öuitcnlüriöscljt' iijïiittgm. dat het locaal in het bovengenoemde weeshuis, afgestaan voor cle school, ook onontbeerlijk wordt voor de verpleging en huis vesting der weezen zelve, bij toéhemendo bevolking. De heer Mestdagh hierop het woord bekomen hebbende, licht als voorzitter van het bestuur over het arm- gast- en weeshuis dit schrijven nader toe. liet bedoelde huis op de groote markt is tenjare 1809 geschonken tot een weeshuis; daarvan is in der tijd een gedeelte voor school afgestaan, doch het is ondoenlijk dit te blijven missen, tenzy dat de ordelijke huisvesting van de weezen daaronder lijde. De huurprijs van/400,voor een nieuw schoolgebouw vindt hij voor zich echter nog al be zwaarlijk, en het is hem bij nader inzien toegeschenen dat er welligt eene meer doelmatige voorziening in beider behoeften mogelijk is. Wanneer het geheele tegenwoordige weeshuis eens tot school en onderwijzerswoning kon worden afgestaan, tegen cene huur van gelijk bedrag, en voorts het getal scholieren werd vermeerderd met 200 van minvermogende ouders, doch die het schoolgeld van ƒ5,20 per jaar kunnen voldoen, dan zou het denkbeeld hem wel toelagchen om op het terrein van het tegenwoordig gasthuis een nieuw weeshuis bij te bouwen, vooral ook omdat een deel van dat gasthuis toch zeer groote behoefte heeft aan verbetering, ja schier dreigt in te storten. De kosten daarvan begroot, hij globaal op ƒ15,000,alzoo een rente derving van 600,waartegen bovengenoemde globaal ge raamde inkomsten genoegzaam opwegen. De voorzitter voorgesteld hebbende om zoo wel het door de commissie gedane voorstel, als het door den heer Mestdagh ge opperde denkbeeld te stellen in banden eener commissie tot onderzoek en rapport, vraagt de heer Uyttenhooven het woord. Hij verklaart met belangstelling het door den heer Mestdagh gesprokene te hebben gehoord en zijne zienswijze in zoo verre te deelen dat ook hij de afzondering van bet weeshuis noodza kelijk acht. IntLisschen is de voorziening in een grooter schoolgebouw ook dringend noodzakelijk. Echter ziet hij niet in dat de huur van het locaal der sociëteit La belle alliance, in eenigerlei opzigt strijdt met het denkbeeld van den heer Mest dagh. Ook wanneer men van dien heer reeds een uitgebreid plan met berekeningen enz. had ontvangen, dan nog zou hij er voor zijn om voor hetoogenblik de school naar het bedoelde huurhuis te verplaatsen. Immers, al werd met den ontworpen bouw aanstonds aangevangen, dan nog zouden ongetwijfeld een of twee jaren moeten verloopen, alvorens men van bet gebouw gebruik kon maken. Hij zou dus voor de tijdelijke overplaatsing van de school zijn, als wanneer het gebouw van het weeshuis voorloopig geheel daartoe kan gebezigd worden, terwijl nader bij een uitvoerig voorstel, met berekeningen gestaafd, kan wor den besloten omtrent het bijbouwen van een nieuw weeshuis bij het tegenwoordige gasthuis. De heeren Mestdagh en Schultz verklaren mede niet tegen een tijdelijke huur van het voormalig sociëteitsgebouw aan de ijzeren brug te zijn, doch eerstgenoemde gelooft niet dat de eigenaar op die voorwaarde het pand zal willen verhuren, cn laatstgenoemde zou casu quo meer geneigd zijn om het tegen woordige weeshuis alsdan te doen verbouwen en beter inrigten. De heer Winkelman erkent dat het denkbeeld van den heer Mestdagh op het eerste gezigt wel iets verleidelijks heeft, doch bij deelt de zienswijze van den heer Uyttenhooven geheel, en betoogt voorts dat van het tegenwoordige weeshuis nooit een doelmatig schoolgebouw is te maken. Wat verder de globale berekening van den beer Mestdagh betreft, aangaande cle beta lende scholieren, waarschuwt hij voor deze illusie, die niet mis sen kan teleurstelling te baren. De heer J. A. Schmidt beschouwt cle aanwezigheid van het weeshuis in dc onmidclelijke nabijheid van het gasthuis ais hoogst wenschelijkhij acht het onderwerp echter van te veel gewigt om daarop thans te beslissen en zou gaarne zien dat het onderzoek aan eene commissie werd opgedragen. In ieder geval zou hij ongaarne zien dat de gemeenteraad zijne toevlugt moest nemen tot liet besproken gebouw aan den ijzeren brug, als zijnde vroeger een gemeente-eigendom geweest, tegen de vervreemding waarvan hij zich in der tijd reeds verzet heeft. Nadat nog door onderscheidene leden het woord is gevoerd, en door den heer tTyttpuhooven is betoogd dat eene commissie alleen zou kunnen opr,deelen over het voorstel der commissie van toezigt over de school, en geenzins over het door den heer Mestdagh in losse trekken geopperde denkbeeld, als zijnde van het laatste volstrekt geen bepaald voorstel bij den raad in geko men, wordt met 12 stemmen tegen 1 (die van den beer Winkel man) besloten bet voorstel der commissie van toezigt over de plaatselijke school, testellen in handen eener commissie. De voorzitter benoemt tot leden dier commissie de heeren van Uijc Pieterse, van der Os, Schultz en J. A. Schmidt, die zich de benoeming laten welgevallen. Eene overgelegde suppletoire lijst van instellingen van wel dadigheid, waarop voorkomt de werkinrigting binnen clpze gemeente, wordt gearresteerd. Op voorstel van commissarissen over den rijweg van Vlis- singen naar Koutlekerke, wordt cle beloouing van den ontvan ger vastgesteld op f 50 per jaar. Voor kennisgeving wordt aangenomen het overgelegde proces-verbaal der opneming van de boeken en kas van den gemeente-ontvanger, op I8jan.ll., zijnde alles in orde bevonden t saldo in kas 22,784,51£. i W. Antheunissen, waarbij hij verzoekt dat i|oor\hxn de omnibusdienst op de kleine markt eene haatst, is afwijzend beschikt. kennisgeving aangenomen j/an het bestuur der teekenschool dat cle hee- dlle en yan der Beke Gallenfels de benoeming ten 2. missive van het bestuur over het departement der maat- ïeen,daarbij zijnen dank betuigende en grond izer gemeente in het goed slot der isschen Middelburg en Vlissmgen rt. 4. missive van gedeputeerde staten van Zeeland, houdende goedkeuring der onderhandschc verpachting van mestspecien, (met afwijzende beschikking op een nader adres van C. Veraart, c. s., ter uitreiking), en 5. idem, houdende goedkeuring van de raadsbesluiten tot het verleeuen van subsidien aan de onderscheidene armen-inrigtin- gen. Commissarissen over het branchvezen worden gemagtigd tot af- en overschrijving van eene post op hunne begrooting voor het dienstjaar 1855, voor de verbetering eener brandspuit, Bij concept-resolutie wordt almede besloten tot af-en over schrijving van eenige posten op dc gemeentebegrooting voor 1855, alsvan onvoorziene uitgaven 794,90^- voor terruggavc plaatselijke belasting bij weder uitvoer over het 4de kwartaal; van kosten van schrijf-en kantoorbehoeften, 24,4 5 op zegel- kosten van gemeente registers, ƒ38,60op brandstoffen,ƒ3,78 op druk- en bindwerk; voorts nog uit den post voor onvoor ziene uitgaven ƒ211,73 op verpleging van bedelaars in de kolo niën der maatschappij van weldadigheid, en ƒ3,40 van grond lasten op personeele belasting. Gelezen zijnde eene missive van regenten oyer het arm-, gast en weeshuis, aanvragende over het dienstjaar 1855 eene buiten gewone subsidie, van/2080,464, (zijnde in der tijd ƒ2000 min der toegestaan clan was aangevraagd^ en ter justificatie daar van overleggende een staat van baten en lasten, wordt besloten die subsidie toe te staan en te vinden door af- en overschrijving op de gemeente-begrooting voor 1855. De beer Mestdagh heeft zich hierbij van stemming onthouden. Overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt besloten een nieuw octrooi bij de hooge regering aan te vragen voor den straatweg tusscben Middelburg en Vlis- singen, zullende na bekoming daarvan een nieuw tarief voor de tolgelden gearresteerd worden. Eene voordragt, bestaande uit de heeren A. M. Calbfleisch enP. Lagaay Iz ter voorziening in eene vacature in de directie van het arm-, gast- en weeshuis, wordt tot de volgende zitting aangehouden. Dc voorzitter deelt mede dat thans door het ministerie van oorlog bedenkingen zijn geopperd tegen de overbrenging van de beer- en mestput naar de zcehondenwerf, waarom cle minis ter van marine de aandacht van het clagelijksch bestuur vestigde op de zoogenaamde steenkade. Daar dit terrein ongeschikt is voorgekomen, heeft men zich gewend tot den commissaris des konings in Zeeland, om door diens tusschenkomst een advies in te winnen van cle provinciale commissie van geneeskundig on derzoek en toevoorzigt. Die commissie heeft haren voorzitter dr. J. C. van den Broecke en het lid J. Priester, gecommitteerd tot een onderzoekin loco, en bij een dezer dagen ontvangen© missive van den commissaris des konings is afschrift overge legd van het rapport dier commissie, waarvan voorlezing ge schiedt. Daaruit blijkt dat de provinciale geneeskundige com missie over het geheel om hygiënische redenen, de vestiging van den beerput en vooral ook van een mestput ter aangeduide plaatse moet afkeuren, terwijl zij in bet algemeen opmerkt dat de mest en vuilnis in behoorlijk van steen opgetrokkene gebou wen met goede ventilatie, behoort te worden geborgen. De heeren Winkelman, Mestdagh, Borghsfcyn, van Uije Pie terse, en de voorzitter verklaren zich dien ten gevolge tegen de vestiging op de aangewezen plaats aan cle steenkade, maar wen- schen dat de raad nu terugkome op zijn vroeger vooorstel om een en ander op de tegenwoordige pltaats te behouden doch met behoorlijk gemetselde bergplaats onder den beganen grond enz. Daarmede vereenjgt de raad zich eenstemmig, zoo dat alzoo wordt besloten. De lieer "Winkelman verklaart aïsnu, na liet commissoriaal maken van het voorstel der commissie van toezigt over de ge meente school, met den eigenaar van het perceel aan de ijzeren brug te zullen spreken, doch niet te- kunnen waarborgen dat deze nog langer zijn aanbod gestand zal doen. De vergadering wordt hierop gesloten. Eaag-eland. Londen 10 maart. In de zitting van het huis der gemeemten op 6 dezer heeft lord John Russell zijne motie betreffende het openbaar onderwijs ingediend. In de ontwikkeling van zijn voor stel drukte hij de hoop uit, dat het oogenblikgekomen was om Engeland, wat aangaat het openbaar onderwijs, op een meer ge lijken voet met de overige natiën te plaatsen, en deed daarbij den vera.chterden staat, waarin de engelsche jeugd verkeert, de on wetendheid van een groot aantal onderwijzers en hunuegeringe belooning uitkomen; vooral wees hij op den al te jeugdigen leef tijd, waarop het meereudeel der kinderen van minder gegoeden de school verlaat. Spreker leende slechts twee middelen, om dit kwaad tegen te gaanhij wilde liet stelsel van onderwijs tot. een even volmaakten trap gebragt zien als in andere landen en voorts dat hetgeen als goed in het bestaande stelsel erkend was, zoude worden uitgebreid en behouden, Na eene vrij lange discussie, in den loop waarvan lord Pal- merstou zich ten gunste van het voorstel van lord John Russell verklaarde, stemde laatstgenoemde er in toe, zijne motie in te trekken, om in de zitting van 10 april aanstaande zijne voorstel, len nader te formuleren. Met. het zenden van troepen naar het, oosten wordt onop houdelijk voortgegaan. Zoo wordt b. v, uit Malta dd. 28 febr. geschreven, dat de etablissementen voor het leger en de vloot slclaar in de grootste bedrijvigheid verkeeren, De Colombo en Imperator hebben den 28sten dier maand 47 officieren en 170Ö manschappen aan boord genomen om die naar de Krim te bren gen, terwijl nog eerstdaags 1300 man zouden volgen. Boven dien wordt de reserve op Malta voltallig gehouden, en zijn tot' dat doel in de laatste dagen uit Engeland 16.13 Britten en 712 man van liet zwitsersche vreemden-legioen aldaar aangekomen. Spanje. Een telegrafisch berigt uit Madrid van jl. zaturdag, zegt dat het gouvernement eerstdaags eene nieuwe voordragt tot herzie ning van het tarief van invoeirregten bij de cortes zou indienen, en dat deze gunstig voor de belangen van het fabriekwezen in Catalonie zou zijn. Het schijnt alzoo dat de door den vorigen minister van financien, den heer Bruil, voorgedragen herziening nog voor dat zij bij de cortes in openbare beraadslaging geko men is, schipbreuk heeft geleden op de vertoogen der genen die bij het behoud van de verbods-bepalingen en beschermeud& regten en van de daaraan verbonden misbruiken belang hebben.. Hoewel het financiële plan van den tegen woord igen minis ter van financien onpopulair en bij de commissie der cortes niet gunstig beoordeeld is, schijnt het gouvernement het te willen door zetten, daar het, gelijk de telegraaf meldt, in de zitting der cortes van 10 dezer behandeld zou worden. Eene fransche spoorweg-maatschappij heeft, bij openbare mededinging, concessie voor het aanleggen vaneenen spoorweg tusschen Madrid en Saragossa verkregen. Zij heeft ook, in ver- eeniging met liet bankiershuis .Rothschild, de concessie vau den spoorweg tusschen Madrid en Alicante vaneenspaanschen ondernemer overgenomen, en zal alzoo eene groote spoorweg linie midden door Spanje, van het noorden naar het zuiden des lands, aanleggen. IBaaïtscBftBarafBo "Weenen 8 maart. De heer deLesseps, de ondernemer van het Suez-kanaal, is dezer dagen, van Alexandrie komende, al hier doorgetrokken op zijne reis naar Parijs. Nog voor zijn vertrek van hier is hij door den franschen zaakgelastigde, den burggraaf de Serre, aan den onder-secretaris bij het ministerie van buitenlandsehezaken, baron von Werner, voorgestelden heeft dezen de volledige plannen tot de grootsehe onderneming voorgelegd. Naar men met zekerheid verneemt, heeft de portehet voorstel der beide hospodars, om de goederen van de vreemde evenals van de nationale kloosters in de Donau- vorstendom men, onder het toezigt van den staat te stellen, aangenomen. Dit is van het hoogste gewigt, wanneer men bedenkt dat aan de grieksche kloosters nagenoeg een derde gedeelte van den grond van Moldavië en Walachye behoort, welke de rijkste inkomsten niet in liet land tot vrome bedoelingen gebruiken, maar, naar men zegt, naar Santagora in Griekenland en naar het heilige graf in Palestina zenden. De met lof bekende rabbijn D.Pliilippson te Maagdenburg heeft namens de duitsche Israëlieten eeiie memorie aan keizer Napoleon gerigt, met het verzoek, dat de regten en privilegiën, welke voor de christenen in Turkye reeds erlaugd zijn of nog erlangd worden, zich ook tot.de israëlieten mogten uitstrekken. Parijs 10 maart. Het regeringsblad melde gisteren dat, ter wijl bij het uitzigtop vrede vele plannen voor industriële onder nemingen ontworpen worden en dagelijks maatschappijen ver zoeken aan het bestuur rigten, de keizer heeft bepaald dat, welke ook de uitslag der onderhandelingen zij, in deu loop van liet jaar 1856 geen verlof zal worden verleend voor eenige on derneming, welke de uitgifte ten gevolge zou hebben van nieuwe waarden, Zaturdag hield het congres zijne zesde bijeenkomst, Al wat men met zekerheid nopens die conferentien verneemt be paalt zich daarbij, dat de discussien langzaam vorderen, dewijl vele ondergeschikte punten een rijp beraad vorderen, doch dat alles een gewensclit einde doet voorzien, De pakelboot Alexandre, welke IConstantinopel den 28 februarij verlaten had, js eergisteren te Marseille aangekomen en heeft aldaar de volgende tijdingen aangebragt; De sultan had de decoratie der orde van de Medjidié geschonken aan den ridder Cibrario, den minister van buitenlandsehe zaken in Sar dinië, en aan den admiraal Albini. La presse d'Orient had be vestigd dat het gedrag van den baron Tecco, den sardinischen minister te IConstantinopel, in de aangelegenheid der couferen- t ien, de algeheele goedkeuring zijner regering had weggedragen. De divan had de patriarchen der verschillende seoten zameir geroepen en hen uitgenoocligd terstond tot het ten uitvoer leg gen over te gaan van de hervormingen, waarin bij den hatti- humahyoum besloten was; den 2S februarij 11. was de hati.i nog niet in de grieksche en armenische kerken gelezen. De minister van financiën had alle handelaars uitgenoodigd zich met elkan der te verstaan om de commerciële, financiële en munt crisis te verligten. Men verzekerde te IConstantinopel dat, wanneer de „vrede tot stand kwam, het engelseh-duilsche contingent

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 2