MIDDELBURGS#® COURANT. Donderdag 1856 N°- 22- 21 Februarij. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- aingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maaudeu is 8franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs vao gewone ad verzen tien is 22 cent per regeivan huwelijks, geboorte of doodlu-kend- makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buiteugewoon grootc letters worden berekend tiaar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 85 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontaut. Editie van woensdag avond 8 ure. Jlanlionöigmgm De commissaris des konings iu de provincie Zeeland maakt bekend, dat ten gevolge van het verriglen van herstel lingen aan het onde hameigebind op de rijks militaire brug, over de gracht vóór de Zaïidijksche poort der oude wallen van Veere, de gemeenschap over die brug gestremd zal zijn van den 3 tot en met den 22 maart aanstaande. Middelburg, 13 februarij 1856. De commissaris des konings voornoemd, VAN TETS. 13tnnrnlflnööfl)c tijöingm. Módlelelfeuirjï S® feÏBa*wiairD.|o Gisteren is de 39ste verjaardag van Z. M. Willem III, koning der Nederlanden, ook binnen deze gemeenle gevierd, zoo door het uitsteken van vlaggen uit openbare en vele particuliere gebouwen, als door eene groote parade van het garnizoen en de dienstdoende schutterij. Hecren officieren, 7.00 van het 3de regement infanterie als van de schutterij, vereenigden zich daarna aan een diner in de bovenzaal der sociëteit Sint Joris. Uit Veere wordt ons geschreven De verjaardag van Z. M. onzen beminden en geëerbiedigden koning, is hier op eene gedenkwaardige, wijze gevierd. De ge- alimenteerden in liet godshuis ziju door onzen burgemeester feestelijk onthaald, en 'de burgerlijkeen militaire autoriteiten hebben ten zijnent bij een luisterrijk diner meuige toast aan vorst en vaderland toegebragt. Uit Axel wordt ons van den 12 dezer geschreven, dat door 37 kiesgeregtigden ook van daar is opgezonden een gemoti veerd adres aan de tweede kamer der staten-gcneraal, waarbij zij eerbiedig verzoeken het kiesdistrict Middelburg niet te splitsen of all hans, wanneer daarloe wordt, overgegaan, eene meer geschilde plaats dan IJzendijke tot hoofdplaats van een nieuw kiesdistrict aan te wijzen. In de zitting van den hoogen raad der Nederlanden (burger lijke kamer) van 15 dezer is verworpen de bekende eisch van C. A. van llenlerghem tegen deNederlandsche maatschappij tot indijking der op- en aanwassen in de Ooster-Schelde. Men schrijft ons uit 's Hage van den 18 dezer X Veel deelneming ondervindt zoo alhier als te Utrecht, de verloting van handwerken, schilderijen, boeken, plaien, voor werpen van kunst en verdere voortbrengselen van nijverheid, ten voordeele der noodlijdenden op Baiida en Ternafe in den Molukschen Archipel. Zoo als men weet kost elk bewijs van aandeel/2.50 en het gelal geplaatsfe aandeelen bedraagt op dit oogeublik nagenoeg 6000. Op aanstaanden zondag en eenige volgende dagen, zal alhier in de teeken-akndeinie aan de boschkant, eene tentoonstelling worden gehouden der voorwer pen, waaronder verscheidene stukken van waarde voorkomen. Volgens het, met de jongste mail, bij liet departement van koloniën uit Suriname ontvangen berigt omtrent den gezond heidstoestand aldaar, blijft de gele koorts bij voortduring nog slagtolfers maken onder de schepelingen van de aldaar ter reede liggende koop-vaardijbode.ms. De gezondheidstoestand onder de bevolking bleef voldoende. een voorstel zal worden gedaan, omtrent middelen tot bestrij ding cf uitroei}iug vaa misbruik van sterken drank, öii 2. om Ie onderzoeken het voorgedragen wets-ontwerp nopens het lager onderwijs. De afdeelingcn van de tweede kamer der staten-generaal ziju maandag vergaderd geweest: 1. tot het benoemen van leden der commissie (in gevolge het aangenomen voorstel van den heer van Hoöveil) ten eindele overwegen of, en in welken zin, Men verzekert dat jlir. mr. van Meeuwen, nog in dit voor jaar als commissaris des konings in Limburg zal aftreden, orn die waardigheid in de provincie Noordbrabant weder le aan vaarden. In ëeu der feestdronken, welke de heer von Müller, president der pvuissische regering te Dusseldorp, aan het diner bij gele genheid der opening van den spoorweg naar Emmerik instelde, gaf z. exc. de belangrijke verzekering, dat, aan het einde van het derde kwartaal vaii dit jaar, de spoorweg van Emmerik naar Oberhausen gereed, en dan de aansluiting van Nederland aan het groote duitsche spoorwegnet voltooid zou zijn. Wij laten hier volgen de volledige opgave van het veel besproken voorloopig tractaat door onze regering met het eiland Japan gesloten. Overeenkomst tussclien mr. Jan Hendrik Donker Curlins, 11e- declandsch commissaris in Japan, ridder der orde van denNeder- landschen leeuw, en buitengewoon gevolmagtigde van Z. M. den koning der Nederlanden, en Arawo Iwamino Kami, Kawa Moera Tsoesimano ICami, gouverneurs van Nagasaki, en Asano Ikakf, keizerlijke opziener te" Nagasaki, op den 9 november 1855, in het gouvernementshuis aldaar. Art. 1. De Netlerlauders hebben van den eersten december 1855 volkomen, persoonlijk vrijheid, en mogen mitsdien van De cima uitgaan zonder eenig geleide, even als zulks tot nu toe aan hen op verlof werd toegestaan onder geleide, en dit ten allen tijde. Art. 2. Wanneer door een Nederlander eenige japansche wet wordt overtreden, zal daarvan kennis worden gegeven aan den hoogsten nederlandschen ambtenaar die op Decima ge plaatst is, en zal hij door zijne tusschenkomst door de neder- iaüdsche regering volgens de nederlandsche wetten worden gestraft. Art. 3. Indien een Nederlander door een Japanner onbehoor lijk mogt worden behandeld, zal de zaak op de klagt van den nederlandschen commissaris iu Japan door de japansche over heden worden onderzocht, en zullen zoodanige J apanners vol gens de japansche wet worden gestraft. Art. 4. Indien een of meer andere havens van het japansche rijk door een of meer andere natiën mogl.eu zijn of worden open gesteld, zullen volkomen de zelfde voorregten aan Nederland worden toegekend. Art. 5. Wanneer een officier of een ander schepeling van een Zr, nederlandsche Ms. schepen van oorlog of eenig persoon tot de nederlandsche landmagt behoorende, in Japan mogt overlij den, zal zijne begrafenis plaats hebben volgens de militaire pleg- tigheden -bij de nederlandsche land- en zeemagt- in gebruik, en tot nog toe alhier opgevolgd. Hierbij zullen op de begraafplaats salvo's kunnen plaats hebben met het handgeweer en aan boord der nederlandsche oorlogschepen insgelijks zelfs met gesehut. Art. 6. De naar de haven van Nagasaki komende nederland sche koopvaardijschepen zuilen bij liet naderen van de kust, be halve de nationale vlag nog eene geheime seinvlag vertoonen zoo als tot nog toe gebruikelijk is. De oorlogschepen hebben geen geheime seinvlag. Art. 7. Beide vlaggen door de uitkijkers op het eiland Iwo - sima gezien zijnde, zal van dc vlaggestok aldaar de uederland sche vlag tot verkenningsteeken geheschen worden, even als zulks thans gebruikelijk is voor de oorlogschepen. Art. 8. De nederlandsche oorlog- en koopvaardijschepen zul len achter de Papenberg ten anker komen, zoo als tot nog toe gebruikelijk is. Art. 9. Zoodra de gouverneur van Nagasaki door een tot dat einde dadelijk af te zenden wachtofficier, vergezeld vaneen der ambtenaren van de nederlandsche factorij op Decima, zich vol komen zal hebben overtuigd van de nationaliteit der schepen zullen zij de haven mogen binnen zeilen of stoomen, of zich door japansche vaartuigen daar binnen laten boegseren, zoo als lot nog gebruikelijk is, doch zonder pandliedcn af te geven. Art. 10 De bemanning der schepen zal van de scheepsloepen gebruik mogen maken, om met de overige nederlandsche sche pen en het eiland Decima gemeenschap te houden of in de baai voorde gezondheid rond te varen, met dien verstande, dat de raatrozen der nederlandsche koopvaardijschepen alleen dan van deze vergunning mogen gebruik maken, wanneer een kapitein of stuurman zich in de sloep of sloepen bevindt. Zij zullen na. tuurlijk nergens anders mogen landen dan aan de Waterpoort van Decima en ook met de bemanning van japansche vaartuigen in geen aanraking mogen konten. De sloepen zullen als verken ningsteeken de nederlandsche vlag voeren. Art. 11. Op geene andere plaats dan aan de Waterpoort van Decima zal men met de sloepen mogen landen. Art. 12. Behalve de buitenmuur, de wachthuizen en open bare gebouwen aan Decima, zullen al de woningen en pakhuizen door tusschenkomst van dc gouverneurs van Nagasaki aan de nederlandsche faclorie verkocht en de grond van Decima ver huurd worden. Zij zullen onder het bestuur van den hoogsten aldaar verblijf houdenden nederlandschen ambtenaar staan, en op de kosten van de nederl. faclorie onderhouden worden. Art. 13. Tot het doen van de noodige herstellingen aan en het bouwen of afbreken van pakhuizen of woningen, of liet maken van veranderingeu of verbeteringen daaraau, zal de ne derlandsche factorij gebruik kunnen maken van japansche ambachtslieden en japansche materialen kunnen koopen, waar voor betaald zal worden met Kambaug geld; van het doen dezer werkzaamheden zal vooraf kennis worden gegeven aan den gouverneur van Nagasaki. Art. 14. De op Decima verblijf houdende Nederlanders heb ben vrijheid om iu nederlandsche of japansche vaartuigen inde baai rond te varen zonder ergens te landen. Zij zullen in de baai mogen visschen voor de gezondheid. Deze vaartuigen zul len eene nederlandschen vlag als verkenningsteeken voeren. Art. 15. De sleutels van de waterpoort zijn onder de uitslui tende bewaring van den hoogsten nederlandschen ambtenaar op Decima. Art. 16. De sleutels van de landpoort zijn onder bewaring van den japanschen officier, die aldaar de wacht heeft. Art. 17. Alleen de bemanning der nederlandsche koopvaar dijschepen is, met uitzondering van de gezagvoerdersoiulerwor pen aan lijfsvisitatie zoo als tot nog toe gebruikelijk is, wanneer zij door de landpoort van Decima, Nagasaki binnen treedt. Bij de waterpoort en aan boord der nederlandsche schepen heeft geene visitatie plaats. Art. 18. De visitatie van goederen heeft alleen plaats, wanneer die in Japan worden ingevoerd, van Decima of uit Japan naar Decima gebragt worden, zoo als tot nog toe gebruikelijk is, en niet bij aanbreng uit de schepen te Decima, of bij het brengen naar boord van. de schepen uit Decima. Tegen sluikhandel zaj ten sterkste gewaakt worden. Art. 19. Gedurende het aanwezen van nederlandsche handel schepen in de haven Nagasaki zal, wanneer er werkzaamheden plaats hebben, een japansch wachtofficier zich op Decima bevin den om de orde te bewaren onder de japansche koelies, en dc Japanners in het algemeen, die zich dan op Decima bevinden zoo als lot nog toe gebruikelijk is. Art. 20. De behandeling der handelszaken blijft overigens op den bestaanden voet. De sleutels der pakhuizen zijn steeds onder bewaring van den hoogsten nederlandschen ambtenaar die op Decima verblijf houdt, wanneer daarin nederlandsche goederen geborgen zijn. Op de pakhuizen worden geene ja pansche zegels geplaatst. Art. 21. Alle Japanners die daartoe het verlof hebben, over eenkomstig de japansche wetteu, zullen op Decima worden toe gelaten.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1