MIDDELBÜRGSCHE C O ft A N T. N°- 36. Zaturdag 1856 22 Maart. 2iattlionï(tgmgm fiHtmmUittösclir tijöittgm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags eii zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- siugeu geschiedt de uitgave, den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post-/ 3,-10. De .inzending van advertentien kan geschieden tot, tien ure des-morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij inuemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Nationale militie. De burgemeester en wethouders van Middelburg, roepen overeenkomstig de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 13 maart 1856, A. no. 1110/1 3de afdeeling, (Provinciaal blad no. 27) bij deze op, de miliciens der ligting van 1855, die voorleden jaar bij de verschillende korpsen des legers in reserve zijn gesteld, daaronder ook begre pen die miliciens, welke in dat jaar voor het buitengewoon eon tingent ter vervanging van manschappen van de ligting van 1852,1853 en 1854 zijn-ingedeeld, om op Dingsdag den 1 april aanstaande, 'des morgens, met klokslag van elf ure, in de Koop- mans beurs .alhier te verschijnen,-ten einde aan den heercommis- sares des konings in deze provincie te worden overgegeven, om allen in werkelijke dienst over te gaan, en wel de miliciens, welke aan de infanterie, de drie regementen vesting-artillerie, het korps pontonniers en het bataillon mineurs en sappeurs zijn toegewezen, om aanvankelijk zes maanden, eri die welke tot de korpsen kavallerie, .veld- en rijdende artillerie behooren, in het algemeen één jaar in dienst te-verblijven. En worden mitsdien gemelde miliciens, ter vermijding van strafbepalingen tegen nalatigheid in dezen vastgesteld, tot eene geregelde opkomst ten voorschreven dage, uur en plaats aan gemaand. Middelburg, den 17 maart 1856. De burgemeester en wethouders voornoemd, (get.) BIJLEVELD VAN SEROOSKERKE, 1. p. De secretaris, (gel.) M. E. LANTSHEER, Middelburg 31 maart. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier liggen ter inzage: opgave nopens den handel en scheepvaart van Groot- Briltanje en Ierland over de maand, geëindigd 31 januarij 1856 enz.; eene uit Baden ontvangene officiële opgaaf wegens het handel- en scheepvaartverkeer van Mannheim, langs llhiju en Necker over 1855, en een exemplaar van de door het bestuur der vereeniging genaamd National anli-cornlaw league, te Manchester, in september 1854 uitgegeven bekroonde verhan deling, getiteld: The charier of the nations, or Eree trade and its results. LI. maandag heeft te Zierikzee de verloting van vrouwelijke handwerken enz. ten voordeele der armen plaats gehad, welke zuiver heeft opgebragt de som van f 327,30. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebben den gebragt, dat het.onlangs in de nabijheid van het Gocsche sas opgeriglc hiilplicht, door eene nieuwe valling in den dijk insgelijks neergestort zijnde, zoodra mogelijk door een ander huiplicht zal; worden vervangen,-' welks ontsteking nader zal .worden aangekondigd. Den i 8 dezer is te Haarlem vergaderd gevyeest het hoofd bestuur yau de com missie voor de oprigting van een standbeeld voor Lourens Coster. In die vergadering zijn onderscheidene maatregelen genomen betrekkelijk de feesten, die bij de onthul ling van dat standbeeld zullen plaats hebben, en.is onder ande ren bepaald dat de onthulling zelve zal plaats hebben in de heljft der maand ju lij aanstaande. Zoowel het aanvankelijk subsidie van het plaatselijk bestuur ten bedrage van J 5000, als de plan nen van onderscheidene sociëteiten envereenigingen, doen ver moeden dat er bij die gelegenheid luisterrijke feesten zuljen gehouden worden, en een tal vé-u vreemdelingen zich naar het fraai gelegene Haarlem zal spoeden om die festiviteiten bij te wonen. Men verneemt, dat het plan voor het monument van den overleden hoogleeraar des Atnorie van der Hoeven thans is aangenomen. Het bestaat uit eene vierzijdige, spits toeloopende zuil, op het front waarvan men leestHij was de Chrysostomus van zijn tijd, en de Johannes zijner kerk. Op het voetstuk staat gebeiteld Aan Abraham des Amorie van der Hoeven, hoog leeraar bij de kweekschool der rem.-geref. broederschap, le Amsterdam. Op de zijden staan de dagteekeningen van des hoogleeraars geboorte en dood, cn ook de woorden van Mat- theus, welke hij steeds voorstond en -verkondigde-: //Een is uw meester, namelijk Christus, en gij allen zijt broeders." Het bestuur van de rederijkerskamer, opgerigt te Amsterdam, in het jaar 1-844, heeft aan de letterkundigen in Nederland bekend gemaakt, dat door gemelde kamer besloten is, inde maand september eerstkomende, den dag, op welken voor ljon- derd jaren de groote Bilderdijk geboren werd, feestelijk te herdenken. SSenoemin^eQ en Iies!isiten. Bij koninklijk besluit van 5 dezer, is aan. Dirk van Duin of Duyn, gewezen geregtsdieuaar teLeyden, ten laste van den staat, een pensioen verleend vanƒ174 's jaars. Z. M. heeft bij besluit van 6 clezer goedgevonden de trac- tementen van de commiezen der 3de en 4de klasse bij 's rijks belastingen jaarlijks te verhoogen met/60, ingegaan met den 1 dezer. Necrologie. In de residentie zijn overleden joukh. mr. J. Quarles van Ufford, laatstelijk referendaris bij het ministerie van binnen- landsche zaken, in den ouderdom van 34 jaren, en de heer G. J. van Maanen, oud-secretaris der cijfers van den staat, ridder dei- orde van den Nederlandschen Leeuw, in den ouderdom van ruim 83 jaren. Laalsfgemekle bekleedde tot het tijdstip van de regterlijke organisatie in 1838 cle betrekking van griffier bij cle beide vredegeregten te 's Gravenhage. MarSme cjb leger. De minister van oorlog heeft de kommanclerende officieren van de verschillende korpsen kavailerie gemagtigdom de man schappen van dat wapen, welke daartoe, zoo door hun gedrag als geschiktheid, in aanmerking kunnen komen, en diegenegeii zijn om tegen eene verbindteuis van zes jaren bij het leger in Oost-Indie over te gaan, eene premie van/40 deswege toe te kennen. Door den minister van oorlog zijn cle vereischte bevelen gegeven dat voor dit jaar, van het korps mariniers, twee ser geanten, twee korporaals en vier mariniers van de lsf.e en 2de klasse, aan de schietoefening bij de normaal-schietschool te 's Hage, voor ieder der beide oefeningsserien, zullen deel nemen. fieineentepaail va-ai M5d.nleltour]™-. Zitting van 19 maart: Voorzitter de heer mr. BijJeveld van Serooskerke. Afwezig do heerenjhr. mr. Paspoort van Grijpskerkc, Rek ker, van de Graft, Salomonson. en mr. van Diggelen. De notulen der vorige zitting,,na liet ondergaan eener kleine wijziging op eene aanmerking van den heer van Teylingen, goedgekeurd zijnde, geeft de voorzitter kennis dat hij schrifte lijke rnededeeling heeft ontvangen van den heer jhr. mr. Pas poort van Grijpskerke, door ongesteldheid, en van de heeren Rekker en Salomonson, door afwezigheid verhinderd deze zit ting bij te wonen. De voorzitter bcrigt voorts dat deze zitting door hem is be legd om de leden in kennis te stellen met eene missive van gede puteerde staten van Zeeland van l-i dezer (waarvan voorlezing geschiedt) en welke ten geleide strekt van een extract uit het koninklijk besluit van 1 dezer, houdende nadere verdaging van Zr. Ms. beslissing op het besluit van dezen gemeenteraad tot heffing van een hoofdelijken omslag, tot ultimo mei 1856. Hij voegt daarbij dat zulks bet dagelijksch bestuur vermoe delijk in ongelegenheid, zal brengen, en hij het alzoo van belang acht om met den mcestmogelijken spoed de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1856 te arresteren en ter goedkeuring aan gedeputeerde staten op to zenden. De heer mr. Sifflé stelt voor, uit hoofde van den hoogst on- gunstigen toestand der plaatselijke geldmiddelen, een adres te rigten tot Z. M. den koning, om zoo mogelijk die beslissing voor deze gemeente eenigen tijd-vroeger te doen geschieden immers wanneer na 1 jtinij, ook bij onverdeelde goedkeuring van het raadsbesluit, alle voorloopige werkzaamheden voor den aanslag nog moeten geschieden, voorziet hij dat vóór de maand septem ber op het vroegst, de gemecute op gcene inkomsten daarvan zal mogen rekenen. Dit voorstel door den heer Snijder ondersteund zijnde, wordt hierop in omvraag gebragt en met algemecne stemmen goed gekeurd. Alvorens in discussie te treden over het conccpiërcn van bedoeld adres, wordt op voorstel van den heer van Teylingen de openbare zitting veranderd in eene met geslotene deuren. De zitting weder geopend zijnde, is aan de orde bet benoemen eener commissie tot liet ontwerpen van een adres aan den koning. De heer van Teylingen verklaart zich er voor, dat zoodanige commissie door den voorzitter worde benoemd, doch tevens dringt hij er op aan dat deze daarvan deel uitmake, als het best met den ongunstigen toestand der plaatselijke geldmiddelen be kend. De voorzitter noodigt daarop de hccren mr. Sifflé en van Teylingen uit, met hem die commissie te willen vormen. Het overgelegde kohier der belasting, bekend onder den naam van lantaarngeld, waarop goene reclames zijn ingekomen, wordt definitief gearresteerd en zal door de zorg van burgemeester en wethouders ter goccïftSiring worden opgezonden aan gedepu teerde staten dezer provincie. Bij resumtie gedelibereerd zijnde op het ter vorige zitting uitgebragte rapport door de commissie van financien, omtrent de gemeentc-bcgrooling voor 1856, en cle daartoe betrekkelijke aanmerkingen van gedeputeerde staten dezer provincie, wordt met algemeene stemmen conform het uitgebragt rapport be sloten, a. het thans bekende en te staven nadeelig slot van het bestuur der godshuizen over 1S55, uit Le trekken onder hoofd stuk VIII afd. 2, art. 2 der uitgaven met/S611,12, en alzoo persisterende hij het verzoek oin dat buitengewoon subsidie over 1855 in deze begrooting le brengen, daar ook op de begroeting voor 1855 een dergelijke uitgave voor het dienstjaar 1854 voor kwam; b. om art. 1 van het zelfde hoofdstuk en afdeeling te splitsen in: subsidie aan het burgerlijk arnibcstunrf34,500, en alimentatie-gelden van bedelaars in de koloniën der maatschappij van weldadigheid/2000; c. om tc volharden bij de weigering om het subsidie aan de stoombootdienst op Breskeus ad 750 voor 1S56 nog toe te kennen; d. om hoofdstuk VI art. 4kos ten der kanier van koophandel, in gevolge het jongste raadsbe sluit te brengen op f 450; c. hoofdstuk II art. 4 der inkomsten, opbrengst van gras-verpachting, dat approximatief was inge vuld met/2Ó32;50, thans volgens de wezenlijke opbrengst te brengen op/1622hoofdstuk IV art. 6 (teruggave van lier rijk of gewest van bij voorschot gedane betalingen) niet l tc vermeerderen en alzoo te brengen op /'66S, waar tegen ook de bezoldiging van den torenwachter met f 1 moet verhoogd worden. Alzoo worden de uitgaven vermeerderd mct/2663,12 en dc ontvangsten verminderd met/409,50, zoo dat er een ongunstig verschil van 3072,62 ontstaat.; tot dekking waarvan burge meester en wethouders voordragen degeldlcening, geprojecteerd op /6000, en alzoo uitgetrokken onder hoofdstuk V afd.l. art. I der inkomsten, te verhoogen op/9000, terwijl dc post voor on voorziene uitgaven met/72,62 zou worden verminderd. Ten opzigte van dit laatste herinnert de lieer van Teylingen, dat na aanneming van zijn voorstel in de vorige zitting, om tc verzoeken dat de verhoogde opeenten op liet personeel bereids van af 1 mei 1856 mogen worden gelieven, het bedrag dier geld- leening zal kunnen worden verminderd niet 4000, als zijnde naar zijne berekening de opbrengst van die verhoogde opcenten over 8 maanden van dit jaar, en waarmede alzoo art. 3 der 1ste afd. van hoofdstuk III der inkomsten, behoort te worden ver meerderd. Hij acht dit noodzakelijk om consequent te zijn. aan gezien bij den raad vroeger het beginsel is gevolgd dat eene belasting wórdt uitgetrokken op dc begroeting, zoodra daartoe bij den raad is besloten, onverschillig of daarop de koninklijke goedkeuring nog niet is in gewonnen, terwijl zulks nok bij gede puteerde staten tot gcene aanmerkingen geleid heeft.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1