MIDDELBÜRGSCHE COURANT, N°- 38. Donderdag 27 Maart. öittnenlaniisclie ttjïrmgm. Deze courant; verschijnt des dingsdags, dond tags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- aingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop de' ;jag der uitgave. De prijs van gewone advenentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend' makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken Tegel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 ceut voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond ure. Middelburg; 36 maart. Naar wij vernemen zullen de miliciens der reserve van 1855, die den 1 april voor den raiddag zich alhier moeten bevinden, ten einde bij de korpsen gekleed en geoefend te worden, wat betreft die, welke tot het 8ste regement infanterie en het 3de ïegement vesting-artillerie behooren, den zelfden dag nog naar Vlissingen marcheren, om van daar den volgenden dag vroegtij dig naar Nijmegen te vertrekken, terwijl die, behoorende tot de overige korpsen, van hier den volgenden dag per stoomboot zul len afreizen. Met genoegen vernemen wij dat onze voormalige stadge noot P. 11. Bekker, thans te Utrecht gevestigd, zich gedurende dezen winter als solo-violoncellist te 5s Hage, Rotterdam, Utrecht, Leyden, Schiedam, tweemaal te Breda, te Gouda en Amersfoort, vervolgens te Deventer, Doesburg, Wageningen énz. heeft laten booren. Aangenaam is het ons tevens daarbij te kunnen melden dat deze binnenlandsche reize voor hem eene artistische -triomftogl is geweest. Overal heeft hij als solist roem en eer ingeoogst; zijne virtuositeit wekte eene algemeene bewondering, zijne gevoelige voordragt boeide oor en hart; terwijl de stoutheid en' zekerheid, waarmed-ö hij de grootste moeijelijkhedeu overwon èn met bravour uitvoerde, zijn mees terschap als violoncellist volkomen bewees. Hartelijk verhen gen wij ons in deze ons toegekomene berigten; wij 'hopen dat zij de grond zullen leggen voor zijne toekomstige kunstenaars loopbaan en dat ook zijn naam eenmaal eene waardige plaats zal innemen, onder die der nederlandsche talenten en virtuosen. Onder dagteekening van gisteren schrijft men ons uit Goes: Vrij algemeen gaat er een kreet van verontwaardiging op over de behandeling te Yerseke van W. van Sprang, van wiens in brand geraken eh dood wij dingsdag melding maakten. Omstreeks den middag had men hem gevonden en verklaarde hij dat zijne tondeldoos niet goed was gesloten geweest en zijne kleederen daardoor in brand waren gevlogen. Zijne brandwonden waren niet bijzonder erg en althans niet doodelijk, en toch vond men goed hem naakt op eene openc kar, met een weinig stroo en alleen met eene duuue soort van deken gedekt, door het gure weder te vervoeren. Om warm drinken gevraagd hebbende, is hem ook dit geweigerd, en is de patient onder het vervoer, dat vier uren schijnt geduurd te hebben, overleden. Wanneer deze handelwijs op last van eenige plaatselijke au toriteit van Yerseke is geschied, dan is het te hopen dat men tot afschrik voor andereu, dergelijke der nienschheid onteerende schanddaden op eene krachtige wijze te keer ga. Heden morgen stortte bij net laden van boomen de vracht rijder Hilleboer in de haven, doch kwam er door spoedig toc- gebragte hulp meteen koud bad en den schrik af. Men schrijft ons uit Zierikzeevan 24 dezer: -f- Gisteren namiddag is hier gevankelijk binnengebragt de persoon vanC.de Jong, arbeider teElkerzee, beschuldigd van in den loop van dezen winter, de mecstoof te Eikerzee in brand gestoken te hebben. Heden morgen zijn de heer officier van justitie, de regter commissaris en de substituut griffier naar Eikerzee vertrokken, ten einde met den beklaagde geregtelijke plaatsopneming te houden. Er zijn vreemde geruchten in om loop omtrent het aan den dag komen van eu de oorzaak tot de misdaad. Volgens de met de jongste mail bij het departement van ko loniën uit Suriname ontvangen berigten nopens den gezond heidstoestand aldaar, was de ge'e koorts aan het afnemen en bleef de gezondhëidstoestanif derhevolking overigens voldoende. Naar men verneemt zijn op last van Z, M. den koning, de voorzitters en secretarissen der onderscheidene genootschap pen en maatschappijen van landbouw in ons land, uitgenoodigd ter bijwoning eeuer algemeene bijeenkomst, te houden op dings dag den 27 mei aanstaande te 's Gravenhage, in het paleis van wijlen koning Wiilem II, ter vesligiug der algemeene konink lijke vereeniging van landbouw, waarvan vroeger de statuten aan gezegde genootschappen en maatschappijen zijn rondge zonden.' Nijverheid. De verschillende commissien uit het alhier gevestigde depar tement der Nederlandsche maatschappij tot bevordering van nijverheid hebben onlangs weder hunne gewone jaarlijksche verslagen bij het bestuur van bet departement ingezonden. Van deze verslagen, die in gevolge de wet aan het hoofdbestuur zijn medegedeeld, heeft men ons welwillend de opname in ons blad vergund. Het verslag der commissie voor handel, scheepvaart en vis- scherij luidt als volgt: //Wat den builenlandschen handel aangaat, kan uwe com missie mededeelen dat de oorlog met Rusland een volkomen stilstand van zaken met dat rijk heeft le weeg gebragt, zoo dat. de gewone aanvoeren van hennep, teer en hout niet hebben plaats gehad, en van het eerste artikel slechts bet benoodigde over Koningsbergen is kunnen betrokken worden; in granen is op dat rijk niets ondernomen geworden. Ook op den handel in meekrap en garanciue was die oorlog van eene noodlottige uitwerking, waartoe nog bijdroegen de lage prijzen der meekrap in Frankrijk, alwaar men door de fa bricatie van alcohol uit de meekrap, met goeden uitslag op de lage prijzen kon blijven voortwerken; eene voordeelige omstan digheid, die voor alsnog buiten het bereik der alhier bestaande fabrieken" ligt. De reglstreeksche aanvoeren blijven zich hoofdzakelijk be palen voor rekening der Nederlandsche handelmaatschappij, en werden alhier in elf schepen aangebragt en in entrepot opgesla gen: 62,940 balen koffij, 12,044 kanassers suiker,7,996 blokken tin,23,947 bossen bindrolting, 229 kistenen 247 vaten koperen duiten; voorts t ot kolen uit Engeland en Pruissenkolen, steen, ijzer, vitriool en dergelijke artikelen uit Belgie; terwijl het ove rige langs andere havens werd aangebragt. Met leedwezen merken wij daarin op dat er eene aanzienlijke vermindering van aanvoer van gesponnen katoen of twist heeft plaats gehad, ten gevolge van verminderde werkzaamheden aan de in dit gewest beslaande calicol-weverijen. Bij dezen voor onze stad betrekkelijk aanzienlijken aanvoer, blijft het echter te betreuren dat geene afdoende maatregelen worden genomen voor eene betere communicatie met de zee, en het verdient opgemerkt te worden .dat onze haven bij oosten winden en gewoon hoogwatergel ij slechts met 9 h 10 voeten :diepgang bevaarbaar is. De reglstreeksche uitvoer bestond voornamelijk uit granen naar Belgie, en werd er ook weder dit jaar een barkschip naar Java aangelegd, waarmede stukgoederen, voor rekening van handelaars alhier naar Java werden uitgezonden. De verdere uitvoer naar het buitenland en de koloniën ge schiedde overigens als gewoonlijk langs andere havens in Hol land. De binnenlandsche handel verkeerde in geen ongunstigen toestand. De aanvoeren aan de graanmarkt alhier waren nagenoeg ge lijk met die van het jaar 1854, en zulks niettegenstaande het larwegewas van den laatsten oogst beduidend, en het beschot van andere graansoorten in mindere of meerdere mate kleiner dan van den oogst 1854 was. De handel in granen was het geheele jaar door zeer levendig, en de verzendingen waren vooral in de vier laatste maanden meerendeels naar Belgie, voornamelijk naar Antwerpen, belang rijk; terwijl de waarde der nieuwe tarwe in de laatste helft van november tot eene hoogte geklommen is, die weinig menschen zich op dat tijdstip van liet jaar kunucn heriuneren te hebben zien bereiken. Ten opzigte der zeeschepen is geene verandering in het getal voorgekomen, doch zijn er nog twee in aanbouw op de beide alhier gevestigde timmerwerven; de uitvrachten in de groote vaart minder voordeelig geworden zijnde, hebben eenige bo dems de bestemming naar de engelsche oost-indische bezittin gen gekregen, om aldaar lijst en andere artikelen te laden voor rekening van alhier gevestigde handdbiren, eu bepaalt men zich dus hier niet meer uitsluitend lot het doen bevrachten der sche pen volgens den rooster bij dc Nederlandsche handelmaatschap pij in gebruikwij hopen dat de lust tot eigene zaken te drij ven, meer en meer onder den handelsstand moge veld winnen. Aangaande de zeevisscherijen zou uwe commissie zich bij haar gewoon ontkennend antwoord kunnen bepalen, ware het haar n$t bekend geworden dat voor rekening van een hande laar uit dezestad, reeds twee schepen van Arnemuidenter visch- vangst afvaren, waarvan het eene een scherpe kotter is, waar mede dus dë visscherij iu dieper water dan met de oude platte vischbommehrkan worden uitgeoefend. Mosselen bleven een geregelden aftrek vinden, en het mag zonderling genoemd worden, dat deze tak van nijverheid geene meerdere uitbreiding erlangt, waartoe in onze gewesten op vele plaatsen de schoonste gelegenheid beslaat. De oesterbanken hebben in den winter van 1854 op 1855 zeer veel geledenalleen de oesters, welke zich een el en meer der onder gewoon laagwatcr bevonden, zijn behouden gebleven; wij vernemen echter met genoegen dat er zich duizenden op nieuw op de banken vormen. De anchovis vermindert van jaar tot jaar; deze visch schijnt gestoord en uit onze zeearmeu verjaagd te zijn, terwijl die op vele plaatsen van ons gewest niet meer te vinden zijn waar zij vroeger met duizenden werden gevangen." [De overige verslagen zullen in een volgend no. worden opgenomen.] Mariene eBi leger» Het examen van onderofficieren uit het leger, ter verkrijging van den rang van 2de luitenant, zal den 31 dezer bij de konink lijke akademie voor de zee- en landmagt een aanvang nemen. De commissie is zamengesteld uit den luitenant-generaal Verborst, inspecteur der infanterie, als voorzitter; den kolonel van Muiken, den majoor Happé, de kapiteins Le Maire Knotzer, van der Schrieck en Canselaar van dc infante rie, mitsgaders den kapitein Pels Rijcken van de artillerie, als leden, terwijl als secretaris aan de commissie is toegevoegd, de 1ste luitenant der artillerie Kempers, adjudant van den gou verneur der akademie. "West-iBirtïselIne Ik olieman em. Uit Paramaribo schrijft men per mailboot van den5 febrcarij Het belangrijkste dat uit de kolonie te melden is, bepaalt zich tot eenige kleine moeijelijkheden op sommige plantages, alwaar de negers zich ontevreden toonen. Van de plantage //De nieuwe grond" hebben er zich verscheidene verwijderd. Schier algemeen verwachten de negers binnenkort hunne vrijverkia-/ riDg en spreken daarover als over eene zaak die reeds bepaald is, en waarvan de uitvoering niet lang meer kan uitblijven. Van hier dat er zich met eiken dag meer moeijelijkheden zullen voor doenen wanneer er niet spoedig toe wordt overgegaan om het voorst el der staats-commissie in werking te brengen, vreest men hier dat het nimmer ten uitvoer zal kunnen gebragt worden. De gele koors maakt nu en dau nog slagtoffers op de ter reecle liggende schepenin Demerary is zij ook uitgebroken, zij heerscht daar vrij hevig; er worden echter doelmatige maat regelen genomen om hare verspreiding tegen te gaan. Morgen (6 februarij) zal de gouverneur eene inspectie-rcis gaan maken naar de Boven-Commcwyne en vervolgens naar

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1