MIDDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag 1 850. 1 April. N°- 40. Deec courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- «ogen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 uré. Do abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijksgeboorte of doodbckend- raakingen enz., van ééa tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. *3tmrmlflni>$cl)f tijöimjfn. MttiSnSeStotunr^ SE maart. Een telegrafische dépêche meldt ons heden het belangrijke nieuws van de teekening van hetvredestractaat. Zie de berigten onder Frank- rijk- In de zaak van de Commercie-compagnie alhier, tegen haren voormaligen gezagvoerder Marinus Butijn, waarvan wij in ons no. van den 13 dezer melding maakten, heeft het openbaar mi nisterie bij den hoogen raad geconcludeerd tot verwerping van het beroep in cassatie. liet gold hier een arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland, waarbij, met te uiet-doening van een vonnis der arron- dissements-regtbank alhier, was gelast dat de beide zaken, alhier aanhangig gemaakt bij de acten van dagvaarding dd.S sep tember 1854 en 16 februari) 1855, alsnog zouden worden zamen- gevoegd;iets waartoe voor de Commercie-compagnie, oorspron kelijke eischeres in beide zaken, was geconcludeerd. De uit spraak is bepaald op den 25 april aanstaande. Het vorenstaande strekke tevens tot verbetering van het be- rigt, door de 's Qraveixhaagsche nieuwsbode van vrijdag 11. gegeven van de bedoelde conclusie van het openbaar ministe rie, en daaruit bereids in andere dagbladen overgenomen, waar bij men de andere, mede bij den hoogen raad aanhangige zaak op het oog heeft, ofschoon niet zeer juist voorgesteld, en waarin mede reeds door de lieeren mrs. A. A. en A. de Pinto voor den cischer Butijn, en mr. D. van Eek voor de Commercie-compag nie, als verweerderes, is gepleit. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier liggen ter inzage; Overzigfc van den in-en uitvoer te Stettin gedurende '1855; uittreksel uit het. Journal de St. Petersbourg, betreffende de cultuur van indigo en meekrap in Kushand. Hit Ylissingen wordt ons geschreven De nederlandsche oorlogschooner D ol f ij n is men bezig op de helling der marinewerf alhier t.e sloopen. Onder de werk zaamheden viel verleden vrijdag plotseling een gedeelte zwaar hout van liet nog aanwezige wrak neder op eenen sjouwerman (genaamd Tanis) die daardoor bijna verpletterd en buiten ken nis huiswaarts vervoerd werd. Aan de werken die te Bath door de landaanwinuing-maat- sehappij verrigt worden, betreurt men liet algemeen dat de werklieden meest allen uit vreemdelingen bestaan en daaronder zoo weinig Nederlanders gevonden worden. Wij vestigen de aandacht hierop om dezen kcitsten de verzekering te geven dat zoo zij werk willen zoeken, zij het bijna ongetwijfeld daar kun nen en zullen vinden. X* Naar men verneemt worden er te 's Ilage werklieden aangenomen, om bij dc doorgraving der landengte van Suez werkzaam te zijn; liun wordt een vrije overtogt en eenig hand geld verzekerd, zoo zij zich voor vier jaren arbeid verbinden. X De commissie tot voorbereiding van het tweede neder landsche congres over het armwezen, heeft hare uitnoodigingen hernieuwd, om dat congres te komen bijwonen. De bijeenkomst van dit congres is bepaald op den 27, 28 en, zoo de omstandig heden dit mede brengen, ook op den 29 mei aanslaande, in het gebouw der maatschappij Felix Mentis te Amsterdam. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebben den. gebragt dat, vermits het vaarwater van het zoogenaamde Hillegat zich bestendigt, en wegens regtdoorgaande koers en stroom voordeelen oplevert boven dat over de vlakte langs Ooltgensplaat, hoezeer bij eene onlangs bevolene naauwkeu- rige opname der beide vaarwaters in dat langs de vlakte 30 a 31 palm, en in het Hillegat slechts 27 a 28 palm diepte met gewoon laagwatergetij is bepeild, niettemin bevelen gegeven zijn om laatstgemeld vaarwater op meer voldoende wijze voorde groote scheepvaart af te tonnen; dat daaraan thans gevolg gegeven is door het opnemen der aldaar gelegen hebbende vijf oxhoofden en de plaatsing daareutegen van zeven gewone bakentonnen, namelijk drie witte langs den Oostwal en vier zwarte langs den* Westwal, in de merken en peilingen, welke hieronder zijn ver meid, als, langs den Oostwal van liet Hillegat: 1. eene witte ton, peilende het kleinste of spitse torentje van Steenbergen even vrij van de lange rij boomen van den Caro- ina-polder; zoo mede den kerktoren van Ooltgensplaat aan de oostzijde van het witte huis van Schenk, diepte van 29 palm; 2. eene witte ton, peilende den kerktoren van Ooltgensplaat in het waarschuw bord van bet Plaatsche hoofd en eene boeren hofstede, staande bewesten de Wiliemstad in een groepje boo men, in 30 palm diepte 3. eene witte ton, peilende een koepeltje op het Willemstad- sche hoofd, aan den voet van den zeedijk alaar, en den molen van Ooltgensplaat aan den zuidkant van liet dorp, in 40 palm diepte; vier zwarte tonnen langs den Westwal van het Hillegat: 1. eene zwarte ton, peilende de groep boomen van Stad aan het Haringvliet even beoosten het fort van Ooltgensplaat, en het kleine scherpe torentje van Steenbergen even vrij van de groote laan boomen van den Carolina-polder, diepte 28 palm 2. eene zwarte ton, peilende den molen van Ooltgensplaat eene handspaakslengte bewesten het waarschuwbord van het hoofd aldaar, en den Ouden Bakenstoel van Dintel aan den zuidkant van eene groep boomen, in de diepte van 33 palm 3. eene zwarte ton, peilende den lichtopstand van het Plaat sche hoofd midden in het gebouw van het fort aldaar, den mo len van de Willemstad in eene groep boomen, diepte 44 palm; 4. eene zwarte ton, peilende den lichtopstand van Ooltgens plaat aan den zuidkant van eene nieuwe boerenschuur aldaar, en het koepeltje van het Willemstadsche hoofd aan den voet van den zeedijk, iu de diepte van 48 palm. De bovenvermelde diepten zijn gerekend bij gewoon laagwatergetij. De witte ton met roode vaan, bij liet invaren van het Hille gat, van Dintel komende, is tot verbeterde rigting voor de beide vaarwateren langs Ooltgensplaat, en het ecrstvermelde iels zuidwestelijker geplaatstpeilende nu den kerktoren van Oolt gensplaat midden in de breede straat van dat dorp, en den Ouden Bakenstoel van Dintel eene groote handspaakslengte beuoorden de westelijke Boerensteê in den Carolina-poider, in de diepte van 46 palm bij laagwater. De twee wraktonnen, gelegen hebbende in het vaarwater voor en boven de haven van Klundert, langs het Hollandsche diep, zijn opgenomen. Bij een handelshuis te New-York is een brief uit Garaeeas van 7 febr. ontvangen, houdende, dat een hollandsch eskader voorLaguayra was versehenen, om van de regering van Vene zuela schadevergoeding te eisehen vooreen aantal hollandsche kooplieden, wier huizen en bezittingen eenigen tijd geleden door het gemeeu der stad Coro geplunderd en vernield zijn. Men schrijft uit Zierikzee van den 28 dezer Het vocaal concert, dat door eenige leerlingen van de tus- schenschool, onder de leiding van hunnen onderwijzer L. Kar- reman, op gisteren in de Nieuwe kerk is gegeven, werd door een talrijk publiek bijgewoond en mogt de algeraeene wel ver diende toejuiching verwerven. Het strekt èn den leerlingen èn den onderwijzer tot eer, die wij daarvoor gaarne allen lof geven, met den wensch, dat de verworven bijval hun tot aanmoediging zal zijn. De opbrengst van het concert- bedroeg zuiver ƒ54 en is bestemd voor de Vereeniging tot wering der armoede. De punten voor het voorloopig verslag over het wets-ont- werp op het lager onderwijs zijn den 17 dezer door de commis sie van rapporteurs vastgesteld. De griffier der kamer is ook nu weder even als bij het vorige ontwerp belast geworden, om deze punten bijeen te brengen, en tot een geheel verslag te maken. Men meent, dat dit voorloopig verslag even uitgebreid zal worden, als het vorige. Hoe echter een en ander voor 1 julij zal afloopen en in werking zal komen, blijft een raadsel. Jl. vrijdag is te Haarlem het arrest van het provinciaal ge regtshof in Noord-Holland in de zaak van jhr. M. Salvador en S. Fongers ten uitvoer gelegd. Beide deze veroordeelden zijn in hunne woningen aangehouden, naar het huis van arrest ge leid en vervolgens naar Amsterdam overgebragt, alwaar zij per vigilante langs den buitensingel naar het cellulaire huis Yan arrest zijn vervoerd. De heer Salvador heeft zich luide beklaagd over deze aanhouding, die hij als onwettig beschouwde. De minister van binnenlandsche zaken vestigt de algemeene aandacht op eene circulaire, welke, namens het Koninklijk nc- derlandscb meteorologisch instituut, door den hoofddirecteur dr. Buys Ballot aan de reeders der groote visscherij gezonden wordt, om hen in het zamenstelleu van baring-kaarten behulp zaam te zijn, als ook op de achter die circulaire gevoegde bij lagen. Door den minister van biunenlandsche zaken is namelijk aan de directie van het nederlandsch meteorologisch instituut een ontwerp in handen gesteld van den luitenant ter zee lste kl. N. M. J. Kr oef, ten doel hebbende om door het zamenstelleu van haring-kaarten onze groote visscherij te behouden en uit te breiden, ten voordeele van de reeders. Het instituut, het groote belang dat de reeders bij dit onder worpen plan moeten hebben, in aanmerking nemende en het doelmatige daarvan beseffende, heeft gemeend deze zaak zich ter harte te moeten nemen, vertrouwende dat de invloedrijke personen en reeds gevestigde maatschappijen het-hunne zullen bijbrengen om deze ailezins belangrijke poging te ondersteunen. Tot nu toe steunen de gronden, om zekere plaatsen op te zoeken, alleen op oude gebruiken, en ieder visscher ging naar zijn beste oordeel te werk, dat zeer verschillend moest zijn, al naar mate de een met meerder of minder voordeel eenige jaren op een en de zelfde plaats eene toevallige groole of sléchte vangst had gehad. Het is daarom dat de luitenant ter zee lste klasse N. M. J. Kroef, scherpzinnig de gelukkige gedachte heeft geopperd, om door eene stelselmatige rangschikking van de door de visscher» gedane waarnemingen, de ervaring van één te verrijken met die van vele anderen die zijn belangrijk beroep uitoefenen, op dat zij onder alle omstandigheden in staat moglen zijn, aan de mededinging het hoofd te bieden, ten voordeele van onzen han del en van onze reederijen, dat is van ons volks-welvaren. fiSeaoemEaageia en toesilM.S4eira. Bij besluit van 27 dezer heeft Z. M. goedgevonden op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen aan den kapitein bij de rus tende schutterij iu de provincie Zeeland, bij het ba lai Jl on ;hp, 5. mr. T. W. baron van Zuijlen van Nievelt, uit hoofdë yam-Ver an- dering van woonplaats. Bij Zr. Ms. besluit van 27 dezer, is benoemd tot lid van het collegie van regen (en over het liuis van arrest' teGorinchem, jhr. JWestpalna van Hoorn van Burgh, burgemeesterXlcr ge meente Gorinchem. Bij Zr. Ms. besluit van 28 dezer, is aan den heer Jacob Spengler, op zijn d«aartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend als voorzitter der hoofd-commissie van de West-Indische maatschappij te Amsterdam, en zulks onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezene diensten, en is bij het zelfde besluit tot die funclien benoemd de heer mr. C. 11. B. Boot, burgemeester van Amsterdam.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1