MIDDELBURGSCHi COURANT. Dingsdag 1856. N* 22. 19 Februari] Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis singen. geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. Bc inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbiken makingen enz.van één tot zes regels 1,50voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 85 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. 2lanli0tt&igmgcn De commissaris des konings in de provincie Zeeland maakt bekend, dat ten gevolge van het verrigten van herstel lingen aan het oude hameigebind op de rijks militaire brug, over de gracht vóór de Zandïjksclie poort der oude wallen van Veere, de gemeenschap over die brug gestremd zal zijn van den 3 tot en met den 22 maart aanstaande. Middelburg, 13 februari) 1856. De commissaris des konings voornoemd, YAN TETS. ILaKutaairmgeld. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken be kend, dat het kohier voor de belasting, bekend onder den naam van Lantaarn-, Brandspuit- enNachtwacht.gelden over 1856, ingevolge art. 261-der gemeentewet, voorloopig door hen is vastgesteld en ter secretarie voor een ieder ter lezing neder- gelegd. Middelburg, den 15 februari) 1856. De burgemeester en wethouders voornoemd, (gel.) PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. De secretaris, (get.) M. F. LANTSHEER. töinnmlanüsd] c ttjömgm. Middeltouc-g- 18 februari]. J1. zaturdag morgen is op de rolterdamsche kade een boeren wagen, be 11 oo ren cl e aan den landman Frans Dekker, woonachtig onder Meliskorke, beladen met tien mudden tarwe in het water gestort,. Van de Dambrug afrijdende, zijn de beide paarden door gegaan, ten gevolge'van het uitschieten van den sleutel, waar mede het span aan den wagen bevestigd was. Aan de beide personen die zich op deu wagen bevonden, is het. gelukt er in t.ijds af te springen, doch een der aan zich zeiven overgelaten paarden begaf zich mede aan den waterkant en sprong eerst op een daarliggend beurtschip, van waar het vervolgens in het water gleed. Zoo wel de tarwe als de wagen en het paard zijn gered. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt ter inza ge eene gedrukte opgaaf betreffende den in- en uitvoerhandel van Lubeck over 1855. In ons no. van 17 januarijjl. maakten wij melding van het uitreiken van een zilveren gedenkpenning aan dëh heer J. P. Smith te Vlissingen, beneveus/20,aan zijne ondergeschik ten, van wege de Maatschappij van algeineeneassurautie tegen gevaren van brand te Brussel, als bewijs van erkentelijkheid voor de met gunstigen uitslag bekroonde pogingen tot het blus- schen van den brand, op 12 november 1855 uitbrekende in een pakhuis, waarin zich voor eene waarde van ƒ30,000 aan maïs bevond, beide verzekerd bij opgenoemde maatschappij. Wij vernemen thans dat den 14dezer door den hier gevestig- den agent dier maatschappij ter zelfder zake eene gelijke onder scheiding is uitgereikt aan den heer W. van der Os te Vlissingen en diens werklieden. Men schrijft uit's Hage aan L'indépendance beige, dat in genoemde residentie, in de fransche taal overgezet, zal wor den in het licht gegeven eene te Weenen verschenen brochure over de nieuwe organisatie van liet financie-stelsel in Oosten rijk. Dit onderwerp verdient de aandacht zeer, vooral in Ne derland, waar men sedert langen tijd met belangstelling den toestand van Oostenrijks financiën gade sloeg. Nergens toch is de komst aan het bewind van den heer von Bruck met meer vreugde gezien dan in óiïs lèïid; dat voor een kapitaal van 350 inillioen gulden geïnteresseerd is in oostenrijksche obligatien Men schrijft ons uit Goes van den 16 dezer. Gisteren is door de firma Saaymans Vader co., aanbe steed het bouwen eener alcohol-fabriek, aan F. W. Goossen en W. de Jonge alhier, voor f 11,765. Dezer dagen vierde alhier de hoedenmakers-knecht A. Dirk- se, zijne vijftigjarige dienst bij den hoedenmaker Magielse, diens vader en grootvader. Als eene bijzonderheid verhaalt men, dat hij nimmer een dag verlet heeft gehad. Krachtens het slot van art. 7 van 's konings besluit van 31 julij 1841, is den 14 dezer aan de heeren Pieter Smit, Jan Smit., Leendert Smit en Fop Smit jr., wonende de eerste, derde en vierde onder Nieuw-Lekkerland, en de tweede onder Ridder kerk, een uitstel van zes maanden bewilligd tot het in werking brengen dersloombooldienst tusschen Rotterdam ende uiterste grenzen op de Schelde, in de rigting van Antwerpen en omge keerd, en tusschen plaatsen onder de firma van Fop Smit jr. comp., waarvoor hun,bij beschikking van 16 julij 1855 vergun ning werd verleend; welk uitstel gerekend wordt te zijn inge gaan met den 16 januarij 1856. Uit Madrid wordt van den 10 dezer geschreven, dat de heer éantd Cruz, de nieuwe minister van financien, welligt spoedig een plan zal indienen tot vrijwillige conversie der vlottende schuld in 3 per cents geconsolideerden tegen den prijs van 50 per cent. Bij gelegenheid der optreding van den nieuwen minister van financien heeft de heer Drucker zich tot. den hertog der overwinning gerigt, om op nieuw de belangen voor te dra gen van de houders der uitgestelde schuld; de president van den raad was zeer getroffen door het berigt, dat de agenten van den graaf de Montemolin te Amsterdam en te's Graven hage eene leening trachten te sluiten. De groote commissie voor de doorgraving van de landengte van Suez, bestaande uit de heeren Conrad, Paleocapa, Negrelli, Mac-Clean, Bender, Harry, Iievret, Renaud, Lentze en Licus- son, zal binnen twee maanden weder te Londen bijeen komen, om het. programma van dien belangrijken arbeid dan bepaald te regelen. Zij die ontwerpen of plannen aan de aandacht, der com missie mogten willen ouder werpen, worden uitgenoodigd, die ie zenden aan den heer Barthélemy St. Hilaire, lid van het instituut, secretaris van de maatschappij van doorgraving te Parijs. Naar wij vernemen zal er op dingsdag 12 augustus e. k. te Utrecht eene bijeenkomst plaats hebben van de voormalige vrijwillige jagers der utrechtsche hoogeschool, die aan de krijgs- verrigtingen van 1830 eii 1831 hebben deelgenomen, en van de studenten der akademie destijds 'oij andere korpsen in dienst, ten einde op vriendschappelijke wijze het zilveren feest, lei- gedachtenis aan hunne toenmalige vaderlandslievende opoffe ringen, onderling te vieren. Het is te verwachten dat velen aan deze bijeenkomst zullen deelnemen. Ook de leidsche akademie van 1830 (de toenmalige jager compagnie) zal dit feest vieren op 13 augustus, zullende een en ander, naar wij vernemen, de algemeene festiviteit in Amster dam voorafgaan. Van de groninger flankeur compagnie, die zich en corps als afdeeling aansloot bij de vereeniging Het metalen kruis, wordt zoodanige voorloopige reünie evenzeer te gemoet gezien. Het provinciaal utrechtsch genootschap van kunsten en wetenschappen heeft zich in den laat.sten tijd onledig gehouden met het onderzoek van een oud praalgraf in de hervormde kerk te IJsselstein. De daarvoor benoemde commissie, bestaande uit de heeren L. J. F. Janssen, te Leyden; C. L. Schuilei'tol. Peursum en P..J,. Vermeulen, te Utrecht, heeft thans een rap port in het licht gegeven. Volgens eene hoogst waarschijnlijke gissing van F. van Mieris, opgeteekend in een zijner handschrif ten, berustende in de verzameling van den heer Schinkel te 's Hage, zouden de afbeeldsels der tombe zijn van Gijsbei I, heer van IJsselstein, broeders zoon van den in de vaderlandsche geschiedenis zoo algemeen bekenden Gijsbrecht van Amstel, met zijne vrouw Beerta van Heukelom, en van hunnen zoon Arnoud met diens vrouw Maria, bastaarddochter van Guy van Henegouwen, bisschop vanUtrecht. Zoo de tombe reeds hoogst belangrijk raag heeleu door de beeldtenis dezer personen, die in hunnen tijd eene belangrijke rol in de geschiedenis vervulden, zij wordt het te meer door liet vveiuig bekende heldenfeit van Beerta van Heukelom, die een jaar lang, ten laatste slechts met 16 man het slot IJsselstein tegen eene groote overinagt verdedigd heeft. ISenoenEuïnie-eitt em toesluiten. Bij koninklijk besluit van 13 dezer is benoemd tot lid van het bestuur der visscherijen op de Schelde en zeeuwsche stroo men voor het ressort van Sluis en van Hulst, de heer P. van Helmond, burgemeester der gemeente Philippine, wonende te Sas van Gent. Mairinie en leger., Zr. Ms. schooner Macassar, onder bevel van den luite nant ter zee 1ste klasse J. E. Buys, is den 1 januarij jl. van Nederland, laatst van Bahia, te Rio-Janeiro gearriveerd. De minister van oorlog heeft de onderscheidene militaire autoriteiten van het leger kennisgegeven, dat op den spoorweg van Rotterdam naar Antwerpen, voor zooveel hetnederlandseh grondgebied betreft, voortaan ook militaire korpseu en alleen reizende manschappen kunnen worden vervoerd, tegen betaling van de helft, der vracht, bepaald bij het tarief der vrachtprijzen voor reizigers op dien spoorweg. ^ersclBilIeade toerigten. Uit een van wege het departement van financiën bekend ge maakt overzigt blijkt., dat de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand januarij dezes jaars heeft bedragen 4,346,760,91 tegen ƒ4,003,611,54 in de maand januarij van 1855. Over 1856 worden van den wijn en de belastiug der gou den en zilveren werken 6 opcenten, en van het binnen- en bui- tenlaudsch gedistileerd en de vervoerbiljetten 12 opcenten meer geheven dan in 1855. Als eene hoogst opmerkelijke bijzonderheid verdient ver meld te worden, dat deparijsche vredesconfereutiën, waarin graaf Orloff, de boezemvriend van wijlen keizer Nikolaas, zal zitting hebben, gepresideerd zullen worden door graaf Walews- ky, een poolscheu uitgewekene, voormalig adjudant van den dictator van Polen, voormalig zaakgelastigde te Londen van het poolsche omweutelings-bewind in 1830thans Franschman en minister van het keizerrijk. Door A. P. van Ree, te Charlois, zijn vrijdag de eerste nieuwe aardappelen aan Z. M. den koning aangeboden. IBmrgcirlijlte stand. Vlissingen, van 9 tot 16 februarij. Geliuwd T. F.Tillemans, jm. 31 j. met M. van Houwe, jd. 31 j. C. Haarman, jin. 36 j. met P. Willekens, jd. 25 jaren. Bevallen: N. J. van Dongen geb. Abels,z. H. Stahl geb. van Lienden, d. A. van Vliet geb. Lagewaard, d. C. Gillissen geb. Joosse, z. E. van Duure geb. van den Bovenkamp, zoon. Overleden: A. Kooman, vrouw van G. Bakker, 39 j. A. C, Robers, vrouw van C. S. Olsen, 60 jaren.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1