MIDDELBURGSCHE COURANT. N°* 54. Zaturdag 3 Mei. De2e courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze ge singeu geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per -post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den da, [ér. .uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbc-kend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buileugewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsiug moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt koutant. Editie van vrijdag avond 8 ure. 3«ali0nMgingm VAN HET RIJKSBESTUUR, PROVINCIALE EN fiEAlEENTER||cREN. De commissaris des konings in de provincie Zeeland, maakt bekend, dat de staten van Zeeland in buitengewone vergadering zijn bijeen geroepen tegen dingsdag den 6 mei aanstaande, des avonds ten half acht uur, in de daarvoor bestemde zaal in de Abdij te Middelburg, en dat de toegang tot die zaal voor het publiek zal zijn, door de deur ter zijde van het gebouw dei- Concertzaal, op de Groenmarkt te Middelburg. Middelburg den 30 april 1856. De commissaris des konings voornoemd, Y A N TETS. ©ittnmlanïrsrljr tijömgrn. lïïdUlLerBmE'g- mei. Door den gemeenteraad alhier is in zijne zitting van heden be sloten tot het aangaan eener geldleening ten bedrage van ƒ18,000 tegen hoogstens 5 pet. rente, waarvoor ten onderpand zullen strekken de aan de gemeente toebehoorende aandeelen in de Nederlandsche handelmaatschappij; af te lossen wanneer de gemeente-financiën dit zullen toestaan,doch niet opeischbaar. Wij vernemen met zekerheid tot ons leedwezen, dat door de hoofd-administratie van de particuliere domeinen van Z. M. den koning werkelijk besloten is tot de afbraak van het kasteel Kloosterzande. Aan den nieuwen rentmeester is reeds de ver- pligting opgelegd om te Hulst te gaan wonen. Men schrijft ons uit Goes van gisteren LI. maandag had bij het verwerken van eenige val en meekrap een ongeval plaats. De arbeider Job Dronkers ontving zulk een vat (pl. m. 600 pond wegende) op zijn been; het werd daardoor zoo erg gekneusd, dat men voor het verlies er van beducht is. De 208 bunders sehorgrond, woensdag te Goes geveild, zijn verkocht aan eenige heeren uit Brugge voor de aanzienlijke som van ƒ135,100, makende met de 15 pet onkosten 155,365. Rekent men daarbij de kosten van bedijking, dan zal de bunder ongeveer op ƒ1200 te staan komen. De minister van marine heeft ter openbare kennis gebragt, dat de geleide-lichten bij Renesse, op Noorcl-Schouwen, op den 12 dezer, met zons-opgang, gebluscht en eerst weder ont stoken zullen worden na den afloop der werkzaamheden tot verbetering dier geleide-lichten, vermeld bij het berigt van den 18 februarij jl. De commissie van het 5de Taal- en letterkundig congres bestaande uit de heeren Mertens, van Rijswijclc, Matthijssens, Geeiland, Rosseels, Verspreeuwen en de Burbure heeft hare circulairen rondgezonden om de noodige inlichtingen te ver krijgen ter vaststelling van het programma van dat congres, dat op den 15,16 en des noods den 17 augustus te Antwerpen zal plaats hebben. De commissie zal zorgen dat de leden van 't congres kosteloos toegang krijgen tot al dc feestelijkheden, die builen de vergaderingen, in Antwerpen zullen plaats hebben. Aan liet hoofd van het nominee der 's Gravenhaagsche nieuwsbode van 30 april leest men het volgende woord tot afscheid: //Eenige vrienden van den koning en het vaderland, die zich bij de optreding van het tegenwoordig ministerie ver- eenigd hadden, om het tegen aanvallen, zoo zij onregtvaardig waren, te verdedigen, vooral om den band lusschen Oranje en Nederland naamver te doen toehalen meenden in het vorige jaar ook met vrucht een dagblad te kunnen aanwenden, en kozen'daartoe de 's-Gravenhaagsche nieuwsbode. Hebben zij, bij het overnemen van dat dagblad, enkel hunne overtuiging geraadpleegd, Aij het sehrij'/;--. daarin naar niemands oogen gezien in het staken van hetzelve vervullen zij een pligt die hun door de omstandigheden wordt opgelegd. Na 30 april zou de 's Gravenhaagsche nieuwsbode niet meer verschijnen. ISemoeimiurag-em era toealrafltem. Bij besluit van 26 april jl. heeft Z. M. goedgevonden aan den hoofdingenieur van den waterstaat der 1ste klasseE.de Kruyff, op ziju verzoek eervol ontslag uit die betrekking t.e ver- leenen, onder dankbetuiging voor zijne veeljarige aan den lande bewezen diensten. Bij besluit van 27 april jl. heeft Z. M. goedgevonden tot buitengewoon lioogleeraar in de faculteit der wis- en natuur kundige wetenschappen aan de hoogeschool te Utrecht te be noemen den heer J. A. C. Oudemans, doctor in de wis- en natuurkundige wetenschappen, thans observator bij de sterre- wacht aan de hoogeschool te Leyden. Bij Zr. Ms. besluit van den 26 april, wordt met den 1 mei de kapitein ter zee J. H. Sterk, op zijn verzoek, wegens lang durige dienst en meer dan vijftigjarigen ouderdom, op pen sioen gesteld, onder dankbetuiging voor zijne aan den lande bewezene langdurige en goede diensten; wordende aan hem toegekend een pensioen van ƒ1800 's jaars. Met voorschreven tijdstip wordt bij gemeld besluit alme de op pensioen gesteld de kapitein-luit.enant ter zee J. H. Vol- mer Knollaert, wegens langdurige dienst en meer dan vijftig- jarigen ouderdom, onder toekenning van een jaarlijks pen sioen van ƒ1500; wordende gemelde kapitein-luitenant ter zee met dien datum, onder stilstand van pensioen, benoemd tot equipagiemeester der marine bij 's rijks werf te Amsterdam. Voorts worden bij gemeld besluit, met ingang van den 1 dezer, bevorderd tot kapitein ter zee, de kapitein-luit.euant ter zee A. van Wachendorff van Rijn; tot kapitein-luitenants ter zee, de luitenants-ter zee der 1ste klasse G. C. C. Pels Rijeken en W. A. Berghuistot luitenants ter zee der 1ste klasse, de luitenants ter zee der 2de klasse G. A. L. H. baron van Heecke- ren, W. E. vau Erp Taalman LCip, jhr. A. R. A. M. Clifford Kocq van Breugel en J. C. Oudraaf. Bij Zr. Ms. besluit van den 26 april, wordt met den 1 dezer de majoor bij het korps mariniers L. Oudraat bevorderd tot lui tenant-kolonel bij dat korps. Bij besluit van 27 april jl., heeft Zijue Majesteit goedge vonden te benoemen, tot beheerder vau den polder Maarland (Zeeland), den heer L. Boot. Mecffologïeo Den 27 april is te Brussel, in den ouderdom van 78 jaren, overleden de graaf Vilain xiineen man die aan zijn land groo te diensten heeft bewezen en ook tijdens de vereeniging van ons land met Belgie eene staatkundige rol heeft vervuld. Bij cle daarstelling van het koningrijk, in 1815, werd hij tot lid van de tweede kamer der staten-generaal gekozen, welke betrekking hij tot aan de scheidingin 1830vervulde. Hij werd toen ge kozen tot lid van het Belgisch congres en in 1831 tot lid van den senaat, en vervulde gedurende zeventien jaren de betrek king van vice-president van dat staalsligchaam. Hij was ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, van het IJzeren Kruiskommandeur van het Legioen van Eer en groot-officier der Leopolds-orde. S&erlk- era sclaooll raoenuwso Tot predikant bij de hervormde gemeente te Sassenheim is beroepen ds. K. E. Ternooy Apcl, thans te Rockanje. Hffarïrae era legea'o f Volgens een particulier berigt van Batavia was Zr. Ms. stoomschip Amsterdam den 28 februarij naar Macassar ge stoomd Ier opsporing van zeeroovers, en zou weldra door Zr. Ms. schroefschooner Montrado gevolgd en vergezeld wor den, zijnde dit schip beter geschikt om naauwe wateren te be varen. Laatstbedoeld schip den 23 februarij 11. ter reede van Batavia gearriveerd, had de reis van het moederland, met inbe grip van de legdagen te Teneriffe en Kaap de Goede Hoop in 106 dagen afgelegd en had bij voortduring boven verwachting voldaan. Bij een dezer dagen door den koning genomen besluit, is bepaald, dat de tot dusver in gebruik zijnde kapofjassen, bij het regement veld-artillerie, zullen worden vervangen door een overjas van clonkerblaauw laken, in vorm gelijk aau dien, sedert. 1S52, onder andereii voor de officieren van dal regement, vast gesteld, doch zonder kap, figuur-tres en koorden, gesloten met overtrokken laken knoopen en een laken band om hel, midden. flhost=5ra<il5sclae JkoUümSera,. Per overland-mail zijner brieven uit Batavia ontvangen tot den 13 maart. Den 19 februarij werd aldaar cle verjaardag vau Z. M. den koning plegtig gevierd. Des morgens ten 9 ure ver leende Z. Exe. de gouverneur-generaalin het gouvernements gebouw te Weltevreden, algemeene audiëntie. Den 2S februarij had te Batavia plaats de zesde algemeene vergadering van de Natuurkundige vereeniging in Neêrlanclslndie, onder voorzit ting van dr. P. Bieeker. Nadat de gewone werkzaamheden wa ren afgeloopen zijn onder anderen de volgende heeren tot cor responderende leden benoemd: dr. A. W. M. van Hasselt, ie Utrecht; dr. C. Mulder en M. C. van Hall, te Groningene:i dr. J. E. de Vrij le Rotterdam. Den 18 februarij is ter reede van Batavia gearriveerd Zr. Ms. transportschip Prins Willem E red er ik Hendrik, kommandant de luitenant ter zee 1ste lel. J. W. cle Ruyter dc Wildtvan Hellevoetsluis. Den 26 daaraanvolgende is van Batavia vertrokken Zr. Ms. stoomschip Gedeh, kommandant de kapit.-luitenant ter zee H. E. Valentini, naar Nederland. "WeffHiuneïiite orajroeceratle goederen. Te Middelburg 30 april. Een huis en erve ia den Langende)ft, wijk B no. 157. Ver kocht voor ƒ2050. Outtrnlanöerlje ttjïrinijen. JEmgpelaiarilo Londen 30 april. Het sluiten van den vrede is gisteren mid dag ten twaalf ure aan het paleis van Sl. James en de openbare pleinen van Londen en Westminster plegtig afgekondigd. De deuren van Temple bar zijn gesloten gebleven, tot dat de lord inaire cle officiële proclamatie ontvangen had, clie hel, definitief sluiten van den vrede aankondigde. Die deuren wcrclen vervol gens geopend en de proclamatie word in de Cily in tegenwoor digheid van den lord maire en de autoriteiten gelezen. De stoomboot Asia is gisteren te Liverpool gearriveerd, met de brievenmail der Vereenigde Staten en berigten uit New-York tot 16 dezer. Zij houden in dat cle kolonel Walker, aan het hoofd des legers van Nicaragua, door het leger van Costa Rica verslagen en met groot verlies op de vlugt gedreven is. SS.an.afla sa al. St. Petersburg 27 april. Reeds is gemeld dat cle landweer bij eene keizerlijke ukase vau werkelijke krijgsdienst, ontslagen is. Daarmede is aan omstreeks 350,000 man, die dc eerste en de tweede ligting van de mobiele landweer uitmaken, vrijheid gegeven om naar hunne woonsteden terug te keeren. Bij eene dagorder van IS dezer heeft de keizer als blijk van erkentelijkheid voor den goeden geest en de I rouwe dienst, der landweer, aau al hare manschappen vergund het onderschei-' dingsteeken, bestaande in een kruis, te: blijven dragen. Thans worcR stellig berigt dat keizer Alexander den IS mei aanstaande de reis naar Warschau zal aannemen, om aan Polen zijn eerste bezoek als souverein te brengen. ISDeaitseEitflaradl. Weenen 26 april. Decrediet-iniïgling is nu wel bepaaldelijk geconstitueerd, maar behalve op cle beurs, alwaar zij'zich bijna uitsluitend aan speculatien inspoorweg-actienschijutte wijder:, heeft zij nog geen weldadig levensteeken gegeven,en d e eigen lijke handelaar en industrieel kunnen naauwelijks hopen, ecu heilzainen invloed van cleze instelling te zullen ondervinden

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1