen 502, zoo dat de volstrekte meerderheid 252 was. Daarvan zijn uitgebragt op de heeren mr. A. M. Becius 468, jhr. P. D. van Citters 447, dr. J. W. Callenfeis 426 enG. J. Sprenger 405 stemmen, die derhalve zijn verkozen, terwijl tus- schen de heeren W. M. Snyder, die 237 en A. J. van Teyliugen die 151 stemmen op zich vereenigden, eene herstemming zal moeten plaats hebben. Voorts bekwamen de heeren mr. B. B. Bock 96, jhr. mr. A. W. SnouckHurgronje 68, mr. M.B. Lants- heer 67 en mr. W. Pb. Vis 28 stemmen, terwijl 13 personen een minder getal stemmen bekwamen, van 2 tot 13, en 25 personen elk 1 stem. Hoofdkiesdistrict Goes. Getal kiezers 850ingeleverde biljetten 453, van onwaarde 16, geldige stemmen 437. Daarvan zijn uitgebragt op de heeren mr. M. P. Blaaubeen 342, A.Kakebeeke 330 en I. G. J. van den Bosch 261 stem men, terwijl eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. P. I. Buteux die 151 en J. H. Bybau die 80 stem men verkregen. Hoofdkiesdistrict Zierikzee. Ingeleverde biljetten 399, van onwaarde 17, geldige stemmen 382 en alzoo de volstrekte meer derheid 192. Daarvan zijn uitgebragt op de heeren mr J.Moolenburgh 319» J. van der Have 298 en jhr. W. M. H. de Jonge 193, alzoo alle drie herkozen. De gemeenteraad van Middelburg zal morgen namiddag ten 2 ure eene openbare zitting houden tot het resumeren van het rapport der commissie betrekkelijk de bedenkingen op de ver ordening tot heffing van een hoofdei ijken omslag; en vrijdag morgen (en 10 ure tot het behandelen der ontworpene verorde ningen op andere plaatselijke belastingen. Heeds een en andermaal hebben wij melding gemaakt van uitspraken in het regt.sgeding der reederij de Commercie-com- pagnie alhier, tegen haren voormaligen gezagvoerder M. Butyn. Ten einde onzen lezers echter een meer duidelijk overzigt van die zaak te geven, achten wij het niet ondienstig kortelijk de volgende punten aan te stippen. De reederij de Commercie-compagnie alhier vertrouwde in 1851 aan ge me ld en Butyn het bevel toe over het barkschip, genaamd: u Commercie-compagnie van Middelburg." Dit schip kreeg bestemming naar Calcutta, om aldaar bevracht te worden en kwam er ten behoorlijken tijde aan. Na 1852 even wel werd van schip of gezagvoerder niets meer vernomen, en dit duurde tot dat het in 1854 aan de reederij gelukte om liet schip dat, na tot op dien tijd de chinesche wateren te hebben bevaren, met eene vreemde bemanning, welke de nederlandsche schijnt vervangen te hebben, in gemeld jaar het anker voor Havanna uitwierp, door middel van onzen consul aldaar te doen aanhou den, en gezagvoerder Butyn van boord te verwijderen. Na zijne aankomst hier te lande werd gemelde Butyn door het openbaar ministerie ten correctionele vervolgdhet schijnt echter dat de noodige bewijzen voor de aanklagt wegens opligting ontbra ken, want op deze aanklagte volgde vrijspraak. Intusschen achtte de Commercie-compagnie zich in het be lang van onzen handel en scheepvaart verpligt, om van hare zijde niet slil te zitten en dagvaardde genoemden gezagvoerder tot het doen van rekening en verantwoording. Hierop werd geant woord dat hij geene rekening kon doen, omdat de Commercie- compagnie zich van de boeken zou hebben meester gemaakt, en er werd geconcludeerd om dit feit door getuigen te mogen be wijzen. Van hare zijde beweerde de Commercie-compagnie dat zij geene boeken in haar bezit had, en concludeerde lot ontzeg ging van het gevraagd getuigenverhoor, aangezien in allen gevalle het doen van rekening niet afhankelijk is van het heb ben van boeken of scheeps-journalen. Het provinciaal geregts- hof in Zeeland vereenigde zich met dit gevoelen en wees het verzoek tot getuigenverhoor af. Hangende dat geding kwamen eenige goederen, welke aan den gezagvoerder schenen toe te behooren, en bleken te bes taan in eenige stukken zijde en losse onzamenhangende papieren, alhier aan. De Commercie-compagnie liet op de goederen be slag leggen en concludeerde tot van waarde verklaring van dat beslag en tot voeging dezer zaak bij die, betrekkelijk het doen van rekening en verantwoording, welke bij de arrondissements- regtbank alhier hangende was. Deze laatste conclusie werd betwist, omdat geen verzoek tot voeging zou mogen worden gedaan door eeneischer en ook niet betreffende zaken hangende voor het zelfde regterlijk collegie. Ook dit beweren werd door het hof in Zeeland niet gedeeld. Gezagvoerder Butyn kwam daarop van beide arresten iu cas satie en werd bijgestaan door de advocaten mrs. A. en A. A. de Pinto, terwijl mr. D. van Eek optrad voor de Commercie-com pagnie. De hooge raad heeft zich in beide zaken vereenigd met de gronden bijgebragt door den advocaat der Commercie-com pagnie, en bij arresten van 25 april en 9 mei ji., beide voor zieningen in cassatie verworpen met veroordeeling van den eischer in de kosten en in de boeten van cassatie; zoo als wij reeds op de dagen der uitspraak per telegraaf hebben medege deeld. De tentoonstelling van bloemen en gewassen, door de Ver- eeniging tot bevordering van den tuinbouw in Zeeland, dezen zomer alhier te houden, en welke aanvankelijk was bepaald op 19 en 20 junij, is volgens nadere bekendmaking van het bestuur thans vastgesteld op 12 en 13 junij aanstaande, op de bovenzaal der sociëteit De vergenoeging aan de markt, en alzoo in de zelfde week dat de Zeeuwsche maatschappij tot bevordering van den landbouw en veeteelt hare jaarlijksche vergadering en tentoon stelling in en nabij deze gemeente zal houden. Men schrijft ons uit Colijnsplaat van 9 dezer u Deze dag was voor onze gemeente een ware feestdag. Be stond hier sedert lang dringende behoefte aan een geschikt schoolgebouw, daarvan werd heden de eerste steen gelegd's na middags te 4 ure begaf zich het plaatselijk bestuur, met de com missie van plaatselijk schooltoevoorzigt enden predikant, van het gemeentehuis naar de plaats der plcgtigheid, alwaar het door de schooljeugd werd verwelkomd met een der 3 zangstuk jes voor die gelegenheid vervaardigd. Bij monde van het lid, den heer L. van der Moer Jr.. noodig- dc het gemeentebestuur den heer burgemeester J.H. Bijbau, pleg- tig uit tot het leggen van dén eersten steen. Deze uitnoodiging door Z.E.A. met eene kernvolle toespraak beantwoord zijnde, gaf hij daaraan gevolg. Toen dit geschied was vervolgde de heer burgemeester zijue toespraak. Hierna bragt het gemeente bestuur hem, bij monde van het lid, den heer P. JI. van Lis, zijnen dank toe voor het verrigte werk. Nadat weder een versje was gezongen, werd door den onderwijzer J. M. Stroeseen laatst toepasselijk woord gesproken, dat door een derde zang stukje werd besloten. Nu begaven zich het gemeentebestuur met beu, die tot bij woning der plegtigheid waren uitgenoodigd geworden, naar het gemeentehuis, waar door den heer secretaris J. Vink, met ge paste aanspraak, den heer burgemeester de eerewijn werd aan geboden. Het overige van den avond werd daar in hartelijke vriendschap doorgebragt; terwijl liet ook niet ontbrak aan menigen feestdronk, vooral in betrekking tot de afgeloopene plegtigheid. Ook de scholieren en het werkvolk, feestelijk onthaald, ga ven blijken van hunne feestvreugde." In de bijeenkomst van den gemeenteraad van Haarlem, is onder anderen mededeeiing gedaan van den inhoud van een koninklijk besluit van den 7 dezer, betreffende het beroep van jhr. M. Salvador van de uitspraak van gedeputeerde staten, bij welke hij, in overeenstemming met de beslissing van den ge meenteraad, is verklaard te hebben opgehouden lid van den raad te zijn. By dit koninklijk besluit zijn de beslissingen van den gemeenteraad en van gedeputeerde staten in hooger beroep be vestigd, en is de voorzitter van den gemeenteraad door den com missaris des konings verzocht het afschrift van dit besluit, ha daarvan kennis te hebben genomen, aan den adressant uit te reiken. De voorzitter heeft kennis gegeven dat aan dit laatste onmiddelijk is voldaan. Een en ander is voor kennisgeving aan genomen. In Hamburg is officieel berigt ontvangen, dat er weldra een noord-araérikaansch eskader op de Elbe zou komen om zich verder naar Kopenhagen te begeven. Men meende dat de komst dier schepen in verband stond met het geschil over den Sondtol. Den 11 dezer werd te Breda ge vankelijk binnengebragt zekere Louis Koperberg, geboren te Middelburg, oud 13 jaren, welke zich sedert eenige dagen onledig hield te llozendaal geld in te zamelen op zoogenaamde bedelbrieven, welke gebleken zijn valsche naamteekeningen te bevatten. De Boekverkoopers-verceniging te Haarlem heeft het plan opgevat in de maand j ulij, bij gelegenheid der feestelijke ont hulling van het metalen standbeeld voor Lourens Janszoon Coster, eene typografièscke tentoonstelling te houden, zoowel van al wat betrekking heeft op de uitvinding der boekdrukkunst en hare trapsgewijze volmaking als op de werktuigen in den uitgebreidsten zin in eenige betrekking staande tot drukkerij, binderij en aanverwante vakken. SSarïne eu legea*. Gisteren namiddag arriveerde ter roede van Vlissingeu Zr. Ms. schooner Makassar, kommand ant de luitenant ter zee 1ste klasse J. E. Buys. Door den minister van oorlog zijn naar men verneemt on derscheiden kommand erende officiereu van het wapen der kava- lerie aangeschreven, om het benoodigd aantal onder-officieren en korporaals bij de normaal schietschool te 's Gravenhage te detacheren, ten einde daarbij onderwezen te worden in het gebruik der vuurwapenen, voor zooveel dat wapen betreft. BBurg-erlijBie staiaiï. In de afgeloopene maand april zijn ingeschreven in cle Hegisters van den Burgerlijken Stand te Middelburgals Gehuwd9 paren. Geboren45 kinderen; 26 van hei mannelijke en 19 van het vrouwelijke geslacht. Overleden, 52 personen, 26 van het mannelijke en 26 van het vrouwelijke geslacht; waarvan 5 elders overleden. Levenloos aangegeven 1. Van de overledenen waren: beneden den ouderdom van een jaar 8 vanl tot59van 5 tot 10, 2; van 10 tot 15, 0; van 15 tot 201 van 20 tot 25,1; van 25 tot 30,1; van 30 tot 35,3; van 35 tot 403 van 40 tot 45 1 van 45 tot 50, 2; van 50 tot 55 1 van 55 tot 60, 2; van GO tot 653van 65 tot 703; van 70 tot 75 6; van 75 tot 803van SO tot 850 van 85 tot 90, 0; van 90 tot 95, 1; ouderdom onbekend, 2. Vlissingenals: Gehuwd, 8 paren. Geboren, 39 kin deren; 21 van het mannelijke en IS van het vrouwelijke geslacht. Overleden, 19 personen, 11 van het mannelijke en 8 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven 3. Onder de overledenen waren er 2 in het hospitaal en l elders overleden, doch alhier ingeschreven.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1