MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag 1856. 13 Maart. N°- 32» Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- siiïgen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 2 2 cent per regelvan huwelijks, geboorte of doodlx kernl» makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. t3mneriltmÏJscl]f tijhmgm. MiddelbuFg IS ïaiaai'to In de sitting van den hoogen raad der Nederlanden (burger lijkekamer) van 7 dezer is gepleit in zake M. Butijn, voormalig gezagvoerder van het barkschip *Commercie-Compagnie," eischer, tegen de Commercie-Compagnie te Middelburg, ver- weerderesse. De conclusie van het openbaar ministerie is be paald op den 27 dezer. Yoor den eischer zijn opgetreden de procureur mr. G. van der Jagt Wz.,en de advokaat mr. A. de Pintovoor de verweerderesse de procureur mr. C. J. Erangois en de advokaat mr. D. van Eek. X De raads-commissie te 's Hage, belast met het beheer der spaarkas en het onderzoek der broodzetting, moet, naar men verneemt, een belangrijk rapport hebben vastgesteld, dat eerstdaags in den gemeenteraad in behandeling zal komen. Volgens de ICöllnische Zeitung, zal nog in dit voorjaar door eeue amsterdarasche maatschappij eene geregelde stoomboot- vaart tusschen Stettin en Amsterdam geopend worden. Reeds zou de eerste boot, groot 220 last, binnen weinige weken gereed zijn. Naar men verneemt krijgt het zoo lang gekoesterde, met zoo veel warmte begeerde plan, om een ijzeren spoorweg aan te leg gen tusschen het Nieuwe Diep en Amsterdam, en verbindend met den Rijn-spoorweg eeuige meerdere wezenlijkheid; althans er zijn op dit oogenblik een paar fransche ingenieurs aan den Helder, die verschillende opnemingen en opmetingen hebben doen bewerkstelligen, die tot dat plan in betrekking staanzoo dat, naar men veronderstelt, dit werk door fransche kapitalis ten tot stand zal worden ge brag t. Men verneemt dal eender personen, gedetineerd in het tucht huis te Woerden, en aldaar werkzaam op het bureau van den kommandant, betrokken is in het regtsgeding ter zake van het vervalschèn der coupons. Naar men verzekert zoude hij een der genen wezen, welke in j u 1 ij 1848,bij arrest van het hof van Zuid- llolland, schuldig is verklaard aan het bedriegelijk namaken van schatkist.-biljel.leu, en deswegens is veroordeeld tot scha vot - en tii ch Lhu iss Lraf. De directeur der koloniën van weldadigheid heeft het noo- dig geacht de gegoede ingezetenen in den lande te waarschuwen voor het lichtvaardig voldoen aan bedelbrieven, afkomstig van kolonisten van bedelaars-gestichten/te meer daar die soms zijn voorzien van valsche verklaringen, welke het. voorkomen heb ben van door eender koloniale ambtenaren te zijn afgegeven, hoedanige laakbare praktijken reeds daarom behooren te mis lukken. Mnansten eau wetenschappen!!,, Den 10 dezer hield de afdeeling taal- en letterkunde van de akademie van wetenschappen hare gewone vergaderiug. De heer van Assen had zich verontschuldigd wegens het niet bijwonen van de vergadering. Over de not ulen en over de al of niet doelmatigheid om in deze vergadering een commissariaal verslag over de geschiede nis van den nederlandschen waterstaat uit te brengen, ont stond eenige discussie. De heer Cobet stelt voor om de orde der behandeling van zaken te veranderen en eerst het voorstel van den heer Bake ter zake der aangelegenheid van het staats-examen te behande len en daarop de mededeetingen te laten volgen. Na eenige woorden van den voorzitter, is besloten deze zaak ter sprake te brengen na de voordragt van den] lieer Roorda van Eysinga. Deze sprak over spreek- en schrijftaal, vooral in het neder- landsch, in verband metcepe vroegedoor hem gehouden voor lezingen de daarop gemaakte bedenkingen, zoo in de akademie, als daar buiten, zoo als onder anderen in een onlangs uitge geven werkje van den heer Pynappel. Wegens het vergevorderde uur werd op voorstel van den voorzitter besloten om de voordragt van het slot dezer mede- deeling uit te stellen tot eene volgende vergadering. Daarna heeft de heer JuyirboII eene mededeeling gedaan over een arabisch geografïesch woordenboek, waarvan te Leyden, in de bibliotheek der akademie een handschrift aanwe zig is, van hetwelk hij eerlang eene uitgave met aanteekeningen zal bezorgen. De voorzitter deelt nu mede zijn voorstel omtrent de aange legenheid van het staats-examen, strekkende, dat deze afdeeling besluite zich bij adres tot de regering te wenden, om te kennen te geven de overtuiging der hoogeschool van de noodzakelijk heid van een staats-examen voor hen, die tot het verkrijgen van universitaire graden de akademie bezoeken. Hij stelt voor, om zijn voorstel in handen testellen van eene commissie, zamenge- steld uit de heeren de Bosch Ivemper, Delpraten Roorda. De lieer van Hall verklaart er zich tegen en wenschtdat men dezen stap beschouwe als ontijdig. De heer de Bosch Kemper wenscht, op grond van zijn vroeger uitgebragt advies, aan deze commissie geen deel te nemen. Met 12 tegen 8 stemmen is besloten het voorstel van den voorzitter, tot verzenden n-aar eene commissie, aan te nemen; een lid bleef buiten stemming. Tot derde lid der commissie is benoemd de heer J. Bake. Er is kennis gegeven van het aanbieden van eenige boekgeschen ken. Daarna is de vergadering gescheiden. Marine en leger. LI. donderdag heeft de minister van marine de onlangs op- gerigte kweekschool voor zeevaart te Leyden met een bezoek vereerd. Na het rapport over de werkzaamheden van de com missie van oppertoezigt te hebben ingewonnen, onderhield bij zich met haar over de beste wijze waarop langs dezen weg het maatschappelijk belang van een aantal knapen en jongelin gen uit den behoeftigen stand aldaar kon behartigd en bevor derd worden. Daarna inspecteerde zijne exc. de kweekschool, die thans, na het vertrek van 9 jongens, welke reeds op 's lands vloot geplaatst zijn, nog 35 kweekelingen telt, en toonde zich uiterst voldaan over hareinrigtiugen vooral over de vorderingen der leerlingen, die even als de equipage van de kanonneerboot, bijna allen afzonderlijk door zijne exc. geïnspecteerd en onder vraagd werden. Ten blijke zijner tevredenheid gaf de minister order dat allen dien dag op scheepskost zouden getracteerd worden. Volgens berigl.en van de Kaap de Goede Hoop tot den 3 januarij zijn in de Tafelbaai gearriveerdden 16 december Zr. Ms. stoomschip Mo n trad o, kommandant luit. ter zee lste klasse J. Andre®, van Ylissingen naar Batavia, en den 19 decem ber Zr. Ms. transportschip PrinsWillemErederik Hen drik, kommandant luit. ter zee lste klasse J. W. de Ruyter de Wildt, van Ilellevoetsluis naar Batavia; laatstgenoemde bodem heeft den 24 december de reis voortgezet. Vesrlkoclate onanroeirencle g'oedereBi. Te Middelburg 11 maart. Een huis en erve op de Heeregracht, wijk M no. 12, grond lasten/8,80. Verkocht voor/550. Een huis en erve in de korte Geere, wijk K no, 362, grond lasten ƒ5,50. Verkocht voor/200. ©feiaaeemteraad van VlIssaittg-eHa. Zitting van 10 maart. Voorzitter dr. J. W. Callenfels. Tegenwoordig al de leden. De notulen der vorige zitting goedgekeurd en de sedert in- gekomene nos. van liet staatsblad voor kennisgeving aangeno men zijnde, wordt door den heer J. A. Schmidt mondeling rapport uitgebragt namens de commissie, in wier handen is gesteld liet bestek der aanbesteding van militaire onderhouds werken. Daaruit blijkt dat de aanneming thans is vastgesteld te expireren ultimo april 1859, terwijl de overige wijzigingen zich bepalen tot de redactie en verduidelijking. Het naar die aanmerkingen der commissie gewijzigde bestek bij de raadsleden reeds rondgezonden geweest zijnde, zal dit onderwerp in behandeling worden genomen; doch door den heer Uyttenhooven herinnerd zijnde dat het tweede punt van de agenda betrekking heeft op eene kazerne, waarvan ook in dit bestek wordt gesproken, wordt vooraf dat tweede punt in be handeling genomen. Geschiedt voorlezing van de volgende daartoe betrekkelijke stukken: a. eene missive van den luitenant-kolonel, eerstaan wezend ingenieur der genie alhier, houdende uitnoodiging om de kazerne Westdijk, die dringende beiioefteaan herstellingen heeft, zoo spoedig mogelijk te willen doen in orde brengen, voor welke herstellingen de kosten begroot worden op ƒ500b. eene nadere missive van den zelfden, houdende onder referte aan zijne vorige, kennisgeving dat de gemeente verpligt is om be doelde kazerne in bewoonbaren staat te onderhouden, hoewel zij rijks eigendom is, ten zij het gemeentebestuur er de voorkeur aan mogt geven om bij abonnement, tegen betaling eener vast te stellen som in eens af, dit onderhoud voortaan aan het rijk over te dragen; c. eene van den minister van oorlog, in ant woord op het dezerzijds aan zijne exc. gerigt schrijven, in gelij ken geest als de voorgaande. Na eenige discussie wordt met algcmeene stemmen besloten om de benoodigde reparation aan de kazerne Westdijk, op/600 begroot, ten uitvoer te doen leggen. Ten anderen wordt hierop in discussie gebragt het voorstel om ook het onderhoud van dc meergemelde kazerne Westdijk en de onderofficieren-kazerne, bij afkoop over te dragen aan het rijk, waartoe de af koopsom zou bedragen gezamenlijk f480 per jaar. Door den voorzitter betoogd zijnde dat zijns inziens het af koo- pen der herstellingen van beide pereeelen voor de gemeente op den duur verreweg het verkiesselijkste zal zijn, daar de ge meente dan is ontheven van alle gewoon of buitengewoon on derhoud, wordt na eenige discussie mede inet algemeene stemmen dit tweede onderdeel van het voorstel goedgekeurd, wordende tevens besloten dit bedrag van 480 voor het dienst jaar 1856 te doen af- en overschrijven uit den post van onvoor ziene uitgaven, op de gemeente begrooting voor dit jaar. Alsnu terug komende op liet eerste punt, wordt het bestek overeenkomstig het advies der commissie goedgekeurd, nadat daarin is geroijeerd het onderhoud van de kazerne no. 6 West dijk, en het gebouw voor onderofficieren. Volgt het mede reeds bij de leden gecirculeerd hebbende bestek van aanbesteding van het onderhoud der straten. De heer Mestdagh gevraagd hebbende of de bestrating van de Vrouwestraat cn Sint Jacobstraat hieronder mede is begre pen, antwoordt de vooi'zitter dat daaromtrent nog niet is beslist doch hij voor zich wel gezind is daaraan voorloopige herstelling te laten doen. De heer Uyttenhooven verklaart dit gevoelen niette deelen: het is bij onderzoek gebleken, dat de algeheele herstelling dier straren eene belangrijke som zou vcreischcn en evenzeer dat elke halve maatregel nutteloos zou zijn. Behoudens enkele dringende voorzieningen om ze begaanbaar te houden, zou bij er dus voor zijn daaraan niets te herstellen zonder dat een afzonderlijk voorstel omtrent de algeheele vernieuwing bij dezen raad zal zijn ingediend. Daar intusselien de aanwijzing van te bestraten gedeelten en het oppertoezigt aan burgemeester en wethouders is overgela ten, terwijl het besprokene geen directe betrekking heeft- op het aan de orde zijnde bestek, wordt dit met algemeene stemmen goedgekeurd, onder geringe wijziging, waarvan dc redactie aan burgemeester cn wethouders is overgelaten. Wordt gelezen eene missive van de commissie van toezigt over de plaatselijke school voor min- cn onvermogenden. hou dende mededeeling dat het loèaal voor die school in het wees huis aan de groote markt bij het steeds vermeerderend getal scholieren, reeds sedert lang ontoereikend is bevonden, zoo dat de commissie voordurend aspiranten moet afwijzen. Thans doet zich eene naar haar oordeel uitmuntende gelegenheid op om de school over te plaatsen, namelijk in het huis, waar vroeger de sociëteit La belle alliance gehouden werd, dat'zeer gemakkelijk tot school is in tc rigten, en door den eigenaar A. Monjé voor f 400,per jaar in huur zou worden afgestaan. Thans is het getal scholieren 220, en men berekent er daar 530 te kunnen plaatsen, zullende alleen de schoolmeubelen dan successievelijk moeten worden bijgemaakt. Dit voorstel wordt ondersteund door eene missive van de directie over het arm- gast- en weeshuis alhier, welke betoogt

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1