N°- 25. MIDDELBIMGSCHE 1856 COURANT. 26 Februarij. Bingsdag Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. lingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des Binnen deze gemeente en Vlis- ensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 ceut per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekeml makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon gropte letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. €mmralanïi!3d}f tijhingm. Middellbttrg SS feïiruarij. Wij vernemen dat de kamer van koophandel en fabrieken al hier dezer dagen besloten heeft een adres in te zenden bij de tweede kamer der staten-generaal, houdende bezwaren tegen het onlangs ingediende wets ontwerp op de regterlijke organi satie. Deze bezwaren betreffen hoofdzakelijk het omstagtige en kostbare der regtspleging in zaken van koophandel, en zijn naar het oordeel der kamer gewigtig genoeg om er bij de vertegen woordiging op aan te dringen, het ontwerp zoodfenig te amen deren dat.,het zij door weder instelling van regtbanken van koop handel, het. zij door andere bepalingen, de handelszaken, meer door deskundigenen op eene spoediger en minder kostbare wij ze worden behandeld; of wanneer deze veranderingen niet te verkrijgen zijn, liever het ontwerp af te stemmen, dan aanleiding te geven om slechts met geringe wijzigingen de tegenwoordige wijze van regtspleging te bestendigen. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn, hij reso lutie van 20 dezer, weder 15 leerlingen telegrafist, bevorderd tot. telegrafist der 3de klasse. Daaronder bevindt zich de heer J. M. van den Driessen Mareeuw, aau het kantoor binnen deze gemeente geplaaist. De minister van marine heeft als een vervolg op het berigt van 13 dezer Ier kennis van belanghebbenden gebragt, dat op 340 ellen bewesten de plaats, waar het vorige licht bij het Goessehe Sas gestaan heeft, een huiplicht is opgerigt ter hoogte van 14 ellen boven laagwater-pei'l, verlichtende den horizon van hetZ- O. door het. oosten en noorden tot aan het W. N. W. per mis wij zend kompas. Dit huiplicht is in den avond van 16 dezer ont stoken. JT. Zaturdag avond werd te Breskens eene soiree littéraire gegeven, door de sedert twee jaren aldaar bestaande vereeni- ging Ons genoegen." De opgevoerde stukken mogten de algemeene goedkeuring verwerven. Talrijk was de opgekomene menigte zoo van Breskens als de omringende gemeenten, die van huune belangstelling in deze zaak door hunne tegenwoordigheid blijken gaf. De minister van buitenlandsclie zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat, naar aanleiding eener gelijk soortige verklaring dezerzijdsch, door de regering van de Vrije en Hanzestad Bremen, onder dagteekening van 16 januarij jl., is verklaard, dat aau de schippers en bevelvoerders van neder- landsche koopvaardijschepen, binnen de havens der republiek van Bremen, de hulp der sterke hand zal worden verleend, ten einde diegenen der manschappen, welke weigeren aan boord te komen, hetzelve zonder verlof verlaten, of weigerachtig zijn de dienst waarvoor zij zijn aangenomen, ten einde toe te volvoe ren, weder aan boord te brengen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten tot het uit geven van anticipatie-biljetten van/1000, ƒ200, /'8U en 40, renlende 124, 24, 1 en 4 cent daags, lot een bedrag van ƒ900,000, om tijdelijk in de geldelijke behoefte der gemeente te voorzien. Naar wij vernemen zal de nieuw benoemde gouverneur-gene raal van Nederlandsch Indie, den 1 maart, zich naar Weeneu en vandaar naar Triest begeven, om vervolgens de reis per land mail voort te zetten. LMndépeudance beige van gisteren deelt mede dal de hoofd redactie van dat blad, thans sedert 12 jaar toevertrouwd aan den heer Perrot, zal overgaan op den heer Berardi, sedert 10 jaar een zijne ijverigste medewerkers. De bijzondere vriendschap en volkomene overeenstemming in staatkundige gevoelens tussclien beide heeren, zal deze over gang, naar het blad verzekert, niet meer dan eene verandering in naam doen zijn. De heer Jules Lecomte, een der oudste redacteurs, zal zich met de hoofd-correspondentie te Parijs voortaan belasten. ESeEnoenmLÊmiiïreaii ens JjeaflauDéeia. Z. M. heeft bij besluit van 20 dezer goedgevonden te benoe men: tot kapitein den lsten luitenant P. H.C. Cores de Vries, van het 8ste regement infanterie, en tevens aan evengeuoemden kapit ein Cores de Vries, op bet daartoe door hem gedaan ver zoek, een eervol ontslag uitde miütare dienst te verleenen, met vergunning om voortdurend de uniform te blijveu dragen van het korps, waartoe hij tot dusverre heeft behoord; bij het 4de regement infanterie: tot lsten luitenant den 2den luitenant J.J. C. Peperkamp, van het korps. Bij besluit van 17 dezer heeft Z. M. goedgekeurd de be roeping van een predikant, uitgebragt door den kerkeraad der hervormde gemeente te Kloetinge, onder de classis van Goes, op A. J. J. Warn sin ck* predikant te 's Heer-Abts- en Siuouts- kerke. MflajEsiesa eaa wetemstjlasappenii. Den 23 dezer hield de afdeeling wis-en natuurkunde van de koninklijke academie van wetenschappen hare gewone ver gadering. Na het. lezen en goedkeureu vau het proces-verbaal der vorige zitting, berigt de secretaris de ontvangst van een aantal boek geschenken en brieven. Daaronder behooren brieven van ver ontschuldiging van de heeren van der Kun, St.orin Buysing en Mulder. Voorts is ontvangen eene verhandeling van den heel de Wilde, welke in handen der commissie van redactie wordt gesteld. Eenige ontvangen watertabellen worden in handen gesteld der commissie voor de daling van den bodem. De secretaris leest een brief van den heer Goedmakers te Brussel, waarin deze kennis geeft, dat hij bezitter is van eene vertaling van een onuitgegeven werk van Iluygens, hetwelk hij de aca demie wil aanbieden. Na eenige beraadslaging wordt besloten, dat de secretaris met den briefschrijver in correspondentie zal treden, ten einde te vernemen of die verlaling- werkelijk onuit gegeven is. De heer Vrolik brengt rapport uit op de verhande ling van den heer van der Hoeven. De conclusie strekte om het. stuk in de verslagen en inededeelingeu te doen opnemen. De heer Stamkart berigt dat het rapport op de verhandeling van den heer Oudemans over de veranderlijkesterren in de volgende vergadering zal worden uitgebragt. De heer Oudemans wenscht aan die verhandeling als aanhangsel toe te voegen eene door de leydsche akademie bekroonde verhandeling van den heer van der Ven. Over al of niet opnemen van dat stuk ontstonden eenige discussien tussclien de heeren Oudemans, Stamkart, van Rees, Schueevoogt en van Geuns, waarna het voorstel van den heer Ouclemans werd aangenomen. De heer Schroeder van dei- Kolk spreekt, ter vervulliug zijner spreekbeurt, over het rugge- merg en het verlengde ruggemerg, in verband met het overige gedeelte van het ligchaam. Na eene wetenschappelijke discus sie tussclien de heeren Donders, Schueevoogt en den spreker, werd besloten, een uittreksel vau het stuk iu de notulen der zit ting op te nemen. Hierop leest.de heer Delprat het verslag op de vraag van den minister van binnenlandsche zaken, om voor lichting wegens voorzetting en voltooijing- der werkzaamheden van de hoofd-commissie voor het geologische onderzoek van Nederland. De conclusie van dit. rapport, strekt, om de regering aan te raden de zaak voor alsnog niet verder voort te zetten en de gelden geene andere bestemming te geven, lot datcleacade- mie een nader voorstel zal hebben gedaan. Zeer gunstig werd uitgeweid over cle rijke verzamelingen door den ijver der com missie bijeeiigebragt. Het concept-antwoord aan den minister wordl mede gelezen. De heeren van Breda en Miquel maakten eenige tegenwer pingen op-liet. rapport.. De eerste heeft voorgesteld, om de dis cussie over de conclusie van het rapport/tot de volgende verga dering uit te stellen. Na eenige discussie is met 20 tegen 3 stemmen het voorstel van den lieer van Breda aangenomen. Op voorstel van den lieer Harting is besloten het rapport met de concept-missive aan den minister, voor de leden dezer afdee ling te doen drukken. Daarna is de vergadering gescheiden. Er wordt te Parijs eene maatschappij gevormd onder de benaming van Société dedécentralisation littéraire, scientifique et- artislique. Het doel dier maatschappij is, het geven van eene groote publiciteit van alle werken, van welken aard ook, waar van de manuscripten haar door de schrijvers te Parijs en vooral uit de provinciën worden toevertrouwd. Zijn deze manuscrip ten door eene commissie van examen der maal schappij aange nomen, dan neemt deze laatste al de kosten van uitgave en verspreiding van het werk op zich. Onder de leden noemt men Alex. Dumas, Jules Janin, Méry, Yiennot, Achiile Jubinal, Adolphe Adam, Halévy, Castel Blaze, Aibéric Secoud, Male Gentilhomme, enz. E&ejrlk- en scIaonlBuSeEawso Uit het vroeger medegedeelde twaalftal predikanten heeft de algemeene kerkeraad der nederduilsche gereformeerde gemeen te te Rotterdam den 20 dezer het. volgende zestal geformeerd dd. Th. K- M. von Baumhauer, theol. en litt.doet. te Zutphen J. G. Schuring, te Hoorn; H.P. Berlage, theol. doet. te Naar- den; J. J. van deu Broek, te Oegstgeest; J. Hooykaas Herder schee, te Nijmegen, en W. J. O. Sluiter, te Dordrecht. Er waren in 1854, 3389 lagere scholen, waaronder 24S0 openbare, 239 bijzondere der eerste en 670 der tweede klasse. De gezamenlijke scholen werden op 15 januarij 1844 bezocht door 313,075 en op 15 julij door 249,567 leerlingen. De staat het onderwijs is van 751 scholen opgegeven als zeer goed, van van 1,288 als goed, van 396 als middelmatig, van 43 als slecht, en van 1 is ten deze geen opgave ontvangen. -WairSme een leger. Bij besluit vau 27 januarij jl. is bepaald, dat de milieiens der ligting van 1856 zullen worden ontslagen, en dat de plaatsver vangers der ligting van 1856 dadelijk in activiteit en de overige miliciens van die ligting in reserve zullen worden gesteld. ]9Beteuïro3<i*gascSae wajarsseEBiSMgeBE 9 gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags ten 12 ure. Februarij 1856. Wind. ^3 o- Laagste J4 .li5 a temperat. s -3 Si, enverschil 'A> 2 8 co met de hoogste. O.t. Z. Oost. O. t.N. IS.Oost. N.Oost. wz-w. W.t.N.' 5 761.2 3.3 '0.S6 3 759.1 1.6 0.72 3 759.3 3.3 0.84 4 759.8 1.6 0.80 7 761.3 3.0 0.81 2 762.6 3.4 0.88 4 763.1 5.1 0.91 1.6:+8.8 bewolkt. -1.5 0.5 0.3 -0.5 -2.2 1-8 .0 ligt bewolkt, betrokken. ligt bewolkt, betrokken. SBsarges-aijBie standi. Blijkens de van regeringswege opgemaakte staten, bedroeg de bevolking des rijks op 31 december 1854 als volgt: Wettelijke bevolking 3,195,210 (1,570,241 van het manne lijk en 1,624,969 van het vrouwelijk geslacht.) Feitelijke bevolking 3,238,753 (1,599.382 van het mannelijk en 1,639,371 van het vrouwelijk geslacht.) Het getal geboorten beliep in 1854: 109,563 (56,351 jon gens en 53,212 meisjes.) Dat der overledenen: 81,794 t.e weten 41,440 van het man nelijk en 40,348 van hel vrouwelijk geslacht.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1