ij ondftebirigtin. met de aandeden der gemeente in de Nederlandsche handel maatschappij, tot waarborg, zoodat hij persoonlijk ander onder pand heeft verstrekt. De heer van Teylingen intusschen persisterende bij zijn ver langen dat hiervan in de notulen melding worde gemaakt, wordt zulks in omvraag gebragt en daartoe besloten met 10 stemmen tegen 2 (de heeren van Sonsbeeck en de voorzitter). Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling dat zijn ingekomen a. missiven van gedeputeerde staten, respectie velijk houdende goedkeuring der raadsbesluiten tot beschikking uit den post voor onvoorziene uitgaven op de gemeente-begroo ting voor dit dienstjaar, en kennisgeving dat het gearresteerde reglement van algemeene plaatselijke policie aan den koning ter vernietiging is voorgedragen, als bepalingen bevattende,in strijd met de algemeene wettenb. eene missive van de burgerlijke administratieve vereeniging van burgemeesters en secretarissen te 's Hertogenboscb, houdende uitnoodiging tot ondersteuning van een adres om in de gemeentewet voor het algemeen, zoo danige wijziging te verkrijgen als ten behoeve der hoofdstad Amsterdam bij afzonderlijke wet is toegestaan; welk stuk ter inzage van de leden zal worden nedergelegd, en c. eene missive van de commissie van beheer over de bank van leening, waar bij het verslag en de rekening over Ao.Po. worden ingezonden het eerste van welke stukken ter visie gelegd, en het tweede in handen der commissie van financien gesteld zal worden. De heer dr. Dammeis inmiddels ter vergadering verschenen. "Van den gemeente-bouwmeester is ingekomen eene herbaalde schriftelijke klagte over de schade, die aan de leidijken van het havenkanaal wordt veroorzaakt door de stoomboot Stad Mid delburg, kapitein Cornelissen. "Woensdag den 7 dezer is ge noemde boot weder met volle vaart binnengekomen, waardoor, behalve gemelde belangrijke degradatie aan het havenkanaal, ook de in de kade liggende schepen schade hebben bekomen en ten deele zijn los geslagen. De voorzitter zegt dat de directie van het beurtveer reeds herhaaldelijk is opmerkzaam gemaakt op deze klagtcn, en be treurt het dat zulks tot hiertoe steeds vruchteloos bleef. Na eeuige discussie wordt besloten die directie andermaal aan te schrijven, en inmiddels de commissie voor de verordenin gen tegen wier overtreding straf is bedreigd, op te dragen het vervaardigen eener verordening te dezer zake. Namens de commissie van financien worden overgelegd een lötal verordeningen betrekkelijk de te bestendigen plaatselijke belastingen, welke ter inzage zullen worden nedergelegd om aanstaanden vrijdag voormiddag ten 10 ure in behandeling te worden genomen. Aan de orde zijnde de deliberatie hij resumtie op het voorstel van burgemeester en wethouders omtrent de te brengen wijzi ging in de overeenkomst met de concessionarissen der gasver lichting, voor zoo veel betreft de restitutie van de plaatselijke belasting op de steenkolen, leest de heer mr. van Diggelen eene uitvoerige memorie voor, in substantie strekkende ten betooge dat naar zijn inzien de concessionarissen sedert goruimen tijd het met de gemeente gesloten contract hebben verbroken, door geen economisch- maar gewoon steenkolengas te stokendat het art. 31 der overeenkomst is vastgesteld met het oog op res titutie van het klein gedeelte steenkolen, dat bij invoer der com positie van Cossas comp. alleen tot verhitting der retorten niet tot gasbereiding zou gebezigd worden. Hij concludeert alzoo dat alle uitslag van cokes behoort te wor den belast, daar bij economisch gasgeeue cokes worden voort- gebragt; dat de vervaardiging der compositie, van welk geheim de firma Robbe en co. thans eigenares is, geschiede onder toe- zigt van ambtenaren bij de plaatselijke belastingen, kortom dat het primitief contract getrouw nageleefd of verbroken worde. Na vrij uitvoerige discussie, waarbij het meerendeel der leden zich zeer tevreden verklaart over het licht zoo als dat thans is, terwijl art. 31 van het contract, onaangezien de bedoeling bij de redactie, letterlijk aan de concessionarissen volle regt geeft op restitutie voor alle gebezigde steenkolen, wordt de voorgestelde wijziging in omvraag gebragt en aangenomen met 11 tegen 2 stemmen (van de heeren van Deinse en mr. van Diggelen). De voorzitter wenschte alsnu, ter voorkoming van alle mocije- lijkheden voor het vervolg, dat de raad verklare genoegen te nemen met het gaslicht zoo als het thans brandt. Uit hoofde van de moeijelijkhoid om zulks te constateren en het onnoodigc om ongevraagd een dergelijk votum van vertrouwen te geven, wordt dit voorstel ingetrokken. De heer mr. Verbrugge komt ter vergadering. Thans is aan de orde de deliberatie bij resumtie over het aan gehouden rapport der commissie,aan welke het beramen van een equivalent was opgedragen voor den afgeschaften accijns op het gemaal, in gevolge de door den minister van binnenland- sche zaken gemaakte bedenkingen op de verordening voor den hoofdelijken omslag. De voorzitter zegt zich met het geheel niet te hebben kunnen vereenigen, daar hij den maatstaf voor den aanslag onbillijk acht, en thans gelooft hij ook niet dat is tegemoetgekomen aan de bedenkingen van den minister. Hij stelt daarom een amen dement voor, strekkende om bij de classificatie der belasting schuldigen tot maatstaf te nemen de huurwaarde der perceelen of perceelsgedeelten, vermeerderd naar het getal dienstboden cn paarden van weelde, en verminderd naar het getal inwonen de kinderen. De heer mr. Sifftë merkt op dat in het rapport gemotiveerd is aangetoond waarom de commissie persisteert bij de aangeno- menc grondslagen. De heer van Teylingen zegt dat al de bezwaren van den minister zijn opgehelderd, ter uitzondering van de door hem als maatstaf aangeprezene huurwaarde, omdat de commissie in ge- moede overtuigd is dat er voor deze gemeente geen onbillijker grondslag kan worden uitgedacht. Hij treedt voorts in eene vergelijking tusschen een aanslag naar door de commissie ge projecteerde grondslagen cn naar de huurwaarde; terwijl men in hot laatste geval, ook bij overtuigend bewijs van minder in komen, den uitsluitenden maatstaf die de huurwaarde aangaf zou moeten volgcji. Intusschen verheugt het hem dat de voorzitter een amende ment heeft ingeleverdmogt ieder lid alzoo blijken geven dat hij zich niet bepaalt bij afkeuring van het ontwerp der commis sie maar zich zelf beijvert iets beters te leveren. Niets zal der commissie aangenamer zijn, daar zij overtuigd is dat hare arbeid verre van volmaakt is. Na zeer uitvoerige discussie wordt besloten de beslissing op een cn ander aan te houden tot donderdag aanstaande des na middags ten 1 ure. fc)UÜmlanüsri]e tijbingra. EmgfeiainitB. Londen 10 mei. De beide huizen van het parlement hebben zich in hunne zitting van jl. donderdag zonder tegenbedenking vereenigd met een voorstel van de ministers om de land- en zee- magt alsmede de burgermilitie te danken voor de door haar in den afgeloopen oorlog bewezen diensten. Van deze gelegen heid heeft de heer Disraëli,de leider der conservatieve oppositie in het lagerhuis, gebruik gemaakt om aan de door de russische land- cn zeemagt betoonde dapperheid en volharding lof toe te brengen. Verder heeft liet gouvernement een pensioen van 1000 p. si in het jaar gevraagd voor den generaal Williams, den veldheer wien de eer der heldhaftige maar ongelukkige verdediging van Ivars grootendeels toegebragt wordt; tevens js door de minis ters medegedeeld dat zij aan H. M. voorgesteld hebben hem de waardigheid van baron te verleenen benevens den titel van sir William Williams van Kars. Die mededeeling is in de beide huizen met blijken van levendige goedkeuring ontvangen, en men verwacht dat liet voorstel zonder de minste tegenkanting zal aangenomen worden. liet adres van het parlement aan de kroon, tot betui ging van blijdschap over den vrede, is ook door het lager huis aangenomen, nadat aan de beraadslaging daarover nog cle geheele zitting van 6 mei besleed was. In deze zitting is, bene vens de reeds vroeger aangeroerde punten, vooral ook het pro tocol der zitting van het parijsche congres van 6 april behandeld. De daarin vervatte klagten over den toestand van Italië werden algemeen beaamd, maar niet de klagten over de belgische druk pers; en verscheiden sprekers verklaarden dat lord Clarendon eene pogiug tot vernietiging der drukpersvrijheid in Europa niet had behooren aan te moedigen maar nadrukkelijk daarte gen had moeten protesteren. Hierop antwoordde lord Palmer- ston dat Harer Majesteils gouvernement er zelfs niet aan dacht, zich in de binnenlandsche aangelegenheden van Belgie of van eenigen anderen onaf hankelijken staat te meugen. Door'The morningpost worclt medegedeeld dat 11. M. het herstel des vredes ook met blijken van goedertierenheid wil lende vieren, besloten heeft algemeene en volledige amnestie te verleenen aan allen, zonder uitzondering, die wegens misdrij ven van politieleen aard veroordeeld zijn. Deze amnestie komt vooral ook ten goede aan cle lieden die, eenige jaren geleden, wegens onlusten in Ierland en wegens de woelingen der char- tisten naar overzeesche strafplaatsen gezonden zijn. Van wege den minister van oorlog is aan de dagbladen medegedeeld, dat de vermindering, die het budget van zijn de partement voor het loopende dienstjaar ten gevolge van het herstel des vredes ondergaan zal, niet minder dan twintig millioen poncl sterling bedraagt. Het totaal van dat budget is eeuige weken geleden, gelijk men zich herinnert, voorloopig op vier cn dertig millioen gesteld. E4aïae. Turijn S mei. In cle zitting van de kamer der gedeputeerden van heden zijn de beraadslagingen over het vredes-verdrag ge ëindigd met de aanneming eener orde van den dag tot goedkeu ring der staatkunde van graaf Cavour.In den loop der discussie had de voorzitter van den raad zijne nota over de italiaansche zaken medegedeeld, welke eene gunstige uitwerking had, daar zoo wel cle regter- als de linkerzijde de regering hare ondersteu ning beloofde, zoo de omstandigheden het vorderen. EEaaülLscEBBamS. Frankfort 6 mei. De beijersche staatsraad, graaf von Wald- kirch begeeft zich eerstdaags naar Madrid, om voor prins Adal bert van Beijeren de hand van de Infante Donna Maria, zuster van den koning van Spanje, aan te vragen. Na het huwelijk zal prins Adalbert, die troonopvolger in Griekenland is, zich der waarts begeven. Van goederhand wordt gemeld, dat Pruissen en Oosten rijk gemeenschappelijk aan de bonös-vergaderiug eene mede deeling zullen doen nopens den uitslag der conferentien van Parijs; dat daarbij echter alleen zal worden melding gemaakt van hetgeen is tot stand gebragt, inzonderheid ter waarborging van de belangen van Duitschland, zonder eenig voorstel om de boncls-vergadering lot een besluit uit te lokken, waarbij zij ver klaart, zich met het verdrag te vereenigen, of zich met êenigen waarborg te belasten, ten einde dit verdrag ten uitvoer te leggen. Prinses Marianne der Nederlandenis den 7 dezer te Bonn aangekomen lot medeviering van den 19den verjaardag van haren zoon, den aldaar studerenden jongen prins Albert van Pruissen, terwijl haar eigen verjaardag daar den 9den insgelijks gevierd zou worden. Era Hl Ets* ij Si. Parijs 10 mei. De Moniteur bevat de benoeming van graaf de Morny tot buitengewoon gezant van Frankrijk aan het. russische hof. Generaal Edgard Ney is reeds gisteren naar Pe tersburg vertrokken, om het antwoord over te brengen van Frankrijk op de mededeeling van de troonsbeklimming van keizer Alexander. Voor de feesten en ceremonien, bij gelegenheid van de doopplcgtigiieid van den jongen prins, is een crediet van 100,000 francs aangevraagd. De koning van YVurlembcrg zal reeds in het begin van de volgende week van hier weder afreizen. ESeHg'ïe. Brussel 10 mei. In de zitting der kamer van volksvertegen woordigers van jl. woensdag,heeft de heer Orts het gouverne ment geïnterpelleerd omtrent de dreigende klagten die door den fransclien minister van buileiilandsche zaken, in de zitting van het parijsche congres van S april jl., tegen cledrukpersingebragt en in het protocol dier zitting wereldkundig gemaakt is. Hierop zeide cle minister van buitenlandsche zaken, volgens liet officiële verslag der zitting: //Ik zal de drie mij gedane vragen zeer beknopt beantwoorden. //Ten eerste is gevraagd of het kabinet, sedert het protocol van 8 april openbaar gemaakt is, eenig antwoord daarop aan het fransche gouvernement of aan de op het parijsche congres ver tegenwoordigde regeringen gezonden heeft? //Toen ik dat protocol in de dagbladen gelezen had, heb ik gemeend voor het geval dat het vredesverdrag met de protocol len officieel aan het kabinet medegedeeld wierd een antwoord te moeten onderwerpen, hetwelk in dat geval aan alle gouverne menten, die deel van het congres uitmaakten, zou kunnen toe gezonden worden. //Dat antwoord is sedert vier dagen gereed; en indien ik het alhier voorlezen mogt zou de kamer daarin welligt een gedeelte der door den heer Orts ontwikkelde beschouwingen terug vinden. //Aan dat stuk ontbreekt nog alleen mijne onderteekening- Mijn voornemen was geweest het te onclerteekenen op clen dag nadat eene of andere van deter parijsche conferentien vertegen woordigde mogendheden, gemeend zou hebben mij het vredes verdrag met de protocollen officieel te moeten mededeelen. //Ten tweede wenscht de heer Orts Ie weten, of eene der op het parijsche congres vertegenwoordigde regeringen bij liet bel gische gouvernement aanzoek om wijziging onzer constitutie gedaan heeft? Geene enkele. //Ten laatste vraagt de heer Orts, of het kabinet in geval het zulk een aanzoek ontvangen mogt, gezind zou zijn om bij de kamer een voorstel tot wijziging der constitutie te doen? //Nooit." Accfijöhigcn. Den 9 dezer is van de reede van Veere naar zee gezeild de engelsche brik Friendsgezagvoerder W. Shaw en de schooner Margaretgezagvoerder T. B. Purvis, beide van Middelburg in ballast naar New-Castle. JPffBjaeu vüsa eEfeeÉeuao Amsterdam 10 mei. Nederland. "Werkelijke schuld dito dito dito dito Handel maatschappij Rusland. Oblig. bij Hope co dito clito 1S2S/1S29. Certific. dito 1840 dito bij Stieglitz dito dito 1854 Obl. bij Stieglitz (nieuwe) Certific. van inschrijving Spanje. Oblig. nieuwe stukken Binneiilandscli Oostenrijk, Oblig. metaliek dito dito nieuwe betaalbaar Amst. Belgie. Certific. bij Rothschild Portugal. Obligation Oostenr. Oblig. nationale Spanje Orediet Mexico. Oblig. 1853 21 pet. 2.1 3 5 pet. 3 pet. 63TV 75-g- 93-| 102-1 1011 89| 891 621 24-1 40 79A 401- 841 511 45 SOtV 87 21TV

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 3