COURANT. 57. 1856. 10 Mei. ©Tttttjertlanïtsclje -fijMttgm. Deze coaranfc verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en1 Vlis- air^en geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buiteugewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke pLaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelliurg 9 mei. In de zitting der provinciale staten van heden is met 21 tegen 6 stemmen besloten om het ontwerp-reglement van administra tie der polders in Zeeland te stellen in handen van gedeputeerde staten, om daarop in te winnen hét oordeel van alle waterschaps besturen in de provincie; en ten anderen met 18' tegen 9 stem men om, met het oog op de belangrijke geldelijke bijdrage van het rijk ten behoeve der calamiteuse polders, gedeputeerde sta ten uit te noodigen zich in verbinding te stellen met de hooge regeriug ten einde ook haar gevoelen hieromtrent in te winnen. Voorts is met algemeene stemmen afgewezen het verzoek der ondernemers van de stoombootdienst op de Wester-Schelde, waarbij onder meer verlangd werd verhooging der subsidie van de provincie met ƒ3500,en met 20 tegen 7 stemmen beslo ten om gedeputeerde stalen te magtigen om met de ondernemers, wanneer door dezen daartoe aanzoek mogt worden gedaan, eenige wijzigingen in de overeenkomst aan te gaan en hen voor dat geval eene tegemoetkoming uit de provinciale kas teverlee- nen van ƒ2000,voor het door hen in 1854 en 1855 geleden verlies. De vergadering is daarop gesloten. Bij arrest van heden heeft de hooge raad der Nederlanden verworpen, de voorziening in cassatie door M. Butijn, in zijne zaak tegen de Commercie-compagnie alhier, ingesteld tegen het arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland, waarbij werd. bevestigd het vonnis der arroudissements-regtbank te Middelburg, houdende ontzegging van zijn incidenteel verzoek, om door getuigen zekere door hem gestelde feiten te bewijzen Het zal velen onzer lezers zeker genoegen doen te vernemen, dat in het voorloopig verslag over het wets-ontwerp houdende regeling van de zameustelling der regterlijke magt en het beleid der justitie, het navolgende omtrent de kwestie eeuer regtbauk in Staats-Vlaanderen gevonden wordt. In drie afdeelingen werd bij deze gelegenheid de noodzake lijkheid besproken van de vestiging eener arrondissements-regt- bauk in het 4de en 5de district der provincie Zeeland. Tot sta ving dier noodzakelijkheid werden hoofdzakelijk de volgende grónden aangevoerd. De tegenwoordige indeeling is in strijd met den natuurlijken toestand der provincie. Niets toch ware billijker, dan dat ieder der drie deelen, waarin Zeeland door de twee armen der Schelde gescheiden wordt, één arrondissement uitmaakt.; nu bezit het noordelijkste deel, met eene bevolking van 34091 inwoners, eene regtbauk te Zierikzeehet middelste met eene bevolking van 72921 inwoners, twee, te Middelburg en te Goes; het zuidelijkste deel, met eene bevolking van 55569 iuwoners en eeue grootere oppervlakte dan die der overige deelen, geeue. Opmerkelijk is het daarbij, dat gedurende de inlijving van ons land iu Frankrijk, laatst gemelde landstreek behoorde onder het regtsgebied der regtbanken van Eecloo en Brugge. Toen, na de omwenteling van 1813, Staats-Vlaande ren als deel uitgemaakt hebbende van de voormalige republiek, namens den souvereinen vorst in bezit genomen en met de pro vincie Zeeland werd vereenigd, werd het land gebragt onder het regtsgebied der regtbanken van Middelburg en Goes. Blijk baar had dat slechts voorloopig en uit noodzakelijkheid plaats. Had Staatsr Vlaanderen onder het fransche bewind tot Zeeland behoord, dat (oen reeds, zonder die landstreek, wegens het moeijelijke verkeer in drie arrondissementen verdeeld was, hei zou waarschijnlijk eene eigene regtbauk gehad hebben. De te genwoordige indeeling is dan ook hoogst bezwarend voorde bewoners van het,4de en 5de district, omdat zij gedwongen zijn tot eene moeijelijke, kostbare en niet zelden gevaarlijke reis over den Hond of Westerschelde. De gesteldheid dier distric ten levert, geene redenen op, die de vestiging eener regtbauk aldaar beletten. Mogt men al vroeger die redenen gezocht heb ben in de moeijelijke pommu^catie over den Braakman, dit bezwaar, zoo het al bestaan heeft, valt weg door de groote ver betering der wegen en de indijkingen aan den Braakman gedaan. De regtbehoevende ingezetenen van Staats-Vlaanderen ontbe ren bijna geheel het voordeel van de nabijheid van de reglers en practizijns. De moeijelijkhedeu, met eene verplaatsing ge paard, brengen dan ook meermalen te weeg, dat het regtzoekeu daaraan wordt opgeofferd. Menigeen zelfs die, dooreen kanton- geregt wegens overtredingen veroordeeld, belang heeft bij hoo- ger beroep, is dikwerf gedwongen, daarvan af te zien, wegens de kosten en de gevaren aan de overvaart der Schelde verbonden, Maar ook de openbare veiligheid lijdt er onder, want dc zelfde bezwaren die de communicatie met de hoofdplaatsen der arron dissementen, waaronder Staats-Vlaanderen ressorteert, ople vert, weerhoudt meermalen degenen, jegens wie misdrijven gepleegd worden, van de aangifte, uit vrees van genoodzaakt te zijn tot, de moeijelijke reis naar die hoofdplaatsen en tol kos ten, die door de wettelijke taxes niet vergoed worden. Bij dit alles komt nog de noodwendige vermeerdering van justilie- kosten, die de aangewezene bezwaren ten laste van den staat brengen, zoo wel walde reis- en verblijfkosten van getuigen en het vervoer van gedetineerden betreft. Eindelijk mag nog de opmerking gelden, dat, na herhaalde pogingen ter bekoming eener regtbauk in Staats^Vlaanderen aangewend, de regering bij het in 1852 ingediend wets-ontwerp op de regeling van het regtsgebied en de zetels der regts-collegien, de billijkheid van het aanzoek erkend en de vestiging eener regtbauk in Staats- Vlaanderen heeft voorgesteld. Door het provinciaal geregtshof in Zeeland,is tot deurwaarder bij de arroudissements-regtbank te Zierikzee benoemd, de heer J. J. VVattel, alhier. Den 5 dezer is men te Zierikzee begonnen met het bouwen eener gas-fabriek, welke bij besteding is aangenomen door M. van den Ende, metselaar aldaar, voor de som van 14,700. Naar men verneemt moet zulks met primo october gereed ziju. om alsdan iu werking te kunnen worden gebragt. Wij vernemen dat de bedijking der schorgronden voor Noord- beveland is aangenomen door de heeren van llaaften c. s., en dat het werk na pinksteren zal worden aangevangen. X Men verneemt dat er eerstdaags weder een belangrijke promotie hij liet leger zal plaats hebben, zoowel bij het wapen der infanterie als bij dat der artillerie. Wij vernemen dat dc kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam zich tot de regering heeft gewend, met verzoek het registratieregt van 4 pet., krachtens de wet van 8 augustus 1850, verschuldigd bij het onder nederlandsche vlag brengen van buitenslands gebouwde schepen, af te schaffen, en dit voorna melijk op grond, dat door liet ophouden van den oorlog, thans eene menigte stoombooten in Engeland is beschikbaar gewor den en ten verkoop wordt aaugeboden, en alzoo door den voor gestelden maatregel de uitbreiding der stoomvaart onder onze nationale vlag, juist tegenwoordig zeer zou kunnen bevorderd worden. Bij besluit van Z. M. den koning-groothertog, is de heer André, hoofdinspecteur der douanen, lot regerings-commissa- ris bij de internalionale bank van Luxemburg benoemd. Men houdt zich daar met de keuze van localen voor de bank bezig, In afwachting der installatie, zou dc raad van bestuurden 5 dezer eene zitting te Mainz houden. De heer Emile Erlanger is ad interim tot voorzilter der directie benoemd. Aan liet Journal des débats wordt uit Alexandria, van den 19 april geschreven, dat de nieuw benoemde gouverneur-gene raal van Neerlandsch-lndië aldaar was aangekomen en aan den onderkoning was voorgesteld door den Nederlandschen consul, den heer Ruyssenaers. Bij die gelegenheid heeft Z. exc. de heer Paliud, namens zijnen koning, aan. den onderkoning de orde van den Nederlandschen' Leeuw overhandigd en met veel be langstelling gesproken, over de doorgraving der landengte van Suezeene onderneming, welke de nederlandsche bezittingen in Azië zoo veel digter bij het moederland moet brengen. tBemoessaümg-eEn eia IsesItaSten. Bij koninklijk besluit van 5 dezer, heeft Z. M. goedgevonden 1. aan dr. C. A. L. Sander en dr. II. Goemans. op hun verzoek eervol ontslag te verleenen, den eersten als lid der provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt te Dord recht, den tweeden als lid dier commissie in Zeeland; 2. te be noemen tofc lid der provinciale commissie-van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Zeeland, de heer J. H. Cornielje, heel- en vroedmeester te Middelburg, ter vervanging van den heer J. M. de Lepelaar, overleden. Z. M. heeft bij besluit van den 2 dezer, goedgevonden te benoemenbij het wapen der artillerie, tot Isten luitenant de 2de luitenants B. de Jong en P. L. Berail, van het wapen, voor den tijd van vijfjaren gedetacheerd bij het leger in Oost-Indie bij het lste regement. vesting-artillerie, tot 1ste luitenant den 2den. luitenant 11. W. A. Oltkamp, van het 2de regement ves ting-artillerie. Bij besluit van 2 dezer heeft Z. M. bepaald, dat de grooie of zoulharirig-visscherij dit. jaar zal mogen aanvangen den tweeden junij. S5.erk- era scBnoraïmSeHawso De predikanten-vereeniging in deze provincie is voornemens hare achtste vergadering te houden binnen Middelburg in het. locaal der sociëteit Sint Joris, op woensdag en donderdag, den 14 en 15 mei e. k., aanvangende des voormiddags ten elf ure precies. De in die vergadering aan de orde gestelde werkzaamheden bepalen zich lot het navolgende: Eerste dag. Voorlezing der handelingen van de vorige vergadering; ver slag der werkzaamheden van het bestuur; rekeningen verant woording van den queestor; rekening en'verantwoording van den qumst.or der weduwenbeursverslag der permanente com missie voor het onderzoek naar den toestand van het godsdien stig onderwijs in Zeeland. Tweede dag. Behandeling der voorgestelde vragennieuwe vragen en voor stellen; benoemingen voor het bestuur; bepaling van tijden plaats der volgende bijeenkomst. Na den afloop der vergadering zal er gelegenheid zijn tot deelneming- aan een broederlijken maaltijd. In de daaraanvolgende week van 2023 dezer maand, zullen in de concertzaal alhier plaats hebben de algemeene vergade ringen der protestantsche vereenigingen TJnitas, Philacterion, Maatschappij van welstand en Christelijk Hulpbetoon. De kerkeraad der herv. gemeente te Nieuw- en St. Juos- land heeft, onder het presidium van ds. J. H. Calkoen, predikant te St. Laurens c. a., het navolgende twaalftal geformeerd, van predikanten en candidaten tot den heiligen dienst: W. Gouda Q,uint. predikant te NieuwvlietH. J. D. Hellen- doorn, candidaatT- Bussingh de Vries, predikant te Bussem dr. J. A. Snellenbrand, candidaat bij de waalsche commissie; J. F. van Binsbergen, predikant te HoekL. P. Trautman, tc Veere; H. W. Tydeman, teRozendaal; A. Wiiot Versprille, te OudvossemeerL. H. F. Creutzberg, te Ooslerland T. van Goch, te Zandert; N. E. Ernst Vetten, te Serooskerke J. R. Takens Lambrechts, te Weslkapelle. Uit dit. twaalftal werden de zes eerstgenoemden op het zestal, de drie eersten op het drietal gebragt, en eindelijk met algemeene stemmen beroepen de Weieenv. heer "W. Gouda;Q,uint,predi kant te Nieuwvliet, aan wien de beroepsbrief zal worden toege zonden.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1