MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N" 52. Dingsdag 1856. 29 April. fömiwnUmïrsriie tijïhngm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze .gemeente en Vlis- eingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontantf. Editie van maandag avond 8 ure. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. 2l(mli0nöigttT0m Steliendmakin^. De burgemeester en wethouders van Vlissingen maken be kend, dat op dingsdag den 20 mei aanstaande, des namiddags ten een ure op het raadhuis aldaar, de openbare aanbesteding onder nadere goedkeuring van den gemeenteraad zal plaats hebben van Met opvoegeu met geringe bennet- selling van aBïe de kaaimuren benevens het teeren van de houten beschoeijïn- geii, binnen Vlissingen, met het on derhoud, te rekenen van primo mei 1856 en te eindigen met den SO april 1858. De voorwaarden waarop die aanbesteding zal plaats hebben, zullen van den 2 mei ter gemeente-secretarie en bij den gemeen te-bouwmeester ter lezing liggen van des voormiddags ten tien tot des namiddags ten drie ure (zon-en feestdagen uitgezon derd) zullende de aanwijzing in loco plaats hebben, op den 17 mei a. s., te beginnen des voormiddags ten tien ure door ge noemden bouwmeester, bij wien intusscheu nadere inlichtingen te bekomen zijn. Vlissingen den 26 april 1856. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, J. W. CALLENEELS. De secretaris, MABILOT. Bekendmaking'. De burgemeester en wethouders van Vlissingen maken be kend, dat op dingsdag den 20 mei 1856 des namiddags ten een ure op het raadhuis zal worden overgegaan tot de MPENBARE VERPACHTING der aan die gemeente toebehoörende visscherij voor den tijd van vijf vischtijden, te beginnen met het openen der vischtijd in 1856 en zullende eindigen met het sluiten der zelve in 1860. De voorwaarden waarop die verpachting zal geschiedenis ter gemeente-secretarie voor de gegadigden ter lezing gelegd. Vlissingen den 26 april 1856. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, J". W. CALLENEELS. De secretaris, MABILOT. Middellnirg; J58 april. Door burgemeester en wethouders dezer gemeente is bekend gemaakt dat door den arrondissementsijker ten zijnen kantore zal worden gevaceerd tot den herijk van lengte-, inhoudsmaten en gewigten van vrijdag 2 tot en met vrijdag 9 mei aanstaande voor de belanghebbenden wier geslachtsnaam begint met de letters A tot G, en van zaturdag 10 tot en met dingsdag 20 dier maand voor de'zoodanigen wier geslachtsnaam begint met H tot en met M, zullende nader de gelegenheid bekend gemaakt worden voorde overige belanghebbenden. Overigens is de don derdag meer bepaald bestemd voor buitenwonenden, en zatur dag voor verificatie van medicinaal-, goud- en zilver-gewigt. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier zijn ontvan gen onderstaande handelsberigW: 1. algemeen overzigt der koopwaren gedurende 1855 in het zwitsersch bondgenoodschap ter in-,uit-en doorvoer aangegeven; 2. algemeen overzigt der scheepvaartbeweging inde haven van Altona over 1855 en de vijf voorgaande jaren; 3. statistieke opgaaf betreffende Groot-Brittanj e en Ierland, voor elk der laatste 15 jaren van 18411855; 4. staat van katoenen goederen in de maand maart naar Oost-Indie vervoerd. Het mouvement voor de garnizoensverwisseling van het 1ste eu 3de regement infanterie in Zeeland, in gevolge Zr. Ms. be schikking van den 15 dec. 1855, is bereids op den 21 der vorige maand aangevangen en zal niet voor 10 mei geheel geregeld zijn. Op morgen zullen per stoomboot van Bergen op Zoom alhier aankomen de staf en twee kompagnien van het derde bataillon, lste regement, bestemd voor de bezetting van Middelburg, on der bevel van den majoor W. C. Weier, alsmede eene kompag- nie van het zelfde bataillon, die onmiddelijk zal doormarcheren naar zijne bestemming Veere. Den 30 komt over 's Hertogenbosch per stoomboot op Vlis singen aan, de staf van het regement, benevens twee kompag nien van het tweede bataillon; terwijl eene kornpagnie van het 4de bataillon dien dag te Neuzen aankomt. Op den 1 mei vertrekt de staf van het derde regement per stoomboot van Vlissingen naar 's Hertogenbosch, met twee kompagnien van het 4de bataillon en eene kornpagnie van liet 2de bataillon, welke den vorigen dag Neuzen zal verlaten. De staf eu twee kompagnien van het 3de bataillon en eene kornpagnie van Veere, derde regement, vertrekken den 30 dezer van hier per stoomboot op Dordrecht, om den volgenden dag de reis naar Venlo voort te zetten. Eindelijk zullen twee kompagnien van het 3de bataillon eer ste regement, op den 5 mei per stoomboot alhier aankomen en den 6 mei de laatste twee compagnien van het 3de bataillon, derde regement, van hier naar 's Hertogenbosch vertrekken. Wij vernemen met genoegen dat bij eene dezer dagen plaats gehad hebbende mededinging door inschrijving naar een. bij het departement van marine benoodigden loodskotter, de Commer cie compagnie alhier de minste inschrijver is geweest,en dat bij gevolg aan haar de aanbouw van dat vaartuig is gegund. -f- Men zal zich herinneren dat onlangs te Eikerzee zekeren de Jonge gevat is, beschuldigd van brandstichting in de mee- stoof aldaar. Na die arrestatie beschuldigde de publieke mee ning, den te Elkerzce wonenden landbouwer C.J.J. de Glopper, dat hij de Jonge tot die daad had omgekocht. Die meening schijnt thans eenige zekerheid te hebben erlangd, want den 24 dezer de markt te Zier ik zee bezoekende, is die persoon aldaar gearresteerd en naar de gevangenis overgebragt. Hij is 23 jaren oud en stond in korten tijd twee malen voor de regtbank aldaar wegens mishandeling te regt. Naar men verneemt zou bij de regering het voornemen be staan om bij aanneming van het voorgedragen polder-reglement door de provinciale staten, de subsidien aan de calamiteuse pol ders in te trekken. De oorzaak daarvoor muet gelegen zijn in het beginsel dat liet rijk geen subsidie geeft voor onderwerpen, waarvan het beheer niet aan zijne ambtenaren is toevertrouwd. De hooge raad heeft uitspraak gedaan in de zaak van den pastoor van Bierstraten, en daarbij verklaard dat deze aange klaagde niet heeft gehandeld in strijd met de wet. De raad heeft daarbij overwogen, dat liet kerkhof, waarop het feit heeft plaats gehad, naar zijne bestemming raoet worden beschouwd als eene beslotene plaats. In de zaak van den pastoor vanMoorsel, aangeklaagd wegens liet houden van eene processie van Gestel naar Veldhoven, heeft de hooge raad verklaard, dat deze aangeklaagde heeft gehan deld in strijd met de wet. De raad heeft daarbij overwogen dat de grondwetgever bij art. 167, op het oog heeft gehad de open bare godsdienstoefening buiten gebouwen en beslotene plaatsen zoodanig als die in 184S, volgens de wetten en reglementen was geoorloofd, en alzoo den staat van zaken, zoodanig als die destijds bestond, heeft willen handhaven, en dat de bedoelde processie destijds niet in gebruik is geweest. De arrondissements-regtbank te Amsterdam (derde kamer) heeft den 24 dezer uitspraak gedaan in de zaak van H. G. Mul der, uitgever van het weekblad Asmodée, en als zoodanig be schuldigd van laster in drie nommers van dat blad jegens den minister van koloniën te hebben gepleegd. De regtbank heeft aangenomen, dat deze stukken waren gerigt tegen den heer Mijer in privé en niet tegen den minister en dat de beschuldi ging wel had de kenmerken van hoon, maar niet die van laster, en derhalve den beschuldigde veroordeeld tot drie geldboeten, ieder van/100. Men verneemt dat door de heeren C. S. baron van Heemstra c. s. te Leeuwarden voldaan is aan do voorwaarden, bij de v.por- loopige concessie bepaald, en dat er dus eerlang gevolg zal wor den gegeven aan het plan van aanleg en exploitatie van spoor wegen in de noordelijke provinciën des rijks. Directeuren der te Rotterdam gevestigde Zuidhöllandsehe maatschappij tot redding van schipbreukelingen, hebben in hunne jongste vergadering besloten te doen uitreiken, aan Eokke Eokkens, gezagv. en C. H. van der Veen.opper-stuurm., beiden van het nederlandsche barkschip Generaal de Stuers, de groote zilveren medaille, aan J. Schouman, zeilmaker en Carl Hamlin, matroos op den zelfden bodem, de zilveren medailje benevens ieder ƒ10, voor hunne op den 5 jan. jl. op 35 gr. n. b. en 34 gr. 30 min. w. 1., bij buitengewoon stormweder en hoog loopende zee, stoutmoedige redding met gevaar van eigen leven, der equi page, bestaande uit dertien personen, van het in een zinkenden staat verkeerende engelsche barkschip Orynthia, gevoerd door den gezagv. George Iunes, komende van Demerary, te huis be- hoorende en bestemd naar Sunderland, hen van al het noodige te hebben voorzien en na hen zeventien dagen met zeemans gastvrijheid verpleegd, nabij Douvres met eene dealboat aan wal gezet te hebbenaan Pieto Witrok, stuurman op de belgi- sche visscherssloep no. 122, te huis behoorencle te Ostende,. de groote zilveren medailje en/30, om onder de equipage te verdeelen, voor zijne op den 8 febr. 11. op de hoogte van Texel gedane redding van de bemanning der nederlandsche viseh- schuit, te huis behoorende te Arnemuiden, gevoerd door schip per Meerman, welke door hei. verlies van zijn roer, gedurende 48 uren bij onstuimig weder in de Noordzee in hoogen nood verkeerde en zwaar lek geworden zijnde, kort na de redding is gezonken, eu hen veilig te Ostende aau wal te hebben gebragt; aan de volgenden ƒ100, om aan hen verdeeld te worden, als Ary Schaap, Pieter den Harden, Hendrik Witte, Ary van der Reynden, Gerrit Hartog, Leeudert Zingen, Jacob Borstlap, Arie Borstlap Lz., Dirk Kruine, Jan van Gijn, Ary Erkelens, Maarten van Roon, Pieter Hordijk en Jan Brandt, naarmate zij deel genomen hebben in het met de reddingboot redden der equipage van de tegen de Westplaat bij de tweede ton van de Maas gestrande engelsche stoomboot Glen Albyn,'gevoerd door den gezagv. J. Eort, komende van Grimsby en bestemd naar Rotterdam, en hen veilig aan wal te brengen. Terwijl aan onder scheidene weduwen van in zee omgekomen zeebeden onder steuning uit het zoo weldadig fonds van wijlen mejufvrouw Ida Maria de Raath is verleend. EB e ra e bui 5 mg-era era Hïeslgultfem., Bij koninklijk besluit van 17 dezer, is aan den bewaarder in het huis van arrest te Almelo, H. ter Brugge, verleend een pen sioen ten laste van den staat, van ƒ84 's jaars.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1