MIDDELBÜRGSCHE COURANT. Dingsdag N°- 58. -.v'fcjêfC-'" 13 Mei. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags eu aaturdags. Binnen deze .-jjenïeegte en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien nre des morgens, op den-dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte of doodbekend niakingen enz., van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandas avond 8 ure. ömnmlanüsdu- tijbittgm. Mitltllenmsrg wiel» Wij herinneren nogmaals den kiezers van leden der provin ciale staten, dat de inlevering der stembiljetten op morgen 13 dezer, ten raadhuize, van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 ure moet geschieden. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben bij besluit van 2 dezer (provinciaal blad no. 40) bepaald, dat het voorde aan staande tentoonstelling van de Maatschappij ter bevordering van landbouw en veeteelt, welke op den 11 en 12 junij eerstko mende alhier zal gehouden worden, bestemde vee, vrij en on verlet derwaarts over de veren, in deze provincie, zal mogen vervoerd worden, met een bewijs van den burgemeester dei- gemeente in deze provincie, alwaar de eigenaar of bruiker woon achtig is, waaruit blijkt dat het bewuste vee aldaar, te huis be hoort en werkelijk voor die tentoonstelling bestemd isdat het alzoo aangebragte vee, terstond na de aankomst alhier, dooi den provincialen veearts der 1ste kl., clen lieer G. J. W. Berg- huys, zal worden onderzocht en dat door dezen, voor elk stuk vee, dat door hem gezond wordt bevonden, eene verklaring des wege aan den eigenaar of bruiker zal wordeu uitgereikt; dat na afloop der veeschouwing, het bedoelde vee, voorzien van het ge melde gezondheidsbewijs, wederom, zonder aan eenige verdere formaliteiten onderworpen te zijn, naar alle gedeelten dezer prov ineie zal mogen worden vervoerd. Men schrijft ons nit Yeere van 9 mei: Heden is alhier op de burgerlijke begraafplaats ter aarde be steld het lijk van een matroos van het barkschip het Zeepaard, gezagvoerder J. Giltjes Lz., genaamd .André (Javaan van ge boorte en onlangs van het eiland Java gekomen met het bark schip Noordster) die tengevolge van een noodlottigen val op dat schip is overleden. Door het comrnLtté voor het éde zeeu wsch muziekfeest, dat zoo als men weet, den 7 en 8 junij te Goes zou gehouden worden, is bepaald dat dit feest geen voortgang hebben zaldaar, uit hoof de van de verhindering van vele der dilettanten uit andere zeeuwsche steden, om hunne medewerking te verleenen, de ver houding tusschen het vocaal en instrumentaal gedeelte zou verbroken, zijn. Door den minister van justitie is ter kennis van zijnen ambt genoot van binnenlandsche zaken gebragt, dat vele notarissen, in plaats van zich bij den bewaarder der hypotheken en van het kadaster een naauwkeurig uittreksel uit de kadastrale leggers, overeenkomstig art. 6 no. 6, van het koninklijk besluit van 1 aug. 1828 (staatsblad no. 52) aan te schaffen, zich gemakshalve uittreksels doen uitreiken uit de kadastrale stukken, ouder de gemeentebesturen berustende. Ten gevolge hiervan zijn burge meester en wethouders der gemeenten uitgenoodigd, om niet alleen geene afschriften of uittreksels uit de ouder hen berus tende kadastrale stukken af te geven, of te doen afgeven, maar te zorgen dat door degenen die voormelde stukken ter secreta rie komen raadplegen, geene uittreksels of kopijen worden genomen. Dezer dagen heeft zich heimelijk uit Amsterdam verwijderd de leenbankliouder S. wonende op liet Rokin, met achterlating van een te kort van meer dan een ton gouds. Bedoelde leen bankliouder is, naar men zegt, buiten zijne instructie gegaan en heeft beleeningen van een aanzienlijk bedrag op verschillen de handels-artikelen gesloten. Naar wij vernemen, zal de scha mele klasse gelukkig niet veel schade lijden, maar zijn personen van eeuig fortuin de slagtoffers geworden van het te groot ver- trou wen in hem gesteld. Het committé der engelsche Lloyds heeft tot zijnen expert voor Holland en Belgie benoemd den heer Precious, vroeger werkzaam op de koninklijke werven te Woolwich en expert van Lloyds te' New-castle. Die expert zal te Rotterdam resideren. Den 6 dezer werd er in de gew&ne vergadering van het eolle- gie Zeemanshoop aan W. van Essen, oud 22 jaar, een met zorg bewerkte chronometer uitgereikt. De tijdelijk voorzittende com missaris, de heer C. Koert, hield bij deze gelegenheid eene alle- zins gepaste aanspraak. Vooreerst werd aan de leden kenbaar gemaakt in welke ongelukkigeu toestand zich de brik Harmonie bevond, toen zij den Staatraad Baud ontmoette, hoe de gezagv. van dien bodem T. de Jong, door zijne mensclilievendheid gedreven, als wakker zeeman, en gedachtig aan even wakkere voorgangers, dadelijk bereid was de noodige hulp te verlee nen, en alzoo de eer te handhaven van de nederlandsclie vlag. Daarna herinnerde de spreker aan de kloekmoedige daad van den stuurman van Essen zeiven, bragt hulde aan diens moed, be leid en volharding, en herdacht het voordeel dat daardoor aan de assuradeurs van het geredde schip werd aaugebragt, en voor hetwelk deze op zoo royale wijze zich dankbaar toonden dooi de toezending van den chronometer, die daarna aan W. van Essen door den voorzitter werd uitgereikt. Eene belangrijke menigte gaf door herhaalde toejuiching, hare ingenomenheid met deze plegtigheid te kennen, en verwelkomde den gezagv. T. de Jong en stuurman van Essen met de meeste blijken van toegenegenheid. Met zekerheid kunnen wij berigten, dat de beroemde zange res mevr. de Vries van Os, onze landgenoole, een engagement aan de italiaansche opera te Londen heeft aangenomen en dat de bedongen, voorwaarden iri de ruimste male het bewijs leveren dat de uitstekende verdiensten dezer talentvolle vrouw behoor lek ziju gewaardeerd. Andere voordeelige engagementen, zoo als te Milaan enz., aan mevr. de Vries van Os aangeboden, heeft zij voor dit speelsaisoen afgeschreven. Te Schiedam is men bezig aan de oprigting eener maatschap pij, ten einde eene stoombootdienst op Londen, direct van Schiedam uitgaande, te ondernemen. BSeimoennaEig-eiffl eim teeaSaaSéeEEo Bij koniuklijk besluit van 7 dezer, js de staatsraad in buiten gewone dienst L. W. van Mesritz benoemd tot administrateur van het kroon-domein, met eervol ontslag als administrateur van de partikuliere domeinen des konings en bevordering tot kommandeur van de orde van den Nederlandschen leeuw, len blijke van Zr. Ms. bijzondeveAevredênheid wegens de veeljarige trouwe diensten, in het beheer dier domeinen door hem bewezen. - Z. M. heeft bij besluit van den 2 dezer eervol emeritaat met pensioen verleend aan den wel eerwaarden heer J.J. van Deinse, predikant bij de. nederduitsch hervormde gemeente te Middelburg, ingaande 1 julij 1856. Dit berigt zal onge twijfeld met deelneming worden vernomen door vele onzer lezers die, hoewel gaarne aan hunnen oudsten eu ijverigen leer- aar de welverdiende rust gunueude, toch aan de andere zijde met leedwezen het oogenblik zien naderen dat deze waardige man zoo wel van de kerkelijke gerrieénte afscheid nemen als de burgelijke gemeente met der woon verlaten zal. Verder is nog emeritaat met pensioen verleend aan H. J. van Ingen, predikant bij de hervormde gemeente te Ouwerkerk in Duiveland, en A. lieyblom, predikant bij de hervormde ge meente te Axel, beide ingaande 1 julij 1856. Krachtens koninklijke beschikkingen zijn bij de in het loopende jaar, van den 23 mei tot den 7 julij, in Parijs te hou den algemeene tentoonstelling van vee en landbouwwerktuigen en voortbrengselen, van wege Nederland benoemd tot commis sarissen, jhr. mr. D. R. Gevers Deynoot, algemeene secretaris der Hollaudsehe maatschappij van landbouw te Rotterdamtot leden der jury, welke de prijzen zal toewijzen, deheeren G. J. Hengeveld, veearts der 1ste klasse en lecraar van 's rijks vee artsenijschool te Utrecht, voor zoo veel de runderen betreft mr. E. A. S. A. baron van Ittersum, landbouwer en veehouder op het Grootoever bij Hattum, voor de landbouw-voortbreng- selen; I. G. J. van den Bosch, directeur van den "VVilhelinina- polder, te Wilhelminadorp bij Goes, voor de schapen, varkens enz., en H. J. van Gennep, landbouwer en veehouder in den Zuidplas-polder bij Goucla, voor de gereedschappen en werk tuigen. Bij uitbreiding en met wijziging in zoo verre van de be staande besluiten, is door Z. M. den koning bepaald 1. dat de jas, door de officieren der schutterijen, in kleine tenue, gedragen wordende, zal zijn van donker b'aauw laken met open kraag en één rij knoopen, geheel overeenkomstig het model bij de officieven der infanterie van het leger in gebruik, en de uitmonstering aan den kraag van rood laken 2. dat de voorsclirevene bepaling, wat de kleur van het laken betreft, op de officieren der schutterijen, die thans van een jas van eene andere kleur van laken moglen zijn voorzien, slechts bij vernieuwing van dat kleeaingstuk van toepassing zal zijn 3. dat de officieren der schutterijen geen zilveren galon aan de pantalons, ook niet in groote tenue, meer zullen dragen, maar dat het galon zal worden vervangen door eene wit laken- sche bies. Sieffüc- eca scEhq©]!mierswSo In de vorige maand is te 's Hage, in eene der hervormde ker ken, een dubbeltal predikanten, die bij de benoeming van pre dikant in Neêrlandscb Indie wenschen in aanmerking te komen, onderzocht, wat hunne begaafdheid voor den kansel betreft, ten overstaan van de commissie voor de zaken van de hervormde eeredienst in de Indien. Binnen korten tijd verwacht men de benoeming van negen personen, die dan in den loop van dezen zomer naar het oord hunner bestemming moeten vertrekken. Ter vervulling der vacature, ontslaan door het emeritaat van ds. J. Diesel, heeft de kerkeraad der hervormde gemeente te Rhenen (provincie Utrecht) geformeerd liet volgende twaalf tal van predikanten dd. J. J. van Deinse, te IJsselmonde; J. M. Diesel, te Est; H. J. Krol, te Nieuw-VossemeerJ. van dei- Leeuw, te WormerN. Naeff, te OpijuenJ. A. Timmerman, te Oss; D. Gildcmeester, teElburg; I. C. de Vijver, te Veenen- claal; J. Drost, te HellevoetsluisJ. Rijsdijk Takens Lam- brechts, te Westkapelle: 11. C. G. Schijvliet, te Bennekom, en J. G. Blaauw, te Eist bij Amerougen. De zes laatsten werden op het zestal gebragt, en daarvan de drie eersten op het drietal, waaruit beroepen werd ds. D. Gildemeester, predikant teEl burg, hebbende drie leden vau den kerkeraad zich van het uit brengen hunner stem, bij het doen der beroeping, onthouden. ^aaiirHKae eza leges'. Naar men verneemt, zullen dit jaar van den 15 junij tot den 15 september, '1- tirailleur-compagnien op de heide bij Zeyst kamperen, tot het houden van schietoefeningen. Meleoroleg-nscliie waaa'MeBsaarag-en 9 gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags ten 12 ure. Mei 1856. 4 Wind. |o is *r ip 3 CO Laagste envcrschil met de hoogste. Aanmerkingen. fci> '8. I 4' NO.t.Nl 5 764.0 S.3 0.66,j 5.59 2.2 4,4 f4.6 bijna helder. 5 Noord. 5 764.3 7.0 0.68 5.33 0.0 3.1 n 6.Ü ligt bew.m.hag.b r, Stil. 0 703.0 3.8 0.73 6.37 1.0 4.0 «5.1 bewolkt. 7 O.t.N. 7 74Ó.0 7-1 0.90 7.17 3.1 5.4 «5.8 betrokken. s N.Oost. 4 7öfi.4 13.6 0.S3 9-24 1.8 6.6 «6.0 bewolkt. 0 NO.t.N r. 763.9 10.6 0.83 8-19 0.0 6.9 «7.0 betrokken. 10 N.Oost. 753-9 14.4 0-79 9-78 0.0 8.9 il 0.0 bewolkt. gtsale m-ge s&esrasl. Het voorloopig verslag wegens de wets-voordragt op het lager onderwijs is vastgesteld en gedrukt. De groote meerder heid der leden van de tweede kamer verklaart zich tegen de schoolpligtigheid en verlangt meer verband tusschen-het open baar onderwijs en het bedrijvige volksleven. Het opnemen van het christelijk element in de openbare lagere school is ernstig overwogen. Enkele leden hebben daarbij gewenscht het aanne men van bepaalde christelijke beginselen, maar de groote meer derheid heeft er zich legen verklaard, zonder daarom deugd en godsvrucht te willen veronachtzamen. Deze meerderheid oor-

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1