COURANT H°- 45. Zaturdag 1856. 12 April fiHmtmlattöscf)? tijöiugm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- siqgen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regei; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. ftlidiIell'Rmii'g- 11 april» CU Aan den dam, liggende binnen de westerhaven te Vlis- singen, ter gereedmaking van de nieuwe sluis, had eergisteren avond eene verzakking plaats, zoodat de kom uitmakende de binnenhaven aan den nieuwen dijk, alsmede de pottekaai vol water geloopen zijn. De werkzaamheden ter voltooijing welke daardoor grootendeels gestaakt zijn, kunnen geen voortgaug hebben voordat er een nieuwe dam zal geplaatst zijn om het water te keer te gaan. In de teregtzitting van den hoogen raad van den 10 dezer is door het openbaar ministerie ook in de principale zaak van de Commercie-Compagnie tegen haren voormaligen gezagvoerder Marinus Butijn, betreffende zijne verpligting tot rekening en verantwoording, ten voordeele dier compagnie conclusie ge nomen, en alzoo tot verwerping van den eisch in cassatie door Butijn ingesteld tegen het arrest van het provinciaal geregts- hof van Zeeland van den 18 december 11. H. M. de koningin van Spanje heeft aati den schieman-loods Rijnberg en den luitenant ter zee G. J. Servatius, kommande- rende Zr. Ms. kanonneerboot no. 3d-hetonderscheidingsteeken der Koninklijke diadeem toegekend, wegens hun moedig gedrag betoond bij het met levensgevaar redden der spaansche brik en equipage Alessandria. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebben den gebragt, dat wederom een huiplicht bij deslurf of het Goes- sche Sas is opgerigt, en wel op 172 el westwaarts van de plaats waar het vorige huiplicht gestaan heeft, zijnde het tegenwoor dige ook op ld- el boven laagwaterpeil geplaatst, verlichtende den horizon van het Z. O. door het oosten en noorden tot aan het W. N. W. Het schild afkomende, behoort men het licht in het Z. t. W. te houden, om de zwarte ton der punt van de Kreek mis te loo- pen.van het zoogenaamde Land afkomende naar de Kreek,N.W t. W.j tot het licht W. t. Z. staat-, als dan is de Zandkreek open; alles per miswijzen'd kompas. Bovenbedoeld licht is in den avond van den 1 dezer ontstoken. De zelfde minister heeft bekend gemaakt, dat de beide aan den buitenkant van den Banjaard geplaatste anker-boeivormige witte tonnen, vermeld bij het vroeger geplaatste berigt van den 19 aug. 1854, zijn vervangen door groote pyramidale ijzeren tonnen, wit geverwd met roode toppen, met de lett. BJcl in het wit, de westelijke daarenboven voorzien van eenen rood geverw- den geheelen bol, en de oostelijke van eenen halven bol van de zelfde kleur. Deze tonnen drijven regtstandig, de toppen zijn vier en met de bollen zes el boven den waterspiegel verheven, zij zijn bij helder zigt vau het dek eener loodsboot, met het oog vier el boven water, op I J duitsche mijl te zien. Door de plaatsing dezer bijzonder groote voorwerpen worden alzoo de gevaarlijke punten van den Banjaard, nog meer dan tot dus ver aangeduid. Te gelijker tijd is de zwarte uiterton van het Brouwershaven- sche zeegat, welke van de tweede grootte was, verwisseld tegen eene anker-boeivormige ton van de 1ste klasse, mede zwart van kleur. HH. MM. de koning en koningin hebben woensdag de hoofd stad verlaten en zijn met den tweeden trein van den holland- schen spoorweg naar de residentie teruggekeerd. Bij de regering is van de fran3che regering het officiële be rigt ontvangen van de onmiddelijke opheffing der blokkade van de russische havens. Volgens de Utrechtsche cours it verzekert men dat de lieer van Hall in den adelstand is verheven als een bewijs van 's ko- nings erkentelijkheid voor de wijze waarop onze buitenlandsche zaken zijn bestuurd in de gewigtige omstandigheden waarin Europa eenigen tijd verkeerde. Volgens berigt van professor J. van der Hoeven te Leyden, behooren de aan het strand van het eiland Goedereede op eenigen afstand van Ouddorp eu ook te Arnemuiden aangezwommen dieren tot Dolphinus Globiceps van Cuvier. Den 7 dezer had te Ouddorp de openbare verkoop plaats der 61 noordkapers, waarvan er den 6 dezer nog een leefde en een jong heeft geworpen, dat echter onvoldragen was en de grootte van een gewonen sehelvisch hadde verkoop heeft de som van ƒ3,115 opgebragt. SBenöemSiaigem en ÜBesHaaltem. Bij Zr. Ms. besluit van 4 dezer, zijn benoemd, ter zake der expeditie tegen den fettor Takaip van het landschap Sonna- bait op Timor, en der daaraan voorafgegane en daarop gevolgde kruistogten ter opsporing en vernieling van zeeroovers op de eilanden beoosten Java in 1855, tot ridders der 4de kl. vau de Militaire Willemsorde: de luit. ter zee der 2de kl. C. Star Nauta en de marinier der 3de kl. L. Vosen voorls bepaald dat bij af zonderlijke dagorders, zoo in Oost-lndie als in Nederland, ter zake voorschreven, eervol zullen worden vermeld de luits. ter zee der 1ste kl. T. Hansen en W. P. J. L. Stort, mitsgaders de luits. ter zee der 2de kl. J. M. Byleveld, J. W. Binkes en H. van Goens, en zulks met bijvoeging achter den naam van den luit. ter zee der 1ste kl. T. Hansen, dat aan de te zijnen behoeve ge dane voordragt tot benoeming als" ridder der 4de kl. van de Militaire Willemsorde, ten gevolge van zijn sedert plaats gehad hebbend overlijden, geen gevolg is kunnen worden gegeven. Bij Zr. Ms. besluit van 8 dezer, is aan mr. E. B. Eock, op zijn daartoe gedaan verzoek, verleend eervol ontslag uit zijne betrekking van lid der commissie van administratie over het burgerlijk en militair huis van verzekering te Middelburg, en is in zijn plaats tot lid dier commissie benoemd mr. N. C. Lam- brechtsen, advokaat te Middelburg. Naar men meldt, is de heer mr. A. Prins benoemd tot raad van nederlandsch Indië. Naar men verneemt, heeft Z. M. de koning den burge meester van Amsterdam tot kommandeur der orde van de Eikenkroon benoemd. Z. M. heeft den heer J. Brouwer Ancher, oudsten wethou der van Amsterdam benoemd tor ridder der orde van den Neder- landschen Leeuw. Door Z. M. den koning is de gouden medaille geschonken aan den kapitein der artillerie O. H. Kuyek, geattacheerd aan de koninklijke militaire akademie te Breda, wegens de beant woording van een door Z. M. uitgesohreveu prijsvraag, betref fende het werpen van vuurpijlen. I&naiostieia en wetensdnappen. Het concert, gisteren door mevr. Anschütz-Botgorscheck alhier gegeven, mogt in vele opzigten aan de verwachting be antwoorden die het programma deed koesteren. De concert- geefster werd waardig lijk bijgestaan door den heer Botgorsclieck van 's Hag-e, die meesterlijk en gelukkig slaagde in de voordragt van eenige solo-stukken op de fluit. De jeugdige violist Ariuk sen bragt zijne hoorders bij vernieuwing twee malen in verruk king. Wat het vocale gedeelte betreft, voldeed de sopraan-stem goed en mogt de alt zich in uitbundige toejuichingen verheugen. Voor al in o Roméo et Juliette" kon men den omvangende kracht van hare heldere stem, bij eene onberispelijke voordragt bewonderen. Kefflk- em sclioolmaenaws. De algemeene kerkeraad der nederduitsch hervormde ge meente te Rotterdam heeft jl woensdag uit het bevorens opge maakt twaalftal van predikanten het volgcndezest al geformeerd: dd. J. G. Schuuring te Hoorn, T.IC. M. von Baumhauer, th. dr. te Zutphen, N. van Wijk te Weesp, A. A. A. Molhuyse te Vol lenhoven, N. A. van Charaute te Oost-Zaandam en H.L. "Vinke te Leeuwarden. SffaiPBne esa leger. Van wege het ministerie van oorlog is bevel ontvangen om de troepeu, die met mei aanstaande van garnizoen zullen ver anderen, niet op den isten (zijnde zondag), maar op den 2 mei te doen marcheren. Verscïanllenuïe Uaeirag-leiiB., Binnen de Kaap-kolonie en over hare grenzen, is door een comité van weldadigheid voor de lijders door de overstroomin- gen hier te lande, bijeengebragt de aanzienlijke som van ƒ14,856, waarvan reeds ƒ14,400 herwaarts zijn overgemaakt in gouver- nements-wissels. In Js Hertogenbosch is gevestigd het noviciaat of de kweekschool van de orde der redemptoristen voor Engeland en Nederland, terwijl te St. Truijen die voor Amerika en Belgie is opgerigt. De te betalen regten bij de verheffing van keizer Napo leon III tot ridder van den Kousenband hebben, volgens een parlementair stuk, jS 479,13/4 beloopen, welke regten, volgens The globe, door de engelsche schatkist, voldaan zijn. Veirlkocllate onaa-oes-emle g-oealeareni. Te Westkapclle 9 april 1S56. Een huis, schuur en erf, te Wesfkapelle, uo. 247 en 248. Ver kocht voor 500. Drie perceelen bouwland, te Westkapelle, als 54 roeden, 40 ellen. Verkocht voor ƒ675- 23 roed., 90 ell., met 2 roed. sprink. Verkocht voor /"302,2a- 36 roeden, 70 ellen. Verkocht voor ƒ320. StfatfeHa-g-eFaeff-ajalL Zitting van S april 1855. In deze zitting zijn ingekomen twee ontwerpen van wet: 1. tot onteigening van gronden tot uitvoering van het plan tot waterverversching der binnenstad vau Rotterdam en daartoe behoorende polders; 2. tot wijziging van hoofdstuk IX b. der staatsbegrooting voor 1856, ter zake van een entrepot te Rot terdam. Drukken, ronddeelen en verzending naar de straks te trekken afdeeiingen voor het nieuw tweemaandelijksch tijdvak. Verder zijn ingekomen missives: 1. vau den minister van fi nancien ten geleide eener opgave van den verkoop van domei nen en den afkoop van tienden enz., over 1855. In handen eener commissie, bestaande uit deheeren: Westerhoff, van Lijnden, van Aker laken.Taets van Amerongen en Jespers; 2.van den mi nister voor de zaken der hervormde eeredienst, houdende inlich tingen op het [verslag der commissie nopens de pensioenen vau predikanten. Iu handen eener commissie, bestaande uit de heeren van Reede van Oudtshoorn, Bosscha, Blaupot ten Kate, Sander en van Bosse, en 3. van de minister vau buitenlandsche zaken ten geleide der laatstelijk door den heer Thorbeeke verlangde stukken nopens de aftappingen op de Maas en de Zuidwillems vaart. In handen eener commissie bestaande uit de heeren Bir- rumaOosting, Hoyuck van Papendrecht, Strens, Bots en Storm van 's Gravesande. Een aantal ingekomen verzoekschriften nopen de wets-ont werpen op het onderwijs, de wijzigingen in de kieswet, de reg- terlijke organisatie, de tucht op de koopvaardijschepen en de wijzigingen iu de jagtwet. worden verzonden naar de commissi#'" ad hoe. Daarna wordt overgegaan tot het trekken der afdeeiingen. De voorzitter deelt mede dat door de afdeeiingen benoemd zijn tot voorzitters de heeren Heemskerk, de Braauw, Groen van Prinsterer, van Zuylen van Nyevelt en Baud; tot onder-voorzit ters de heeren Schimmelpenninck van der Oye, Strens, Thor beeke, llngenholtz en Bosscha; tot leden der commissie voor de vcrzoekschrifleu, de heeren Bieruma Oosting, Nolthënius, van der Poel, de Poorter eu Meylinck. Op voorstel des voorzitters wordt besloten om tegen 11 dezer 's morgens ten 11 ure en volgende dagen aan de orde te stellen de beraadslagingen over de wets-ontwerpen: 1. tol verhooging van hoofdstuk IV der staatsbegrooting, nopens den arbeid dei- gevangenen; 2. nopens de tucht der koopvaardijschepen; 3. be trekkelijk de banken, van leeniug, en 4. over het voorstel van.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1