MIDBELBURGSCHE COURANT. Donderdag 1856. 3 April. w- 41. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- si ngen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,4-0. Do inzending van advortentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advercentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of diodbr-kcnd- makingen enz., van éón tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters wordeu berekend naar de plaats die zij innemen. Noor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt konfcant. Editie van woensdag avond 8 ure. töinncukmösffK lijdingen. Middelburg 8 april. De gemeenteraad van Aardenburg heeft;, even als die van Eede, het voornemen om zich tot Z. M. te wenden met verzoek om de fransche en belgische gouden en zilveren decimale munt tegen vaste koers, weder op de rijks kantoren te doen ontvan gen. In de zitting van den hoogen raad der Nederlanden (kamer van strafzaken) heeft de advocaat-generaal Deketh conclusie genomen in de zaalc van den heer O. Verhagen, zoutziederte Goes, bij arrest van het hof in Zeeland, van 3 december 1855, veroordeeld in eene geldboete van/6000, of bij onvermogen in eene gevangenisstraf van eene maand, ter zake van het aan wezig hebben van eene aanzienlijke ondermaat van het bij hem aanwezig zijnde zout (10,261 ponden). De advocaat-generaal beschouwde al de drie aangevoerde middelen van cassatie als ougeguond en concludeerde tot verwerping van het beroep. Uitspraak 22 dezer. Volgens een der belgische dagbladen is bij den jongsten prijs kamp van hetNederlandsche taalverbond ouder andereu een eerste prijs voor het blijspel ten deel gevallen aan den heer A. Ruysch te Vlissingen, voor een door hem ingezonden blijspel, ten opschrift voerende Het bankbiljet van ƒ1000." Blijkens uit Triest ontvangene telegrafische tijdingen was aldaar de overlandmail van Java aangekomen, met berigten tot 10 februarij. Onder de in Indie aangekomen schepen merken wij op het barkschip Pauline, gezagvoerder B. J. Post, laatst van Swansea. Volgens Die Zeil:, is de opper-telegrafist te Berlijn, de heer Bossc, door de nederlandsche regering uitgenoodigd, zich naar Oost-Indien te begeven, ten einde aldaar de leiding der tele graafdienst op zich t e nemen. Genoemde ambtenaar zal weldra met een amslerdamsch schip zijne reis aanvaarden. Den 29 maart werd te Rotterdam door de Koninklijke neder landsche yachtclub, in haar vereeningsgebouw, eene algemeene vergadering gehouden, welke weder de eer had, door Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden te worden gepresideerd en waarin tien nieuwe leden werden aangenomen. Door Z. K. II. werd o. a. medegedeeld, dat sedert de vorige opgave, onder scheidene kweekelingen van het roeikorps, aan boord van sche pen zijn geplaatst; dat, behalve de reeds bij de leden bekende prijzen, ook nog door den gemeenteraad van Rotterdam, door den vice-president., den voormaligen vice-president en door een voorstander der Koninklijke nederlandsche yachtclub, prijzen voor den aanstaanden wedstrijd zijn uitgeloofd; dat door den raad, in oyerleg met Z. K. H. bepaald is, dat de wedstrijd op de rivier za! plaats hebben op zaturdagden 19 julij, en in zee voor kotters en schopners op maandag 21 julij e. k., en dat eerstge noemde wedstrijd.in plaats van ten negen ure,nu zal aanvangen des voormiddags ten elf urezullende evenwel gezorgd worden dat die niet later clan gewoonlijk eindige. Z. K. 11. uitte den weusch, dat die verschikking de leden met huuue dames mogt uitlokken tot het bijwonen van dien wedstrijd. Wijders werd medegedeeld, dat de heer G. Suermondt, die in de vorige verga dering tot licl van dca raad is benoemd, zich die benoeming heeft laten welgevallen. Ten slotte werd door de commissie tot opneming der rekening van den thesaurier rapport uil.gebragt, waaruit bleek dat de financien der vereeniging, meer nog dan ten vorige jare in gunstigen staat verkeeren. Na afloop der vergadering, heeft Z. K. H., vergezeld van ecnige leden van den raad en den president van het Zeemanshuis, dat gebouw be- izigtigd. Naar wij vernemen hebben de bestuurders van hetasyl Steen- beek te Zetten .onlangs, een v-v lVest aan de tweede kamer der stal en-generaal ingezonden, waarbij zij 's lauds vertegenwoor diging eerbiedig verzoeken om met Zr. Ms. regering in overleg te willen treden, tot het nemen van wettelijke maatregelen, ter beteugeling van het kwaad der openbare prostitutie in Neder land. Ook te Luxemburg is eene bank gevestigd. Zij zal den titel voeren van Internationale bank in Luxemburg. Het grond- kapitaal is op 100 millioen fr. in aaudeeleu van 500 fr. bepaald. De bevoegdheid der bank is hoofdzakelijk de zelfde als die van het Crédit mobilier te Parijs en der baulc te Darmstadt; alleen heeft dc luxemburgsche bank nog het regt, op alle plaatsen van Holland zoo wel als van het buitenland filialen en agentschappen op to rig tenbovendien heeft zij het privilegie aau wijzingen op order en banknoten, op naam van den houder uit te geven en wel a. ten bedrage van 251000 fr., b. ten bedrage van /5500 lioll. cour., op den 21 1,20 of 21 guldenvoet, c. ten bedrage van 10500 Thlr. Pruis. cour. Het bestuur beslaat uit negen leden, waarvan twee in Iloiland, een te Frankfort en zes waar schijnlijk te Keulen zullen wonen. BZeiBineuEïóoB^uin eus EPKMlI«ait«ss. Bij Zr. Ms. besluit vau 1 dezer, is aan den heer mr. F. A. van Hall, minisUr van staat en biiitenlandsche zaken, adeldom ver leend met den titel van baron voor hem en zijne wettige man nelijke afstammelingen bij eerst geboorte. Z.M. heeft bij besluit van 27. maart goedgevonden, de 2de luitenants H. Spoelcler en W. G .jyienters, van het koloniaal werfdepot, in hunnen rang en ancienneteit over te plaatsen bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indie. SinnEïstCïa ens weieMsel!».a.ppeira. Naar wij vernemen heeft het committé voor het te Rotterdam in 1854 gevierde groote muziekfeest dezer dagen zijne laaisle vergadering gehouden, waarin het is ontbonden, nadat het besluit genomen was, dal de negentien leden van dat committé hoofdelijk hun gelijk aandeel zullen dragen in het nadeelig slot van het feest, groot omtrent ƒ2700, waarvoor geene andere middelen tot dekking zijn te vinden geweest. Zijn wij wel on- derrigt,dan bedroeg het geheele cijfer der uit gaven ruim/GO,000, hetwelk lol een bewijs te meer kan strekken, op hoe onbekrom pen wijze het committé deze groo.tsche feestviering heeft onder nomen. "Wanneer men bedenkt hoe veel zorgen en moeiten gepaard gingen met de taak, die de leden van het committé zoo welwillend in het belang cn voor de eer van Rotterdam en van geheel Nederland op zich namen,waarvoor alleen de luisterrijke uitslag der feestviering hun toteenige belooning en zelfvoldoe ning kan strekken, en waaraan ten slotte nog eene belangrijke persoonlijke opoffering voor hen verbonden is, dan behoeft het wel geen betoog dat die leden zich de ruimste en billijkste aan spraak op de algemeene erkentelijkheid hebben verworven, welke hen dan ook door ieder,' die in de kunst en in de eer van ons vaderland belang stelt, voorzeker zal worden toegekend. VerscHaiBlemle berïgjten. Sedert de geboorte van Christus, is paschen slechts elf maal op 23 maart gevallen en dit zal tot het jaar 2000 toe nog slechts eens plaats hebben, namelijk in het jaar 1913. Inliet jaar 1859 zal men daarentegen zeer late paschen hebben, te weten op 24 april en in "1886 zelfs op 25 april. Later kan het feest niet plaats hebbeu. In eene dezer dagen te Winschoten gehoudene vergade ring van vrouwen is, met volstrekte meerderheid van stemmen, besloten om het onder den naam van oorijzer bekende, en zoo wel van edele als min edele metalen vervaardigde hoofd-sieraad af te schaffen. §(aten-g,eneraal. De tweede kamer der staten-generaal zal dingsdag 8 april a. s. bijeenkomen. De wets-ontwerpen, die ter behandeling zijn overgebleven, zijn de volgende 1. Tot regeling der banken van leening; 2. houdende bepa lingen omtrent de huishouding en tucht op de koopvaardijsche pen; 3. tot vcrhoogi'ng der begrooting wegens den arbcic! der gevangenen over 1856. (Over deze ontwerpen is reeds eindver slag uitgebragt. De beraadslagingen daarover ziet men dus spoedig te gemoet.) 4. houdende aanvulling der wel van 1S22, om (rent de belas ting op de bimienlaudsche bieren en azijuen; 5. houdende be palingen op het stuk der loodsdieust voor zeeschepen 6. tot wijziging van de rcglen op den in- en uitvoer van vjsch 7. over de zeevisschenjen; 8. tot herziening der tabel, regelende de ver deeling des rijks in kiesdistricten, en tot wijziging van eenige bepalingen der kieswet; 9. tot goedkeuring van artikelen van het met Oostenrijk gesloten handels- en scheepvaart verdrag; 10. tot verhooging van hoofdstuk VIII der staalsbegrool.ing voor 1856, tot daarstelling van een nieuw droog dok te Wil lemsoord. (Het voorloopig verslag over deze ontwerpen is bereids opgemaakt.) 11. tot regeling van.de zamenstelling der rcglcrlijke magt cn het beleid der justitie, lot vereenvoudiging in het beleid der justitie en in het wetboek van burgerlijke rcglsvordering; 12. tot regeling van het lager onderwijs. (Van deze wets-ontwerpen is liet onderzoek in de afdeelingen reeds afgeloopen.) 13. houdende bepalingen omtrent den doorlogt en het. ver trek van landverhuizende personen 14. tot wijziging der wet van 6 maart 1852 (Staatsblad no. 47) regelende de jagt en visscherij. De beide voorstellen van leden, waaromtrent nog eene be- olxoomg moot gouuiacn-rro^dou, ulju 1. clc, Kuov -. toe instelling van plaatselijke raden van gezondheid; en 2. van den heer van der Veen, tot liet houden eencr enquête om trent de uitvoering van de concessie lot landaanwinning en verdieping van het vaarwater op het Zwolsche diep. 6uitmlnn'ösrlje tijöingen 0Cei£-«Hs»BB«3. Londen 3.1 maart. Gisteren heeft het geschut van den Tower en in St. James-Park het sluiten van den vrede met 101 kanon schoten aan den volke verkondigd; ook de carillons van alle klokken hebben zich tot middernacht doen hooren. The morningpost meldt dat lord Palmerston deze tijding aan het lagerhuis zal mededcelen, hoezeer met de openbaarma king van het traktaat nog wei drie weken zal moeten worden ge.wacht, daar de ratificatie door keizer Alexander niet vroeger zal zijn ontvangen en het traktaat niet zal worden Ier algemee ne kennis gebragt, alvorens al de mogendheden het hebben ge ratificeerd. Het traktaat heeft echter van stonden aan verbin dende kracht voor de partijen die hel hebben onderteelcend. De lord-mayor zal den vrede na de ratificatie afkondigen. The morning star zegt dat het britsch cluilsche legioen na het sluiten van den vrede, naar de Kaap de Goede Hoop ge zonden zal worden. De regering heeft daarmede een dubbel doel, zij wil namelijk dat gebied van garnizoenen voorzien en levens koloniseren. Het bevestigt zich dat de koningin legenden 16 april de vloot te Porlsmoulh in oogenschouw zal nemen. Hel zal een grootsch schouwspel zijn, daar tegen dien tijd de aldaar vereeuigde vloot 150 zeilen meer zal lellen dan in het vorige jaar. Peins Frederik van Pruissen, wiens bezoek alhier in de eerste helft der maand mei zal plaats hebben zal, naar men zegt, verscheidene weken bij onze koninklijke familie doorbrengen. Zijne verloving met de koninklijke prinses zal in de maand junij en de huwelijksplegtigheid zelve een jaar later gevierd worden. Reeds bespeurt men bij eenige dagbladen eene merkelijke verandering in toon jegens Pruissen ten opzigte van dit huwe lijk. Spanje. Madrid 25 maart, Morgen zullen dc cortes voor het eerst na de kerkelijke feestdagen weder bijeenkomen, en de beraadsia-

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1