MIDDELBURGSCHE COURANT. 26. Donderdag 28 Februari]. $ütnmUmti$d)e tijiïingm. Deze courant verschijnt des dmgsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen lis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. Do abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,4-0. De inzending van advertentien kau geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De pfTjs van .gewone advertentien is '22 cent per regel: van huwelijks, geboorte ol' diodluketut- makingen enz., -.van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven '22 cent. Buitengewoon" gróote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. 'Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. SliddeBjuirg 37 feliruarij. Gisteren middag vereenigden zich twee batailjons uit Vlissin- gen met dat uit deze gemeente van het 3de regeraent infanterie, onder bevel van den kolonel J. L. Coenegracht, op de groote markt alhier, tot een plegtig afscheid, dat door den majoor B. J Wagner, als kommandant van het 3de batailjou, van het geheele regement werd genomen, bij zijne overplaatsing naar den generalen slaf van het leger, als kommandant van de te 's Gra- venhagê opgerigte schietschoolwelke aan hem te beurt geval lene onderscheiding reeds door ons is medegedeeld. Het bevel over het derde batailjon werd daarbij overgedragen aan den majoor C. A. T. Vogel, terwijl beide hoofd-officieren in krachtige taal door den kolonel werden toegesproken. De korpsen hoornblazers der onderscheidene batailjons deden zich bij afwisseling hooren. Des avonds vereenigden de afgetredene, benevens de nieuw benoemde garnizoens kommandant met de overige heeren offi cieren zich in het lokaal der sociëteit De vriendschap, alwaar door het hoornmuziek van het derde batailjon eenige muziek stukken werden uitgevoerd. Door do-majoors en een der heeren officieren werden aldaar eenige hartelijke en toepasselijke feest dronken ingesteld, onder anderen op de bijzondere harmonie tusschen het garnizoen en de burgerij in deze gemeente, welke de meest aangename herinnering bij den majoor Wagner zal achterlaten. Met leedwezen ziet men dan ook algemeen clen man vertrek ken, die zich gedurende zijn verblijf in deze gemeente, aanspraak heeft verworven op de achting van allen die hem kenden. Men schrijft ons uit Veere van 18 dezer: In den gemeenteraad van heden is besloten, de zetting van liet brood, die in 1854 was afgeschaft, met. 1 april aanstaande weder in te voeren, zijnde de daartoe betrekkelijke verordening van heeren gedeputeerde staten, volgens art. 167 der gemeente wet medegedeeld. Wijders zijn tot commissarissen over den veerschen rijweg dezerzijdsch benoemd, in plaats van de heeren W. M. Snijder en mr. J. H. de Stoppelaar, naar Middelburg vertrokken, de heeren mr. F. B. Foclt, burgemeester en M. J. van Oosten, wethouder, en tot lid van de commissie van plaat selijk schooltoevoorzigt in plaats van den heer J. Kleinman, overleden, de heer mr. F. B. Fock. Tot lid van den gemeenteraad t.e Reinkenszand is met 40 van de 59 uitgebragte stemmen benoemd de heer B. Vermande aldaar. Met deu 1 maart aanstaande worden de kantoren-wan den rijks telegraaf te Schiedam, Harlingen en Zaandam, de beide laatste met beperkten diensttijd, voor de binnen- en buiten land- sclie dienst geopend. Z, M. de keizer van Rusland heeft, als bewijs van zijne bij zondere welwillendheid, benoemd tot ridder van de St.. An na- orde met diamanten, tweede klasse, den luitenant-kolonel graaf van der Duyn van Maasdam, adjudant van Z. K. H. prins Fre- derik der Nederlanden, en tot ridder der St. Annaorde met de keizerlijke kroon, tweede klasse, den beer van Otterloo, secre taris van Z. K. 11. prins Frederik der Nederlanden. Men leest in een ander belgisch blad, in strijd met de mede- deeling door L'indépendance beige zelve gedaan en in ons vorig no. medegedeeld, liet volgende: De eigendom van L'indépendance is sedert 18 dezer overge gaan in handen van eene vereeniging, bestaande uit eenige keul- sche kapitalisten; onder welke de heeren Oppenheim worden genoemd, de eigenaren van de Köllnische Zeituug, de heeren Bérardi te Brussel en Véron te Parijs. Voorden eigendom is 800,000 fr. betaald. De arrondissements-regtbauk te Brieile heeft tot betaling eener boete van ƒ25 en de kosten veroordeeld den officier van ezondheid bij de marine, die onlangs geweigerd heeft op eene dagvaarding van den officier van justitie bij die regtbank, bij de lijkschouwing van een vermoedelijk vermoorden koopvaardij matroos te assisteren. t^ecpolog-ïe. Den 12 dezer is te Freiwalclau, in Siiezien, overleden Daniel baron Ti'ndal, gepensioneerd majoor, kamerheer van Z. M. den koning der Nederlanden, ridder der nederlandsche orden. De onlangs te Parijs overleden duitsche dichter 11. Heine, is 1 jauuarij 1800 te Dusseldorp van joodselie ouders geboren, studeerde in de reglen en ging in 1825 tot het christendom over; leefde bij afwisseling te Hamburg, Berlijn en Mnnchen en sedert 1830 vestigde hij zijn verblijf te Parijs, alwaar hij sedert 1836 tot op de omwenteling van februarij een niet onaanzieulijk jaargeld van staatswege ontving. Door den bondsdag werd Heine in 1835 door de legen het. jonge Duitschland uitgevaar digde maatregelen getroffen. Sedert verscheidene jaren leed hij aan eene verzwakking in het ruggemerg en had de ondragelijk ste ligchaamssraarten, welke echter geen invloed hadden op de opgewektheid van zijn geest. Nadat zijne gedichten (in 1822) en nog andere letterkundige arbeid geen bijzonder opzien baarden was dit des te meer het geval door dc beide eerste dee- len zijner Reisebilder (182627), waarbij later uog 2 deelen kwamen (183031.) Gelijke uitwerking had zijn Buch der Lieder (1827). Hierop volgden ouder anderen zijne Bijdragen tot de nieuwe fraaije letterkunde in Duitschland (2d. 1S33) de Salon (4. d. 1835—40), de Romantische school (1836)s Shakespere's meisjes en vrouwen (1839), Heine overBörne (1840), Nieuwe gedichten (1844) enz. Ein Wintermarchen, betrekking hebbende op zijn jongste reisje naar Duitschland in 18 4, AttaTroll (1847), Romanzero (1851), is tevens het derde deel der gedichten met een hoogst eigenaardig bijvoegsel om trent de stellige godsdienst, eindelijk het zonderlinge gedicht' Der doctor Faust (1851). In de jareu 1853, 1854 en 1855 verschenen alleen zijne artikelen in het fransch in de Algemeine Augsburgsche Zeitung met bijvoegsels onder clen titel Lutèce en verder eene fransche vertaling van zijn Salon. liuansten en wetemscliappen. De akademie van wetenschappen te Venetie heeft een prijs van 1800 lires uitgeloofd voor de beste beantwoording dezer vragen: //Welke gevolgen zijn er voor den handel in het alge meen en voor den handel in het bijzonder, van het kanaal dooi de landengte van Suez te verwachten Welke voorbereidende maatregelen moeten er genomen werden met betrekking tot de land- en zeewegen op het venetiaanseh gebied; alsmede op het gebied der naburige staten, om den handel in en van het oosten naar de haven van Venetie te leiden? Welke grondstellingen van liet. internationale regt zijn op de scheepvaart op hetnienwe kanaal van toepassing?" Inboorlingeu zco wel als vreemdelin gen zijn tot mededinging uitgenoodigd; de antwoorden kunnen in de italiaausche, latijnsche, hoogduitsche, fransche of engel - sche taal geschreven, en moeten met een verzegeld naambriefje vóór of op 15 maart 1857 ingezonden worden. De bekende russisclie schrijver, de heer Köline, wiens ge schrift over de geschiedenis en oudheden van den Taurischen Gliersonesus (Krim) in 1S49 door het fransche instituut be kroond is, zal eerstdaags een groot werk in het licht geven, waaraan hij 10 jaren gearbeid heeft, en dat eene uitvoerige be schrijving bevat van het museum van wijlen den prins Kolchu- bey, waarin allerbelangrijkste mededeelingen omtrent de ge schiedenis en de numismatiek der griekschc koloniën in Rusland en in het koningrijk van den cimmerischen Bosphorus voorko men. Dit kostbare werk zal gedrukt worden op kosten vau de prinses Helena, de weduwe van den gezegden prins Kotchu- bey, eü versierd zijn met véle platen, Eerh- en sclioolnieuws. Aan bet verslag nopens den staat der hooge, middelbare en lagere scholen over 1854—1855, ontleenen wij het navolgende Het onderwijs en de practische vorming der adelborsten en kadets op'dekoninklijke akademie voor de zee - en hmdmagl te Breda werden op den zelfden voet voortgezetook nu heeft het een en ander goede uitkomsten opgeleverd. De adelborsten der beide hoogste studiejaren hebben gedu rende zes weken aan boord der instructie-brik De zeehond, eenen oefeningstogt gedaan, onder leiding van den oudsten zee-officier der akademie, die met lof gewaagde van clen ijver en de werkzaamheid door de adelborsten, inzonderheid door die van het laatste studiejaar, bij deze gelegenheid aan den dag gelegd. Op dezen togt, die zich bepaald heeft tot cle Noordzee en hel kanaal, is van elke gelegenheid gebruik gemaakt om bij de jongelieden den lust tot hun vak aan te wakkeren, en voor hen het nuttige aan het aangename te pareu. De instructie-brik heeft eenige clagen gekruist op de Dog- gersbauk en vervolgens al manoeuvrerende koers gezet naar de Schetlandsche eilanden. Terwijl men voor Lerwick ten anker lag, zijn de eilanden Mainland, Brassa en Noss bezocht. Na zich andermaal op cle Üoggersbank opgehouden te hebben, daarbij even als de eerste maal de adelborsten steeds oefenende in de exereilieu mei de zeilen eu het tuig-, het schijfschieten met geschut, geweer en pistool, is de brik gestevend naar de Forth of Fieth en voor Leit.li geankerd, van waar men de gelegenheid gehad heeft ai het schoone en merkwaardige van Edinburg !e bezigligen. Gedurende den ganschen togt zijn de adelborsten zoo veel mogelijk bezig gehouden met het doen van waarnemingen en berekeningen, het houden vanjournalen en wat dies meer zij. De kadets van het 3de en 4de studiejaar der landmagt kam peerden gedurende zes weken op de TeteringscJie bejde, en namen ijverig deel aan dc onderscheidene practische oefeninffeu en werkzaamheden, welke naar gelaug van hel. wapen waartoe zij behoorden, bij programma geregeld en voor zoo veel doenlijk onder doeltreffende leiding uitgebreid werden. De adelborsten hebben mede gedeeltelijk aan cleze werkzaam heden deelgenomen, en die van het hoogste studiejaar zijn zelfs eenige dagen vóór hunne inscheping gekampeerd geweest.. &ij zijn in het kamp bijzonder geoefend in het schieten eu werpen met het gesehuthet schijfschieten met het geweer en pistool en het vervaardigen vau munitiën terwijl het observeren met ver schillende uautische instrumenten, later op clen kruisfogt voort" gezet, bij elke gelegenheid is te pas gebragt. of onderwezen. Het eind-examen werd afgelegd door 16 adelborsten (waar onder Ivoor den scheepsbouw) en 49 kadets. De eersten werden na afloop van den kruistogt. tot adelborst der 1ste klasse (die voor den scheepsbouw tot adspii-ant-inge- nieur) bij de marine aangesteld, met uitzondering van één, clie geen Nederlander zijnde eu bestemd om bij de pruissische ma rine op te treden, als surnumerair élève den cursus had bijge woond. Voor het volgend studie-jaar werden 140 aspiranten geëxa mineerd, nadat 11 jongelieden bij het geneeskundig ouderzoek ongeschikt waren bevonden voor de militaire dienst. Van dezen werden 84 goedgekeurd, docli daarvan slechts 78 als adelborst of kadet toegelateu, vermits de 6 overigen, die uitsluitend eene plaatsing voor clen scheepsbouw hadden verzocht, niet hoog ge noeg op de ranglijst voorkwamen om in aanmerking te komen voor één der vier plaatsen, die voordat vak waren opengesteld. Niettegenstaande een groot aantal plaatsen, inzonderheid voor cle koloniën, onvervuld bleef, werd het studiejaar 1855/56 ingetreden met 317 kweekelingen; een getal, zoo als tot hiertoe nimmer werd bereikt, schoon er dit jaar geene plaatsen meer

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1