MIDDE LBURGSC I IE C O R A N T. Zaturdag 29 Maart. N°- 39. 1856. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op dea dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijksgeboorte of doodbr-kend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. 2ta«lt0ttïrigingm Nationale militie. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken be kend dat de derde zitting van den militie-raad, bestemd tot be oordeeling en goedkeuring der plaatsvervangers, alsmede tot regeling van hetgeen betrekking heeft tot de nummerverwisse ling, zal plaats hebben voor de inwoners dezer gemeente uitma kende het eerste militie-kanton, op maandag den 14 april aan staande des morgens ten 9$ ure, in de Abdij alhier, en dat, tot het afgeven van certificaten van goed'gedrag ten behoeve van plaatsvervangers, door de daartoe bevoegde commissie ten raad- huize zal worden gevaceerd op woensdag den 9 april aanstaande des voormiddags ten 11 ure; wordende de belanghebbenden aangemaand, om zich de bovengemelde zitting van den militie raad tot het beoordeelen en goedkeuren van hunne te stellen plaatsvervangers of numinerverwisselaars ten nutte te maken daar de zoodanigen, welke deze zitting van den militie-raad laten voorbijgaan, zich zullen blootstellen daartoe geene gele genheid weder te kunnen verkrijgen, aangezien de vergunning tot de vervanging bij het corps, volgens de bepaling der wet, slechts in zeer bijzonder dringende-omstandigheden aal wordou verleend. Middelburg, den 26 maart 1856. De burgemeester en wethouders voornoemd, (get.) BIJ LE VELD VAN SEROOSKERKE 1. p. De secretaris, (get.) M.ELANTSREER. fiHnttmlcmïrsiclK tijöingcn. Middelburg SS iimaarl. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt ter visie een exemplaar van het reglement voor de hanoversche en breiner quarantaiue-iurigling aan den Beneden Wezer, alsmede een exemplaar eener statistieke opgave nopens de scheepvaart van Bremen voor zoo veel de Wezer betreft over 1855. Heden heeft de arrondissemenlsregtbank alhier uitspraak gedaan, in de zaak van Maria Pietemella Jansen, oud 31 jaren, geboren en wonende te Middelburg, zonder beroep, beklaagd van iu dc laatste maanden van het jaar 3855 zich feitelijk te hebben vergrepen tegen dezeden, door de ongebon denheid of onzedelijkheid of de verleiding van jonge dochters, beneden den vereischten ouderdom, op te wekken, te bevorde ren, of behulpzaam te zijn, enz. Van wege het openbaar ministerie waren bijgebragt 5 ge tuigen. De regtbank heeft de beklaagde vrijgesproken van het bevor deren der ongebondenheid en onzedelijkheid bij een der minder jarigen cn haar overigens schuldig verklaard aan het haar bij dagvaard ten laste gelegde feit, en veroordeeld tot eene gevan genisstraf van 6éu jaar, eene geldboete van f 50 rnet ontzegging aan haar van alle voogdij of curatele en alle deelhebbing in de raadplegingen van nabestaanden gedurende 5 jaren, alsmede in de kosten der procedure ten behoeve van den staal, verhaal baar bij lijfsdwang. Woensdag morgen werd door de muziekale vereeniging van Tholen, eene serenade gebragt aan den onder-officier van Z. M. kanonneerboot no. 34, Rijnberg, die wegens het redden van de equipage van eene spaansche brik, en alzoo 11 menschen, waaronder de gezagvoerder en de stuurman van eeuengewissen dood te behouden, door Z. M. benoemd werd tot broeder der orde van denNederlandschen Leeuw. Met genoegzame zekerheid vermeent men dat bij het onder zoek van het wets-ontwefjjf op dé Vegteilijke organisatie, in de afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal, het voor stel om den hoogén raad in een hof van appel te veranderen, zeer ongunstig is opgenomen. De opper-kamerheer en de chef van het militaire huis des konings hebben bekend gemaakt, dat Z. M. op vrijdag 4 april aanstaande, des morgens tien ure, in het paleis te Amsterdam, audiëntie zal verleenen aan commissien, civile en militaire auto riteiten, officieren en militairen, en op zaturdag den 5 daaraan volgende, ten tien ure. aan partikulieren. Uit Hoogeveen schrijft men aan de Provinciale arentsche courantHet verheugt ons, dat er vooruitzigt beslaat, dat de turfaccijns zal worden opgeheven. Althans in een schrijven van een hoog geplaatst persoon komen deze opmerkelijke woorden voorh Ik kan UE. de verzekering geven, dat ik niet twijfel of zoodra onze financiële toestand (die zeer gunstig is) eene herhaalde afschaffiug van belasting toelaat, zal op nieuw daartoe het voorstel worden gedaan, wal betreft de brandstof fen enz." Volgens de Arnhemsche courant is deseinklok-lelegraafvan Emmerik tot het station Zevenaar langs den spoorweg reeds in volle werking. Zoodra een trein zich in beweging zal zetten, trorclt lil ooii tuiona op fifin UtvOLCry ycdiulvt, v«n oogenblikkelijk slaan er hamert jes op al de klokken, welke in de nabijheid van de wachters langs de baan, op een toestel ge plaatst zijn. Men verneemt, dat deze veiligheidsmaatregel langs den geheelen Rhijnspoorweg zal in werking worden ge bragt. Naar wij vernemen is, bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, van den 18 dezer, aan de heereu C. S. Sixma Baron van Heemstra c. s., te Leeuwarden, een termijn van ééne maand, met den 20 dezer ingaande, gesteld tot, neder- legging van het, bij de vroeger hun verleende doch met den 21 december 1855 vervallen, voorloopige concessie tot aanleg en exploitatie van eenen spoorweg in de noordelijke provinciën des rijks, bedoelde waarborgkapitaal van een millioen gulden, met kennisgeving tevens, dat bij gebreke daarvan, bij het verstrijken van dien termijn, omtrent de door hen gevraagde spoorweglijnen zal worden beschikt, zoo als de regering zal vermeenen te behooren. EBSenoeuiiBigeia esn feesttenten. Bij koninklijk besluit vau den 22 dezec zijn wegens lig- chaamsgebreken o. a. verleend de volgende pensioenen, aan de commiezen der 1ste klasse bij 's rijks belastingen J. Dronkers te Ylissiugen334, J. Outerrnans te Domburg/270, A. Engel man te Overslag /320, J. Hnlsenbooin te Hoedekenskerke 347, J. J. Peeters te Axel 309 aan die der 2de klasse P. Praag te Middelburg f 299, W. Mariuissen te Middelburg ƒ205, J. de Lange te Bruinisse ƒ400 en aan B. de Eonkert, commies der 3de klasse te Ooslburg/174. Het heeft Z. M. den koning behaagd, den heer R. Decker, die op zoo uitstekende wijze de koninklijke Opper-hofboek- drukkerij te Berlijn bestuurt, te benoemen tot ridder der orde van de Eikenkroon. Nijverheid. Yan de commissie voor landbouw bij het Middelburgsch de partement der Nederlandsche maatschappij tot bevordering van nijverheid kwamen de onderstaande mededeelingen in: (zie ons vorig no.) No. 1Wintertarwe (zecuwsche) in Walcheren,heeft tamelijk stroo, docli geene zware aren opgeleverd en is hier en daarin augustus door den honingdaauw bevangen. Het beschot wordt geschat op 20 a 22 mud het bunder, meteen gewigt van 78 ned. pond per mud. No. 9. Winter-koolzaad. Na den winter zijn verscheidene atukken dood of zonder verwachting uitgereden, het overige heeft veel door de sneeuw en vorst geledenhad wormen in knobbels aan de wortels, waardoor vele plaatsen geel (savoijen) werdenover het geheel was het schraal en door honingdaauw aangedaan, waardoor het slechts ecu beschot van 12 mud per buuder heeft opgeleverd, met een oliegehalte van 8 vat per last. No. 9. Zomer-koolzaad is in vervanging van het door den winter verongelukte winter-koolzaad, en ook op andere akkers uitge rooid, waardoor er meer dan gewoon heeft te velde gestaan; liet is, bij een voor dit gewas, voortreffelijk gunstig saizoen, goed opgewassen en door den bloei gekomen, zonder merkbaar door insecten te zijn aangedaan, waardoor het een goed olierijk beschot van 16 mud per bunder heeft opgeleverd. No. 15. Meekrap wordtin Walcheren zelden of nooit, maar wel in het aangrenzende Nieuw- en St. Joosland nu en dan geteeld; door de vorst en de vele sneeuw heeft dit gewas veel geleden, waardoor de aldaar gewonnen 2 jarige slechts 1800 ued. pond per bunder van middelmatige kwaliteit heeft opgeleverd. No. IS. Blaamve erwten waren zwaar van stroo, waardoor de laatste bloemen meestal versmoord geene vrucht hebben ge zet het beschot kan op 25 mud per bunder geschat worden. No. 19. Paardeboonen zijn willig opgewassen en waren rijk met scheuten beladen, waardoor het beschot op 30 mud per bunder kan gerekend worden. No. 19. Witte- en bruiueboonen. Door de koele zomer hebben deze veel stroo gegeven, en m den bloei niet aan de verwach ting beantwoord, het beschot was slechts 25 mud per bunder, die goed droog zijn ingezameld. No. 21. Aardappelen zijn veel minder dan in vorige jaren door ziekte aangedaan geweest, de kwaliteit was dan ook ver 1 beter hoewel het meest vroege soorten zijn die geteeld worden door liet vele drooge en koude weder, was echter de knol niet als naar gewoonte uitgegroeid, klein van stuk, en is het beschot op 138 mud per bunder aan te nemenzij zijn ook beter te bewaren dan vroeger. No. 23. Wortelgewassen. De mangelworlelen, waarvan de teelt, ter voedering en mesting van het vee, jaarlijks toeneemt, zijn niettegenstaande de veelal koude en drooge weersgesteld heid, waar die op kloeke gronden geplaatst waren, tamelijk wel gegroeid, en hebben eene hoeveelheid van 45 2spannige voeren, omtrent 67 kub. el per bunder gegeven. Het is de gewone lange roode soort, die verkocht wordt voor 9 a /10 de kub. el. No. 26. Gras en hooi. Door de drooge en koele weersgesteld heid waren de weilanden dun bezet, en is er weinig hooi gewon nen, zoo dat velelaudlieden meer dan gewoonlijk met stroo hun vee hebben moeten voederen, de prijs was van ƒ40 tot/50 de 1000 ued. pond. No. 27. Rundvee is wederom gelukkig gezond en van de longziekte bevrijd gebleven, bet slagtvee had gemiddeld eene waarde van 45 cent het ned. pond. No. 30. Paarden. Hier en daar heeft zich de kwade droes vertoond, waardoor de meeste der aangedane dieren gestorven zijn; men denkt dat de vele koude zomernachten daarvan de oorzaak zijn geweest. No. 32. Yarkens. Eenige mestingvarkens zijn aan long- of- ingewand ontsteking verloren gegaan. Deze ziekte scheen niet aanstekelijk te zijn, dewijl andere, in het zelfde hok zich bevin dende, verschoond zijn gebleven. De commissie voor fabrieken, kunstenen handwerken rap porteert het volgende De toestand van de fabrieken, kunsten eu handwerken bij ons departement, kan in het algemeen noch bepaald guusfig, noch geheel ongunstig geuoeind worden. Uwe commissie acht hel een natuurlijk gevolg van de voor alsnog afgezonderde ligging van ons gewest dat de nijverheid alhier niet die ontwikkeling aan toont, welke elders, alwaar het wereldverkeer door levendige scheepvaart of door middel van het spoorwegennet bevorderd wordt, wordt waargenomen.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1