<3uUt'iilan&sd)c tijöingm. 3f£tijömgm. ifjattöelsbmgtm. bragt on verworpen met 9 tegen 7 stemmen, (voor de heeren mr. Vis, Snijder, van Teylingen, ran Deinse, van TJijCj dr. Damrae en mr. van Diggelen). Hierria wordt met algemceno stenimcn aangenomen het thans, overeenkomstig de vorenstaande goedgekeurde voorstellen, ge wijzigde ontwerp van de commissie van financiën; terwijl over eenkomstig het uitgedrukt verlangen aan het slot van dat ont werp, aan eenc commissie moet worden opgedragen het ontwer pen van de te dezer zake noodigc verordeningen en besluiten. Dé heeren van Teylingen en mr. Vis betoogd hebbende dat zulks eigenaardig behoort tot den Werkkring der Commissie van financien, die daarenboven geheel op dc hoogte van de zaak is, terwijl eene speciale commissie langen tijd zou noodig liebbeu zich met alle onderwerpen zoo eigen te maken, wordt zulks dan ook aan de commissie van financien opgedragen. Mede in verband met den wetisCh door de commissie van fi nancien bij haar rapport uitgedrukt, moet thans aan eene speciale commissie worden opgedragen liet onderzoek of, en op welke wijze Zou kunnen worden overgegaan tot het brengen van ver beteringen in het armwezen en het subsidiestelsel, om ditlaatstc 200 veel doenlijk te beperken. Bepaald zijnde dat zoodanige commissie uit 5 leden zal be staan, wordt op'voorstel van den heer mr. A. F. Siiflé de voorzit ter uitgenoodigd zich met de benoeming te belasten. De voorzitter benoemt daarop de heeren mr. Verbrugge, Rekker, mr.Vis, mr.Snouck Hurgronje en dr.Damme, welke hee ren zich die benoeming laten welgevallen. De lieer van Teylingen legt alsiiu, daar met de aanneming van het vijfde voorstel het beginsel is bevestigd 0111 de opcenten op de personele belasting op tc voeren tot het bij de gemeente wet toegestane maximum, concept besluit en verordening op dc invordering over, welke hij adviseert met den meest mogeJijken spoed in te zenden aan gedeputeerde staten, opdat zulks nogmet 1 mei 1856 kan ingaan. Na èenige discussie wordt eenparig be sloten die stukken tc arresteren en burgemeester en wethouders tc belasten met de verdere executie. De opetib'tre zitting wordt hierop gesloten. Engeland. Londen 5 maart. Heden morgen 5 ure is in de schouwburg van Covent-gardeu plotseling een hevige brand uilgebroken, terwijl er een bal masqué van den heer Anderson gegeven was, dat zelfs nog nietgeheel was uiteengegaan. Hetgeheele schouw burglokaal is ten eenenmale verwoest. Men hoopt echter dat er geene metisehenleveus bij zijn te betreuren. Maandag avond is in het lagerhuis door een der leden de vraag gedaan of de vredes-praeliminairen werkelijk geteelcend waren. Hierop antwoordde lordPalmerston bevestigend vol gens eene in de eerste zitting der conferentie gemaakte afspraak zeide hij, was aan het door Oostenrijk overgebragte en door Rus land aangenomen vredesvoorstel het karakter van een praclimi- nair vredesverdrag gegeven en terstond tot de behandeling der bijzondere bedingen overgegaan. In haar nommer van gisteren zegt The morning-post (vol gens een telegrafisch berigt) dat onder de nog niet afgedane vraagstukken ook het behoud der kvijgshaven vanNikolajeff.de versterking der Alands-eilanden en de regten der grieksche kerk in Turkije behooren. Men verzekert dat lord Panmure eerlang als minister voor de krijgszaken zal vervangen worden door den heriog van Somerset. Ook de hoofd-beambten bij dat departement, de heeren Monsell en Pr. Peel, zouden opvolgers bekomen. Te Liverpool zijn niet de mailboot tijdingen ontvangen uit New-York, Joopende tot 16 februari]. De New-York herald zegt dat de Vereenigde Staten geen vrienden onder de europe- scbe mogendheden hebben, en derhalve elk denkbeeld van arbi trage in het geschil met Engeland van de hand wijzen. ra <e ik <e n R a m ti Athene 27 februarij. In het ministerie is eenige verandering gekomen. De minister van justitie Skalistiros, die bekend stond als gunstig gestemd voor de westersche mogendheden, is name lijk als zoodanig afgetreden en vervangen door den heer Potlis. De onvergenoegdheid over den hatli-sherif tot emancipatie der Grieken is hier groot, en algemeen wordt eene, hoewel stil zwijgende, ontevredenheid opgemerkt. De Turken zijn daarentegen ontevreden over de concessien, aan de ongeloovigen gedaan. Eene aardbeving welke IClein-Azie heeft geteisterd, duur de tien dageu. De stad Kharpout en vele andere zijn geheel vernield. SB aaitsciiBls&Hid. Weenën 2 maart. De. alhier aanwezige franschë hertog de Galliera heeft den minister van financien, den heer von Bruck niet alleen ontwerpen aangeboden voor het overnemen van de italiaansche spoorwegen en van de dienst op dezelve, maar ook betreffende de hongaarsche spoorwegen. Era ju li rij 3i. Parijs 6 maart. Eene dépêche van den maarschalk Pélissier berigt dat de wapenstilstand op 28 februarij in de Krirr, is be kend geworden. Den 29 is daarop, in eehe bijeenkomst aan de brug van Tractir gehouden, tusschen de opperbevelhebbers der geallieer den en den generaal Tatchinoff, als afgezant van den opperbe velhebber van het russische leger, besloten dat er eene volledige Staking van alle vijandelijkheden zal plaats hebben. De keizer heeft den 3 dezer de gewone zitting der wetge vende kamers geopend met de volgende rede Mijne heeren de senaatsleden, mijne heeren de afgevaardig den //Toen ik u de laatst vorige maal bijeen riep, stonden wij on der den invloed van zware beslommeringen. De verbonden legers puiteden hare kracht uit. in eene bele gering, wier goede uitslag wegens de hardnekkigheid der verde diging in twijfel getrokken werd. Europa scheen te weifelen en op deu afloop der worsteling Ie wachten alvorens zich te verklaren. Om den oorlog te kunnen voortzetten, vroeg ik van u magliging tot, ecnegeldleening, die door u eenstemmig bewil ligd werd, alhoewel haar bedrag onmatig groot kon schijnen. De rijzing vau den prijs der levensmiddelen bedreigde de arbei dende klasse mek algemeenen kommer; en eene storing in het muntstelsel deed verflaauwing van het handelsverkeer en van de volksbedrijvigheid vreezen. i Welnu, dank zij aan uwe medewerking, gelijk aan de in Frankrijk en Engeland ontwikkelde geestkracht., dank vooral aan den bijstand van de Voorzienigheid, thans zijn de geva ren, zoo al niet geheel verdwenen, alt hans meerendeets afge wend. Door een groot wapenfeit is eene worsteling vol verbitte ring en zonder weerga in de geschiedenis, ten voordeele der verbonden legers beslist. Van dal, oogenblik af heeft Europa zijn oordeel meer openlijk doen kennen. Alom hebben onze bondgenootschappen zich uitgebreid en bevestigd. o De derde leening is zonder moeite volgekomen. Het land heeft mij op nieuw een blyk van vertrouwen gegeven, door in te schrijven voor vijf malen zoo veelgeld als ik vroeg. //Hef. heeft met bewonderenswaardige gelatenheid den ou- vermijdelijken druk van de duurte der levensmiddelen doorge staan, welke druk evenwel door de liefdadigheid van part iculie ren, door den ijver der plaatselijke besturen en door de verdee ling van tien miiiioen uit de schatkist onder de departementen verligt is. Thans bewerkt de aanvoer van buitenlandsch graan eene aanmerkelijke prijsverlaging. De door bet'verdwijnen van het goud opgewekte vrees is verminderden nooit zijn de volksbe- drijvigheicl levendiger, de openbare inkomsten ruimer geweest. De kansen van den oorlog hebben deu krijgsmansgeest weder bij de natie opgewekt. Nooit vroeger zag men zoo veel vrijwil ligers dienst nemen, noch zoo veel vuur onder de lolelingen die een diens! pligtig nommer getrokken hebben. Aan deze beknopte schets van de gesteldheid onzes lands voegen zich feiten van groote het eekenis vuor de staatkunde. //De koningin van Groot-Britanje is in Frankrijk gekomen om een blijk van vertrouwen en van achting voor ons land te geven en onze betrekking inniger te maken. Aan de geestdrift waarmede zij er ontvangen is, heeft, zij voorzeker gezien hoe innig het door hare tegenwoordigheid opgewekte gevoel was en hoe zeer hef. de sfrekking had om hef, verbond tusschen de beide volken te versterken. De koning van Picmont, die zonder aarzelen onze zaak met dien verheven moed omhelsd had, waarvan hij reeds op het slagveld bewijzen had gegeven, is mede naar Frankrijk geko men, om een reeds door de dapperheid zijner soldaten bevest igd verbond nog naauwer toe te halen. Deze souvereinen hebben kunnen zien hoe een land, dat kort geleden nog zoo ongerust en in Europa's raadsvergaderin gen van zijnen rang vervallen wits, thans voorspoed, rust en achting geniet, en tJen oorlog voert, niet met de «ogenblikkelij ke opgewondenheid van den harlstogt, maar met. dc kalmte der regtvaardiglieid en den nadruk van het pligtbesef. Zij hebben gezien hoe Frankrijk, terwijl het 200.000 man naar de overzijde der zeeën afzond, te gelijker t ijd al de kunsten des vredes naar Parijs riep, als had het aan Europa willen zeggen De tegen woordige oorlog is voor mij nog slechts een tusschenbedrijf; mijne denkbeelden en mijne krachten zijn voortdurend ten dee Ie aan de kunsten des vredes gewijd. Laat. ons niets verzui men om ons met elkaar te verstaan, en dwingt mij niet om al mijne hulpmiddelen en al de krachten eener groote natie in het oorlogsveld te ontwikkelen." //Aan die roepstem schijnt, gehoor te zijn gegeven, en de win ter die de vijandelijkheden deed staken, heeft, de tusschenkomst der diplomatie begunstigd. Oostenrijk besloot, tot een beslis- senden stap, die al het gewigt van den invloed eens uitgebrei- den rijks iu de schaal der beraadslagingen wierp. ZWeden ver bond zich door eeu tractaat, hetwelk de onschendbaarheid van deszeiFs gebied waarborgde, naauwer aan Engeland en Frank rijk. Ten laatste werden door alle kabinetten raadgevingen of beden naar St. Petersburg afgezonden. De keizer van Rusland, als erfgenaam zijns vaders in eei\cn toestand geplaatst, die bui ten zijn toedoen was ontstaan, scheen door den opreglen wensch bezield om een einde te maken aan de oorzaken die tot, deze bloëcligé botsing geleid hadden. Hij nam de door Oostenrijk overgebragte voorstellen zonder aarzelen aan. Aan de.eer der wapenen was voldaaner was eene nieuwe eer te behalen door te zwichten voor den duidelijk uil gesproken wensch van Europa. //Thans zijn dc gevolmagtigden der oorlogvoerende en ver bonden mogendheden te Parijs vereen igd om over de voorwaar den des vredes te beslissen. De geest van gematigdheid eri bil lijkheid die hen allen bezielt, moet ons hoop geven op eene gewenschte uitkomstlaat ons inlusschen met waardigheid het einde der conferóiilieri afwachten, en ons gelijkelijk bereid hou den, het zij om znonooclig op nieuw het zwaard te ontbloot,en, het zij om de hand te reiken aan. hen die wij ridderlijk bestreden hebben. //Laat ons, waf er ook gebeuren moge, zorgen voor de gepaste middelen om de krachten en den rijkdom van Frankrijk te ver- hoogen; laat ons zuo mogelijk het verbond nog naauwer toeha len, hetwelk door gemeenschap vain roem en opoffering gevormd is, en waarvan de vrede de wederkeerige voordeelen nog beter zal doen uitkomen. Laat ons eindelijk iu dezen, voorliet lot der volken zoo gewigfigen oogenblik ons vertrouwen op God vestigen, opdat Hij ouzo pogingen doe strekken ten meest,en. voordeele voor de belangen der meusehelijkheid 011 der bescha ving." Aan de beurs zjjn maandag de koersen iets gedaald, toen men er kennis van de troonrede kreeg en daarin geen be vestiging vond van de gunstige geruchten die omtrent, deu voortgang der vredesonderhandelingen verspreid waren,Tevens maakten La pat rie en Lc pays het volgende als eene van hoo- gerhand ontvangen mededeeling bekend h'indépendance beige deelt in haar nommer van den 2 dezer eene telegrafische depêche uit Parijs van deu zelfden dag mede, meldende dat de vredes-praeliminairen met, de daarin ver vatte redenen van oorlog, met andere woorden de vrede zelf, door de gevolmagtigden definitief ouderleekend zijn. n Wij zijn gemagtigd om te verklaren dat liet door L'indc- pendance beige gegeven berigt louter een verzinsel is. Iu de tegenwoordige omstandigheden kan het publiek niet te voot'ziglig zijri .in het aannemen der omloopende geruchten betrekkelijk de beraadslagingen van het, congres. Men weet dat de gevolmagtigden zich tul st rikte geheimhouding verbonden hebben aan deze belofte zullen zij voorzeker tot het einde toe gelrouw zijn, daar dit, voor deu goeden uilslag van het hun op gedragen werk noodig is." Bij degenen, die aan losse geruchten geen geloof geslagen hadden, is de hoop op sp'oedige herstel ling des vredes door den inhoud der troonrede geenszins verzwakt. Zoo zegt, het Jour nal des déimts Over het geheel is de toon dezer rede verzoe nend en geschikt om de hoop op vrede, die reeds door de opening der conferentien opgewekt was, te bevestigen. Zij getuigt vau volkomen eenstemmigheid tusschen de verbonden mogendhe den. Opmerkelijk vooral is de zinsnede betrekkelijk den keizer van Rusland, zijn opregten wensch naar vrede en zijne vastbe raden toetreding tot het oosten;rïjksche voorstel. v Waar de keizer mededeelt dat de gevolmagtigden van de oorlogvoerende en verbonden mogendheden te Parijs vereenigd zijn om de voorwaarden des vredes vast. te stellen, voegt Z. AL er bij, dat de geest, van gematigdheid en billijkheid, waardoor zij alleu bezield worden, een gunstigen uitslag moet, doen hopen. In den tegenwoordige» staat der onderhandelingen verblijdt het ons, die hoopvolle betuigingen te vernemen en onder de bijzon dere aandacht des publieks t e kunnen brengen." Woensdag zeilde van de reede van Vlissingen naar Sunder land de hoilandsche sloep Sine Nomine, gezagvoerder IV". LoeiF in ballast. Cd verziet «lü.r weetu Rotterdam 7 maart. In den handel is het buitengewoon stil. In koffij worden geene zaken gedaan dan alleen voor behoef te, en daarvoor worden de vroegere prijzen betaald. In de overige artikelen is niets te vermelden. rsaaas ebb atrBiicïB. Amsterdam 7 maart. Tarwe onveranderd. Gerst/5 hoogcr. Raapolie op zes weken 52-J. Lijnolie op zes weken 37 L Koolzaad (april) 97-1 p. vl. Oostburg 5 maart. Wij hadden weder eeu groote toevoer van.de voornaamste graan artikelen, terwijl de kooplust daaraan niet geëvenredigd en houders hoog gestemd waren en daardoor weinig zaken kon den worden gedaan. Voor tarwe bestond eenige vraag tegen 12 voor gewone, terwijl puike 12,25 en geringe/1.1,75 werd verkocht. Rogge weinig anders dan voor dadelijke behoefte ge vraagd en a9 tot ƒ9.50 naar deugd verhandeld. Winlergerst schaarsch, zomer ruim ter veil en de laatste verkoopbaar a ƒ5,50 uiterlijk 5,70. Haver en paardeboonen onbegadigd en naauwelijks 6 voorde laatste cu3 voorcerstgemeld artikel geboden. Erwten en kauariczaad ver boven de waarde gehou- denen. alzoo onverkocht gebleven. Middelburg 6 maart. Niettegenstaande de aanvoer van beden klein was, zoo waren koopers op de verlevendigde hoop van vrede zeer geretireerd en wilden niet, dan merkelijk lager koopen. Begin beurs wilden houders daar niet aan, doch later kocht men de tarwe I per mud lager dan vorige weck, De betaalde prijzen zijn voor puike zeeuwsclie tarwe/12,75, mindere 12,50 a 12 naar kwaliteit. Puike walchersche tarwe 13,50 a 13,25, gewone soort, 13 a f 12,75, meer afwijkende en geringe f 12,50 a ƒ19 de mud- Rogge nagenoeg zonder handelbegin beurs verkocht men aan. ƒ10,25, en later bleef dezelve zonder omgang. Puike winter gerst, 6,50 zomer dito 5 en 5,25 verkocht. Walchersche witteboonen 11,75 a 12,25 naar kwaliteit, met zeer weinig vraag. Dito bruiueboonen 10,50 a ƒ11. Walchersche paar deboonen hield men veelal op 6.75 vast, doch hooger dan ƒ6.50 werd daarvoor niet geboden. Walchersche groene erwten 9, enkel ƒ9,50. Groote dito ƒ10 a/li naar kwaliteit. Zeeuw-

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 3