M1DDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag N°- 46. 1856. 15 April Dose courant verschijnt des diiigsdaga, donderdags on zaturdaga. Binnen doze gemeente en Vlia- singon gescliicdü de uitgave den avond te voren ten 8 ure. Do abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 8,-10. De inzending van advertentie» kun geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. Do prijs van gewone advertontieu is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodhekend- malciugen enz., van dén tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buileugowoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. Do betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. Ghmenlatthsdje ttjöingctt. Middelburg 14 u|iril« Den 3 dezer heeft te Hulst plaats gehad de opeubarc aanbe- sleding der bedijking van de schorren, liggende tusschen liet Axelschc on Sassche gat, voor do polders Oud-Vogelsclior en van llemoortere, onder de gemeente Neuzen, waartoe een aan tal mededingers waren opgekomen, zijnde aannemer gebleven L. Bareman te Hoek, voor/ 70,000. Wij vorncmen dat de definitieve regeling van het perso neel van den rijkstelegraaf op handen is; waarbij liet tot 200 zal worden opgevoerd, terwijl 1/10 van de eerste, 3/10 van de twoede en de overige van de derde klasse en leerlingen zullen zijn. De tractementen zuilen op/800,/1000 en/1200 gebragt worden. Alleen aan een telegrafist eerste klasse kan eene toelage verstrekt worden die 200 niette boven mag gaan. Zij gaan over in het kader der burgerlijke ambtenaren, en maken alzoo deel uit van het pensioenfonds. Do bevorderinggescliiodt bij ke uzc. Door deNederlandsche handelmaatschappij zijn 28 schepen bevracht, als IA- voor Amsterdam, 9 voor Rotterdam, 2 voor Dordrecht., 1 voor Schiedam en 2 voor Middelburg, zijnde het barkschip Susanna en Elisabeth gezagvoerder C. Ouwchaud en Osiris gezagvoerder G. Crans van Dordrecht. Op den 14- dezer en voorts telkens gedurende den tijd van het verblijf van Z. M. den koning op het Loo, wordt aldaar een kantoor van den rijkstelegraaf voor de binnen- en bnitenland- sche dienst geopend. Alvorens naar 's Gravenliage terug te leeeren heeft Z. M. de koning eene som van /2000 aan den burgemeester doen ter hand stellen ten behoeve van de algemeene armen te Amster dam. Ook heeft Z. M. 600 geschonken als eerste prijs bij den in augustus aanstaande te houden wedstrijd der Koninklijke nederlandsche zeil- en roei-vereeniging. H. M. de koningin is zaturdag ochtend, per extra spoortrein, ten 7 ure uit de residentie naar llotterdam vertrokken, om van daar over den llijn-spoorweg de reis naar Hanover voort te zetten, alwaar H. M. zaturdag avond ten 12 ure zou aankomen. TL M. zal alsdan bij de viering van don verjaardag van II. M. de koningin van ITauuover kunnen tegenwoordig zijn, en daar ook ontmoeten haar vader, den koning van Wurtemberg. De koningin zal zich te TIannover eenige dagen ophouden, en uit die stad naar de residentie terugkeeren. Den 10 april hebben gedeputeerde staten van Noord-holland, naar aanleiding van een brief van den procureur-generaal iuge- noemde provincie, ten geleide van een arrest van het provinciale hof, bij hetwelk jhr. M. Salvador, lid der staten en van den gemeenteraad van Haarlem, voor vijfjaren van het kiesregt en van het regt tot waarneming van openbare bedieningen of ambten wordt ontzet; en houdende mededeelingdat zijn beroep iu cassatie, bij arrest van den hoogeu raad, is afgewezen, en het ingediend verzoek om gratie, krachtens beschikking, daartoe door Z. M. op den minister van justitie verleend, bij beschikking van dien is gewezen van de hand? enjoverwegende dat jhr.M.Sal- vador alzoo het volle genot van zijne burgerscliapsregten ver loren hebbende, een der vereischten mist voor het lidmaatschap der staten, vermeld in art 17 der wet van junij 1S50; en lettende op art. 23 van genoemde wet, bepaald dat de verkiezing in het hoofd-kiesdistrict Haarlem, ter vervulling dezer vacature zal plaats lieben op dingsdag 29 april aanstaande, en de herstem ming, zoo noodig, op dingsdag den 13 mei daaraanvolgende. Men leest iu de Staats courant van vrjjdag Volgens een telegrafisch berigt van dén ncderlandschcn consul-generaal te Londen van heden, zijn bij eene order in couucil, heden bekend gemaakt, al de béstaunde beperkingen op deu uitvoer van krijgsbehoeften en van alle andere artikelen ingetrokken." {Benoemingen en Ito enlUtt Item. Bij besluit van den 9 dezer, heeft Z. M. goedgevonden den heer J. de Vos JBz., lid van het bestuur van 's rijks museum te Amsterdam, te beuoemen tot ridder der orde van den Nedcr- lanclschen Leeuw. By koninklijk besluit van 8 dezer, is aan den heer mr. J. TI. Donker Curtius, nederlandsch commissaris in Japan, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen van de onder- seheidingstcekenen der orde van St. Anna 2de k!., met de kei zerlijke kroon, welke hem zyn geschonken door Z.M.deu keizer van Rusland. Z. M. heeft, bij besluit van 6 dezer, goedgevonden in hun nen rang over te plaatsen, bij het regem. grenadiers en jagers, de lste luitenants A. C. J. de Eavauge, van het Gdc, E. K. J. Ver- kouteren, van het 3de; O. "WT. von Jeetze, van het 6de, mits gaders den 2den luitenant jhr. E. l!\ von Alühlen, van het Gilc regement infanterie. Bij koninklijk besluit van 9 dezer is, ten laste van den staat, pensioen verleend: 1. aan Krijn ook genaamd Corinus Regter, gewezen sluiswachter, ten bedrage van 174, en 2. aan Johannes Trugg,, gewezen opzigter van den waterstaat, ten be drage van J 341 's jaars. Bij koninklijk besluit van den 10 dezer, is aan mv. J. Bak ker Korft', gewezen referendaris bij het departement van binnen- landsche zaken, verleend een pensioen ten laste van den staat, ten bedrage van/1683 's jaars. Bij besluit van 10 dezer heeft Z. M. goedgevonden, tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw te benoemen den heer J. H. Cordes, lid van liet collegie van gedeputeerde staten van Noordholland. Bij Zr. Ms. besluit van den 6 dezer is, op zijn daartoe ge daan verzoek, met den 15 dezer, eervol uit 's rijks zeedienst ontslagen de officier van gezondheid der 3de klasse A. B. K. von Eichstovif, thans met verlof te Smyrna, en zulks zonder gevolgtrekking voor anderen. Het heeft Z. M. den koning behaagd, raad van legatie, J. Z. de Mazel en jhr. E. A. ridder van llappard, respectievelijk secretaris-generaal bij de minislerien van buitenlandsche zaken en van oorlog, te benoemen tot ridder met de Sier der orde van de Eikenkroon. JW-oiusten en we4ens«5llRajiD]i#eM. Te Maastricht heeft men ecne der gewigtigste ontdekkingen van luiksche munten gedaan, die een nieuw licht over cle pen ningkundige geschiedenis des lauds verspreidt. Deze stukken van zilver en teu getale van 300, bieden een 20tal onuitgege- venafbecldsels aan, afkomstig uit de fabrieken van Maastricht, Luik, Yisé, Geile, St. Truijen en Stavelot; zij zijn alle'van de 11de eeuw. Men treft er munten onder aan van de bisschoppen Nitar (1038), "Vazon (1042), Theodorus van Beijeren (1048) en Hendrik van Toul (1075). Men kende tot nog toe geene echle luiksche bisschoppelijke muuteu van vroegere dagteeke- ning dan de regering van Obert, in 1119 overleden. De ontdek king te Maastricht doet onze penningkundige geschiedenis dus omstreeks een eeuw vorderen. Do lieer de Coster, lid van de belgische penningkundige maatschappij, zal over dezen vond eene uitvoerige beschrijving geven. MeteorologTscIne waarnemingen gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags ten 12 ure. April 1856. Wind. is M bfif Laagste tempera!;. 3 bh 3 o° g j5. 60 envcrschil Aanmcrkivym p "ëj s e s mot do hoogste. G Zuid. 4 747.6 9.8 o.so 7-53 [1.0 6.4 +8.0 bewolkt. 7 W. fc. Z. 3 751.5 7-3 0.87 C.95 2.0 4.G «9.7 8 Zuid. 5 748.4 10-8 0.82 8.19 0.0 5.2 «5.0 betrokken. 9 ZZW. G 74S.G 9.2 0.78 7.01 4.2 5.4 «G.G ligt bewolkt. 10 ZWest. 8 744.1 9.0 0.91 S.12 8.1 G.5 «3.6 betrokk. buijig. 11 Zw.t.W 5 757-4 10.0 0.85 8.09 2.0 7.4 «2.G bijna helder. 12 Zw.t.W G 7533 10.9 0.75 7-56 1.5 S.G «2.3 helder. Staten-gcnernul, Tweede kamer. Zitting van 11 april. In deze zitting zijn ingekomen tien wets-ontwerpen tot natu ralisatie van G. Schallinger en negen anderen. De kamer heeft bepaald dat het wets-ontwerp, houdende goedkeuring van eenige artikelen van het handelsverdrag met Oostenrijk, waaromtrent liet eindverslag is uitgebragt, in behan deling zal genomen worden na a/loop der beraadslagingen om- de reeds aan de orde gestelde onderwerpen. Het wels-ontwcrp tot verhoogiug der bcgrooting wegens den arbeid dor gevangenen is zonder beraadslaging met algemeene stemmen (42) aangenomen. Aan de algemeene overwegingen over het wets-ontwerp tot vaststelling van eenige wettelijke bepalingen ointront de huis houdingen tucht op de koopvaardijscliepcnliebbcn deelgenomen de heeren lioyuck van Papendrecht, ter Bruggen Hugenhollz, van Goltstein, Godefroi, Elout van Souterwoude en de minister van justitie. Op art. 1 zijn twee amendementen voorgesteld, als: 1. van den heer ter Bruggen Hugcnlioltz, strekkende om art. 1 aldus te lezen: //Niemand mag als gezagvoerder van een koopvaar dijschip optreden, die niet vooraf het daartoe veroischle examen heeft afgelegd. //De omvang van en de wijze waarop liet examen zal worden afgenomen, wordt door ons, bij algemecnen maatregel van in wendig bestuur, vastgesteld," en 2. van den lieer van Bosse, strekkende om de woorden: op een nederlandsch schip, inden 2deu regel van liet artikel, te doen wegvallen. Die amendementen werden besproken, verdedigd en bestre den. De lieer Hoynck van Papendrecht vereeniet zich met hel. amendement, van den lieer Hugcnlioltz, wat hel examen betreft, maar geeft in overweging, de wijze en den omvang van bet exa men niet bij maatregel van algemeen bestuur te bepalen, en om dus alinea 2 van het amendement van den heer ilugenholtz te doen vervallen. Maarspreker stelt voor, om aan het slot der wet eene overgangsbepaling te maken, strekkende om te bepa len, dat zoo lang daarin niet bij de wet zal zijn voorzien, de wijze en de omvang van het examen bij maatregel van algemeen bestuur zal worden vastgesteld. De lieer Sander steltvoor, liet sub-amendement van den lieer Hoynck van Papendrecht niet aan liet slot der wet te plaatsen, maar om het als tweede alinea van art. 1 op te nemen. Nadat over een eu ander was beraadslaagd, worden de ver schillende amendementen in stemming gebragt 1. Het sub-amendement van den heer Hoynck op het amen dement van den lieer Hugenhollz, verworpen met 27 tegen 20 stemmen 2. Het Isle amendement van den heer HngenholLz (nopens liet examen), verworpen met 27 tegen 20 stemmen 3. Het tweede amendement van den lieer Ilugenholtz (om in plaats van schipper, gezagvoerder te stellen). Hierover sta ken de stemmen, verklarende er zich 23 stemmen voor en 23 tegen. Art. I. Is alzoo nog niet afgehandeld. Den volgenden mor gen zou debcraadslagiugen worden voortgezet. Zitting van 12 april. De kamer heeft de beraadslaging voortgezet over liet wets ontwerp houdende bepalingen omtrent dc huishouding en tucht op de koopvaardijschepen. In de vergadering van gisteren had den de stemmen gestaakt, bij cle stemming over eene wijziging voorgesteld door clcn heer ter Bruggen Hugenhollz, de strek king hebbende om in art. 1 het woord koopvaardijschipper ie vervangen door de woorden gezagvoerder over een koopvaar- dijscliip. De kamer heeft heden besloten dat alvorens lot de herstem ming over te gaan, ook de behandeling van liet geheele art. I zou heropend worden. Dat artikel luidende: Niemand mag als koopvaardijschipper optreden, die niet vooraf twee jaren op een nederlandsch schip als eerste of tweede si uurman ter koop vaardij heeft gevaren of gedurende clenzelfden tijd iu gelijken ofhoogeren rang bij de rijks marine heeft gediend," werd. na dat daaruit ten gevolge van de aanneming van een amendement van den heer van Bosse-, waren goiigt de woorden op een ne derlandsch schip, en na verwerping van onderscheidene andere daarop voorgestelde veranderingen van cle heeren Godefroi, her Bruggen Ilugenholtz en Divks, met 30 tegen 18 stemmen af gestemd. De minister van justitie trok alstoende artt. 2 en 3 in, waarna de vergadering besliste cle beraadslaging over de verdere arti kelen in eene volgende zitting voort 'te zetten. De commissie voorde verzoekschriften heeft omtrent een aantal in hare handen gestelde adressen verslagen uitgebragt.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1