MIDDELBÜRGSCHE COURANT. Donderdag i Mei. N" 53. 1856. Deze courant verschijnt^ des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3>40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijksgeboorte of doodbr-kend* makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij iunemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van -woensdag avond 8 ure. föittnrniimüsajt' iijüirtgm. MiddeJLlljttirg- SIS apa>ifl0 Op vrijdag aanstaandedes namiddags ten half twee urezal eene openbare zitting van den gemeenteraad alhier gehouden wordenwaarin zullen behandeld, worden de navolgende onder werpen Voorstel burgemeester en wethouders tot sluiting geldlee- ning; voorstel burgemeester en wethouders restitutie belastin gen; overlegging jaarvers lag; rapport commissie verordeningen hoofdelijken omslag; rapport commissie van financiën voort during belastingen idem rekening schuttersraad. Burgemeester en weihouders alhier hebben bekend gemaakt, dat door hen als tegenschatter is benoemd, George Jacob Will, en zulks in de plaats van J. Sonius die, blijkens ingekomen berigt van den heer commissaris des konings, tot rijks-schatter be noemd is geworden. Bij gunstig weder zullen donderdag avond door het korps muziekanten der dienstdoende schutterij van zes tot acht ure eenige muziekstukken worden uitgevoerd op het Molenwater. Dezer dagen is door den commissaris des konings in de provincie Zeeland voor de controle van Vlissingen tot schatter der personele belastingen benoemd voor het dienstjaar 1856/57 de heer D. Buchel, aldaar woonachtig. De gemeenteraad van Neuzen heeft besloten tot weder invoe ring der broodzetting. In strijd met hetgeen men onlangs uopens den noordelijken spoorweg mededeelde, berigt de Groninger courant dat het waarborgkapitaal van een millioen guldens voor den aanleg van dien weg door de provisionele concessionarissen op den 20 de zer niet was gestort, en dat alzoo, volgens het vroeger besluit van z. exc. den minister van binnenlaudsche zaken, die voorloo- pige concessie van de lieeren Heemstra c. s. is vervallen. Het zelfde blad voegt er bijWij vernemen van eene wel onder- rigle zijde, dat bij de hooge regering het voornemen bestaat om, of voor rekening van het gouvernement, of in allen gevalle onder krachtige medewerking en ondersteuning van het rijk, in de noordelijke provinciën spoorwegen aan te leggen, en te zor gen voor eene spoedige verwezenlijking van dien algemeeuen wenscli. Zijn wij wel onderrigt, en wij houden ons overtuigd dit te zijn, clan zou de.eerste gedachte van zoodanig plan zijn uitgegaan van Z. M. den koning, die, zoodra de vrede le Parijs was gesloten, aan een der eerste staats-arnbtenaren bepaaldelijk het verlangen te kennen gaf om het nederlandsche volk ook door deze weldaad de gezegende gevolgen van den vrede te doen on dervinden. De inwoners van alle gewesten hebben bij de uit voering van dat werk groot belang, en wij zijn zeker de tolk van liet geheele vaderland, wanneer wij het geëerbiedigd hoofd van den staat voor deze welmeenende bedoelingen de opregtste hulde met den warmsten dank toe brengen." liea-Si- em scBmonuïnaeuxvso Verleden zondag deed te Neuzen zijne intrede cis. P. van den Hoofakker Houtzagers. Hij bad tot tekst het tweede ge deelte van het 21 en het 22 vers van den brief van Jacobus, eerste kapittel. De bevestiger, ds. J. B. van Binsbergen te Hoek, had tot tekst het 33 vers vau het 10 hoofdstuk der Handelingen van de Apostelen. SSateïsie eet lessc-a». f Ingaande met den 5 mei wordt aan boord van Zr. Ms. stoomschip Sindoro, komm. de luit, ter zee lstekl.J.J. Wichers, als officier van administr. der 2de kl., geplaatst de heerM. J. Duvelaer van Campen, in plaats van den officier van administr. 2de kl. H. J.E. van de Watering, in non-activiteit tredende. Zr. Ms.'schooner Atalante, kommandant de luit. ter zee 2de kl. J. J. A. D. Phaff, is vriiiag van Portsmouth naar het Nieuwediep teruggekeerd. Den 23 febr. is te Batavia aangekomen Zr. Ms. schroef- schooner Montrado, kommaudaut de luit. ter zee lste klasse J. Andrese, van Vlissingen, en den 5 maart Zr. Ms. korvet Medusa, kommandant de kapit.-luiten. ter zee C. J. Berg huis, van Texel. §taten-geneïaaSt. Tweede kamer. Zitting van 28 april. In de zitting van heden heeft de commissie tot onderzoek der stukken betrekkelijk de aftapping van het water op de Zuid-Willemsvaart en de Maas daaromtrent rapport uitge'oragt over de daarbij voorgestelde conclusie zal nader beslist worden. Ue kamer heeft in behandeling genomen het voorstel van den heer Groen van Prinsterer, betrekkelijk het uitbrengen van een algemeen verslag over de reeds ingekomen en nog in te zenden adressen omtrent het wets-outwerp, betrekkelijk het lager onderwijs, door eene daarvoor te benoemen bijzondere commissie. Aan de beraadslaging daarover namen deel de hee- ren Groen van Prinsterer, Bosscha, Elout van Soeterwoude, van Lynden en de Brauw, waarna het voorstel met 47 legen 9 stemmen werd verworpen. Vóór het voorstel hebben zich verklaard cle heeren van Lyn den, van Heiden Heinestein, Groen van Prinsterer, Mackay, Hoffman, Kien, Elout van Souterwoude, van lleede vau Oudts- hoorn en Eoreest. Het wets-outwerp tot onteigening van perceeleu voor de uitvoering van het plan, tot verbetering en ververschiug niet Maaswater der wateren van de zoogenoemde binnenstad van Botterdam en de daartoe behoorende polders werd, zonder be raadslaging met algemeene stemmen aangenomen. De commissie in wier handen was gesteld de rekening van het foncls tot amortisatie van schuld, heeft aan liet einde der zitting daaromtrent rapport gedaan. Nadat de commissie voor de verzoekschriften omtrent eenige adressen verslagen had uitgebragt, is de kamer uiteengegaan tot den volgenden morgen ten II ure. Op aanstaanden vrijdag zullen, na de behandeling der reeds aan de orde gestelde we.ts-ontwerpeu, nog in overweging ge nomen wordende wets-voorclragten tot wijziging van hoofdstuk IX B der staatsbegrooting voor 1856 (entrepot te Botterdam), en tot verlenging voor de gemeente Amsterdam van den in art. 291 der gemeentewet gestelden termijn, waaromtrent heden de eindverslagen werden uitgebragt. Men verwadit spoedig het verslag der commissie van rappor teurs over de voordragt nopens de samenstelling der regterlijke magt. Bij gelegenheid van het onderzoek daarvan moet door verschillende leden dier commissie de meening zijn geopperd, dat eene verbeterdeinrigting van hetregtswezen nog bezwaarlijk is in stand te brengen, vóór dat eene nieuwe strafwetgeving en eene algemeene herziening van het wetboek van strafvordering haarbeslag zal hebben erlangd. Andere leden deelden die mee ning echter niet. Doch de meeste cler leden die aan het onder zoek van cle voordragt deel namen (en de afdeelingen waren genoegzaam voltallig) verklaarden zich niet met het bij het ont werp gekozen standpunt te kunnen vereenigen. Dit ongunstig oordeel berustte vooral op de opdragt der regtspraak in hooger beroep aan den hoogen raad, op het cassatie-stelsel van het ont werp, op het gemis van het hooger beroep ten criminele, op de inrigting van de provinciale geregt.shoven enz. Bovenal meende men echter, dat het ontwerp, van het standpunt beschouwd waarop de regering zich geplaatst heeft, niet aan den eisch der staatsregeling voldoet. Men oordeelde dat of eene loutere wij ziging van de met zoo vele moeite in 1838 tot stand gebragle organisatie moest plaats hebben, of indien dat stelsel in den grond niet goed was, eene radicale verbetering. Geen dezer wegen werd bij het regerings-ontwerp ingeslagen, men zag daar in eene te groote zucht om alle belangen te verdedigen, waar door het bestaande verminkt werd, zonder dat men tot eene degelijke verbetering komt. Men achtte die soort van transactie nadeelig en onaannemelijk. Er waren echter ook leden, die deze ongunstige meening niet deelden, hier geene transactie zagen, maar j uiste opvatting van de grondwet, die zelfs in groote trelc. ken voorschrijft welke de grondslagen moeten zijn van eene nieuwe regterlijke organisatie. Zij verlangden eene betere inrig ting, niet de omverwerping van het bestaande, en, als men geene onbereikbare volmaaktheid wilde najagen, zou men moeten toe geven, dat hier belangrijke verbeteringen in de tegenwoordige inrigting worden voorgeslagen en te gelijk partij getrokken van de goede bestandcleelen, waaruit zij is zamengesteid. Duitrnlanöscljc tijümgra. Engeland* Londen 27 april. Volgens het ministerieel blad The obser ver wordt het geratificeerd vredes-verdrag hier morgen ver wacht en zal de graaf-maarschalk alsdan den vrede openlijk in de straten en openbare plaatsen afkondigen. Ook in het par lement zal de vredes-tijdingalsdan worden medegedeeld, terwijl een dank- en vreugdefeest volgen zal. Lord Derby heeft de leden zijner partij tot het houden eener bijeenkomst opgeroe pen. Lord Palmerston heeft insgelijks gedaan. In het huis der lords werd gisteren beraadslaagd over de tweede lezing der wet, strekkende om een weduwnaar vergun- ning te verleenen tot het aangaan vavJi een huwelijk met dei- overledene vrouws zuster. De graaf St. Germans ondersteunde de wet en haalde daartoe verschillende autoriteiten aan. De bisschop van Oxford bestreed haar en zeide, dat de voor dragt 's lands weiten in strijd zou brengen met de geestelijke wet, welke die wet veroordeelde. Ookdeengelsche en schotse he kerk, alsmede de latijnsche en griekscbe, verklaarden die in strijd met Gods wet. Buitendien was er geene noodzakelijkheid voor den maatregel, terwijl verder liet christelijk instinct dei- wel opgevoede vrouwen in Engeland zich bepaaldelijk daarte gen verzette. Hij stelde derhalve voor om de wet eerst na zes maanden te lezen (dat gelijk staat met eene verwerping). De graaf Grey keurde van wege de regering de wet goed en verdedigde haar. Geen der bisschoppen, zeide hij, had verklaard dat in Gods woord een direct verbod tot zoodanig huwelijk te lezen was. De wereldlijke wetten waarbij dit verboden was. hebben weinig goeds gesticht, de wet werd buitendien dagelijks overtreden en in geen ander protestantsch land was het verbod erkend. De graaf St. Germans deed opmerken, dat de tegenstanders der wet hunne gronden putten uit cle mozaïsche wetgeving, en ondertusschen is het algemeen bekend, dat cle israëlieten nim mer in dien zin het bedoelde verbod uitgelegd hebben, zoo dat zoodanig tweede huwelijk immer onder hen geëerbiedigd is Na dat nog vele redenaars daarover het woord gevoerd had den, is de tweede lezing verworpen met 43 tegen 19 stemmen. In de zitting van het lagerhuis van 24 april is door een van de ultra-liberale leden voorgesteld, in een adres aan Hare Majesteit te verklaren dat het huis de maatregelen cler staatscommissie ter verbetering van liet personeel van het bin- nenlandsch bestuur met groot geuoegen gezien heeft, bepaalde lijk de stappen tot invoering van een stelsel van mededinging onder degenen die iu cle burgerlijke staatsdienst wenschen te tredenen dat indien Hare Majesteit dienstig acht die maat regelen verder uit te breiden, en in de burgerlijke staatsdienst eene proef te nemen met het stelsel van vrije en voor allen open staande mededinging als voorwaarde voor de opneming in liet corps rijks-ambtenarenhet huis volgaarne de fondsen tot goedmaking van alle daaruit voortvloeijende uitgaven zal ver leenen." In weerwil van den tegenstand der ministers heeft bet huis

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1