0uitcnliT»i»scf)c tijöinijm. P.Timan, vrouw van B. Beekman, 64 j. E. Pijpeling, z. H j. S. M. Douw,d.4 m. E.Bal, z.l5m. A. A. Logmans, z. 8 m. C. Roelandse, wed. van J. L. Swemer, 76 j. C. Speijer, ongeh. vrouw 86 j. A. Laven, z. 1 maand. Meteorologische waarnemingen gedaan op's rijks werf te Vlissingen, des middags ten 12 ure. Maart 1856. p Wind tb tg s Kracht. ïo Thermometer C. Betrekkelijke Vochtigheid. Spanning van den dainp. Regen. Laagste temporat, enverschil met de hoogste. Aanmerkingen. io 0. t. z. 7 707.5 7.0 0.55 4.33 0.0 0.4 +6.6 helder. 17 0. zo. 6 765.0 7.0 0.64 5.03 0.0 2.0 «8.0 u IS O. zo. 5 763.0 9.0 0.04 5.61 0.0 3.9 »5.1 bijna helder. 19 z. zo. 3 759.5 8.4 0.95 8.14 0.0 6.0 «5.0 dik van mist. 20 N. Nw. 4 7G0.S 5.S 0.96 6-99 3.0 5.3 «3.1 betrokken. 31 Zuidw. 2 761.0 5.3 0.99 6-97 0.5 3.8 «2.0 stofregen. 23 Nw.tW 2 765.3 6.0 jO.79 5.84 0.7 4.2 «1.8 bewolkt. Staten-generaal. De rapporteurs over het wets-voorstel, tot herziening der tabel, regelende dc verdeeling des rijks in kiesdistricten, ter benoeming van leden der kamer, en tot wijziging van eenige bepalingen der kieswet, hebben hun voorloopig verslag uitge- bragt. Daaruit blijkt, dat in de afdeelingen groot verschil van gevoelen heerscht over de vraag, of het rijk in groote dan wel in kleine kiesdistricten behoort te worden verdeeld. Voorts zien wij er de bevestiging in van het reeds in ons no. van 14 februarij jl. medegedeelde berigt dat de splitsing der kiesdistricten Almelo, Dordrecht en Middelburg weinig bijval heeft gevonden, terwijl zulks ten aanzien van de beide laatstge noemde hoofd-kiesdistricten eene verdere verschikking van de zeeuwsche districten onvermijdelijk zou maken en tot veel te ver gedrevene omverwerping van de bestaande verdeeling zou leiden. De commissie van rapporteurs heeft ook uitgebragt het eindverslag over hel:gewijzigd voorstel van den heer Wintgens, tot instelling van plaatselijke raden van gezondheid. Men bleef in de afdeelingen algemeen op zeer hoogen prijs stellen de goede en rnenschlievencle bedoelingen van den voorsteller, en de bij zondere zorg, waarmede ook nu wecler in het gewijzigd wets ontwerp en in de memorie van beantwoording dat onderwerp was behandeld, en hield zich overtuigd, dat ook voor het geval, dat deze wet niet tot stand mogt komen, het voorstel, daartoe gedaan, eene blijvende waarde en zeer nuttige strekking in de gevolgen zou hebbenmen erkende toch algemeen de noodza kelijkheid, om verbeteringen in den gezondheidstoestand dei- woningen voor de behoeftige volksklasse te brengen. Naar het inzien van de meerderheid der leden, die aan dit onderzoek deel namen, waren evenwel de hoofdbezwaren, bij het voorloopig verslag aangeduid, blijven bestaan, bepaaldelijk wat betreft het overbodige van het voorstel. KaEgyeSamd. Londen 21 maart. De plegtige inzegening als lidmate dei- kerk van de jouge prinses Victoria vond gisteren in de konink lijke kapel op het kasteel van Windsor plaats. De dienst werd door den aartsbisschop van Canterbury, bijgestaan door den bisschop van Oxford, den lord grootaalmoezenier, den bisschop van Chester en den deken van Windsor, verrigt. De prinses werd door haren broeder, den prins van Wallis, naar de commu. niebanlc geleid. Nevens haar stond haar doopvader, de koning der Belgen, en met dezen bevonden zich daar de koningin prins Albert, de overige jonge prinsen en de verdere leden der koninklijke familie, The limes deelt een brief uit New-York van 4 dezer mede, waarin medegedeeld wordt wat de briefwisseling, onlangs ter kennis van den senaat gebragt, nader ten opzigte van het voor gevallene over eene beslissing der gesehilleu door scheidsregters aan het licht heeft doen komen. Over het algemeen, zegt de briefschrijver, is het amerikaansch publiek zeer ter gunste van eene zoodanige arbitrage gestemd. ^aUjvederom gcenc tijding van de Pacific ontvangen is vqle pogingen om dat stoomschip tusschen het ijs opic^^^^n van Newfoundland op te sporen, of van de tal. './r\ ^ejeamen op dien togt ontmoette, tijdingen we- lgens^iapj&^n te 'winnen, ducht men ook hier te lande het SC'"P 'ia(l Liverpool den 23 januarij o *k--|be*d^iV van kapitein Asa Eld ridge verlaten, met 45 passa^iwö 'en eene equipage van 150 man aan boord. De Paci fic zou reeds het vierde der groote stoomschepen in de vaart tmssehep'^tj^tauden Noord-Amerika zijn, welke verloren zijn gegaari-?-'^iïqc|®i'"Aa^i.. was dit met. de President en The city of GIa.s||£j|'Iiet geval; poor 1 oos verdwenen, en laatstelijk met de Arctic, dig in V^v.^bpr 1854 op de kust van Labrador ver- I pn|^ukte> v Af j Volgens nadere berigten hebben echter de heeren Brow n& Shipley, agenten te Liverpool, een brief ontvangen, dien zij on verwijld aan Lloyds hebben medegedeeld, en die hoop geeft op de mogelijkheid dat genoemd stoomschip niet verongelukt is, zoo dat het raadzaam zijn zal deswegens niets voor vast aan te nemen alvorens de westelijke winden gedurende een paar we ken geheerscht zullen hebben. flluitscliland. Weenen.19 maart. Nadat de regering de bisschoppen tot het houden eener vergadering had uitgenoodigd, onder voor zitting van den aartsbisschop van Weenen, heeft het opzien gebaard, dat de pausselijke nuntius aan de prelaten heeft te kennen gegeven, dat hij, namens den paus, zich met het voorzitterschap zoude belasten. Men heeft zich intusschen voorgesteld, dat de heer Viale Prela tot dergelijken maatregel niet zoude zijn overgegaan, zonder voorkennis van de regering. Dit schijnt echter het geval niet te zijn geweest, en men meldt dat de ministers, na het houden eener raadsvergadering onder voorzitting van den keizer zeiven, den regeringsraad Hoffman met zeer belangrijke depeches naar Rome hebben gezonden. Den 20 dezer zal op den hofburg de gebruikelijke voetwas- sching plaats hebben. Zij bestaat daarin, dat de keizer en de keizerin in het openbaar en in eigen persoon 12 hoogbejaarde mannen en even zoo vele vrouwen, welke eene nieuwe kleeding, volgens middeleeuwsche snede, ontvangen, de voeten wasschen, waarop dan vervolgens onder de oogen HH. MM. deze armen gespijzigd worden. Deze maaltijd bestaat uit 4 uitgelezene spijzen, benevens dessert en eene hoeveelheid van den besten wijn, waarmede het schenken uit een tinnen beker, waarop na men, jaartal en gelegenheid opgegeven wordt, alsmede eene gift van 30 stukken zilver geld, gepaard gaan. Eindelijk worden de arme lieden, beladen met hetgeen van spijs en drank is overge bleven, in fiacres weder naar huis gebragt. Uit de mededeeling der namen van de 24 personen, aan wie de voetwasschingzal volbragt worden, blijkt, dat zij van 83 tot 91 jaren oud zijn. De aartshertog Leopold zal zich, naar meu verzekert, na mens den keizer naar Parijs begeven, ten einde Napoleon III wegens de geboorte „van den keizerlijken prins de gelukwen- schingen des keizers van Oostenrijk over te brengen. In den avond van den 13 dezer werd eindelijk de defini tieve overdragt van de italiaansche spoorwegen aan de maat schappij Laing, Blunt, Talebot en Rothschild tot stand gebragt en het daarop betrekking hebbende stuk door alle belangheb benden onderteekend. Bij deze plegtigheid waren de ministers van koophandel en financien, de ridder von Negrelli, prins Schwarzenberg, baron von Rothschild, dc hertogen Galliera en Melzi, de heeren Brot en Mondolfo uit Milaan enz. tegenwoor dig. Het kapitaal van 180 millioen zal, naar men verneemt, in 130 millioen aan actiën,'elke van 200 fl. en in 50 millioen aan obligatien bestaan, van welke elk der deelnemers voor zijn aandeel een vierde moet nemen. Een dagblad heeft medegedeeld, dat de graaf von Canitz in een tweegevecht was gedood. Daarop verspreidde zich het gerucht, omdat volstrekt niet gesproken werd van den persoon, met wien het tweegevecht had plaats gehad, dat de graaf de hand aan zijn eigen leven had geslagen. Beide berigten blijken echter onwaar te zijn. Immers is de kamerheer, baron von Ca nitz, den 18 dezer op het casino geweest; een andere von Ca nitz is gezant te Napels. De oud-minister, graaf von Canitz, is overleden. De baron J. von Canitz, secretaris van legatie, be vindt zich te 's Gravenhage. Wie is dan degeen die bedoeld wordt Hamburg, 22 maart. Eene depeche, ter beurze aangeplakt, meldt dat de commodore Watson, de haven van Libau en al de russiscbe havens der Oostzee in staat van blokkade heeft ver klaard. Frankrijk, Parijs 21 maart. De gevolmagtigden der mogendheden heb ben gisteren geenealgemeene vergadering gehouden, doch het committé, dat met het opstellen der stukken is belast., is verga derd geweest;nu alle betwistepunten geregeld zijn en het alleen geldt het vaststellen der bewoordingen van de overeengekomen transactiën, zal alleen de langere of kortere duur der werk zaamheden van dit committé het. openbaar maken van den eind? uitslag der conferentien vertragen. Velen meenen dat de onder- teekening van het vredesverdrag morgen zai plaats grijpen, In den Moniteur vau donderdag is een keizerlijk besluit afgekondigd waarbij, ter gelegenheid van de bevalling der kei zerin, aan alle Eranschen die zich wegens politieke redenen buiten het fransche grondgebied ophouden vrijheid gegeven wordt om in hun land terug te keeren, onder voorwaarde dat zij zicli uitdrukkelijk en ter goeder trouw aan het keizerlijk gou vernement onderwerpen, liet gevolg hiervan (zoo wordt in het besluit gezegd) zal zijn, dat van nu af geen Eranschman buiten zijn vaderland zal behoeven tezwerven, behalve degenen die den wil der natie en de daardoor gegrondveste monarchie hardnekkig blijven miskennen, Benevens dit besluit behelst het officieel blad eene opgave van het aantal personen die ten gevolge van politieke maatre gelen thans nog in Algerie of in het buitenland verblijf houden. Daaruit blijkt dat onder de republikeinsche regering 11,000 personen wegens deelneming aan den in junij 1848 alhier uitge broken opstand tot transportatie naar Algerie veroordeeld zijn; dat dit aantal door de goedertierenheid van den president tot 306 is verminderd gewordendat ten gevolge der gebeurtenis sen van december 1851 een aantal van 11,200 personen uit Erankrijk gebannen of naar de overzeesche bezittingen getrans porteerd is, en dat er daarvan nog maar 1058 zijn, die niet door den keizer begenadigd zijn geworden. De kolommen van den Moniteur zijn opgevuld met de toespraken, gelukwenschingen en adressen, den keizer aangebo den of toegezonden ter gelegenheid van de geboorte zijns zoons en met de door liera daarop gegeven antwoorden. De kennisgeving van den Moniteur, betreffende de am nestie aan de staatkundige veroordeelden, luidt, dat allen in Erankrijk zullen mogeu terugkeeren, die verklaren, dat zij zich ter goeder trouw onderwerpen aan het gouvernement, hetwelk de natie gekozen heeft, en zich op hun woord van eer zuilen verbinden, de wetten van die regering te eerbiedigen. Deze kennisgeving is vooral gerigt tot de verbannen generaals Chan- garnier, Lamoricière, Bedeau en le Elot. De keizer, zoo leest men in het besluit al verder, heeft bevolen, dat deze oproeping» die reeds eenmaal geschiedde, zal herhaald worden. Onder de geruchten behoort, dat de generaal Bosquet, die met de vier bovengenoemde generaals gediend heeft, hen zal gaan opzoeken en zoo mogelijk overhalen, het keizerlijk aanbod aan te nemen. Maar al wat men van die generaals weet, doet vermoeden, dat zij geen gebruik van de aangeboden gunst zullen maken. Berigten uit Konst.antinopel van 11 dezer melden, dat de arabische bevolking van Tripoli weder onder het gezag des sul tans gebragt is. Te JConstantinopel is, volgens de zelfde berigten, het mono polie der vleeschhouwers dezer dagen afgeschaft en door de overheid bepaald dat een ieder er voortaan vrijelijk vee aanvoe ren en slagten en het vleesch verkoopen mag. Deze maatregel is, gelijk in het daartoe strekkende besluit gezegd wordt, geno men omdat de afschaffing van het monopolie der bakkers een goeden invloed op den prijs van het brood gehad had. Aan het Journal des débats is uit Konstantinopel, onder dagteekening van 11 dezer, het volgende gemeld //Men wacht steeds met ongeduld op de berigten uit Parijs betrekkelijk den gang der vredes-onderhandelingen. DePorte moet., naar verzekerd wordt, door middel van den telegraaf onderrigt zijn dat hare bondgenooten besloten hebben in het vredesverdrag melding te maken van hetgeen de sultan laatste lijk ten behoeve zijner christen onderdanen verordend heeft. Of dit voor de Porie aanneemlijk is,zal geheel afhangen van de wijze waarop het geschiedtindien men daarbij doet uitkomen dat de sultan vrijelijk en uit eigen beweging tot het maken dier verordeningen overgegaan is, en dat geen buitenlandsche in vloed, van welke zijde ook, tusschen hem en zijne onderdanen werkzaam is geweest, dan kan daartegen bij Turkye geene bedenking bestaan. Maar wanneer men in het vredesverdrag op eene andere wijze de emancipatie der rajahs vermeldde, zou men Turkyes onafhankelijkheid aantasten en Rusland in het gelijk stellen. Het is te hopen dat de verbonden mogendheden dat gevaar zullen bemerken en zullen weten te ontwijken. //Intusschen zet Turkye de toerustingen voor een nieuwen veldtogt ijverig voort. De turksche kavallerie zal eene geheel nieuwe iurigtirig bekomen. Men erkent thans de in Azie begane feilen, die den val van Kars ten gevolge gehad hebben, en wil ze zoo veel doenlijk weder goedmaken. //Onder de gewigtige punten, die de parijsche conferentie te behandelen heeft, belmoren ook de aangelegenheden der Donau- vorstendommen, Het bestuur dezer landen behoeft eene door tastende hervorming, die de bestaande misbruiken wegneme en aan Ruslands invloed den weg sluite. //Op aanzoek van het bestuur der vorstendommen heeft de Porte aan hare gevolmagligden ter parijsche conferentie last gegeven om er ook op aan te dringen1. dat Rusland afzie van de vordering eener som van zestien millioen francs als vergoe ding voor de kosten van het bezetten der Donau-vorstendom- men in het jaar 1848, hetgeen voorgesteld werd als een maatre gel tot handhaving der orde en der wettig bestaande overheden, terwijl de Porte reeds vóór de komst van het russische legeF door hare troepen de orde hersteld had en evenwel dadelijk verklaard heelt daarvoor aan Moldavië en AVallachye niets te willen in rekening brengen; 2. dat Rusland eindelijk bel ale voor de levensmiddelen die de russische troepen gedurende het jaar 1853 eu 1854 aan de grondeigenaren en landlieden, vorstendommen ontnomen hebben, en wier koopwaqrde op eene. som van zes tot acht millioen francs begroot wordt. //Het turksche ministerie is werkzaam om de uitvoering van den firman tot emancipatie der rajahs te verzekerenmaar het

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 2